Archives for March2020

Premiile UCMR pe anul 2019

Premiile UCMR pe anul 2019

 

Marele Premiu:

Marius Ţeicu

Premiu pentru lucrări simfonice:

Doina Rotaru – Nympheea, pentru orchestră

 

Premiu pentru lucrări concertante:

Adrian Iorgulescu – Concert pentru flaut şi orchestră

 

Premiu pentru lucrări camerale:

Mihai Măniceanu – Riffs and Solos,  pentru flaut şi pian

 

Premiul pentru lucrare vocal-instrumentală:

Ciprian Andrei IonRondelurile rozelor op. 7, 6 lieduri pentru voce şi pian pe versuri de Alexandru Macedonski

 

Premiul pentru lucrare corală amplă – ex aequo

Csíky BoldizsárDespărţire de Kemenesalja, pentru cor de femei pe 3 voci, text: Dániel Berzsenyi

Marcel-Octav CosteaKyrie din Missa „Caelestia”, cor cu efecte media, muzică religioasă

 

Premiul pentru lucrare vocal-simfonică:

Ghenadie CiobanuDeux chansons pentru soprană, flaut, oboi, clarinet, percuţie, 2 viori, violă, violoncel şi contrabas, text: Valeriu Matei, Matei Vişniec

 

Premiul pentru muzică de jazz sau muzică instrumentală (ex aequo):

Ionel TudorEvening Waltz, instrumental

Nicolae SimionHommage à Richard Oschaniztky, jazz-simfonic

Premiul pentru melodie sau grupaj de melodii:

Horia MoculescuSoarele şi copilul, uşor, text: Carmen Aldea Vlad, orchestraţie: Andrei Tudor

 

Premiul pentru Spectacol (revistă, musical, operetă) :

Andrei TudorParcul de distracţii, musical

 

Premiul pentru sistematică muzicală, etnomuzicologie şi folclor, cercetări de muzică sacră:

Carmen StoianovCărţile psalmilor. Reflecţii în sonor. Cartea a II-a: Psalmii 42-72, Editura Muzicală, 2019

 

Premiul pentru Istoriografie, lexicografie, ediţii critice, antologii:

Alexandru Voevidca, Folclor muzical din BucovinaCântecul vocal de joc (vol. 3). Ediţie critică, catalog tipologic muzical şi antologie de Dr. Constanţa Cristescu, Editura Lidana 2019

 

Lista alcatuita de COSTIN ASLAM. Multumim!

SIMN 2020 – Program (RO)

Săptămâna Internațională a Muzicii Noi 2020

Bucuresti, 23-20 mai 

SÂMBĂTĂ, 23 MAI

Ateneul Român, ora 19

Gulliver (1)

Orchestra Concerto a Universității Naționale de Muzică din București

Dirijor: Bogdan Vodă

Solist: Vlad Maistorovici (vioară)

Anatol VIERU: Muzeu muzical pentru clavecin și orchestră
Vlad MAISTOROVICI: Concert transilvan pentru vioară și orchestră de coarde
Bogdan VODĂ: {Lucrare nouă} pentru orchestră de coarde (p.a.a.)
Einojuhani RAUTAVAARA: Cantus arcticus – concert pentru păsări și orchestră

Green Hours, ora 21

Matrix (1)

RMN – Radiografie Muzicală Neconvențională
cu un InfoAmbient și Incursiuni în Realități Virtuale

Irinel Anghel & AISSA (Aparat Instrumental de Scanare Sonoră Avansată)
Călin Torsan (saxofon), Bogdan Frigioiu (chitară electrică), Matei Gheorghe (electronics),
Vasile Gherghel (electronics), Darie Nemeș Bota (obiecte sonore)

Experiența VR prin casca Oculus Go: Alexandru Claudiu Maxim

InfoAmbientul eterofonic și polifonic este asigurat de un grup de performeri cititori: Diana Rotaru, Sabina Ulubeanu, Alexandra Dascălu, Alina Tofan, Luiza Mitu, Andrada Stan

***

DUMINICĂ, 24 MAI

MARATON MUZICAL CONTEMPORAN

Ulise (1)

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 11

Trio Contraste
Ion-Bogdan Ștefănescu (flaut), Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție)

Peter MACHAJDIK: Sinaia Echos (p.a.a.)
Ghenadie CIOBANU: Trio
Violeta DINESCU: Innenglocken pentru percuție și pian
Doron KAUFMAN: Trio (p.a.a.)
Adrian POP: Aana pentru flaut și pian
Andrei PETRACHE: 3, 2, 1…Start

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 13.00

Gulliver (2)

Recital de lieduri

Bianca Manoleanu (soprană) și Remus Manoleanu (pian)
Invitați: Emil Vișenescu, Stanca Manoleanu, Roman Manoleanu

Adrian POP: Mărțișoare și buruieni (pe versuri de Tudor Arghezi) p.a., pentru soprană și pian: 1. Mărțișoare, 2. Fata din dafin, 3. Spuză fierbinte, 4. Alba, 5. Drumul, 6. Domnița, 7. La icoane, 8. Nu mai zăresc
Nicolae COMAN: Metamorfozele cerului (pe versuri de Giuseppe Ungaretti) pentru voce, clarinet și pian: Tramonto, Trapetto, Stasera, Notte di Maggio, Silenzio Stellata, La Notte Bella, Rose in Fiamme, Mattina
Daniela COJOCARU: Vulpea și corbul (Fedru), pentru soprană și pian (p.a.a.)
Dan BĂLAN: Art loto pentru pian la patru mâini, două soprane și percuție (p.a.a.)

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 17.00

Ulise (2)

Cvintet de suflători ”V COLORIS” (Danemarca)

Ștefan Diaconu (flaut), Felicia-Gabriela Greciuc (oboi),
Jonas Lyskjaer Frølund (clarinet), Niklas Kallsoy Mouritsen (corn),
Ignas Mazvila (fagot)

Dan DEDIU: Aurorae for woodwind quintet
Aurel STROE: Quintandre
Hans ABRAHAMSEN: Wind Quintet No. 2 “Walden”
Constantin SILVESTRI: Woodwind Quartet op. 13 no. 1
Tamás BEISCHER-MATYÓ: Wind Quintet

Aula UCMR, ora 19

Ulise (3)

Double Recitals

Barrie Webb (trombon), Mihai Măniceanu (pian)

Eve DUNCAN: Deep in Summer (p.a.a.)
Gabriel MĂLĂNCIOIU: Red Time
Cristian BENCE-MUK: {Lucrare nouă} (p.a.a.)
Stuart GREENBAUM: Three Miniatures
Mihai MĂNICEANU: Riffs and Solos

 

Sergiu Năstasă (vioară), Marius Ungureanu (violă)

Lucrări de Mihai Murariu, Șerban Marcu, Lyl Lacy

***

LUNI, 25 MAI

Aula UCMR, ora 17

Gulliver (3)

Duo pianistic Ana Boldea – Marius Boldea

Joel HOFFMAN: Beijing Express pentru pian la patru mâini
Dan CONSTANTINESCU: Sonatină pentru pian la patru mâini
Constantin SILVESTRI: Sonatina pentru pian la patru mâini
Livia TEODORESCU-CIOCĂNEA: Sonatina burlesca pentru pian la patru mâini

Aula UCMR, ora 19

Ulise (4)

Matei Ioachimescu (flaut), Alfredo Ovalles (pian)

Sigismund TODUȚĂ: Sonata a II-a pentru flaut și pian
Armin SANAYEI: Karak pentru flaut solo
Forrest PIERCE: Queen of Heaven
Nicholas OMICCIOLI: Invisible Worlds pentru pian solo
Gabriela Lena FRANCK: Suenos de Chambi (Harawi de Chambi, Marinera)

MARȚI, 26 MAI

Aula UCMR, ora 17

Ulise (5)

Ansamblul SonoMania

Conducerea muzicală: Diana Rotaru
Dirijor: Simona Strungaru

Anton SVETLICHNY: The Atrocity Exhibition pentru vioară, cello și pian (p.a.r.)
Heinz HOLLIGER: Studie über Mehrklänge pentru oboi
George BALINT: Rhoe pentru clarinet, vioară și pian
DanDe POPESCU: Soar pentru oboi, clarinet, vioară, cello și pian (p.a.a.)
Călin IOACHIMESCU: Tetrachords pentru clarinet, vioară, cello și pian
Liviu MARINESCU: Pulse pentru clarinet, vioară, cello și pian (p.a.r.)
Doina ROTARU: Legend III pentru oboi, clarinet, vioară, violoncel și pian

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19

Gulliver (4)

Double Recitals

Ansamblul ARCHAEUS

Dirijor: Mircea Pădurariu

Liviu DĂNCEANU: Andamento pentru vioară, clarinet și percuție
Laurențiu GANEA: Archaeus MMXVII
Nicolae BRÂNDUȘ: Archaeusursum (p.a.a.)
Mihai MĂNICEANU: {Lucrare nouă} (p.a.a.)

 

Ora 20

Ansamblul Game

Conducerea muzicală: Alexandru Matei

Tiberiu OLAH: Spațiu și ritm
Anatol VIERU: Mozaic
Ștefan NICULESCU: Incantations pentru 6 percuționiști

***

MIERCURI, 27 mai

Aula UCMR, ora 17.00

Matrix (2)

Ansamblul Wahnsinn

Barrie Webb (trombon), Marius Ungureanu (violă), Erik Sandberg (corn)

Gráinne MULVEY: Aéra kai chordés (Air and Strings)
Mihaela VOSGANIAN: The temptation of a Mermaid looper, dramatic scene for three action musicians and acousmatic midi-percussion. Scenografie de Diana Nistor. Percuția-midi: Mihaela Vosganian (p.a.a.)

Radio România, ora 19

Ulise (6)

Orchestra de Cameră Radio

Lutz Rademacher, dirijor

Maria Bîldea (harpă), Pablo Márquez (chitară), Cristian Niculescu (pian)

Philippe HERSANT: Le Tombeau de Virgile pentru harpă și orchestră (p.a.r.)
Zad MOULTAKA: Hanbleceya pentru chitară și 15 instrumente (p.a.r.)
Matthias PINTSCHER: NUR for Piano and Ensemble (p.a.r.)
György LIGETI: Concert românesc pentru orchestră

***

JOI, 28 MAI

Sala ”Auditorium” a UNMB, ora 17
Gulliver (5)

ALEA Ensemble (Viena)
Sigrid Präsent (vioară), Igmar Jenner (vioară), Tobias Stosiek (cello)

Dario CEBIC: Obsession – 4. Streichtrio (p.a.a.)
Herbert BOLTERAUER: Trio für 2 Violinen u. Violoncello
Oddvar LÖNNER: Streichtrio op.95
Marco REGHEZZA: Invention-Trio
Igmar JENNER: Miniaturen für Streichtrio
Gerhard PRÄSENT: Big Ben für Streichtrio
Diana ROTARU: Solzi (p.a.a.)

Sala de Operă și Multimedia a UNMB, ora 19
Matrix (3)

EXPERIMENTAL AUDIO-VIDEO ART

Corneliu Dan Georgescu: Odenwald (30’)

***

VINERI, 29 MAI

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 17

Nirvana (1)

Recital de lieduri

Claudia Codreanu (mezzosoprană) și Diana Dembinski (pian)

Nicolae TEODOREANU: Lacrima și raza – ciclu de lieduri
Adrian RAȚIU: 3 lieduri din ciclul Hommage à Erik Satie
Dan CONSTANTINESCU: Six poèmes français
Felicia DONCEANU: ciclul Cântece de fată frumoasă
Dinu SAVU: Prometeu (p.a.a.)
Diana VODĂ: ciclul Anotimpuri (5 lieduri)
Sorin LERESCU: ciclul O oră de iubire
Dan BUCIU: Două lieduri

Radio România, ora 19

Nirvana (2)

Orchestra Națională Radio
Corul Academic Radio

Dirijor: Mihai Agafița
Dirijorul corului: Ciprian Țuțu

Emil Vișenescu (clarinet), Iustinian Zetea (bas), Stanca Manoleanu (soprană), Mihai Urzicana (tenor)

Octavian NEMESCU: PreSimfonia a II-a (p.a.a.)
Adrian IORGULESCU: Ipostaze II pentru clarinet, coarde și percuție
Andrei TĂNĂSESCU: Luceafărul – (actul I al oratoriului) (p.a.a.)

***

SÂMBĂTĂ, 30 MAI

Sala de proiecție, ora 9

NOI ISTORII ALE MUZICII ROMÂNEȘTI

Un proiect al Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România și al Universității Naționale de Muzică din București

Coordonator: Olguța Lupu

Sala ”Constantin Silvestri”, ora 11

Gulliver (6)

Ansamblul devotioModerna
Conducerea muzicală: Carmen Maria Cârneci

Carmen Maria CÂRNECI: denn der Tag war noch ganz pentru flaut, violoncel, pian
Dan BĂLAN: Trio pentru flaut, clarinet și pian
Roman VLAD: Prințesa X (VIII.) pentru clarinet și medii electronice
Albert BREIER: Trio pentru vioară, violoncel și pian
Julia DEPPERT-LANG: Duo pentru vioara și flaut (p.a.a.)
Susanne STELZENBACH: Netzwerk pentru flaut, vioară și pian
Gabriel IRANYI: Cvartet petru flaut, vioară, violoncel și pian

Aula UCMR, ora 17

Nirvana (3)

Cvartetul de coarde ”Gaudeamus” (Brașov)

Ulpiu VLAD: Înmuguriri
Maia CIOBANU: Trencadis Quartet
Jung Hoon NAM: Scattering (câștigătorul secțiunii de compoziție-muzică de cameră a Concursului internațional ”George Enescu”, ediția din 2018)

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19

Nirvana (4)

Ansamblul Profil

Tiberiu Soare, dirijor

Ștefan NICULESCU: Sextuplum
Eugen WENDEL: Recercare pentru vioară solo
Solistă: Diana Moș
Dan DEDIU: Gothic Concerto (versiune integrală)

LEGENDS tour: Matei Ioachimescu & PERCUSSIONescu

[ENG]

“Legends” tour is coming soon in 12 cities in Romania, between March 26 and April 9, 2020.

Led Zeppelin, Metallica, Iron Maiden, Aerosmith, Nirvana, Depeche Mode, King Crimson, Deep Purple. Rock music created legends, and legends became, in time, “classics”. The “Legends” concept passes the “Rock” classics through the filter of classical trained musicians and composers, the result being an electric, innovator, attractive and deeply emotional program. Contemporary composers have written music for a peculiar chamber ensemble: flute, marimba and vibraphone.

The three performers that will take the “Legends” on tour are known to the Romanian audiences from other successful projects (”La Vida Loca”, ”Origins”, ”Romanian Rhapsody” etc.). Flutist Matei Ioachimescu is an internationally renowned musicians that, through his spontaneous, charismatic and creative performances is considered a “rockstar” of Classical music. PERCUSSIONescu (Irina Rădulescu – marimba, Răzvan Florescu – vibraphone) is a young but already very appreciated ensemble, the only percussion duo in Romania.

The composers who have written for the “Legends” tour are: Jorge Rojas, Margareta Ferek-Petric, Sabina Ulubeanu, Jacob Elkin,  Mihai Măniceanu, Gabriel Mălăncioiu and Andrei Petrache.
The project is co-financed by AFCN – the Administration of the National Cultural Fund.

[RO]

Turneul Național ”Legends”, în 12 orașe din România, în perioada 26 Martie – 9 Aprilie 2020.

Led Zeppelin, Metallica, Iron Maiden, Aerosmith, Nirvana, Depeche Mode, King Crimson, Deep Purple. Muzica rock a creat legende, iar legendele s-au transformat, în timp, în ”clasici ai rock-ului”. Când acești clasici ai rock-ului sunt ”trecuți” prin filtrul unor interpreți de muzică clasică rezultă ”Legends”. Un concept în care Classic Rock Meets Contemporary Classics. Adică un program electrizant de cea mai înaltă ținută, inovator, atractiv și emoționant depotrivă, dezvoltat împreună cu compozitori contemporani români și străini, pentru o formulă camerală unică în România – flaut, marimbă și vibrafon.
Artiștii care vor da expresie acestui proiect sunt deja cunoscuți publicului din România din diverse alte proiecte muzicale, extrem de iubite și de cerute (”La Vida Loca”, ”Origins”, ”Romanian Rhapsody” etc.). Este vorba despre flautistul Matei Ioachimescu, artist (re)cunoscut al scenelor internaționale, care, prin interpretarea sa spontană și creativă și prin felul în care transmite emoția și interacționează cu publicul, este considerat un adevărat ”rockstar” al muzicii clasice. Odată cu acest proiect, Matei Ioachimescu revine pe scenele din România în compania lui PERCUSSIONescu (Irina Rădulescu – marimbă, Răzvan Florescu – vibrafon), un grup cameral original, de excepție, care deja se impune pe scenele internaționale. Împreună, îmbinând creativitatea cu tehnica remarcabilă, cei trei artiști vor explora noi teritorii muzicale în seria de concerte extraordinare “Legends”, oferind publicului o experiență sonoră complet nouă.
Compozitorii care se vor alătura proiectului “Legends” sunt: Jorge Rojas (compozitor venezuelean, colaborator al celebrei orchestre Simon Bolivar, cunoscut pentru proiectul La Vida Loca, cu lucrări cântate în cele mai importante săli din America Latină), Margareta Ferek-Petric (compozitoare austriaco-croată, director al Music Biennale Zagreb, câștigătoare a Premiului Orașului Viena și a numeroase premii pentru compozițiile sale, lucrări dedicate unor ansambluri și artiștii de renume internațional), Sabina Ulubeanu (compozitoare prolifică, director al InnerSound New Arts Festival, recent prezentă cu lucrarea simfonică #justacomposer în cadrul Festivalului George Enescu 2019), Jacob Elkin (compozitor din New York, prezent în mari festivaluri internaționale de muzică contemporană), Mihai Măniceanu, (compozitor și pianist mult-premiat, profesor asistent la Universitatea de Muzică din București), Gabriel Mălăncioiu (profesor de compoziție la Universitatea de Vest din Timișoara, cu lucrări cântate în toată lumea, de către ansambluri prestigioase) și Andrei Petrache (Premiul de Creativitate acordat de UNATC și ARCUB în 2018, compozitor și interpret de muzică contemporană dar și de Crossover sau World Music).
Proiectul “Legends” este cofinanțat de AFCN.