Archives for

SIMN 2017 Program/RO

Săptămâna Internațională a Muzicii Noi 2017

Ediția a XXVI-a

Director fondator: acad. Ștefan Niculescu

Director artistic: Dan Dediu

Păstrând același concept generator al ediției precedente, Limite…și dincolo de ele! și aceleași patru direcții tematice de a transcende obișnuitul, numite eutopii, locuri ale Binelui – Ulise, Gulliver, Nirvana și Matrix -, ediția a XXVII-a a festivalului ”Săptămâna Internațională a Muzicii Noi”, adaugă un accent specific, anume focalizarea pe tinerii interpreți.

Deviza Tinerii interpreți și muzica nouă ilustrează spiritul în care am realizat întreg programul, de la selecția compozițiilor, la cea a interpreților. Ne bucurăm de prezența unui desant important de muzică orchestrală, a unor dirijori și soliști tineri, precum și de numărul impresionant de lucrări programate, ce evidențiază atât tradiția muzicii noi, cât și noile tendințe ale contemporaneității, din România și din lume.

Desigur, am spus întotdeauna și cred cu tărie că un festival este emanația unei concepții despre viață. SIMNeste deja purtătoarea unui mesaj atitudinal și a câtorva idei centrale în contextul cultural actual. Semnificația festivalului este dată de o demarcație clară față de zona entertainment  și de industria muzicală, dar în același timp suntem conștienți de faptul căSIMN constituie o redută culturală responsabilă și rezistentă în fața asaltului tot mai concertat al prostului gust, kitschului și inculturii.

Nu putem privi în viitor, decât asumându-ne trecutul și cunoscându-l. În acest sens,SIMN2016 portretizează și reliefează figura marilor compozitori români Aurel Stroe (85 de ani de la naștere) și Pascal Bentoiu (90 de ani de la naștere), prin recuperarea unor capodopere ce se cuvin cunoscute, comentate și reinterpretate în spiritul actualității.

ULISE  – Dincolo de limitele culturii

Ulise este călătorul, pribeagul, migrantul perpetuu. El trebuie să găsească mereu noi idei, să experimenteze și să mizeze pe originalitate. Eutopia ULISE este deschisă spre aventură.

GULLIVER – Dincolo de limitele istoriei

Gulliver e criticul și ochiul istoriei. El înfruntă această realitate și deschide lumea posibilului. Eutopia. GULLIVER este deschisă spre lumi și povești virtuale.

NIRVANA – Dincolo de limitele sinelui

NIRVANA e eutopia contopirii cu Universul. Dezmărginirea eului prin sacralitate și ritual deschide înspre comuniune și mister.

MATRIX – Dincolo de limitele naturii

Matrix e apostolul unei lumi postumane. El modulează făptura umană și o ridică la putere hi-tech.  Sinergia bio-tehnologică se întinde de la improvizația liberă la algoritmul perfect. Eutopia MATRIX este deschisă spre Apocalipsă.


Organizatori

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Co-producător

Radio România

Parteneri principali

Universitatea Națională de Muzică din București

Orchestrele și Corurile Radio România

Parteneri

Filarmonica ”George Enescu”

Muzeul Național ”George Enescu”

Colegiul ”Noua Europă”, București

Secțiunea Națională Română – Societatea Internațională de Muzică Contemporană

Centrul Național al Dansului București

Muzeul Municipiului București – Casa Filipescu-Cesianu

Institutul Goethe, București

Prohelvetia – Schweizer Kulturstiftung

Galeria Nouă

Societatea Muzicală

Centrul de Muzică Electroacustică și Multimedia – UNMB

Hotel Siqua

Aectra

Parteneri media

 

Radio România Cultural

Radio România Muzical

Actualitatea muzicală

 

Duminică, 21 mai

 

Ora 19.00, Ateneul Român

GULLIVER (1)

Tinerii interpreți și muzica nouă (I)

Orchestra Concerto 

Bogdan Vodă, dirijor 

Soliști: Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție),

Judith Blaauw (oboi/corn englez), Erik Sandberg (corn),

Barrie Webb (trombon), Marius Ungureanu (violă)

Violeta Dinescu: Lebenszeiten pentru pian, wave drum și orchestră (p.a.r.)

Andrei Tănăsescu: Ciuleandra pentru pian, percuție și orchestră

Dan Dediu: Wagner Under – ConcertOperă pentru oboi, corn, trombon, violă și orchestră (p.a.r.)

 

Luni, 22 mai

NIRVANA (1)

Ora 17.00, Sala Auditorium a UNMB

Reincarnations & Reinventions

Tamara Smolyar (pian)

Paul Grabowsky: …Aus der Tiefe… (p.a.r.)

Thomas Reiner: Variations on ‘Tuireamh Mhic Fhinin Dhuibh’ (p.a.)

Oddvar Lönner: Reinkarnationen II in 8 movements (p.a.)

Noel Fidge: Sonata no.2 (p.a.)

Kenji Fujimura: Reinventions – Suite for Piano (p.a.)

 

NIRVANA (2)

Ora 19.00, Sala ”George Enescu” a UNMB

Ansamblul devotioModerna 

Carmen Cârneci, conducerea muzicală

Carla Stoleru (flaut), Valentin Ghita (oboi), Mihai Bădiță (clarinet), Cristian Buciumaș (fagot), Natalia Pancec (vioară), Dan Cavassi (violoncel), Mihai Murariu (pian), Alexandru Stroe (percuție)

Invitați: Endre Guran (violă), Costin Soare (chitară),  Bogdan Ionescu (trompetă), Traian Moldoveanu (trompetă), Sorin Neculai, Mihai Mânzar, Iulia Bilta, Răzvan Florescu (percuție)

Veronica Anghelescu: Edelweiss op.11 pentru clarinet

Tatjana Milošević: Chatatutu pentru flaut/ piccolo, pian, vioară

Krzysztof Penderecki: Cadenza pentru violă solo

Carmen M. Cârneci: -embER (die Stille, ich) pentru violoncel-solo și ansamblu

Victor Alexandru Colțea: Blast pentru (bas-)clarinet și drum-set

Mihai Murariu: Rorschach pentru ansamblu (p.a.a.)

Octavian Nemescu: BeseptimaIT pour 7 heures du soir – Étage 4 pentru ansamblu

 

Marți, 23 mai

 

NIRVANA (3) 

Ora 17, Aula UCMR

Double Recitals: Arcord in Spirit

Ana Topalovic (violoncel), Nikola Djoric (acordeon)

Armin Sanayei: Rooster Sings…! (p.a.a.)

Gabriele Proy: Thorium

Cătălin Crețu: Prosopopeea urmei

Margareta Ferek-Petric: Killing Godot

Dimitris Mousouras: Violaccordeon

Volodymyr Runchak: Kyrie Eleison

Johanna Doderer: Wutmarsch

Matei Ioachimescu (flaut), Miriam Adefris (harpă)

Witold Lutosławski: Three fragments

Timothy Page: Curl pentru flaut, harpă și live electronics

Carmen Petra Basacopol: Fantasia

Călin Ioachimescu: A due

Toru Takemitsu: Toward the sea 

 

ULISE (1) 

Ora 19, Sala George Enescu a UNMB

Claudia Codreanu (mezzosoprană)

Diana Vodă (pian)

Valentin Timaru: Noapte de mai (versuri de Lucian Blaga)

Dan Voiculescu:  Două lieduri: Înapoierea cheii, Muzica (versuri de Nichita Stanescu)

Diana Vodă: Eu am iubit (versuri de T. Mazilu)

Dumitru Capoianu:  Două lieduri: Plouă, Vin țigăncile (versuri de George Topârceanu)

Dan Buciu: Două lieduri: Arpagic, Mâța (versuri de Ana Blandiana și Tudor Arghezi)

Adina Dumitrescu: Adevăruri fundamentale (texte de Tim Hodgkinson)

Nicolae Coman: Trei lieduri: L’ombra del mar, Apunt, L’amor tal volta (versuri de Miguel Marti i Pol)

Menachem Zur: Gesang eines Hundes (text de Franz Kafka)

 

Miercuri, 24 mai

 

Ora 11.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Conferința compozitoarei Isabel Mundry (Zürich) – Manifestare realizată cu sprijinul Zürcher Hochschule der Künste

 

GULLIVER (2)

Ora 17, Sala ”George Enescu” a UNMB

Corul de cameră Preludiu 

Voicu Enăchescu, dirijor

Adrian Pop: Apa (pe versuri de Christian Morgenstern)

Felicia Donceanu: Între păsări (pe versuri de Mihai Eminescu)

Lucian Beschiu: Stimmungsbild (pe versuri de Rainer Maria Rilke) (p.a.a.)

John Woolrich: Spring in Winter (versuri de Christopher Smart)

Grigore Cudalbu: Poveste dintr-un sat

Dan Buciu: Rondeau (pe versuri de Charles d’Orleans)

Dan Dediu: Axion

Livia Teodorescu-Ciocănea: Vecernie (p.a.a.)

Yuri Falik: Necunoscuta

Vasile Spătărelu: Către… (pe versuri de Nichita Stănescu)

NIRVANA (4)

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România

Orchestra de Cameră Radio 

Tiberiu Oprea, dirijor

Soliști: Alexandru Matei (gonguri), Fernando Mihalache (acordeon), Cristian Miclea (clarinet)

Petru Stoianov: Hiperboreeana – Poem pentru orchestră de coarde, Cântul I

Maia Ciobanu: Concert pentru clarinet și orchestră de coarde

Mihnea Brumariu: Überall ist Babylon? Op. 177 Nr.3/bis pentru două mini-orchestre de coarde și pian (p.a.)

George Balint: de-sine în cu-Sine – poem pentru gonguri și orchestră de cameră (p.a.)

Aurel Stroe: Concert pentru acordeon și ansamblu de cameră (p.a.r.)

 

Joi, 25 mai

 

Ora 16.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Colocviu de muzicologie ”Music in Dark Times”

Invitată: muzicologul Andrea Bohlman (University ofNorth Carolina – Chapel Hill/Wissenschaftskolleg zuBerlin) – Cu sprijinul New Europe College, București

ULISE (2)

Ora 17.00, Sala George Enescu a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (II)

Ansamblul de percuție GAME 

Alexandru Matei (conducerea muzicală)

Membri: Irina Rădulescu, Cătălin Cioargă, Alexandru Badea, Mihai Mânzar 

Invitați: Christian Alexandru Petrescu (voce) și Iulian Ochescu (pian)

Bogdan Vodă: Scales, Harmonies and Rhythms (p.a.a.)

Elena Apostol: - lyrique pentru voce și ansamblu de percuție (p.a.a.)

Mihaela Vosganian: Iranian Interferences pentru tombak, ansamblu de percuție și sunete procesate

Eric Sammut: Sugaria – Concert pentru marimbă, pian și ansamblu de percuție (p.a.r.)

GULLIVER (3) 

Ora 19.00, Ateneul Român

Orchestra Filarmonicii ”George Enescu” 

Camil Marinescu, dirijor

Viniciu Moroianu, pian

Dinu Lipatti: Concertino în stil clasic pentru pian și orchestră

Carmen Petra Basacopol: Concert pentru pian și orchestră

Ottorino Respighi: Pini di Roma

 

MATRIX (1)

Ora 19.00, Muzeul Municipiului București,

Grădina casei Filipescu-Cesianu (Calea Victoriei 151)

Irinel Anghel: Zoopera – Experimental ALTwork 

cu participarea formaţiei Rotheads şi a grupului de performeri TBA @ Time Factor(y)

Solişti: Irinel Anghel, Farid Fairuz, Paul Dunca, Călin Torsan, Darie Nemeş Bota

Performeri: Reka Csapo Dup, Daniel Stancu, Cristina Lilienfeld, Luiza Mitu, Diana Rotaru, Sabina Ulubeanu, Raluca Ghideanu, Smaranda Găbudeanu, Georgiana Dobre, Iulia Sima, Irina Maria Niţu, Teo Vărzaru, Lorena Călăraşiu, Daniel Sur, Raluca Roşu, Mihai Pintenaru, Sorina Mihalache, Alina Tofan, Alexandra Dascălu, Alexandru Claudiu Maxim, Ana Ghinea, Mihai Dragomir, Vlad Mihai, Oscar

Sonorizare: Green Sound Team

 

Vineri, 26 mai

ULISE (3)

Ora 17, Sala George Enescu a UNMB

Ansamblul Archaeus 

Liviu Dănceanu (conducerea muzicală)

Rodica Dănceanu (pian), Ana Radu (oboi), Ion Nedelciu (clarinet), Șerban Novac (fagot), Marius Lăcraru (vioară), Anca Vartolomei (violoncel), Sorin Rotaru (percuție)

Sorin Vulcu: Micrologus per Archaeus

George Draga: Echo

Adrian Raţiu: From Darkness to the Light

Dan Voiculescu: Trileme

Liviu Dandara: Multiversum

Corneliu Dan Georgescu: Attractio in Desertum

 

GULLIVER (4)

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România

Orchestra Națională Radio și Corul Academic Radio 

Cristian Oroșanu, dirijor

Ciprian Țuțu, dirijorul corului

Soliști: Diana Moș (vioară), Ion Bogdan Ștefănescu (flaut)

Mihai Măniceanu: Concert pentru vioară și orchestră (p.a.)

Adrian Iorgulescu: Concert pentru flaut și orchestră (p.a.r.)

Aurel Stroe: Mandala cu o polifonie de Antonio Lotti

MATRIX (2)

Ora 21.15, Sala de Operă și Multimedia a UNMB

“Maşinisme pentru 4 mecanici” – Improvizație pentru mașini de scris și laptop-uri

Diana Rotaru, Irinel Anghel – mașini de scris

Rufi (Marian Cîtu), Alin Zăbrăuţeanu – live electronics

Ora 21.30, Sala de Operă și Multimedia a UNMB

Ansamblul SonoMania 

Simona Strungaru, dirijor

Diana Rotaru, director artistic

Valentin Ghita (oboi), Mihai Pintenaru (clarinet), Raluca Stratulat (vioară), Tamara Dica (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello), Mihai Murariu (piano)

Invitat special: Cristina Lilienfeld (dans)

”Sound Fabric”- fabrică de ţesut obsesii

Henry Vega: Slow, slower pentru clarinet, violoncel, pian și sunete electronice (p.a.r.)

David Lang: light moving pentru vioară și pian (p.a.r.)

Marko Slaviček: Even tomb couldn’t silence that brat. Pentru clarinet, vioară, violoncel, pian și sunete electronice (p.a.r.)

Şerban Marcu: Arachne’s fabric pentru oboi, clarinet, vioară, violă și violoncel (p.a.)

Makoto Shinohara: Obsession pentru oboi și pian

Federico Gardella: Im freien zu spielen pentru clarinet, vioară, violoncel și pian (p.a.r.)

Dan Popescu: Neţesut (Unwoven) pentru ansamblu (p.a.)

Concert realizat cu sprijinul Centrului Național al Dansului București

 

Sâmbătă, 27 mai

Ora 9.00, Sala Dinu Lipatti a UNMB

Simpozion international de muzicologie dedicat compozitorilor

Aurel Stroe și Pascal Bentoiu

Coordonator: Olguța Lupu 

SECȚIUNEA AUREL STROE 

Octavian Nemescu: Aurel Stroe – Originalul

Corneliu Dan Georgescu: Tragicul contradicţiilor irezolvabile. „Privirea în gol“ a lui Aurel Stroe

Petruța Măniuț-Coroiu: Imagini iconice ale creației concertante a maestrului Aurel Stroe

Adalbert Grote: Little but Unique  – Aurel Stroe’s „Quintandre“ (1984)

Alexandru Leahu: Destinul în tragedia antică și în muzica „Orestiilor” lui Aurel Stroe

Valentina Sandu-Dediu: Opere românești în anii 70-80: protest sau disimularea mesajelor anti-comuniste?

Iulia Cibișescu-Duran: Aurel Stroe – Muzica de concert pentru pian, percuție și alămuri

Andrei Tănăsescu: Aurel Stroe și muzica de film

Nicolae Teodoreanu: Două drumuri: al minții si al inimii în „Hoeforele” lui Aurel Stroe

***In pauza: Lansarea colectiei de partituri SONATELE DE PIAN de AUREL STROE – Editura UNMB***

SECȚIUNEA PASCAL BENTOIU

Corneliu Dan Georgescu: A compune şi a reflecta. In memoriam Pascal Bentoiu

Laura Vasiliu: Pascal Bentoiu – gândirea simfonică, drept conștiință a timpului trăit

Elena Rotărescu: Tiparul dialectic al concepției creatoare oglindit în Concertul pentru vioară și orchestră op. 9 de Pascal Bentoiu

Grigore Constantinescu: Alternativa Bentoiu

Lorena Ioniță (studentă): Pascal Bentoiu la TVR

Ioana Bentoiu: Amintiri despre Pascal Bentoiu

 

ULISE (4) 

Ora 11, Sala Auditorium a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (III) 

Piese pentru flaut solo interpretate de studenții clasei prof. univ. dr. Ion Bogdan Ștefănescu

Dan Buciu: Mozaic II                                          Interpretează Vincențiu Mantu

Toru Takemitsu: Air                                            Interpretează Elena Greciuc

Cornel Tăranu: Cadenze per Antiphona                Interpretează Lorena Palade

Wil Offermans: Harmonics                                  Interpretează Dávid Borzási

Vasile Herman: Akes Samenos                          Interpretează Cristina Grigore

Toru Takemitsu: Voice                                        Interpretează Emőke Burján

Kazuo Fukushima: Mei                                       Interpretează Isabella Matei

Dan Dediu: Naufragi                                           Interpretează Carla Stoleru

Mihai Damian: Marsyas                                      Interpretează Teodora Iliescu

Liana Alexandra: Sonata                                     Interpretează Amalia Aldea

Dan Voiculescu: Sonata nr. 4                              Interpretează Amalia Aldea

Sorin Lerescu: Modalis IV op. 80 pentru flaut și ansamblu de flaute (p.a.) – Interpretează Ion Bogdan Ștefănescu și ansamblul ”Flaut Power”

MATRIX (3) / NIRVANA (5)

Ora 17, Sala George Enescu a UNMB 

Cvartetul de flaute Tétraflûtes 

Eliane Locher, Rozalia Agadjanian, Tanija Muller, Eliane Williner

Requiem for a glacier

Sofia Gubaidulina: Două mișcări din Cvartetul de flaute (p.a.r.)

Henry Purcell: Cold Song, din Regele Arthur (p.a.r.)

Dai Fujikura: Glacier (p.a.r.)

Joseph Lauber: Solitude – Sérénade – Méditation (p.a.r.)

Andreas Zurbriggen: Gletscherrequiem (Ewiges Eis, Schmelzendes Eis, Passacaglia für einen sterbenden Gletscher) (p.a.r.)

Dorothea Hofmann: Glacial sonorities (p.a.r.)

Doina Rotaru: Il Pianto del Ghiaccio (p.a.r.)

Rentaro Taki: Clair de lune sur les ruines du château (p.a.r.)

Concert realizat cu sprijinul Pro Helvetia 

 

MATRIX (4)

Ora 19, Studioul de Operă și Multimedia al UNMB

Ensemble Garage 

Liz Hirst (flaut), Nils Kohler (clarinet), Till Künkler (trombon), Yuka Ohta (percuție), Sabine Akiko Ahrendt (vioară), Annegret Mayer-Lindenberg (violă), Sergej Maingardt (sound design)

Pre-performance – Brigitta Muntendorf: Public Privacy #3.1 trumpet cover covered by trombone pentru trombon solo, video și bandă (p.a.r.)

Simon Steen-Andersen: Study for strings pentru vioară, violă și whammy pedal

Josh Spear: Quartet pentru trei interpreți și electronics (RFP)

Benjamin Grau: FFFFRRRSCH pentru flaut, percuție și electronics (FP)

Oliver Schneller: Zoetrope pentru flaut, clarinet și violă

Diana Rotaru: Glossolalia pentru vioară și bandă

Niclas Thobaben: Finish it! (new version) pentru flaut, clarinet, trombon și electronics

Post-performance – Brigitta Muntendorf: Public Privacy #1 flute cover pentru flaut, video și electronics

Concert realizat cu sprijinul Institutului Goethe, București

 

Duminică, 28 mai

ULISE (5) 

Ora 11, Sala George Enescu a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (IV)

Ansamblul Violoncelissimo 

Marin Cazacu, coordonator

Anatol Vieru: Fragment pentru 12 violoncele

Doina Rotaru: L’éternel retour pentru opt violoncele

Vladimir Scolnic: In Memoriam

Sebastian Androne: Celloviraptor pentru opt violoncele

Mihai Mitrea-Celarianu: Si! pentru opt violoncele

 

Ora 13.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Conferință a compozitorului Agustín Fernandez (Newcastle)

Cu sprijinul University of Newcastle (UK)

 

ULISE (6) 

Ora 16, Aula UCMR

Cvartetul de coarde Profil

Diana Moș (vioara I), Petru Nemțeanu (vioara a II-a), Marian Movileanu (violă), Mircea Marian (violoncel). Invitat: Costin Soare (chitară)

Ulpiu Vlad: Prin sunetele florilor albastre (p.a.a.)

Cornel Țăranu: Rezonanțe

Adrian Pop: Mătasea și metalul

Eugen Wendel: Cvartet de coarde nr.2 (p.a.a.)

Nicolae Teodoreanu: Cvartet de coarde nr.2 (p.a.a.)

Agustín Fernandez: String Quartet No.2 (p.a.r.)

 

GULLIVER (5) 

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România 

Orchestra Simfonică București

Radu Postăvaru, dirijor

Solist: Mihai Ungureanu (pian)

Mihai Moldovan: Vitralii

Liviu Dănceanu: Nord-Sud

Nicolae Brînduș: European Parody

Pascal Bentoiu: Concert nr. 2 pentru pian și orchestră

Opera 9 – Contemporary Oedipus

The National “George Enescu” Museum continues its ongoing project of stimulating young composers to write variations on a given theme from Enescu’s extended work. OPERA 9 is a collective opera, with 9 scenes written by 9 different composers - Gabriel Mălăncioiu, Sebastian Dumitrescu, Adina Sibianu, Cristian Bence-Muk, Megumi Okuda, Diana-Iulia Simon, Alexandru Sima, Diana Rotaru, Sabina Ulubeanu – on a contemporary version of the tragic story of Oedipus. The libretto is written by Rucsandra Pop, the main source of inspiration being, of course, Enescu’s masterpiece, the opera Oedipe.

OPERA 9 is part of the ongoing N-ESCU project coordinated by composer Adina Sibianu. The first performance of this new modular opera will take place on May 9th 2017, at the Cantacuzino Palace (home of the “Enescu” Museum – Calea Victoriei 141) at 7 p.m.

Performing as soloists are two of the most active and appreciated singers in Romania, Iustinian Zetea – Bass (Oedipus) and Antonela Bârnat – mezzosoprano (Jocasta, Merope, Antigone and Oculist), as well as SonoMania New Music Ensemble, conducted by Vlad Agachi: Valentin Ghita – oboe, Mihai Pintenaru – clarinet (as well as the part of the Sphinx), Raluca Stratulat – violin, Tamara Dica – viola and Emanuela Profirescu – piano.

PROGRAM:

Prologue – Adina Sibianu (Bucharest) for ensemble

Lullaby – Gabriel Mălăncioiu (Timişoara) for mezzo and tape

Oraclify – Sebastian Dumitrescu (Finland) for bass, ensemble and tape

The Death of Lajos – Cristian Bence-Muk (Cluj) for bass, mezzo and ensemble

Sphinx – Megumi Okuda (Bucharest) for clarinet, violin and viola

Psychodania – Diana Simon (Bucharest) for mezzo and tape

Technologic Contagion – Alexandru Sima (Bucharest) for ensemble

Oculus – Diana Rotaru (Bucharest) for bass, mezzo and ensemble

The Death of Oedipus – Sabina Ulubeanu (Bucharest) for bass, mezzo and ensemble

Graphics: Maia Manolescu

Cluj Modern 2017

The 12th edition of CLUJ MODERN, one of the most important new music festivals in Romania, will take place this year between April 22-28. You can find the detailed program and the list of organizers and partners on the official website.

PROGRAM

April 22

DIASPORA ”BETWEEN ENERGY AND NOSTALGY”

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

AdHOC Ensemble

Conductor: Matei Pop,  special guest: Mircea Ardeleanu - percussion

PROGRAM:

Dana Probst (Vienna) – Hanging Vaults (2012)

Gabriel Irányi (Berlin) –  Bird in space for solo piano (2005)

Corneliu Dan Georgescu (Heidelberg) – Whati-Waiata (2015)

Dora Cojocaru (Montreal) – Polovragi (2004)

Horia Șurianu (Paris) – Antonymes Sonores (2014)

Liviu Marinescu (California) – Harmonic fields (2010)

Ghenadie Ciobanu (Chișinău) – The Signs that are Reflected At Sky (2014)

Adina Dumitrescu (Tampere/Finlanda) – Când mările se deschid în oceane (2006)

April 23

CLUJ à LA CARTE

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

PROGRAM:

Iulia Cibișescu-Duran – Decupaje for piano (2015) – p.a.a.

Sigismund Toduță – 4 Coral-preludes (from the cycle 7 Coral-preludes for organ, 1985)

György Selmeczi – Two Religious Songs for voice, clarinet and organ (1993)

Valentin Timaru – Sonata for solo oboe (1967)

Constantin Rîpă – Tulnic for trombone and piano (1983)

Adrian Borza – Here and NowGothan for live electronics (2015)

Tudor Feraru – Trei bagatele for wind quintet (2000)

Răzvan Metea – Avatar for wind quintet (2003)

Dan Voiculescu – Dialogues for solo piano (1975)

Ionică Pop – AIR-PIAN_OP. elipticD2i @ D/G_M-A  for wind quintet and piano (2017) – world premiere

PERFORMERS:  Silvia Sbârciu – piano,  Erich Türk – organ,  Daniela Păcurar – soprano, Alexandru Rebreanu – flute,  Bence Haáz – oboe,  Răzvan Poptean – clarinet,  Gabriel Cupșa – horn,  Cătălin Lup – bassoon,  Leonard Neamț – trombone

April 24

STRINGS ONLY

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

I.

Ion Storojenco – cello

Paul Hindemith - Sonata for solo cello op.25 nr. 3 (1927)

Gerald Resch - „Al fresco” (2012)

Miklós Rózsa – „Toccata capricciosa” op.36 (1976)

II.

The Transylvanian Quartet

Gabriel Croitoru – 1st violin, Nicușor Silaghi – 2nd violin, Marius Suărășan – viola, Vasile Jucan – cello

H.P. Türk: Meditationen über KV 499 (1975)

P. Bentoiu: Quartet No. 2 „of the consonances”, op. 19 (1973)

April 25

”VERDE” (“Green”)

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

GREEN THING Ensemble (Vienna)

Matei Ioachimescu – flute, Natalija Isakovic - violin, Ana Topalovic – cello, Alfredo Ovalles – piano

PROGRAM:

Cristian Lolea – Mechanisms (2014)

Annie Gosfield - Cranks and cactus needles  (2008)

Diana Rotaru - Verde (2014)

Ciprian Pop – Magique (2017) – world premiere

Cristian Bence-Muk – 9 ½ minutes of stress (2014/2017)

Călin Ioachimescu – Tetra-chords (2014)

Juljia Bal – Chochek (2014)

April 26

MASTERCLASS FEZA TANSUG (ISTANBUL, TURKEY)

The “Gheorghe Dima” Music Academy – HALL 11 (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 10 a.m.

Social Change, Modernity and Music in Turkey

ARCADIA Quartet

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

Ana Török – 1st violin, Răsvan Dumitru – 2nd violin, Traian Boală – viola, Zsolt Török – cello

Special Guest: Julia Sitkovetsky– soprano (Great Britain)

PROGRAM:

Adrian Pop – Țiituri 1 for violin and cello (2006)

Paul Constantinescu – Two Etudes in Byzanthine Style for violin, viola, cello (1929)

Arnold Schönberg – Quartet No. 2 in F# Major, with solo soprano (1908)

27 April

INTERNATIONAL MUSICOLOGY SYMPOSIUM

The “Gheorghe Dima” Music Academy – HALL 11 (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 9:30 a.m. – 6:30 p.m. 

Folk Music as a Fermenting Agent for Composition, Past and Present

Event realized in partnership with The Bartók Archives in Budapest

Keynote speaker: prof. William Kinderman (University of Illinois Urbana-Champaigne, USA)

Speakers:

Vikárius László (Budapest Bartók Archives)

István Németh (Budapest Bartók Archives)

Dan Variu (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

Pavel Pușcaș (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

Bianca Ţiplea Temeş (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

Feza Tansug  (Ipek University, Ankara, Turcia)

Javier Suárez-Pajares (Universidad Complutense Madrid, Spania)

Belén Pérez Castillo (Universidad Complutense Madrid, Spania)

Nicolae Gheorghiţă (Universitatea Națională de Muzică București)

Ioan Haplea  (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

”ETHNOCHOROLOGHION”

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

Cappella Transylvanica Chamber Choir

Conductor: Cornel Groza, special guest: Emil Simion - percussion

PROGRAM:

Adrian Iorgulescu – Strigături II (1994)

Nicolae Brînduș – Strigătură de alean nr. 2 for solo percussion (1984)

Șerban Marcu – Florile dalbe (2016)

Adrian Pop – Kontula lemonia (Lămâi subțirel – 1987)

Alexandr Tanev – Slance barza (1979)

Dan Variu – FolcloRitmic for solo percussion (2017) – p.a.a.

Ulpiu Vlad – De nuntă (1985)

Tudor Jarda – Nunta țărănească (1967)

Béla Bartók – Hej, de sokszor megbántottál (Hei, de multe ori m-ai mâhnit) from the cycle Cântece secuiești for male choir (1932)

Steve Reich – Music for Pieces of Wood (1973) and Clapping Music (1972)

28 April

MASTERCLASS WILLIAM KINDERMAN (ILLINOIS UNIVERSITY, SUA)

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 10 p.m.

New Approaches to Beethoven Interpretation

VOCAL-SYMPHONIC CONCERT 

UBB Auditorium Maximum – 7 p.m. 

The Orchestra and Choir of the “Transylvania” Philharmonic in Cluj

Conductor: Tiberiu Soare

Choir conductor: Cornel Groza

PROGRAM:

Krzysztof Penderecki – Ofiarom Hiroszymi -Tren (For the Hiroshima victims – Lamento, 1960)

Miklós Csemiczky – Violin Concerto – world premiere (2015) – Soloist: Kristóf Tóth (Hungary)

Cornel Țăranu – „semper idem” for saxophone and orchestra – world premiere (2016) – Soloist: Daniel Kientzy (France)

Cristian Misievici – Lamentație și descătușare for choir and orchestra (2014)

Cluj Modern Symposium 2017

Gheorghe Dima Music Academy in Cluj-Napoca, Romania, in collaboration with Sigismund Toduţă Doctoral School and the Association of the Composers and Musicologists is pleased to announce the Symposium FOLK MUSIC AS A FERMENTING AGENT FOR COMPOSITION, PAST AND PRESENT, hosted by the Gheorghe Dima Music Academy on April 27, 2017 and coordinated by musicologist Bianca Ţiplea Temes.

The event is organized within the Cluj Modern Festival and features an exciting line-up of contributors, aiming to provide a forum for a dialogue among scholars from various musical standpoints.

 

Session 1:   In Bartók’s Wake 

William Kinderman (IllinoisUniversity) – keynote speaker

Béla Bartók’s Idea of “Idealized Folk Music”: A Community of Peoples “despite all war and strife”

Vikárius László (Budapest Bartók Archives, Institute for Musicology, Research Centre for the Humanities of the Hungarian Academy of Sciences; Ferenc Liszt Academy of Music)

Bartók’s Credo: Editing Cantata Profana for the Béla Bartók Complete Critical Edition

István G. Németh (Institute for Musicology, Research Centre for the Humanities, Hungarian Academy of Sciences, Budapest)

‘Verbunkos’, Béla Bartók, and Adrian Pop: A Hidden History of Folk Musical Influence

Dan Variu (Gh. Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

(Pan)Cultural Interference as a Compositional Tool

Pavel Puşcaş (Gh. Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

Archetype and/or Sonorous Substance

Bianca Ţiplea Temeş (Gh. Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

Modern Tapestry from Vintage Fabrics: “Colindă Baladă” by György Kurtág

 

Session 2:    Folk Music Worldwide

Feza Tansuğ  (Istanbul)

The Humanely Unison: Beethoven’s Turkish Source of Inspiration in His Chorus of Dervishes

Javier Suárez-Pajares (Universidad Complutense Madrid)

Folk Traditions and Sources in the Guitar Works of Julián Arcas (1832-1882) and His Contemporaries

Belén Pérez Castillo (Universidad Complutense Madrid)

From Conflict to Normalization: Two Approaches to the Basque Folk Heritage from the Spanish Concert Music

Nicolae Gheorghiţă (National University of Music Bucharest)

In the Service of Propaganda: Aesthetic Discourses and Musical Genres in the Music of the Romanian People’s Army

Ioan Haplea  (Gh.Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

Ratios and Proportions in Folklore and in Several Works of Cristian Misievici. The Issue of Privileged Locations in Anonymous and in Cultured Musical Speech

Adrian Pop (Gh.DimaMusicAcademyCluj-Napoca)

Did George Enescu Know Romanian Folklore?

 

SIMN 2017

The International New Music Week | Bucharest, May 21-28 2017  | Artistic Director: Dan Dediu

PROGRAM  (Romanian version HERE)

Sunday, 21st May

Romanian Athenaeum, 19.00 h

Young Performers and New Music (I)

Concerto Orchestra
Bogdan Vodă, conductor

Soloists: Sorin Petrescu (piano), Doru Roman (percussion), Judith Blaauw (oboe), Erik Sandberg (French horn), Barrie Webb (trombone), Marius Ungureanu (viola)

Violeta Dinescu: Lebenszeiten for Piano, Percussion and Orchestra (RFP)
Andrei Tănăsescu: Ciuleandra for Piano, Percussion and Orchestra (RFP)
Dan Dediu: Wagner Under – ConcertOpera for Oboe, French Horn, Trombone, Viola and Orchestra (RFP)

Monday, 22nd May

Auditorium Hall of UNMB, 17.00 h

Reincarnations & Reinventions

Tamara Smolyar (piano)

Paul Grabowsky: …Aus der Tiefe… (RFP)
Thomas Reiner: Variations on ‘Tuireamh Mhic Fhinin Dhuibh’ (FP)
Oddvar Lönner: Reinkarnationen II in 8 movements (FP)
Noel Fidge: Sonata no.2 (FP)
Kenji Fujimura: Reinventions – Suite for Piano (FP)

Composers’ Union Hall, 19.00 h

devotioModerna Ensemble

Carmen Cârneci, conductor

Carla Stoleru (Flute), Valentin Ghita (Oboe), Mihai Bădiță (Clarinet), Cristian Buciumaș (Bassoon), Natalia Pancec (Violin), Dan Cavassi (Cello), Mihai Murariu (Piano), Alexandru Stroe (Percussion)

Invitați: Endre Guran (Viola), Costin Soare (Guitar),

Veronica Anghelescu: Edelweiss op.11 for Clarinet
Tatjana Milošević: Chatatutu for Flute, Piano, Violin
Krzysztof Penderecki: Cadenza for Solo Viola
Carmen M. Cârneci: -embER (die Stille, ich) for Solo-Cello and Ensemble
Victor Alexandru Colțea: Blast for (Bass-)Clarinet and Drum-set
Mihai Murariu: Rorschach for Ensemble (FP)
Octavian Nemescu: BeseptimaIT pour 7 heures du soir – Étage 4 for Ensemble

Tuesday, 23rd May

Composers’ Union Hall, 17.00 h

DOUBLE RECITALS

ARCORD in Spirit“
Ana Topalovic (cello), Nikola Djoric (accordeon)

Armin Sanayei: Singing Rooster
Gabriele Proy: Thorium
Catalin Cretu: Prosopopeea urmei
Margareta Ferek-Petric: Killing Godot
Dimitris Mousouras: Violaccordeon
Volodymyr Runchak: Kyrie Eleison
Johanna Doderer: Wutmarsch

Matei Ioachimescu (flute), Miriam Adefris (harp)

Witold Lutoslawski: Three fragments 
Timothy Page: Curl for Flute, Harp and Live Electronics
Carmen Petra Basacopol: Fantasia for flute and harp
Calin Ioachimescu: A due for flute and harp
Toru Takemitsu: Toward the sea

George Enescu Hall of UNMB, 19.00 h

Claudia Codreanu (mezzosoprano)
Diana Vodă (piano)

Valentin Timaru: Noapte de mai (lyrics by Lucian Blaga)
Dan Voiculescu: Two Songs: Înapoierea cheii, Muzica (lyrics by Nichita Stanescu)
Diana Vodă: Eu am iubit (lyrics by T. Mazilu)
Dumitru Capoianu: Two Songs: Ploua, Vin tigancile (lyrics by George Topârceanu)
Dan Buciu: Two Songs: Arpagic, Mâța (lyrics by Ana Blandiana)
Nicolae Coman: Three Songs: L’ ombra del mar, Apunt, L’ amor tal volta (lyrics by Miguel Marti i Pol)
Menachem Zur: Gesang eines Hundes (text by Franz Kafka)

Wednesday, 24th May

Mediateque – Projection Hall of UNMB, 11.00 h

Conference of the composer Isabel Mundry (Zürich)

With the kind support of Zürcher Hochschule der Künste

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Preludiu Chamber Choir
Voicu Enăchescu, conductor

Works by Dan Buciu, Irina Odăgescu, Pascal Bentoiu, Viorel Munteanu, Christian Alexandru Petrescu, Livia Teodorescu-Ciocănea, Lucian Beschiu

Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

Orchestra de Cameră Radio
Tiberiu Oprea, conductor

Soloists: Alexandru Matei (tam-tam), Fernando Mihalache (acordeon), Cristian Miclea (clarinet)

Petru Stoianov: Hiperboreeana I for String Orchestra
Maia Ciobanu: Concerto for Clarinet and String Orchestra
Mihnea Brumariu: Überall ist Babylon for Two Mini-String Orchestras and Piano (FP)
George Balint: în-sine cu de-Sine – Poem for Gongs and Chamber orchestra (FP)
Aurel Stroe: Concert for Accordeon and Chamber Ensemble (RFP)

Thursday, 25th May

• Mediateque – Projection Hall of UNMB, 16.00 h

Musicology Colloquium ”Music in Dark Times”

Guest: Andrea Bohlman (University of North Carolina – Chapel Hill/Wissenschaftskolleg zu Berlin)

With the kind support of New Europe College

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Young Performers and New Music (II)

Game Percussion Ensemble
Alexandru Matei (coordinator)

Bogdan Vodă: Scales, Harmonies and Rhythms
Elena Apostol: - lyrique for Soprano and Percussion Ensemble
Mihaela Vosganian: Iranian Interferences for tombak, percussion ensemble and processed sounds

Romanian Atheneum, 19.00 h

George Enescu Philharmonic Orchestra
Camil Marinescu, conductor

Soloist: Viniciu Moroianu (piano)

Dinu Lipatti: Concertino in Classical Style for Piano and Orchestra
Carmen Petra Basacopol: Concerto for Piano and Orchestra
Ottorino Respighi: Pini di Roma

Bucharest Metropolitan Museum, Filipescu-Cesianu House, 19.00 h

“Zoopera” by Irinel Anghel
Experimental ALTwork

Friday, 26th May

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Archaeus Ensemble
Liviu Dănceanu (coordination)

Rodica Dănceanu (piano), Ana Radu (oboe), Ion Nedelciu (clarinet), Șerban Novac (bassoon), Marius Lăcraru (violin), Anca Vartolomei (cello), Sorin Rotaru (percussion)

Sorin Vulcu: Micrologus per Archaeus
George Draga: Echo
Adrian Raţiu: From Darkness to the Light
Dan Voiculescu: Trileme
Liviu Dandara: Multiversum
Corneliu Dan Georgescu: Attractio in Desertum

Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

National Radio Orchestra
Cristian Oroșanu, conductor

Soloists: Diana Moș (violin), Ion Bogdan Ștefănescu (flute)

Mihai Măniceanu: Concerto for Violin and Orchestra (FP)
Adrian Iorgulescu: Concerto for Flute and Orchestra (RFP)
Aurel Stroe: Mandala with a Polyphony by Antonio Lotti

Opera & Multimedia Hall of UNMB, 21.15 h

SonoMania Ensemble
Simona Strungaru, conductor

Diana Rotaru (coordination)

Valentin Ghita (oboe), Mihai Pintenaru (clarinet), Raluca Stratulat (violin), Tamara Dica (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello), Mihai Murariu (piano).

Special Guest: Cristina Lilienfeld (dance)

“Maşinisme pentru 4 mecanici” – Improvisation for typewriters and laptops
Diana Rotaru, Irinel Anghel – typewriters
Rufi (Marian Cîtu), Alin Zăbrăuţeanu – live electronics

”Sound Fabric”

Henry Vega: Slow, slower for clarinet, cello, piano and electronics (RFP)
David Lang: light moving for violin and piano (RPF)
Federico Gardella: Im freien zu spielen for clarinet, violin, cello and piano (RPF)
Şerban Marcu: Arachne’s fabric for oboe, clarinet, violin, viola and cello (FP)
Marko Slaviček: Even tomb couldn’t silence that brat. for clarinet, violin, cello, piano and electronics (RPF) – dance: C. Lilienfeld
Makoto Shinohara: Obsession for oboe and piano
Dan Popescu: Neţesut (Unwoven) for ensemble (FP) – dance: C. Lilienfeld

Saturday, 27th May

Dinu Lipatti Hall of UNMB, 9.00 h

Aurel Stroe and Pascal Bentoiu
International Musicology Symposium
Coordinaton: Olguța Lupu

George Enescu Hall of UNMB, 11.00 h

Young Performers and New Music (III)
Solo Flute Pieces performed by students of Ion Bogdan Ștefănescu

Dan Buciu: Mozaic II (Vincențiu Mantu)
Toru Takemitsu: Air (Elena Greciuc)
Cornel Tăranu: Cadenze per Antiphona (Lorena Palade)
Wil Offermans: Harmonics (Dávid Borzási)
Vasile Herman: Akes Samenos (Cristina Grigore)
Toru Takemitsu: Voice (Emőke Burján)
Kazuo Fukushima: Mei (Isabella Matei)
Dan Dediu: Naufragi per flauto solo (Carla Stoleru)
Mihai Damian: Marsyas (Teodora Iliescu)
Liana Alexandra: Sonata (Amalia Aldea)
Dan Voiculescu: Sonata nr. 4 (Amalia Aldea)
Sorin Lerescu: Modalis IV for flute and flute ensemble (FP)
(Ion Bogdan Ștefănescu and ensemble ”Flaut Power”)

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Ensemble Tétraflûtes
Eliane Locher, Rozalia Agadjanian, Tanija Muller, Eliane Williner

”Requiem for a glacier”

Sofia Gubaidulina: 2 mouvements tirés du Quatuor pour Flûtes (RPF)
Henry Purcell: Cold Song, tiré du Roi Arthur (RPF)
Dai Fujikura: Glacier (RPF)
Joseph Lauber: Solitude – Sérénade – Méditation (RPF)
Andreas Zurbriggen: Gletscherrequiem (Ewiges Eis – schmelzendes Eis, Passacaglia für einen sterbenden Gletscher) (RPF)
Dorothea Hofmann: Glacial sonorities (RPF)
Doina Rotaru: Il Pianto del Ghiaccio (RPF)
Rentaro Taki: Clair de lune sur les ruines du château (RPF)

With the kind support of Pro Helvetia

Opera & Multimedia Hall of UNMB, 19.00 h

Ensemble Garage
Liz Hirst (flute), Nils Kohler (clarinet), Till Künkler (trombone), Yuka Ohta (percussion), Sabine Akiko Ahrendt (violin), Annegret Mayer-Lindenberg (viola), Dominik Kleinknecht (sound design)

Pre-performance
Brigitta Muntendorf: Public Privacy #3.1 trumpet cover covered by trombone for solo trombone, video and tape (RFP)

Simon Steen-Andersen: Study for strings for violin, viola and Whammy Pedal
Josh Spear: Quartet for three performers and electronics (RFP)
Benjamin Grau: FFFFRRRSCH for flute, percussion and electronics (FP)
Oliver Schneller: Zoetrope for flute, clarinet and viola
Diana Rotaru: Glossolalia for violin and tape
Niclas Thobaben: Finish it! (new version) for flute, clarinet, trombone and electronics

Post-performance
Brigitta Muntendorf: Public Privacy #1 flute cover for flute, video and electronics

With the kind support of Goethe Institut,Bucharest

Sunday, 28th May

George Enescu Hall of UNMB, 11.00 h

Young Performers and New Music (IV)

Ensemble Violoncelissimo
Marin Cazacu (coordinator)
Works by Pierre Boulez, Mihai Mitrea-Celarianu, Anatol Vieru, Doina Rotaru, Sebastian Androne, Vladimir Scolnic

• Mediateque – Projection Hall of UNMB, 13.00 h

Conference of the composer Agustín Fernandez (Newcastle)

With the kind support of University of Newcastle (UK)

Composers’ Union Hall, 16.00 h

Profil String Quartet
Diana Moș (violin I), Petru Nemțeanu (violin II), Marian Movileanu (viola), Mircea Marian (cello)
Costin Soare (guitar)

Ulpiu Vlad: Prin sunetele florilor albastre (FP)
Adrian Pop: Mătasea și metalul
Cornel Țăranu: Rezonanțe
Nicolae Teodoreanu: NW (FP)
Agustín Fernandez: String Quartet No.2 (RFP)

Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

Bucharest Symphony Orchestra

Radu Postăvaru, conductor
Soloist: Mihai Ungureanu (piano)

Mihai Moldovan: Vitralii
Liviu Dănceanu: Nord-Sud (FP)
Nicolae Brînduș: A European Parody
Pascal Bentoiu: Concerto No. 2 for piano and orchestra

MUSICAL CRAIOVA 2016

CRAIOVA MUZICALĂ 2016 / MUSICAL CRAIOVA 2016:

Live the Experience! Be contemporary! | November 18-30, Craiova 2016

The 43rd edition of CRAIOVA MUZICALĂ  International Music Festival is, for the first time, dedicated to modern and contemporary music: from masterpieces of the XXth century – Igor Stravinski, Olivier Messiaen, György Ligeti or Ştefan Niculescu –, to the latest musical creations. For 2 weeks, between November 18-30, Craiova will gather many and various aspects of the contemporary music phaenomenon: avangarde, jazz, postmodernism, structuralism, performance, musical theater – all united by the joy of making and giving music, and open to all kinds of public and new experiences lovers.

The festival is organized by the “Oltenia” Philharmonic in Craiova, with the support of the Craiova City Hall and has invited, for this edition, composer Doina Rotaru as a honorary artistic director.

CRAIOVA MUZICALĂ #43 EVENTS:

  • 3 Symphonic Concerts: the “Oltenia” Philharmonic Orchestra and the “Oltenia” Chamber Orchestra
  • 9 Chamber music concerts: Pearls Before Swine Experience (Sweden), Green Thing Ensemble (Austria), SIGMA Project – saxophone quartet (Spain), Trio Contraste, Profil, SonoMania, Atem Duo, Percutissimo (Romania), LOGOS String Quartet (USA)
  • 5 Recitals: Mario Caroli (flute, Italy/France), Barrie Webb (trombone,England), Ghenadie Rotari (accordion, Moldavian Republic), Mihai Măniceanu (piano,Romania), Veronica Anuşca and Mihai Murariu (lied recital,Romania)
  • 2 Jazz Concerts: Mircea Tiberian Band, Jazzappella (Romania)
  • 2 Performance-Concerts / Instrumental theater: Muttis Kinder (Germany), Irinel Anghel & guests (Romania)
  • 2 Silent film with live music projections: “Tabu” (1931) by F.W. Murnau, witn music by Vioieta Dinescu (Germany) – performing Trio Contraste; the animation “Odboy and Erordog” by Marcus Fjellström – performing Pearls Before Swine Experience (Sweden)
  • Musicology Symposium: Mechanics and Mechanisms in Music

Entrance: 10 RON / concert

Details: http://www.filarmonica-oltenia.ro/

 PROGRAM: 

 

Friday, 18.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Festival Opening

„Oltenia” Philharmonic’s Symphony Orchestra

Conductor: Tiberiu Soare

Soloists: Emil Vişenescu (clarinet), Adam Kosmieja (piano /Poland)

Program:

Ştefan NiculescuCantos for clarinet and orchestra

Jerzy KornowiczBig Transition for piano and orchestra

Dan DediuAtlantis for orchestra

 

Saturday, 19.11.2016

 

 “Filip Lazăr” Hall – „Oltenia” Philharmonic

12:00 – Musicology Symposium: Mechanics and Mechanisms in Music – Composers of 20th Century

Speakers: Bianca Temeș, Ştefan Firca, Vlad Văidean, Constantin Secară

 

Philharmonic Hall

5 p.m.- Chamber Music Concert

”Mai în glumă, mai în serios” / ”Jokingly, seriously”

Trio Contraste Ensemble (Timişoara)

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flutes), DORU ROMAN (percussion), SORIN PETRESCU (piano)

Program:

Miklos MarosRush

Ernst-Lothar von KnorrNächtliche Suite

Corneliu Dan GeorgescuMotive transilvane / Transylvanian Tunes

Wil OffermansHarmonics

Jos ZwanenburgVoices

Maia CiobanuTrio nr. 273, op. 2 / Trio No. 273, Op. 2

Laura ManolachePlecarea (pe un text de Urmuz) / The Leaving (on a text by Urmuz)

Aurel StroeTrei piese pastorale / Three Pastoral Pieces

Lucian MețianuAttracteur étrange

Horst LohseThe Seven Deadly Sins

Christoph KellerMozart in Argentine

Christoph KellerBeethoven in Brazil

 

 “Marin Sorescu” National Theatre Hall

Extraordinary Concert: a cappella, music, show

20.00 - Muttis Kinder (Germany) – VOCAL TRIO

CLAUDIA GRAUE, MARCUS MELZWIG, CHRISTOPHER NELL

 

Sunday, 20.11.2016

 

Philharmonic Hall

5 p.m.-  Percussion Concert

Percutissimo Ensemble (Timişoara), music direction: DORU ROMAN

Soloists:

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flute), DORIN CUIBARIU (clarinet)

Program:

Darie Nemeș-BotaFight and Light

George CrumbAn Idyll for the Misbegotten

Violeta DinescuAlean / Yearning

Nebojsa Jovan JivkovićTrio per Uno (p. I)

Halyna OvcharenkoWhat the Shaman Saw

Doron KaufmannStreams of Life

Carmen CârneciSonge du Dragon Rouge

Minoru MikiMarimba Spiritual

Ion Bogdan ȘtefănescuPianissimo Summer Dream

 

8 p.m. - Silent-film Projection with Live Music

TABU (1931) - director: F. W. Murnau

Music: VIOLETA DINESCU

Performing Artists:

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flute), DORIN CUIBARIU (clarinet), SORIN PETRESCU (piano), DORU ROMAN (percussion)

 

 

Monday, 21.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m.- Chamber Music Concert

”SIGMA” Project (Spain) – Saxophone Quartet

Program:

Georg Friedrich Haas: Saxophonquartett

Josep PlanellsWork in Progress

Alberto PosadasKnossos

Luis de PabloRumia

Ramon LazkanoJalkin

Isabel UrrutiaContre vents et marées

 

8 p.m.-  Jazz Concert

JAZZAPPELLA - Vocal Sextet, music direction: Zoltán András

 

Tuesday, 22.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m.- Piano Recital

MIHAI MĂNICEANU (Bucharest)

Program:

György LigetiMusica ricercata (nr. 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11 )

Olivier MessiaenVingt regards sur l’enfant-Jésus (nr. 11 )

Remus GeorgescuInterludiu și Toccata (din Suita a II-a pentru pian) / Interlude and Toccata (from the Piano Suite No. 2)

Vlad MaistorovicitransScent

Henryk GóreckiPiano Sonata No. 1

Salvatore SciarrinoAnamorfosi

 

8 p.m.- Chamber Music Concert

ATEM Duo (Timişoara)

CRISTINA CONSTANTIN (violin), VICTOR PĂRĂU (piano)

Program:

Arvo PärtFratres for violin and piano

Kaija SaariahoCalices for violin and piano

Toru TakemitsuRain Tree Sketch II – in memoriam Olivier Messiaen for piano

Sofia GubaidulinaDancer on a Tightrope for violin and piano

George CrumbFour Nocturnes (Night music II) for violin and piano

Arvo PärtSpiegel im Spiegel for violin and piano

 

Wednesday, 23.11.2016

 

Philharmonic’s Foyer

6.30 p.m. - CD Release: Contemporary Trombone Classics Barrie Webb

 

Philharmonic Hall

7 p.m.-  Extraordinary Recital

BARRIE WEBB - trombone (England)

Guest Artist: MIHAI MĂNICEANU (piano)

Program:

Giacinto ScelsiThree Pieces

Luciano BerioSequenza V

Jonathan HarveyRicercare una Melodia

Stuart GreenbaumIn Transit

Johannes BrahmsIntermezzo op. 119, nr. 1

Katsuji MaedoIntermezzo

Takashi FujiiDancing Bones

Ernst KrenekFive Pieces

 

Thursday, 24.11.2016

 

 “Filip Lazăr” Hall – „Oltenia” Philharmonic

5 p.m. -  Improvisation Workshop with IRINEL ANGHEL

 

Philharmonic Hall

7 p.m. – Extraordinary Recital

MARIO CAROLI - flute (Italy)

Guest Artist: MIHAI MĂNICEANU (piano)

Program:

Claude DebussySyrinx

Joji YuasaMai-Bataraki II (pentru flaut alto / for flute alto)

André JolivetChant de Linos (pentru flaut și pian / for flute and piano)

André JolivetPour une communion sereine de l’être avec le monde (Incantation nr. 4)

Ivan FedeleDonax

Federico GardellaCinque cori notturni sotto la costa (pentru flaut alto / for flute alto)

Toru TakemitsuAir

Kaija SaariahoLaconisme de l’aile

 

Friday, 25.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Symphonic Concert

„Oltenia” Philharmonic’s Symphony Orchestra

Conductor: GHEORGHE COSTIN

Soloists:

MARIO CAROLI – flute (Italy)

BARRIE WEBB (trombone, England)

Program:

Liviu DănceanuSeven Days for trombone and orchestra

Doina RotaruL’Ange avec une seule aile for flute and orchestra

Igor StravinskyThe Firebird Suite for orchestra

 

Student’s House of Culture

9 p.m.-  The Island from the Day After (Fictional Performance-concert)

IRINEL ANGHEL & Friends

Irinel Anghel – voice, performance; Bogdan Frigioiu – electric guitar;  Marian Cîtu – electronics;  Barrie Webb – trombone;  Mihai Pintenaru – clarinet;  Luiza Mitu – performance; Irina Maria Niţu – performance;  Andrada Băleanu – performance;  Daniela Ionescu – performance;  Ioana Stama – performance

 

Saturday, 26.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Chamber Music Concert

Povestind / Narrating – SonoMania Ensemble (Bucharest)

MIHAI PINTENARU (clarinet), RALUCA STRATULAT (violin)MIHAI MURARIU ( piano)

Artistic Director: DIANA ROTARU

Guest, Actor MIKLOS BÁCS

Program:

Gabriel MălăncioiuSanran for clarinet and violin

Mihai MăniceanuCantabile e Presto for violin and piano

Tiberiu Olah„Magic Bird” Sonata for clarinet solo

Toshio HosokawaAncient Dance for violin and piano

Igor StravinskyThe Soldier’s Tale for clarinet, violin and piano

 

Sunday, 27. 11.2016

 

Philharmonic Hall

5 p.m.- Chamber Music Concert

Peärls Before Swïne Experience Ensemble (Sweden)

Program:

Klas Torstensson: Pocket Violin Concerto

Annie Gosfield: Cranks and Cactus Needles

Mattias Petersson: 1st Application

Marcus Fjellström: Odboy and Erordog (cartoon animation with live music)

Hanna Hartman: Neighbors above are louder than neighbors below

 

8 p.m.-  Chamber Music Concert

„Oltenia” Philharmonic’s Chamber Orchestra

Conductor: IVAN ILIEV (Bulgaria)

Soloist:

JURE GRADIŠNIK (trumpet,Slovenia)

Program:

Aaron CoplandQuiet City for trumpet, English horn, and strings -  JURE GRADIŠNIK (trumpet, Slovenia), LOREDANA CIOCAN (English horn)

Leoš JanáčekSuite for string orchestra

André JolivetConcertino for trumpet, string orchestra and piano – JURE GRADIŠNIK (trumpet, Slovenia), ANDREEA STOICA (piano)

Benjamin BrittenSimple Symphony, Op. 4

 

Monday, 28.11.2016

Philharmonic Hall

5 p.m. – Lied Recital

VERONICA ANUȘCA (soprano), MIHAI MURARIU (piano)

Program:

Compositions by Mihail Jora (Riddle, Song for the Light)Constantin Brăiloiu (Autumn)Theodor Rogalski (The Willow)Livia Teodorescu-Ciocănea(Autumn’s Gospels)Felicia Donceanu (The Steps)Mihai Murariu (Three)Leonard Bernstein (La bonne cuisine)Daniel Sabzghabaei (Four Glimpses of Desire)

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Chamber Music Concert

PROFIL Ensemble (Bucharest)

Artistic Director: DAN DEDIU

DIANA MOȘ (violin), MARIAN MOVILEANU (viola), MIRCEA MARIAN (cello), ADRIANA MAIER (piano)

Program:

Valentin Gheorghiu: Adagio for violin, cello and piano

Ștefan Niculescu: Per tre for violin, viola and cello

Mihai Măniceanu: Crescendo for violin solo

Thomas Beimel: Aria for violin, cello and piano

Dan Dediu: Pirouettes pierrotiènnes for violin, viola, cello and piano

Miriam Marbé: Tromelbass for violin, viola and cello

 

Tuesday, 29.11.2016

Art Museum

5 p.m.-  Accordion Recital

GHENADIE ROTARI (Republic ofMoldova)

Guest Artist:

ANA TOPALOVIĆ (cello, Austria/Serbia)

Program:

Sofia GubaidulinaDe Profundis

Gerard GriseyPassacaille

Magnus LindbergJeux d’anches

Salvatore SciarrinoVagabonde blu

Sofia GubaidulinaIn Croce (acordeon și violoncel / accordion and cello)

Vladimir ZubitskySonata nr. 2 - Slavonic

 

Philharmonic Hall

7 p.m.-  Chamber Music Concert

Partner: ROMANIAN CULTURAL INSTITUTE

GREEN THING Ensemble (Austria)

Matei Ioachimescu (flute), Natalija Isaković (violin), Ana Topalović (cello), Alfredo Ovalles (piano)

Program:

Călin IoachimescuTetrachords

Cristian LoleaMechanisms

George CrumbVox Balaenae

Diana RotaruVerde / Green

Jennifer HigdonPiano Trio

Julija BalChochek

 

Wednesday, 30.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m. - Chamber Music Concert

LOGOS String Quartet (USA)

Espen Lilleslåtten, Roxana Pavel (violin), Elias Goldstein (viola), Dennis Parker (cello)

Program:

Dmitri ShostakovichString Quartet No. 3 in Fa Major, Op. 73

Paul Creston: String Quartet

Daniel Schnyde: Great Places - String Quartet No. 4

Claude DebussyString Quartet in G minor, Op. 10

 

Philharmonic Hall

8 p.m.- Jazz Concert

“Both Sides of the River”

MIRCEA TIBERIAN (piano), CHRIS DAHLGREN (doublebass, USA), JOHN BETSCH (drums,USA)

Meridian Festival – November 2016 – 12th edition

International MERIDIAN Festival – organized by the Romanian Section of ISCM – 12th edition

November 14-20 2016 – Bucharest

PROGRAM 

(DETAILED VERSION HERE – IN ROMANIAN)

MONDAY 14.11

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

LYRICAL INTERFERENCES

Bianca Luigia Manoleanu – voice and Remus Manoleanu – piano 

Works by: Alexander Muno (Germany); Horst Lohse (Germany); Wolfgang Rihm (Germany); Christopher Scinto (USA); Jack Fortner (USA); Daniela Cojocaru; Cornel Țăranu;  Liana Alexandra;  Irina Odăgescu Țuțuianu;  Dan Bălan; Andrei Tănăsescu

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7 p.m.

devotioModerna Ensemble 

Conductor: Carmen Cârneci

Ștefan Diaconu – flute, Valentin Ghita – oboe, Cristian Mancaș – clarinet, Cristian Buciumaș – bassoon, Raluca Stratulat – violin, Dan Cavassi – cello, Mihai Murariu – piano, Alexandru Stroe – percussion

Works by: Alexadru Hrisanide (Holland);  Dimitris Maronidis (Grece); Cristian Marina (Sweden); Mihai Murariu;  Iannis Xenakis (France); Corneliu Dan Georgescu (Germany)

 

TUESDAY, 15.11

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

TRAIECT New Music Group

Conductor: Sorin Lerescu

Geanina Săveanu Meragiu – violin, Viorica Nagy – cello, Georgeta Radu – percussion, Alexandru Hanganu – flute, Andrei Podlacha – piano, Răzvan Gachi – clarinet, Florian Radu – trombone

Works by: Diana Gheorghiu; Karlheinz Stockhausen (Germany);  Lucian Zbarcea; Don Banks (Australia); Dan Voiculescu; Doron Kaufman (Israel)

 

Cantacuzino Palace Hall

7 p.m.

”CELLO FRAGMENTS”

DUO CELLO JAYA & FRIENDS

Ella Bokor – cello, Mircea Marian – cello

Guests:, Valentin Dimitrie Simion – cello, Iulian Ochescu – piano, Sergiu Cârstea – trumpet

Works by: Paul Rogojină; Laura Ana Mânzat; Eric Ewazen (USA);  Aurelian Băcan; Mariela Rodriguez (Cuba)

 

WEDNESDAY, 16.11

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

5 p.m.

GAME Percussion Ensemble

Conductor: Alexandru Matei

Irina Rădulescu – percussion, Iulia Bitta – percussion, Sorin Rotaru – percussion

Works by: Joseph Schwanter (USA); Liviu Dănceanu; Joji Yuasa (Japan); Arvo Pärt (Estonia)

Cantacuzino Palace Hall

7 p.m.

PROFIL String Quartet

“TRIADE”

Artistic Director: Dan Dediu

Diana Moş – 1st violin, Petru Nemţeanu – 2nd violin; Marian Movileanu – viola, Mircea Marian – cello

Guest: Costin Soare – guitar

Works by: Jana Andreevska (Macedonia); Adrian Iorgulescu;  Horia Șurianu (France);  Alfred Schnittke (Russia)

 

National University of Music in Bucharest

Opera and Multimedia Studio

8.30 p.m.

ELECTRONIC MUSIC CONCERT

Liliana Iorgulescu – choreography

Dancers: Liliana Iorgulescu, Andreea Duță

Works by: Maia Ciobanu; Călin Ioachimescu; Dimitri Voudouris (Grece); Cătălin Crețu; Sever Tipei (USA)

 

THURSDAY, 17.11

Cantacuzino Palace Hall

4.30 p.m

Book Launch

Grigore Constantinescu – Four Centuries of Lied, Editura Muzicală

Guest: Lavinia Coman

 

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL 

Claudia Codreanu – mezzosoprano and Diana Vodă – piano

Guest: Ladislau Csendes – violin

Works by: Zeno Vancea; Diana Vodă;  Dan Buciu; Livia Teodorescu Ciocănea; Nicolae Coman; George Balint

 

6 p.m

CHAMBER MUSIC RECITAL 

Matei Ioachimescu – flute, Alfredo Ovalles – piano (Vienna)

Works by: Carmen Cârneci; Doina Rotaru; Jorge Sánchez – Chiong (Venezuela); Roman Vlad; Diana Rotaru; Mario Forte (Algeria – France)

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7.30 p.m.

ARCHAEUS Ensemble

Conductor – Liviu Dănceanu

Anca Vartolomei – cello, Rodica Dănceanu – piano, Dorin Gliga – oboe,  Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – bassoon, Alexandru Matei – percussion, Marius Lăcraru – violin

Works by: Ștefan Niculescu; Tiberiu Olah; Anatol Vieru; Dan Constantinescu; Myriam Marbé; Vladimir Scolnic (Israel); Aurel Stroe

 

FRIDAY, 18.11

Concert Studio of the Military Music Service

”General Dumitru Eremia”

1 p.m

Representative Music of the Ministry of National Defence

Conductor: Colonel Aurel Gheorghiță (Inspector of Military Musics)

Valentina Voinea – soloist

Works by: George Duke (arr. Emanuel Năstăsie); Kess Vlak; Andrew Loyd Webber; Johann Sebastian Bach (arr. Ray Farr și Kevin Lamb);  Bart Howard; Van Mc Coy (arr. Naohiro Iwai); Pablo Beltran Ruiz; Sergio Mendez; Chuck Mangione; Charles Walter

Concert realized in partnership with the Ministry of National Defence

 

National University of Music in Bucharest

Opera and Multimedia Studio

4.30 p.m.

MENTOR – DISCIPLE

CD Launch – ”DIALOGUE” – Trio Contraste

Music by Myriam Marbé, Violeta Dinescu, Roberto Reale

 

5 p.m.

TRIO CONTRASTE

Ioan Bogdan Ştefănescu – flute, Sorin Petrescu – piano, Doru Roman – percussion

Works by: Nicolae Teodoreanu; Roberto Reale (Germany);  Octavian Nemescu; Jean – Christophe Rosaz (Switzerland – France); Alicia Terzian (Argentina); Violeta Dinescu (Germany); Jean – Pascal Chaigne (France)

 

Cantacuzino Palace Hall

7 p.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL

THEODOR GRIGORIU 90

Bianca Luigia Manoleanu – soprano, Remus Manoleanu – piano, Andrei Tănăsescu – piano, Roman Manoleanu – piano

 

BOOK LAUNCH

In memoriam THEODOR GRIGORIU (1926 – 2014) – 90 years since birth

CD Launch

Antology of Romanian Music

International New Music Week 2016 – CD

3 Songs performed by BIANCA LUIGIA MANOLEANU and  REMUS MANOLEANU

Event in partnership with the Theodor Georgescu Foundation and the National “George Enescu” Museum (co-organizer)

 

SATURDAY, 19.11

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

11 a.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL

BARRIE WEBB (England) – trombone

Guests: Mihai Măniceanu – piano, Cristina Ordean – oboe, Mihaela Vosganian – voice

Works by: Laurențiu Beldean; Mihaela Vosganian; Johannes Brahms; Katsuji Maeda (Japan); Ernst Krenek (Austria)

FLUTE RECITAL

CĂTĂLIN OPRIȚOIU

Works by: Adrian Enescu; Thomas Beimel (Germany); Martin Q Larsson (Suedia); Jerzy Kornowicz (Poland)

 

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

PIANO RECITAL

ANA GACEVA (Macedonia)

Works by: Sorin Lerescu; Irina Hasnaș; Mihalo Trandafilovski (Macedonia); Goce Kolarovski (Macedonia); Harisson Birtwistle (England); Aleksandar Pejovski (Macedonia); Kokan Dimusevski (Macedonia)

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7 p.m.

AdHOC Ensemble of the “Gheorghe Dima”Music Academy in Cluj-Napoca

Conductor: Matei Pop

Presenter: Adrian Pop

Raluca Ilovan – flute, Bence Háaz – oboe, Aurelian Băcan – clarinet, Rareș Sângeorzan – bassoon, Ioan Marina – Uifălean – horn, Eva Butean – piano

Works by: Ciprian Pop; György Ligeti (Hungary);  Șerban Marcu; Dan Dediu; Hans Peter Türk; Adrian Pop

Concert realised in partnership with the National “George Enescu” Museum (co-organizer) and the National University of Music in Bucharest

SUNDAY, 20.11

Cantacuzino Palace Hall

11 a.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL

TRIO MOZAIC

Emil Vişenescu – clarinet, Diana Spânu Dănilă – piano, Oana Spânu Vişenescu – violin and viola

Works by: Daniel Cohen (Israel); Viorel Munteanu; Petru Stoianov; Felicia Donceanu; Carmen Petra Basacopol

Fifteen minutes of Fame – for trio

Daniel Arnold (USA);  Jose Jesus de Azevedo Souza (Portugal); Scorpio Douglas Madison (USA); Erik Branch (USA); Jean – Charles Gooden (USA);  Juan Maria Solare (Argentina); Max Stannard (Marea Britanie); Martin Neill (Northen Ireland); Scott Brickman (USA); David Bohn (USA); Inna Buganina (Rusia); Chace Wiliams (USA); Laszlo Kekszakallu (Ungaria); Yan Pang (USA); Cindi Hsu (Taiwan)

 

CHAMBER MUSIC RECITAL

Diana Moș – violin and Mihai Ungureanu – piano

Works by: Nicolae Brânduș (Glosa – p.a.a.)

 

PIANO RECITAL

MĂDĂLINA CLAUDIA DĂNILĂ

Guest: Sergiu Cârstea – trumpet

Works by: Vlad Burlea (Moldavian Republic); Ghenadie Ciobanu (Moldavian Republic); Dusan Bavdek (Slovenia);  Elena Apostol; Fred Popovici; Klaus Ager (Austria)

 

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

GAUDEAMUS QUARTET – Braşov Philharmonic

Lucia Neagoe – 1st violin, Raluca Irimia – 2nd violin, Leona Varvarichi – viola, Ștefan Neagoe – cello

Works by: Vladimir Beleaev (Moldavian Republic);  Menachem Zur (Israel); Ulpiu Vlad

Concert realized in partnership with the National “George Enescu” Museum (co-organizer)

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7.30 p.m.

”SOUND MENAGERIE”

SonoMania Ensemble feat. Irinel Anghel

Artistic Director and conductor: Diana Rotaru

Raluca Stratulat – violin, Ștefan Diaconu – flute, Valentin Ghita – oboe, Mihai Pintenaru – clarinet, Tamara Dica – viola, Eugen – Bogdan Popa – cello, Mihai Murariu – piano

Special guests: Irinel Anghel – almost voice, performance, Marian Cîtu (Rufi) – live electronics

Program:

Prelude: Irinel Anghel – Flomizile Realității Imperceptibile din Muzeul Somnului / Butterpillars of the Imperceptible Reality in the Sleep Museum – an almost music for ensemble

Works by: Benjamin Britten (England);  Mihai Măniceanu;  Kaija Saariaho (Finland); Sebastian Androne; Alexandru Sima; Gabriel Mălăncioiu; Megumi Okuda

Postlude: Rodent Choir

 

Organizers: Ministry of Culture, the Union of Composers and Musicologists in Romania, The National Romanian Section of the International Society for Contemporary Music

Co-organizers: National University of Music in Bucharest, National „George Enescu” Museum, Ministry of National Defence 

Parteners: The Romanian Association of Women in Art (ARFA)

Media Partners: Radio România Muzical, Radio România Cultural, Televiziunea Română, Actualitatea Muzicală, Muzica, Institutul de Memorie Culturală (cimec.ro), CONTEMPORARY MUSIC – Romanian Newsletter, Radio Clasic Online

Founding Director: Adrian Iorgulescu, President of the Union of Composers and Musicologists in Romania

Artistic Director: Ulpiu Vlad, President of the National Romanian Section of the International Society for Contemporary Music, Vicepresident ot the Union of Composers and Musicologists in Romania

Executive Committee of Romanian ISCM Section: Adrian Pop, Diana Vodă, Laura Ana Mânzat, Elena Apostol

Executive Director: Ana Achim

Coordinator: Irina Hasnaș

Work Group: Maria Epuraş, Cristina Stancu, Elena Apostol, Eugenia Câlţia, Ileana Dumitrache

InnerSound #4 TOUCH

An evening dedicated to music and silent film, chamber concerts, multimedia installations, creative workshops and exceptional guests, all reaching Bucharest at

Fourth Edition of the INNERSOUND NEW ARTS FESTIVAL,

between September 28th and October 1st

Between September 28th and October 1st the Bucharest audience is invited to discover the art of the future. Over 60 artists from 8 countries will be present on the stages set up in Elvira Popescu Cinema, The Ark, ARCUB Gabroveni, the National University of Music Bucharest and te George Enescu National Museum for 4 evenings of new and unusual performances.

 

United by the concept of this festival, TOUCH, the events of the 4th edition of the INNERSOUND NEW ARTS FESTIVAL offer the culture aficionados the opportunity to rediscover the power of art to generate innovation in any domain and to bring them one step closer to the future. The theme of the festival challenges the audience to reflect upon touch: as a frontier between technology and senses, as a meeting point for artist and spectator, as a first real step from feeling to matter, in a seductive mix of action and reverie.

The first day of the festival, taking place on September 28th, at The Ark, at 19:30, brings on stage the members of the Ad Libitum String Quartet : Alexandru Tomescu – Ist violin, Şerban Mereuţă- IInd violin, Bogdan Bişoc – viola and Filip Papa- cello. The Quarter is a rare presence at the Bucharest music venues, and this occasion will be all the more special, with all 4 musicians interpreting the winning composition from the InnerSound competition, the piece written by young musician Sebastian Androne, entitled Glances of Memories. The concert takes place in Ground Floor, surrounded by the TOUCH photo-video exhibition.

As of 21:00, you are invited in the Lower Floor/Underground, to the vernissage of the multimedia sound installation, with the participation of artists Svetlana Maras (Serbia), Matei Bejenaru, Livia Mateias, Marius Jurca, Minim (Diana Dulgheru), Syntax (Laurian Bardos), Gabriel Kelemenn and Ioana Vreme. The curator of the exhibition is Ciprian Ciuclea. 

The second day of the festival, happening on September 29th, taking place at the Elvira Popescu Cinema venue, as of 18:30, is dedicated to the Silent Film Night, an event unique in Romania: 10 short contemporary silent, narrative, experimental and animation films, entered into competition for the InnerSound trophy, which shall be accompanied by a soundtrack composed in August by 10 young composers, in the interpretation of the SonoMania Ensemble, conducted by Alexandru Mija. InnerSound is the only festival inRomania which dedicates an entire evening to the contemporary silent film, accompanied by live chamber music.

The special guest of the event is David OReilly, an Irish artist living in Los Angeles, known for his internationally awarded animations, video games and digital art. David OReilly is also the artist signing the special effects for the film ‘Her’, directed by Spike Jonze, starring Joaquin Phoenix.

Outside of the competition, InnerSound will introduce to you a David OReilly animation called Black Lake, accompanied by an original score written by composer Sabina Ulubeanu.

The third day of the festival, entitled TOUCH THE KEYS, starting at 19:00 at ARCUB, invites you to three piano recitals with resonances which have known a fascinating evolution, from the XXth century music and a prepared piano, to the improvisations accompanied by live electronics. Mihai Măniceanu, Gabi Sultana (Malta) and Cătălin Creţu will prove to us the versatility of the keyboard instrument in the XXIst century.

The festival shall close its doors on Saturday, October 1st with an electro-contemporary night at the Ark. As of 19.30, accordion player Ghenadie Rotari, the Dutch ensemble Project 128 and  DJ Lukatoyboy  will combine contemporary classical music with electronic beats, techno-acoustic and experimental DJ.

During the same evening, the jury, composed by Andrei Ujică, Claudiu Mitcu , Cătălin Cristuțiu – film and Cosmin Bumbuț, Nicu Ilfoveanu, Șerban Mestcăneanu – photo-video, will reveal the winner of the InnerSound trophy for silent short film and of the Teodora Maftei award for the best photo-video project.

In parallel with the musical events, the Festival will run workshops for children and young people, held by artists present in the festival, as well as presentations of certain contemporary art projects.

The price of tickets for the first day of festival is 35 lei, for the second is 25 lei and for the last two days is 30 lei each. A season ticket, for all four festival days are available at the price of 75 lei.

Tickets are available on www.bilete.ro, at the offices of the Romanian Post marked Bilete.ro, at the pay-desk of the National Children’s Palace Bucharest and pay-desk of the Metro Station Unirii 1,Bucharest.

About INNERSOUND NEW ARTS FESTIVAL: organised by the Art&Co Association and OPUS Association, INNERSOUND NEW ARTS FESTIVAL is the only independent event in Romania focused on a new perspective on the contemporary cult music, in relation with visual arts, film and multimedia. The festival functions as a powerful platform to promote young composer, instrumentalists, photographers, visual/multimedia artists and film directors. Running since 2012, INNERSOUND is founded by three composers who have included visual arts and performance into their work: Sabina Ulubeanu, artistic director, who is also a photographer, Diana Rotaru, who is dedicated to artistic syncretism and Cătălin Crețu, artistic consultant, who is a multimedia artist.

InnerSound New Arts Festival in an event financed by the AFCN – Administration of the National Cultural Fund and endorsed by Raiffeisen Bank.

Parteners: Romanian Cultural Institute, George Enescu National Museum, Goethe Institute, Aspen Institute, AQUA Carpatica, Domeniile Sâmbureşti, The Ark, ARCUB, Cinema Elvira Popescu, French Institute in Bucharest, UNMB,  Gallery White Night, CIMRO, artouching, Noumax, Wearebasca, EPSON, Undersound, Kodex, Alldeco, Rue du Pain, VRTW.

Media Parteners: RFI, LiterNet, Radio România Cultural, DoR, VICE, Institute, The Magazine, Business Review, Accente, AnaMariaOnisei.ro.

Further details on InnerSound New Arts Festival, as well as the complete schedule of events for the fourth edition can be found on the official website www.innersound.ro and on Facebook, at: https://www.facebook.com/InnerSound.Bucharest.

This project does not necessarily present the position of the Administration of the National Cultural Fund. AFCN is not liable for the content of the project or for the means in which the project results can be used. These fall entirely under the responsibility of the beneficiary of the funding.

 

Details for the press :

Nicoleta Gavrilă  (nicoleta@teamcomm.ro; 0730440449)

Mira Sfura (mira@teamcomm.ro; 0724016783)

Ligeti Festival in Cluj

An exciting pilot festival project will take place in Cluj and Tarnaveni, between May 26-28 2016: “A Tribute to György Ligeti in his Native Transylvania”. The Artistic Director, musicologist Bianca Tiplea-Temes, pays a welcome tribute to one of the greatest composers of the XXth century, who will also receive post mortem the title of Honorary Citizen of Târnăveni (Ligeti’s native city) on his birthday, May 28th. A commemorative plaque on the house where Ligeti was born will be unveiled in the presence of the local authorities of the Târnăveni City Hall.

Apart from the festival’s events, International Conference “Ligeti’s Legacy in Retrospect”, the Masterclass held by Manfred Stahnke, ”Microtonality in Modern Composition” and the chamber concert “Ligeti Mosaic” (Arcadia Quartet / RO and Artur Kaganovskiy / USA, program below), the Cluj ”Transylvania” Philharmonic will perform – for the first time in Cluj! – the famous “Romanian Concerto”, conducted by Horia Andreescu (27.05).

 

Ligeti International Conference in Cluj

On May 26-27, between 10 a.m.- 2.30 p.m., the “I. Lapedatu” conference hall at the National Romanian Bank in Cluj-Napoca (7, Pta Unirii) will host a very special event organized by one of the most appreciated musicologists in Romania, Bianca Ţiplea Temeş: the International Conference “Ligeti’s Legacy in Retrospect”, organized within the festival “A Tribute to György Ligeti in His Native Transylvania”.

Speakers will gather in Cluj from all over Europe to talk about one of the most iconic composers of our time: Wolfgang Marx (Dublin), Michael Searby (London), Manfred Stahnke (Hamburg), Heidy Zimmermann (Basel), Louise Duchesneau (Hamburg), Márton Kerékfy (Budapest), Julia Heimerdinger (Vienna), Cornel Ţăranu, Adrian Pop, Bianca Ţiplea Temeş, Pavel Puşcaş, Tatiana Oltean, Amalia Szűcs Blănaru (Cluj).

 

The Association “Transylvania Art and Science”, Cluj-Napoca, Romania
in collaboration with “Gheorghe Dima” Music Academy
International Conference
LIGETI’S LEGACY IN RETROSPECT
event organised within the Festival
A Tribute to György Ligeti in his Native Transylvania
- Cluj-Napoca, May 26-27   2016 -
Thursday, May 26
Chair: Mike Searby
Wolfgang Marx (University College Dublin) - keynote lecture
“…the serious is always comic, and the comic frightening.” The Role of the Grotesque
in György Ligeti’s Music
Manfred Stahnke (Hochschule für Musik und Theater Hamburg)
Aspects of Microtonality in Modern Composition
Adrian Pop („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca)
Following the White Rabbit
Cornel Ţăranu („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca)
Encounters with Ligeti
Heidy Zimmermann („Paul Sacher” Foundation, Basel)
New Findings from Ligeti’s Years in Cluj
Pavel Puşcaş („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca)
À la source, à l’origine… György Ligeti: Sonata pour alto solo
Bianca Ţiplea Temeş („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca; Transylvania Philharmonic)
Ligeti Looks East: Revisiting and Recycling Romanian Folk Music
Friday, May 27
Chair: Wolfgang Marx
Julia Heimerdinger (Institut für Analyse, Theorie und Geschichte der Musik.
                                 Universität für Musik und darstellende Kunst Wien)
The Role of György Ligeti’s ‘Atmosphères’ (1961) in his Oeuvre and in the Musical Canon
Amalia Szűcs-Blănaru („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca)
György Ligeti – de l’intuition mathématique à l’illusion sonore
Tatiana Oltean („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca)
The Singing Voice in Ligeti’s “Requiem”: Examples of Tone Colour and Expression
Mike Searby - Kingston University London
The Significance of Timbre as a Structural Component in Selected Works by Ligeti
Márton Kerékfy (Bartók Archives, Research Centre for the Humanities, Hungarian Academy of Sciences, Budapest)
Ligeti and Kurtág: Parallel Lives
Louise Duchesneau (Hamburg)
“…music is a bit like love…”György Ligeti and the Film Musik im Technischen Zeitalter   
Projection of the film
“György Ligeti”
From the series: “Musik im technologischen Zeitalter”,
Produced by SFB (Sender Freies Berlin), 1962-63