News

Ţintea Muzicală #10: Centenaries

Ţintea Muzicală Festival – 10th edition – Centenaries

2 – 9 July 2018

Ploiești, București, Câmpina, Ploiești

The focus of the #10 Ţintea Muzicală Festival is on CENTENARIES: celebrating 100 years since the Unification of Romania, 100 years since the birth of the Republic of Austria, the 100th anniversary of the birth of Liviu Comes and of the birth of Gottfried von Einem, but also the death centenaries of Claude Debussy and Lili Boulanger.

As every year, the musicians seek to explore unprecedented convergences of ideas relating to musical works and their composers. Austrian-based mezzo-soprano Carolina Iulia Astanei with pianist Otto Probst, Finnish clarinetist Vivian Neff, electric bass player Sebastian Dumitrescu, violinist Mihaela Mitrofan together with pianist Adriana Maier will perform pieces written by Romanian composers before 1918, but also Romanian contemporary short works. Songs by disenfranchised Austrian composers who were forced to flee Austria in 1938, such as Erich Wolfgang Korngold and Alexander Zemlinsky will be a consistent part of the programme.

PROGRAMME
MON 2 JULY
Ploiești, “Paul Constantinescu” Memorial Museum

6pm CONCERT
AUSTRIAN LIED RECITAL

Concert Introduction: Alexandru Bădulescu
Performers: Mezzo-soprano Carolina Iulia Astanei and pianist Otto Probst
Works by Gottfried von Einem, Erich Wolfgang Korngold, Alexander Zemlinsky

7pm WORKSHOP
THE AUSTRIAN LIED IN EARLY TWENTIETH-CENTURY

Presentation by Carolina Iulia Astanei

THU 5 JULY
București, National University of Music, Auditorium Hall

7pm CONCERT
CENTENARIES I

Concert Introduction: Adina Dumitrescu
Performers: Carolina Iulia Astanei – mezzo-soprano, Otto Probst – piano, Vivian Neff – clarinet, Sebastian Dumitrescu – electric bass
Works by Constantin Brăiloiu, Liviu Comes, Gottfried von Einem, Erich Wolfgang Korngold,
Alexander Zemlinsky, as well as flashes of sound for clarinet and electric bass by Sebastian Androne-Nakanishi, Cristian Bence-Muk, Dora Cojocaru, Theodor Drăgulescu, Sebastian Dumitrescu, Șerban Marcu, Gabriel Mălăncioiu, Dana Cristina Probst

SUN 8 JULY
Câmpina, Parish Church of St. Nicholas, Parish Hall

5pm CONCERT
CENTENARIES II

Concert Introduction: Dana Cristina Probst
Performers: Carolina Iulia Astanei – mezzo-soprano, Otto Probst – piano, Vivian Neff – clarinet, Mihaela Mitrofan – violin, Adriana Maier – piano, Sebastian Dumitrescu – electric bass
Works by Lili Boulanger, Tiberiu Brediceanu, Liviu Comes, Claude Debussy, Grigoraș Dinicu, George Enescu, Erich Wolfgang Korngold, Ion Scărlătescu, as well as short works for clarinet and electric bass by Sebastian Androne-Nakanishi, Cristian Bence-Muk, Dora Cojocaru, Theodor Drăgulescu, Sebastian Dumitrescu, Șerban Marcu, Gabriel Mălăncioiu, Dana Cristina Probst

MON 9 JULY
Ploiești, Christ King Church

7pm CONCERT
CENTENARIES III

Concert Introduction: Adina Dumitrescu
Performers: Carolina Iulia Astanei – mezzo-soprano, Otto Probst – piano, Vivian Neff – clarinet, Mihaela Mitrofan – violin, Adriana Maier – piano, Sebastian Dumitrescu – electric bass
Works by Lili Boulanger, Alfonso Castaldi, Liviu Comes, Claude Debussy, Gheorghe Dima, Grigoraș Dinicu, George Enescu, Ion Scărlătescu, Louis Vierne, as well as flashes of sound for clarinet and electric bass by Sebastian Androne-Nakanishi, Cristian Bence-Muk, Dora Cojocaru, Theodor Drăgulescu, Sebastian Dumitrescu, Șerban Marcu, Gabriel Mălăncioiu, Dana Cristina Probst

Closing Word: Adina Dumitrescu

CIMRO DAYS 2018

CIMRO DAYS 2018 | New Generation Focus

The third edition of CIMRO DAYS wishes to promote the next generation of Romanian musicians – composers, musicologists, performers – while integrating Romanian new music in a non-academic and casual context.

All events on June 18-19 2018 are held at the National “George Enescu” Museum, whom we thank deeply for the partnership in this adventure.

 

DAY 1 | Monday, June 18th

 

18:00 Conversational colloquy: Silence and Sounds in Romanian Music

Speakers:

Vlad VăideanExploitation of Silence in the Music of Anatol Vieru and Tiberiu Olah

Ana-Maria CazacuStylistic and Aesthetic Dimensions of the String Quartet in Wilhelm Georg Berger’s Vision  

Benedicta PavelWilhelm Georg Berger – the Integrally Chromatic Chorale and the Organ Symphonies  

Desiela IonDumitru Bughici: Classical Forms and Jazz in Romanian Music

 

19:00 Book (RE)Launch: 

Irinel AnghelOrientations, Directions, Currents in Romanian Music from the Second Half of the XXth Century –Eikon Publishing House, Bucharest

Special Guest: musicologist Oleg Garaz (Cluj)

 

19:30 SonoMania: ORIGAMI 

Performing:

Valentin Ghita (oboe), Mihai Pintenaru (clarinet), Tamara Dica (viola)

Program:

Mihai MăniceanuBicephalous for oboe and clarinet

George BalintDa viola for viola

Dora CojocaruRed Rouge Rot for oboe

Gabriel Mălăncioiu – Clavirgus for clarinet and viola

Viorel MunteanuInvocazioni for clarinet

Carmen CârneciOrigami II for oboe

Dan DediuViermi de măr II / Apple Worms II for clarinet and viola

 

DAY 2 | Tuesday, June 19th

 

18:00 Acoustic & Electronic Concert: PRESS.PLAY

Performing: Andrei Petrache, Alin Chelărescu, Bogdan Pintilie (piano)

Program:

Andrei Petrache – Piano Suite Autobiografeme (WP, 2018): 1. “Exam Session”; 2 “Moonwatching”; 3. “With the Insect in the Room”; 4. “Night Glisters”; 5. “Urban Centrifuge”

Alexandru Simades vagues for tape (RP, 2018)

Alin ChelărescuGisicgeis Sonata nr. 1 for piano (2017)

Constantin BasicaMonitoring Dreams for tape (RP, 2014)

Bogdan Pintilie – Piano Suite Feelings and Wits (2017): 1. “Interrupted Melancholies”; 2. “Anger and Appeasement”; 3. “The Reason of the Heart”

 

19:00 Score Launch: The NUMB Publishing House

Doina RotaruVivarta for string quartet

Gabriel AlmaşiFuneral Music for string ensemble

Christian BergerInvocation for organ and Sonata for solo violin

Tudor FeraruIn Black and White, 10 miniatures for piano

Gabriel MălăncioiuHommage à George Enescu for violin

 

19:30 Duo Cello Jaya & Iulian Ochescu: SWITCH ON – SWITCH OFF 

Performing:

Ella Bokor (cello), Mircea Marian (cello), Iulian Ochescu (piano)

Program:

Diana RotaruLut / Clay for 2 cellos

Dan PopescuDoppelgänger for 2 cellos (WP)

George Enescu – “Pavanne” from Suite no. 2 op. 10 in D major for piano

Sebastian AndroneFresco meets Baldi for 2 cellos

George Enescu – “Melody” from Pièces Impromptues op. 18 for piano

Mariela RodriguezSwitch on – Switch off for 2 cellos

Tudor FeraruIn Black and White, 10 miniatures for piano (fragments): “Choral über den Namen Maria Christina”, „Dark Serenade for Fair Joanna”, „Hommage”

Vlad Răzvan BaciuThe Nightmare of Light for 2 cellos (WP)

Aurelian BăcanA Glimpse of The Star Trek Universe 2 cellos and piano (p.a.a.)

 

Artistic Director: Diana Rotaru

Organizer: The Romanian Music Information Center of the National University of Music in Bucharest

Partner: The National “George Enescu” Museum in Bucharest

Graphics: Maia Manolescu, Serioja Bocsok

A Tribute to György Ligeti in His Native Transylvania #2

Concertul ansamblului AMADINDA este sprijinit de Consulatul General al Ungariei la Cluj-Napoca

SIMN 2018

The International New Music Week – Announcement of the new edition: SIMN 2018

Bucharest, May 20-27 | Artistic Director: Dan Dediu

 

PROGRAM:

 

Sunday, 20th May

NIRVANA (1)

• Romanian Atheneum, 19.00 h

YOUNG PERFORMERS AND NEW MUSIC (I)

Concerto Orchestra 
Conductor: Bogdan Vodă
Soloists: Horia Maxim (piano), Barrie Webb (trombone and digeridoo), Mircea Marian (cello), Game Ensemble – Alexandru Matei, Mihaela Vosganian, Irina Radulescu (percussions), Diana Nistor (visual artist)

Mihaela Vosganian: Shamanic Prologue for soloist, four totemic percussions, orchestra and electronics (fp)

Valentin Doni: Balkan Fantasy for piano and orchestra

Adrian Iorgulescu: Hypostasis III for cello and symphonic wind orchestra (fp)

Bogdan Vodă: Foc și pară for orchestra (fp)

Monday, 21st May

ULYSSES 1

• Auditorium Hall of UNMB, 17.00 h
Voice & Piano Recital (live & video)
Claudia Codreanu, mezzosoprano, Diana Dembinski, piano, Constantin Urziceanu, clarinet

Sorin Lerescu – Austral for clarinet

Vlad Burlea: Three Songs for mezzo, clarinet and piano (“Silence”, “Interior”, “The Mirror”)

Dinu Savu: Lumina de ieri for mezzo and piano (lyrics by Lucian Blaga)

Olguța Lupu: Am zărit lumina for mezzo and piano (lyrics by Marin Sorescu)

Diana Vodă: Căutarea tonului for mezzo, clarinet and piano (lyrics by Nichita Stanescu)

Dan Buciu: Citha for mezzo and piano (text by Dan Buciu)

Felicia Donceanu: Lieder des Südens, three songs for mezzo, clarinet and piano (lyrics by H. Bergel)

 

Video-Audio presentation of Nine Portraits from the Wild by Gheorghe Costinescu

 

GULLIVER (1)

• UCMR Hall, 19.00 h

Double Recitals

Lena Vieru Conta, piano

Hommage to Anatol Vieru

From the Children’s World (selections)
Sonata I (1976)
Sonata II (1994)
Two Pieces: Rhythms, Cortegiu

***

SonoMania Ensemble
Crash wave crush
Raluca Stratulat, violin, Mihai Pintenaru, clarinet, Eugen Bogdan Popa, cello, Mihai Murariu, piano

Magnus Lindberg: Clarinet Trio, “Crash wave crash” for clarinet, cello and piano

Domenico Turi (Italia): 3 Aforismi for clarinet and piano (Rp)

Krzysztof Penderecki: Per Slava for cello

Carmen Cârneci – Hespería from the Orphäide cycle for piano (fp)

Einojuhani Rautavaara: Con Spirito di Kuhmo for violin and cello

Sabina Ulubeanu: Candy Crush 1852 (fp)

Mihai Murariu: Nostalgies for ensemble

Vlad Răzvan Baciu: Pleasure Beast for ensemble (fp)

 

Tuesday, 22nd May

 NIRVANA (2)

• The “George Enescu” Hall, The National Universuty of Music in Bucharest, 17.00 h

YOUNG PERFORMERS AND NEW MUSIC (II)
Clarino Ensemble
Conductor: Emil Vișenescu; Performers:  Andrei Văleanu (picc. cl), Sebastian Antoneac, Tudor Poenaru, Dominic Martinas, Bogdan Mavroean, Bogdan Anton Vasile (B flat Cl),  Mihai Cucu (Bass Cl.), Ștefan Voinic (Bass. Cl and D-Bass Cl)

Nicolae Brânduș: Fatum for clarinet sextet
Roman Vlad: Returns to Altair II for two clarinets (fp)
Dan Dediu: De Caelo for clarinet sextet
Eugen Wendel: Clarinodia for two clarinets
Doina Rotaru: Metabole III for five clarinets (Rp)
Thüring Bräm: Delir, scene for clarinet sextet (fp)

 ULYSSES (2)

• UCMR Hall, 19.00 h
Trio Contraste & Friends
Ion Bogdan Ștefănescu, flute(s), Sorin Petrescu, piano, Doru Roman, percussion
Anne-Marieke Evers, mezzosoprano and Percutissimo Ensemble – Amelia Trifu, Daniel Jumugă-Cuibariu

Octavian Nemescu: Duanegdia or Dianegdua (fp)
Laurențiu Ganea: Fata cu ochii de scorțișoarā (fp)
Laura Manolache: Gândind Edenul
Violeta Dinescu: Walk-In-Style (fp)
Ulpiu Vlad: Sonorități și nu-mă-uita IX (fp)
Adrian Iorgulescu: Intersections for 3 percussions (fp)
Jim Hiscott: Uptown Music – arrangement by S.Petrescu (fp)

 

Wednesday, 23rd May

 

• Projection Hall of UNMB, 11.00 h
Lecture of the composer Thüring Bräm (Switzerland)

 GULLIVER (2)

• “George Enescu” Hall of UNMB, 17.00 h

YOUNG PERFORMERS AND NEW MUSIC (III)
Flaut Power Ensemble
Salomeea Lois Bodea, Carina Geanina Boanță, Iulia Lupaș, Dávid Borzási, Elena Greciuc, Lorena Palade, Carla Stoleru, Vincențiu Mantu, Teodora Iliescu, Anca Cristescu
Conductor: Ion Bogdan Ștefănescu

Gabriel Mălăncioiu: Sonic Visions (fp)
Iulia Narcisa Cibișescu Duran: Passacaglia (fp)
Thüring Bräm: ARA (Rp)
Violeta Dinescu: Sangue Morlacco (fp)
Mihai Măniceanu: Mareea for solo flute and flute ensemble (fp), soloist: Ion Bogdan Ștefănescu
Felicia Donceanu: Fascination Tango (fp)
Călin Ioachimescu: Organum Decimum (fp)

 NIRVANA (3)

• Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

Radio Chamber Orchestra
Conductor: Sebastian Felea

Desant 2018 – Young Romanian Composers (I)

Diana Simon: Christ Passion – chamber cantata

Soloists: Ariadna Mihai (soprano), Antonela Bârnat (mezzosoprano), Andrei Mihalcea (tenor), Florin Simionca (baritone), Iustinian Zetea (bass)

Tudor Feraru: Piano Teacher – chamber opera

Soloists: Tiberius Simu (tenor), Oana Trîmbițaș (soprano), Antonela Bârnat (mezzosoprano), Cristian Hodrea (bass-baritone)

 

Thursday, 24th May

 NIRVANA (4)

• “George Enescu” Hall of UNMB, 17.00 h

Game Ensemble
Conducerea muzicală: Alexandru Matei

Bogdan Vodă: Scales, Harmonies and Rhythms for four percussion players (fp)
Liviu Marinescu: Speak & Spell for four percussion players and electronics (fp)
Bogdan Pintilie: Catharsis for three percussion players (fp)
Ștefan Niculescu: Incantations for six percussion players

 GULLIVER (3)

• Romanian Atheneum, 19.00 h
”George Enescu” Philharmonic Orchestra and Choir
Conductor: Horia Andreescu; Choir conductor: Iosif Ion Prunner; Soloist: Alina Holender

Adrian Enescu: Mircea cel Intelept
Joseph Haydn: Concerto no. 2 in D major for cello and orchestra
Piotr Ilici Ceaicovski: Symphony no.4, in F minor, op . 36

 

MATRIX (1)

• Opera and Multimedia Hall of UNMB, 19.00
Desant 2018 – Young Romanian Composers (II)
Direct Internet-streaming from Aarhus (Danmark)

Shakespeare – reloaded
Wahnsinn Ensemble
Marius Ungureanu, viola, Barrie Webb, trombone, Erik Sandberg, horn

Sebastian Androne: Symposia (fp)
Șerban Marcu: ThReeILLS (fp)
Erik Sandberg: Mine eyes smell onions; I shall weep anon (fp)
Sânziana Dobrovicescu: Albastruprelungit (fp)
Catalin Cretu: Persona (fp)
Diana Rotaru: Three Lears (fp)

Concert organized in partnership with The Royal Academy of Music – Aarhus/Aalborg, ArtDreams and Center for Dansk Jazzhistorie

MATRIX (2)

• Sala Auditorium a UNMB, ora 21

“CRAZY WORLD” 
Nicolas Simion Ensemble
Nicolas Simion (saxophones, flute, clarinet), Antonis Anissegos (piano), Sorin Romanescu (guitar & electronics), Ivanov Vladimir (sound design)

 

Friday, 25th May

 ULYSSES (3)

• Opera and Multimedia Hall of UNMB, 17.00 h
Portrait with friends (I)

Hommage to Liviu Dănceanu

Archaeus Ensemble (founder: Liviu Danceanu)
Rodica Dănceanu, piano, Ana Radu, oboe, Ion Nedelciu, clarinet, Șerban Novac, bassoon, Marius Lăcraru, violin, Anca Vartolomei, cello, Sorin Rotaru, percussion
Conductor: Mircea Pădurariu

Heptaih op. 123 for ensemble
Aliquote for ensemble
Exercitii de admiratie – Greci, Evrei
Seganomia for saw-quintet
Op 80 for ensemble

 GULLIVER (4)

• “Mihail Jora” Hall of Romanian Radio

A Century of Romania (1918-2018)

National Radio Orchestra
Radio Academic Choir
Radio Children Choir
Conductor: Valentin Doni
Radio Academic Choir Conductor: Ciprian Țuțu
Radio Children Choir Conductor: Voicu Popescu
Soloists: Irina Iordăchescu (soprano), Geanina Munteanu (mezzo), Daniel Filipescu (baritone); Actor: Ion Caramitru

Tiberiu Olah: Suite from the movie ”Mihai Viteazul” for choir and orchestra
Liviu Glodeanu: A Land named Romania – oratorio for soloists, speaker, mixed choir, children choir and orchestra (text by Nichita Stănescu)

 

Saturday, 26th May

 

• “Dinu Lipatti’ Hall of UNMB, 9.00 h
Musicology Symposium

First Section: Tiberiu Olah
Second Section: Liviu Glodeanu
Coordination: Olguța Lupu

 

• Projection Hall of UNMB, 11.00
Lecture of the punch card music box performer and composer Franz Tröger (Germany)

 MATRIX (3)

• “George Enescu” Hall of UNMB, 17.00 h
Ensemble airborne extended (Austria)

Elena Gabbrielli (flutes), Sonjia Leipold (harpsichord / keyboard), Caroline Mayrhofer (recorder / Paetzold Flute), Coline-Marie Orliac (harp)

Matthias Kranebitter: pancrace royer

Margareta Ferek-Petric: firewalk with(out) me

Alexander Kaiser: The difficulty of crossing a field 

Hannes Kerschbaumer: not.to

Salvatore Sciarrino: Duo: Siciliano or Fauno che fischia a un merlo

Manuel Zwerger: Hypotrophy 

Adina Dumitrescu: Masken

Concert organized in partnership with the Austrian Cultural Forum and ISCM (IGNM-SIMC)

NIRVANA (5)

• “George Enescu” Hall of UNMB, 19.00 h
Portrait with friends (II)

Hommage to Thomas Beimel 

Diana Moș, violin I, Petru Nemțeanu, violin II, Marian Movileanu, viola, Mircea Marian, cello, Adriana Maier, piano; Special Guest: Franz Tröger, punch card music box

Thomas Beimel: Sonata memoria for punch card music box
Thomas Beimel: ugarit for string quartet
Dan Dediu: BeiT – in memoriam Thomas Beimel for string quartet
Thomas Beimel: Kaleidoskop for punch card music box
Thomas Beimel: Aria for violin, cello and piano
Franz Tröger: Three pieces for punch card music box

Concert organized in partnership with Villa Concordia Bamberg-Internationales Kunstlerhaus

MATRIX (4)

• Green Hours Club, 21.00 h

Irinel Anghel: GHOSTPHONY - metal-medieval regression / experimental  concert & ghostperformance
Irinel Anghel - voice, Rotheads (Bogdan Frigioiu – electric guitar, Mircea Honceriu – electric guitar, Alexandru Bîrsan – bass guitar, Matei Gheorghe – drums), Gabriel Leaşcu - live electronics, Călin Torsan - saxophone and the ghostperformers  Daniel Stancu, Paul Dunca, Georgiana Dobre, Iulia Sima, Valentina Iordache, Alina Tofan, Ioana Pînzariu, Luiza Mitu, Alexandra Dascălu, Alex Maxim, Robert Băjenaru, Teo Vărzaru, Sorina Mihalache, Mihai Dragomir
Sound: Green House Team

 

Sunday, 27th May

ULYSSES (4)

UCMR Hall, 11.00 h

Voice & Piano Recital
Bianca Luigia Manoleanu, voice, Remus Manoleanu, piano

Witold Lutoslawski: Triptyk Śla̜ski (transcription for voice and piano by Jerzy Kornowicz )

Pawel Mykietyn: From the song cycle Shakespeare`s Sonnets (R.p)

Angelo Inglese: Madrigale dei Sogni (da L`Isotteò di Gabriele D`Annunzio) (R.p)

Livia Teodorescu-Ciocănea: Scene from the First Act of the opera Lady with the dog, after A.P.Cehov: Duet Anna Sergheevna-Dmitri Gurov; Gurov’s Aria; Anna’s Aria (fp). Guest: Lucian Corchiș (tenor)

Andrei Tănăsescu: Aud (Ana Blandiana) (fp)

Prasqual: 4 Lieder auf Gedichte von Manfred Wolff (fp)

George Balint: Trei caractere vesele și două interludii nostalgice (text by the composer) (fp)

ULYSSES (5)

• Opera and Multimedia Hall of UNMB, 16.00 h

Corneliu Dan Georgescu – 80 years
Presentation of the movie Das Prinzip Fata Morgana“ / “The Principle Fata Morgana“ and of the book Writings, vol.I, Editura Muzicala

GULLIVER (5)

• Auditorium Hall of UNMB, 17.00 h
Piano Recital
Andrei Tănăsescu, piano

Special Guest: Bogdan Nechifor, actor

Horia Șurianu: Clapotis

Iuliana Ciocănea-Teodorescu: Sonata for piano

Costin Cazaban: Naturalia for piano and tape

Maia Ciobanu: Excessive Piano II for piano, electroacoustic medium and actor (fp)

Corneliu Dan Georgescu: Lamento – Atemporal Study for NT for piano and tape (fp)

Teodor Țuțuianu: Gâlceava țânțărimii (fp)

George Crumb: Makrokosmos I (nr.9,10,11)

ULYSSES (6)

• George Enescu Hall of UNMB, 19.00 h

Profil-Sinfonietta
Conductor: Tiberiu Soare

Andreea Iftimescu (mezzo)

Constantin Basica: Encore

Cornel Țăranu: Shakespeare Sonnets

Vladimir Tarnopolski: Perpetuum Moebius

Stefan Nculescu: Undecimum

 

INTRADA 2017 – Complete program in Romanian

Festivalul Internațional de Muzică Nouă Intrada
Ediția a IV-a, 13 – 17 noiembrie 2017
Folclor – Autor – Ordinator – Viitor …

Luni, 13 noiembrie

ora 18 – Sala Capitol
Expoziție de instrumente tradiționale românești – OVIDIU PAPANĂ

ora 19
Concert – spectacol
Ecouri din străbuni
Eveniment finanţat de Casa de Cultură a Municipiului Timişoara

Cu participarea extraordinară a lui GRIGORE LEȘE

Trio Contraste: ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU – flaut,
SORIN PETRESCU – pian, DORU ROMAN – percuție

Cvintetul de coarde al Filarmonicii Banatul
LUCIAN PETRILA – vioară
HORAȚIU BĂLAN – vioară
IULIANA AMBĂRUȘ – violă
DARIUS TEREU – violoncel
FLORIN LUPULESCU – contrabas

Program:

LUCIAN MEȚIANU – Folclor
CORNELIU DAN GEORGESCU – Motive transilvane
IONICĂ POP – Sâmbătă de dimineață (p.a.a.)
GABRIEL MĂLĂNCIOIU – Obârșii (p.a.a.)
VIOLETA DINESCU – Ecouri pentru Contraste

Marți, 14 noiembrie

ora 19 – Colegiul Național de Artă Ion Vidu, Sala Mihai Perian

RECITAL
Finanțat de Ambasada Israelului în România

Corul pe voci egale al CNA Ion Vidu, dirijat de MARIA GYURIS

REMUS GEORGESCU – Născătoare de Dumnezeu
ARNE MELLANÄS – Aglepta
JUKKA LINKOLA – The Joiku

Recital de pian – AMIT DOLBERG (Israel)
Clear day

MATTHIAS PINTCHER – On a Clear Day
AYAL ADLER – Misterioso
REBECCA SAUNDERS – Shadow
AMOS ELKANA – Eight Flowers. A Bouquet for Gyorgy Kurtag
JOSEF TAL – Concertul nr. VI pentru pian și bandă

Trio Atem: CRISTINA MĂLĂNCIOIU – vioară, VICTOR PĂRĂU – pian,
RUT IOVESCU – soprană
DIANA ROTARU – Legat

VLAD FAUR – trombon
NICOLAE BRÂNDUȘ – Soliloque IV

Duo Vivo: MARKO RISTIC – acordeon, RADU ȚAGA – fagot
PAUL JELESCU – Rapsodie dobrogeană

CARMEN IUGA – vioară, DOREL IUGA – flaut alto
DOINA ROTARU – Mesto

Ansamblul Percutissimo, condus de DORU ROMAN:
DANIEL JUMUGA-CUIBARIU, AMELIA TRIFU
ADRIAN IORGULESCU – Intersecții (p.a.a.)

Miercuri, 15 noiembrie

ora 19 Liceul Waldorf  (Str. Uranus nr. 10)
CONCERT SIMFONIC
realizat cu sprijinul Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Orchestra Filarmonicii de Stat din Arad

Dirijor: CARMEN CÂRNECI-CAVASSI

Soliști: DAN CAVASSI – violoncel, SORIN DOGARIU – pian
T rio SYRINX: DOREL BAICU – flaut, DORIN GLIGA – oboi,
PAVEL IONESCU – fagot

AUREL STROE - Fantasia quasi una sonata pentru violoncel, pian și orchestră de cameră
CARMEN CÂRNECI - Sunet vechi – copac de sunet pentru orchestră de coarde
ROBERT DYCKE – Nocturne pentru violoncel și orchestră de coarde (p.a.a.)
GÜNTER ZOBL - Orakel pentru orchestră de coarde
ULPIU VLAD - Sonorități și Anemone IV – Concert pentru flaut, oboi, fagot și orchestră de coarde
ANDREI TĂNĂSESCU… ce știi mai bine! – Variațiuni parodice pentru flaut, oboi, fagot și orchestră de coarde (p.a.a.)

Joi, 16 noiembrie

ora 18 Centrul Cultural Ambasada (Str. Anton Seiller nr. 2)
Future Landscape
Eveniment realizat cu sprijinul Goethe-Institut

Soliști: DORON KAUFMAN (Israel)– live electronics
R OMAN YUSIPEY (Ucraina)– acordeon
THOMAS NIESE (Germania) – contrabas
Cvartetul Volte: RAMONA MORĂRIȚA – soprană, LAURA ROMAN – vioară, IULIANA AMBĂRUȘ – violă, ANDREEA OLARIU – pian
Proiecții foto: SORANA PETRESCU

LUCIAN BESCHIU – Văz duhul
HORST LOHSEE. – A. Poe’s Dreams (p.a.a.)
LAURA MANOLACHE – Coline (p.a.a.)
ROMAN U VLAD - Domnișoara Pogany pentru vioară și mediu electroacustic
VIOLETA DINESCU – Meerestiefe (p.a.)
GEORGE BALINT – Zî
DORON KAUFMAN - Future Landscape pentru acordeon, contrabas și live electronics (p.a.a.)

Vineri, 17 noiembrie

ora 19 – Sala Capitol

Concert Simfonic
Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul

Dirijor: TIBERIU OPREA
Soliști: GIORGOS KONSTANTINOU (Grecia)– pian,
ROMAN YUSIPEY (Ucraina)– acordeon, BARRIE WEBB (Anglia) – trombon, CRISTIAN ARDELEAN – bariton
Grup vocal de la Facultatea de Muzică și Teatru din Timișoara

Program:
GABRIEL ALMASI - The Mysterious Journey of Life pentru orchestră
SERGEY PILYUTIKOV Ochi (Oko) – Concert pentru acordeon și orchestră (p.a.)
GIORGOS KOUMENDAKIS - The Pedal Tone for a Middle-Aged Man pentru pian și orchestră (p.a.)
ADRIAN POP - Triptic pentru orchestră
GEORGE BALINT - Cumplitul nefamiliar pentru bariton, grup de recitatori, trombon și orchestră (p.a.a.)
REMUS GEORGESCU - Invocation pentru trombon și orchestră (p.a.a.)

Programele următoare:

Vineri, 24 noiembrie 2017

ora 19 – Sala Capitol  
CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
Dirijor: BRUNO APREA (Italia)
Solist: JOSU DE SOLAUN (Spania) – pian

G. Verdi Uvertura - La Forza del Destino
S. Rachmaninov – Concertul pentru pian și orchestră nr. 3 în re minor, Op. 3
L. Bernstein – Dansurile simfonice din West Side Story

Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, ora 18 – Sala Capitol

&

Duminică, 26 noiembrie 2017, ora 18 – Sala Capitol
Gala de bluez- jazz KAMO

Partener media: www.opiniatimisoarei.ro
Asociaţia PRO PHILHARMONIA
Președinte: Carlo Marchegiano
Past Presidents: Maria Grapini, George Cocian, Lorena Vlad, Emil Cristescu
Membri: Claudiu Ţaga, Carmen Rusmir, Marius Bîrlan, Mircea Stoian, Doru Covrig,
Ioan Coriolan Gârboni
Partener media: www.opiniatimisoarei.ro
Filarmonica Banatul Timişoara mulţumeşte
Firmei AGASI SRL, Firmei PLENIMAX SRL, Firmei ROVIGO SRL şi Firmei LIEB BENZ OIL COMPANY LTD SRL

MERIDIAN 2017 – Complete program in Romanian

Festivalul Internațional MERIDIAN

 

Luni, 6 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

GAUDEAMUS QUARTET – Filarmonica Brașov

 

Lucia NEAGOE – vioara I

Raluca IRIMIA – vioara II-a

Leona VARVARICHI – violă

Ștefan NEAGOE – violoncel

 

Menachem Zur (Israel) – Cvartetul nr. 4 *

Ulpiu Vlad – Sonorități și anemone I, cvartet de coarde

Adrian Iorgulescu – Cvartetul de coarde nr. 2

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Cvartetul VOLTE

 

            Laura ROMAN – vioară

Iuliana AMBARUS – violă

Andreea OLARIU – pian

Ramona MORĂRIȚA – soprană

 

Violeta Dinescu Meerestiefe

George Balint **

Lucian BeschiuVăz duhul **

Gabriel Mălăncioiu - And God Saw Everything That He Had Made, And Behold, It Was Very Good, pian solo **

Ionică PopZbor prin rostul clipei

Horst Lohse (Germania) -  E. A. Poe’s Dreams **

Andrei TănăsescuLa vie en dose

 

EXPOZIȚIE TRANSMEDIA

 

Pe toată durata Festivalului Internațional MERIDIAN, Aula Palatului Cantacuzino găzduiește o expozitie generată de Liminal, un festival de artă, știință și tehnologie ce își propune să imerseze publicul într-o serie de experiențe relevante din perspectiva impactului noilor tehnologii asupra vieții în perioada contemporană.

Expoziția cuprinde lucrări transmedia de: Oliviu Lugojan Ghencea (RO/UK), Garnet Hertz (CA), Alan Brown (UK); Nita Mocanu & Marius Stoica (RO), Modulab (RO), Very, very far away collective (UK).

Marți, 7 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Diana MOȘ – vioară

Veronica  ANUȘCA – soprană

Mihai MĂNICEANU – pian

 

Jerzy Kornowicz (Polonia)Ceaseless sprinning of the things *

Wilhelm Georg Berger – Sonata pentru vioară solo

Nicolae BrândușOrnitorinc, microperă de buzunar **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 18:00

 

RECITAL DE JAZZ

 

Mircea TIBERIAN – pian

Diana MIRON – voce și vioară

Sian BRIE – chitară și clarinet

 

Spontaneous music on films

Secventele ilustrate sonor:

Haxan de Benjamin  Christensen (1922), Cainele andaluz de Bunuel (1929), Alphaville de Jean Luc Godard (1965), Blow Up de Michelangelo Antonioni (1966), Cofee and Cigarettes de Jim Jarmush (1999), Dogville de Lars von Trier (2003).

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19:30

 

TRICROMA(TIC)

Ansamblul SonoMania

Director artistic: Diana ROTARU

 

Mihai PINTENARU – clarinet

Eugen-Bogdan POPA – violoncel

Mihai MURARIU – pian

 

Magnus Lindberg (Finlanda) – Clarinet Trio, partea III, Crash wave crash, clarinet, violoncel şi pian *

Krzysztof Penderecki (Polonia) – Per Slava,  violoncel solo

Sorin Marinescu – Vid, clarinet şi pian **

Witold Lutosławski (Polonia) – Grave, violoncel şi pian

Mirela Ivičević (Austria/Croaţia) – ČAR,  clarinet bas, violoncel şi pian *

Diana Iulia Simon – Rodirea, clarinet, violoncel şi pian **

Mihai Murariu – apfelStrudel clarinet, violoncel şi pian

 

 

Miercuri, 8 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 16:30

 

LANSARE DE PARTITURI Editura Muzicală

 

Nicolae TeodoreanuMurmur

Carmen CârneciOmens. Thesauros

Diana RotaruVerde

Mihaela VosganianCiaccona con canone for violin

Mihai Măniceanu - Reductio ad absurdum

Mihai MurariuChromatophorae

Andrei TudorFusion concerto

xxx – Colecţie de piese pentru cor

Livia Teodorescu – Simfonia Arhimedes

Viorel Munteanu - Întoarceri la Blaga

 

Invitat: Dan DEDIU

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL DE LIEDURI

 

Claudia CODREANU – mezzosoprană

Diana VODĂ – pian

 

Liana Alexandra – Poem pentru România, versuri Eugen Van Itterbeek

Iuliana Ciocănea Stufen, versuri Herman Hesse ** 

Remus GeorgescuAmurg de toamnă,  versuri Lucian Blaga

Elena Apostolthunderstorm **

Dan BuciuArpagic, versuri  Ana Blandiana

Cornelia Tautu- Timbru, versuri Ion Barbu

Petru StoianovȘi dacă…,  versuri Mihai Eminescu

Diana VodăCeva ca rugăciunea, versuri Marin Sorescu

Nicoale ComanUn proposo de compartir, versuri  Miquel Marti i Pol

Theodor Grigoriu – Scrisoare către păsări, text Sf Francisc din Assisi

 

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19:30

 

Ansamblul devotioModerna

Conducerea muzicală: Carmen CÂRNECI

 

            Veronica ANUȘCA – soprană

Carla STOLERU – flaut

Mihai BĂDIȚĂ – clarinet

Natalia PANCEC – vioară

Aida-Carmen SOANEA -  violă

Dan CAVASSI – violoncel

Mihai MURARIU - pian

Invitată:  Irina MOVILĂ -  actrița recită poeme de Ion Barbu, Radu Cârneci, Dragoș Morărescu, Petre Solonaru ș.a.

 

Megumi Okuda (Japonia) – Trio, pentru, vioară, violă şi clarinet/clarinet bas **

Ana-Maria Avram – Quatre études d’ombre, pentru flaut-bas

Fred PopoviciSoupir d’un son, vioară, violă și sunete procesate

Aurel Stroe – Fantasia quasi una sonata, pentru violoncel și pian

Ivana Stefanović (Serbia) – The gentle arrival of light, pentru vioară, flaut, pian  *

Carmen Cârneci - Două cântece de vară Vers de mireasă. Orele dragostei, pentru soprană și pian, pe versuri de Radu Cârneci **

Victor Colțea – Immigrant, pentru ansamblu *

 

 

** = primă audiție absolută

*  = primă audiție românească

 

Joi, 9 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Alfredo OVALLES (Venezuela) – pian

 

Nikolet Burzynska (Polonia) – Misty Reflections, pian și live electronics *

Annie Gosfield (SUA) – Phantom Shakedown, pian și prerecorded electronics*

Thomas Ablinger (Austria) –  Mother Theresa și Bertolt Brecht, din ciclul Voices and Piano, pian și prerecorded electronics *

Germán Toro-Pérez (Columbia/Austria) Inventario II, pian și live electronics *

Cristian LoleaThe Murder, solo pian **

Matthias Kranebitter (Austria) – 3 Nihilistic Etudes on a Love of the Music Industry, pian și electronics *

Missy Mazzoli (SUA) – Isabelle Eberhardt Dreams of Pianos, pian și electronics *

 

Aida-Carmen SOANEA – violă

Romain GARIOUD (Franța) – violoncel

 

Roman VladSărutul, duo pentru violă și violoncel dedicat lui Constantin Brâncuși

Adrian Pop – Gordun pentru violă solo

Gabriel Iranyi (Germania)Moments Musicaux *

Cornel Țăranu – Sonata pentru violoncel solo

Jordi Cervello (Spania) - Entre Deux *  

 

Ateneul Român – Sala mare

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W. A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Grupul de Muzică Nouă TRAIECT

Conducerea muzicală: Sorin LERESCU

 

Geanina SĂVEANU-MERAGIU – vioară

Viorica NAGYvioloncel

Georgeta RADUpercuţie

Alexandru HANGANU – flaut

Andrei PODLACHApian

Răzvan GACHIclarinet

Florian RADUtrombon

 

Concert aniversar: 35 de ani de la înfiinţare

 

Itinerar componistic internaţional: Republica Moldova şi Bulgaria

 

Ghenadie Ciobanu (Republica Moldova) – Vremea trece. Capriccio, clarinet şi pian *

Anastasia Alexandreanu-Lazarencu (Republica Moldova) – Flashes, vioară, violoncel și pian *

Vlad Burlea (Republica Moldova) – Rituri şi dansuri telurice, ansamblu instrumental *

Krassimir Taskov (Bulgaria) – Games, vioară, marimbă și pian *

Yordan Goshev (Bulgaria) – Metamorphoses II, vioară, violoncel și pian *

Velislav Zaimov (Bulgaria) – Settimino, flaut, clarinet, tombon, percuție, pian, vioară și violoncel **

 

Vineri, 10 noiembrie 2017

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 17:00

 

LANSARE DE DISCURI

Antologia Muzicii Românești, ed. 15 – 2017

7 CD:

SIMN 2017 – CD 1,

SIMN 2017 – CD 2,

SIMN 2017 – CD 3,

CD Muzica electronica,

CD Portret componistic Dumitru Capoianu,

CD Portret componistic Horia Moculescu,

CD Portret componistic Marius Popp.

 

Invitat: Valentina SANDU-DEDIU

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 18:00

 

RECITAL DE JAZZ

 

Mircea TIBERIAN – pian

Diana MIRON – voce și vioară

Sian BRIE – chitară și clarinet

 

Emergency structures

Muzica improvizata pe structuri modulare prestabilite.

 

Ateneul Român – Sala mare

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W. A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

 

Radio România – Studioul de concerte Mihail Jora

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

ORCHESTRA NAȚIONALA RADIO concert susţinut în colaborare cu INSTITUTUL POLONEZ BUCUREŞTI

Dirijor: Gerd SCHALLER

Solistă: Marta KOWALCZYK – vioară

Dan Dediu: Spini

K. Szymanowski: Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră, op. 35

P. I. Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor, op. 64

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala de Operă și Multimedia

Ora 19:00

 

CONCERT DE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

 

Sorin LerescuDream space, electroacoustic music, op.78

Cătălin Crețu – Richblick **

Corneliu Dan Georgescu (Germania) Schițe hieratice **

Dimitri Voudouris (Africa de Sud) – NPFAI 4 *

Nicolae Teodoreanu – Clopote și greieri  

Octavian Nemescu Natural-cultural

Maia Ciobanu Alter(music)natives, pentru multimedia **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala de Operă și Multimedia

Ora 20:30

 

PERFORMANCE PE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

Mihaela VOSGANIAN – concept artistic

Scenografie virtuală și programare Augmented Space Agency

Ciprian FĂCĂERU – scenografie virtuală

Dan FĂCĂERU – programare

Liliana IORGULESCU – coregrafie și dans

Andreea DUȚĂ – dans  

 

Mihaela Vosganian – Cele șapte cicluri planetare anuale/The seven annual planetary cycles **

HelioSun

Lunar

Mercurian

Jupiterian

 

Concert realizat în parteneriat cu: ARFA și cu grupul Inter-Art

 

Sâmbătă, 11 noiembrie 2017

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 11:00

 

Ansamblul de percuție GAME

Coordonator și percuție: Alexandru MATEI

 

Irina RĂDULESCU – percuție

Răzvan FLORESCU – percuție

 

Anatol VieruMosaïques

Lucian MețianuAttracteur etrange

Ștefan NiculescuSolo, marimbă și vibrafon

Emmanuel Séjourné (Franța) – Departures, două marimbe *

Casey Cangelosi (SUA) – Theatric no 6, duo percuție *

Maurice RavelAlborada del gracioso, aranjament de Safri Duo, două marimbe *

Gene Koshinski (SUA) – As one, două marimbe și percuție *

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL DE LIEDURI

 

Bianca MANOLEANU – soprană

Remus MANOLEANU – pian

 

Ede Terény - din ciclul EMINESCIANA **

II. 6 – La steaua

III. 10 – Valuri pe lac, stele-n ceruri

Carmen Petra-Basacopol   – Psalm, din ciclul Imne, versuri Ioan Alexandru

- Primăvara, din ciclul Imne I, versuri Ioan Alexandru

Daniela Cojocaru – In vestigiis Ovidii **

Radu Paladi – Diminața, versuri Vasile Alecsandri

-        Lăcrimioare, versuri Vasile Alecsandri

Aharon Harlap (Canada) – din ciclul God`s Sabbatical, versuri Yaakov Barzilai *

II. God`s notebook

III. Out of the depths

III. To be their spokesman

Livia Teodorescu Ciocănea – L’Isolement, versuri Alphonse de Lamartine **

-        Aria Annei din opera Doamna cu cățelul după A. Cehov **

Viorel MunteanuVisătorul, versuri Lucan Blaga

Paul Rogojină– din ciclul Visuri și acorduri, versuri de Giuseppe Ungaretti

1. Ecou

2. Statuie

Andrei O. Popescu – din ciclul Lieduri românești **

- Cearta cu haosul, versuri Nina Cassian

- Trecător, versuri Nichita Stănescu

- Doar lui, versuri Corina Blezu

Dan Bălan – Imagini,  două lieduri pentru soprană și pian, versuri de Charles d’Orleans

- Iși schimbă vremea vechiul strai

-  Veniră ai verii vestitori

Darie Nemeș Bota – Frânturi în-bucate **

Liviu Dănceanu Zoongs, op. 181 – 10 cântece pentru voce și pian **

 

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Ansamblul Ad-HOC al Academiei de muzică Gheorghe Dima din Cluj-Napoca

Dirijor: Matei POP

 

Raluca ILOVAN – flaut

Aurelian BĂCAN – clarinet

Eva BUTEAN – pian

Vlad RĂCEU – vioară

Diana MAN – vioară

Ovidiu COSTEA – violă

Vlad RAȚIU – violoncel

 

Alexandru MurariuEspaces I, cvartet de coarde

Márton Szőcs1 2 3 4

Cristian Bence-Muk9 ½ minute de stress

Ciprian PopMagique, flaut, vioară, violoncel și pian

Péter Tornyai (Ungaria) – Can(z)oni dell’infinito

Áron Török-GyurkoKaleidoscope, ansamblu

 

Duminică, 12 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 11:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Lidia CIUBUC – pian

Ștefan VOINIC – clarinet, clarinet bas

 

Teodor Nicolau - Intrada op. 19b, clarinet bass solo *

Lidia Ciubuc – Reviriment, pentru clarinet și pian *

Klaus Ager (Austria)Hanliu-ker *

 

            Mădălina Claudia DĂNILĂ – pian

Mircea MARIAN – violoncel

 

Vladimir Școlnic (Israel) – Dixit

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 2, Piccola, pian solo

Ana Szilagyi (Romania/Austria) – The Forest violoncel solo **

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 3, pian solo

Karel Volniansky (Israel)Mosaik, pian și violoncel

Doron Kaufman (Israel) Landscape, violoncel, pian și live-electronics **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Ansamblul ARCHAEUS

Conducerea muzicală: Liviu DANCEANU

 

Anca VARTOLOMEI – violoncel

Rodica DĂNCEANU – keyboards

Ana RADU – oboi

Ion NEDELCIU – clarinet

Șerban NOVAC – fagot

Sorin ROTARU – percuție

Marius LĂCRARU – vioară

 

PRIME AUDIȚII ABSOLUTE

 

Lucian ZbarceaArhaic **

Laura Ana Mânzat – Fancy a quattro, clarinet, pian, vioară și violoncel **

Csanad Kedves (Ungaria) – Micro-Reaction **

Vladimir Beleaev (Republica Moldova) – Cinci piese pentru ARCHAEUS **

Laurentiu Ganea – ARCHAEUS MMXII **

Tudorel MisdoleaL’Effort sans fin **

Horia Șurianu (România/Franța) – Antonymes sonores **

  

MASTERCLASS și WORKSHOP

Recrearea muzicii in interpretare

Prof. Vladimir SCOLNIC, Ph.D – Ierusalim, Israel

 

Marți, 7 noiembrie 2017

 

Universitatea Naționala de Muzică București

Sala Lipatti

 

Ora 14:00

Expresivitate și surprize în interpretare

 

Ora 15:30

O dimensiune uitată: semnificația expresivă a înălțimii sunetului

 

Miercuri, 8 noiembrie 2017

 

Universitatea Naționala de Muzică București

Sala Lipatti

Ora 10:00

 

Punctele unificatoare de tensiune și impactul lor în interpretare

 

Ora 12:00

 

Interpretarea muzicii: activitate sau creație, transpunere sau redimensionare?

 

Sunt invitați să se înregistreze interpreți sau ansambluri mici de muzică de cameră (până în 3 persoane).

Lucrările care se vor interpreta vor fi din repertoriul interpreților (de preferință cu piese din muzica tonală din perioada clasică).

Publicul larg este binevenit.

 

Pentru înregistrare și alte detalii vă rugăm să contactați pe doamna Mihaela Ionescu, e-mail artistic@unmb.ro

 

ÎN TRUP / IN BODY

 

[ENG]

On 4.11.2017, at 7 p.m., a new project is premiered: the chamber opera ÎN TRUP (IN BODY), in 1 act and 7 scenes, on an original libretto by Romanian writer Ciprian Măceșaru, with music by Diana Rotaru. The opera is a reinterpretation of the Hamlet-Ophelia mythical couple, in a tongue-and-cheek and dreamlike vision. The premiere will take place in the Opera and Multimedia Studio of the National University of Music in Bucharest (Str. Ştirbei Vodă. nr.33). Free entrance.

ÎN TRUP is a poetical-surrealist meditation on identitary ambiguity: are we our body, or our mind? The Hamlet-Ophelia dynamic reaches themes such as sexual identity, magic and subconscious, through voices, dance, video projections and, at times, non-conventional instrumental and vocal effects. In an out-of-time scenery, the four soloists represent the voices and the bodies of Hamlet and Ophelia (the „fake bodies’, their „shadows”). In the center of the opera, a short hommage to the original shakespearian „Hamlet”, a small „opera-inside-an-opera” dealing with the contemporary social roles that the Woman and the Man have to adopt.

The interdisciplinary team that mixes their creativity and different inputs is composed of: Rareş Zaharia – director; Diana Rotaru – music and conductor; Andreea Koch - scenography; Cristina Lilienfeld - choreography; Ciprian Măceșaru - libretto;  Rodica Vică - HAMLET (soprano); Antonela Bârnat - OPHELIA (mezzo); Smaranda Găbudeanu - HAMLET (dancer); Cristina Lilienfeld - OPHELIA (dancer)

SonoMania New Music Ensemble: Valentin Ghita (oboe/english horn), Mihai Pintenaru (clarinet), Horia Văcărescu (violin), Marian Movileanu (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello), Adriana Maier (piano), Sorin Rotaru (percution)

Serioja Bocsok – video artist, Cristian Iordache (ygreq) – live video artist, Maia Manolescu – graphic design, animation

Performances:

4.11. 2017 – PREMIERE – The Opera and Multimedia Studio of the National University of Music in Bucharest

9.11. 2017 – The “Studio” Hall of the „Gheorghe Dima” Music Academy in Cluj

11.11. 2017 - – The Opera and Multimedia Studio of the National University of Music in Bucharest

Facebook official page: www.facebook.com/Asociatia.Art.and.Co

RSVP: www.facebook.com/events/1102061046596617

Organiser: The Art&Co Association www.art-co.ro

Partners: The National University of Music in Bucharest, The „Gheorghe Dima” Music Academy in Cluj, The National Dance Center in Bucharest, CIMRO, UCIMR, EnjoyTV.ro

The premiere on 4.11 is one of the winners of the CAMERA Project organized by UCIMR.

The project is funded by the Administration of National Cultural Fund (AFCN)

 

 

[RO]

În data de 4 noiembrie, ora 19:00, va avea loc premiera ÎN TRUP, o operă de cameră într-un act şi 7 scene pe un libret original de Ciprian Măceșaru, care reinterpretează povestea cuplului Hamlet – Ofelia într-o viziune ludico-onirică. Reprezentația se va desfășura în Studioul de Operă şi Multimedia al Universității Naționale de Muzică București (Str. Ştirbei Vodă. nr.33), iar intrarea este liberă.

ÎN TRUP este o meditaţie poetico-surealistă asupra ambiguităţii identitare: suntem corpul nostru sau ceea ce gândim? Dinamica Hamlet – Ofelia atinge teme precum identitatea sexuală, magie și subconștient, transmise prin voci, dans, proiecții video şi emisii instrumentale şi vocale, de multe ori neconvenționale. Într-un cadru atemporal, cele patru soliste, reprezentând vocile personajelor, respectiv umbrele lor, corpurile “false”, aduc în centrul spectacolului și o altă aluzie la Hamlet, o operă-în-operă ce vorbește despre etichetele sociale aplicate femeii şi bărbatului.

Echipa sincretică face ca spectacolul să îmbine medii, simboluri și influențe diverse: Rareş Zaharia – regie; Diana Rotaru - compoziție & dirijor; Andreea Koch – scenografie; Cristina Lilienfeld - coregrafie; Ciprian Măceșaru – libret;  Rodica Vică – HAMLET (soprană); Antonela Bârnat – OFELIA (mezzosoprană); Smaranda Găbudeanu – Hamlet (dansatoare); Cristina Lilienfeld – Ofelia (dansatoare)

Ansamblul SonoMania: Valentin Ghita (oboi/corn englez), Mihai Pintenaru (clarinet), Horia Văcărescu (vioară), Marian Movileanu (violă), Eugen-Bogdan Popa (violoncel), Adriana Maier (pian), Sorin Rotaru (percuţie)

Serioja Bocsok – artist video, Cristian Iordache (ygreq) – artist video, Maia Manolescu – grafică

Spectacolul are durata de o oră.

Reprezentații:

4 noiembrie 2017 – PREMIERĂ – Sala de Operă şi Multimedia a UNMB

9 noiembrie 2017 – Sala “Studio” a Academiei de Muzică “Gheorghe Dima” din Cluj

11 noiembrie 2017 – Sala de Operă şi Multimedia a UNMB

Puteți urmări proiectul aici: www.facebook.com/Asociatia.Art.and.Co

RSVP: www.facebook.com/events/1102061046596617

Organizator: Asociaţia Art&Co

www.art-co.ro

Parteneri: Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti, Academia de Muzică “Gheorghe Dima” din Cluj, Centrul Naţional al Dansului din Bucureşti, Centrul de Informare Muzicală din România – CIMRO, UCIMR, EnjoyTV.ro

Premiera operei este un eveniment câştigător al Proiectului CAMERA al UCIMR.

Proiectul ÎN TRUP este finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.

Disclaimer:

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitea beneficiarului finanțării.

Arad Romanian (New) Music Festival

Festivalul internațional “Iubiți muzica româneasca!”

– Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional*

*Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitea beneficiarului finanțării.

Program detaliat AICI.

Colocviu de muzicologie

12 OCT 2017 / 16:00

Sala Cercului Militar Arad

Evoluția muzicii contemporane românești în context mondial

Moderator:

Conf. univ. dr. Veronica Laura Demenescu

Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Muzică și Teatru

Vorbitori:

Adrian Iorgulescu

Heidemarie T. Ambros

Elena Maria Șorban

Mihaela Silvia Roşca

Veronica Laura Demenescu

Rafaela Carabenciov

Dana Sorina Chifu

Ion Alexandru Ardereanu

Iulia Roman

Anda Icleanu

 

Concert simfonic inaugural

12 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Compozitori bănăţeni

Dirijor: Huba Holloköi – Finlanda

Solişti: Andreea Dumitrescu – pian, Sergiu Cârstea – trompetă

Invitat: actorul Adrian Korek (Facultatea de Muzică și Teatru a U.V.T.)

Program

Sabin Drăgoi: Divertisment rustic

Gabriel Almaşi: The Mysterious Journey Of Life (p.a.a.)

Remus Georgescu: Toccata pentru pian și orchestră

Walter Michael Klepper: Divertisment pentru orchestră de coarde și timpani

Petru Stoianov: Hiperboreeana

Gabriel Mălăncioiu: Zamolxis pentru trompetă și orchestra

 

Concert

13 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Percutissimo – Ansamblul de percuţie al Facultăţii de Muzică din Timişoara

Coordonator: Doru Roman

Membri: Patricia Popescu, Amelia Trifu, Tiberiu Szalma, Daniel Cuibariu -Jumuga, Patrick Cojerean

Invitaţi: Lucia şi Mario Florescu

Program:

Laura Manolache: Himera apelor

Aurel Stroe: Il giardino delle strutture

Doina Rotaru: Noesis

Darie Nemeș Bota: Fight And Light

Adrian Iorgulescu: Ipostaze IV

 

Cvartetul de clarinete „Academic” al Filarmonicii Gheorghe Dima Braşov

Soliști:

Iulian Rusu – clarinet I

Izsak Jenö – clarinet II

Ionel Pârlea – clarinet III

Ilie Carp – clarinet bas

Program:

Béla Bartók ar. Ioan Dobrinescu: Sonatina

Sabin Păutza: Suita

Ioan Dobrinescu: De treci codrii de abanos

Ciprian Porumbescu ar. Ioan Dobrinescu: Hora Braşovului

Ion Scărlătescu ar. Ioan Dobrinescu: Bagatella

Richard Oschanitsky: Cearta

Ioan Dobrinescu: Ciocârlia

Romeo Cozma: Fantezie pentru cvartet de clarinet

 

Eumenidele (Orestia III) de Aurel Stroe 

14 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Spectacol de operă realizat în colaborare cu Centrul Cultural „Aurel Stroe” Buşteni

Cu participarea extraordinară a saxofonistului Daniel Kientzy (Franţa)

Dirijor: Cezar Verlan

Distribuţie:

Atena – Cosmina Ivan

Oreste – Cristian Ardelean

Apollo – Nicolae Haţegan

Corul Eriniilor/Eumenidelor

Ana Maria Stănoia, Cosmina Şerban, Corina Chetrean, Ovidiu Cozma,

Alexandru Șuca, Bogdan Sărăcin

Constantin Spurcaciu – asistent regie și figuraţie

Grigore Golubeanu – lumini şi figuratie

Alexandru Voinea – scenografie şi figuraţie

Regia colectivă

 

Spectacol de film mut şi muzică

15 OCT 2017 / 19:00

Sala Regele Ferdinand

TABU (1931) – regia Friedrich Wilhelm Murnau, muzica Violeta Dinescu

Trio Contraste: Ion Bogdan Ştefănescu – flaut, Sorin Petrescu – pian, Doru Roman – percuţie

În colaborare cu Dorin Cuibariu – clarinet, saxofon

 

„Viaţa în doi” – Recital de familii

16 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Bianca Luigia Manoleanu (soprana) – Remus Manoleanu (pian)

Adriana Dogariu (pian) – Sorin Dogariu (pian)

Mihaela Faur (harpă) – Vlad Faur (trombon)

Carmen Iuga (vioară) – Dorel Iuga (flaut)

Program:

Bianca Luigia Manoleanu / Remus Manoleanu

Mihai Brediceanu – Trei cântece pe versuri de Lucian Blaga

Theodor Grigoriu – La Steaua (Eminescu), Numai Poetul … (Eminescu)

Dan Voiculescu – Laudă omului (Nichita Stănescu), Muzica (Nichita Stănescu)

Adrian Iorgulescu – Cântecele stihuitorului (Lucian Blaga)

1 Cântec înainte de a adormi

2 Cântecul așteptării

3 Cântecul obârșiei

4 Cântecul șoimului

5 Cântecul vârstelor

6 Sub stele

George Balint – Un nod, un semn și un mic poem (Nichita Stănescu)

Ulpiu Vlad – Lumină (din ciclul Mozaic)

Darie Nemeș Bota – lieduri pe versuri de Răzvan Popotan

Imagini de Luni

Poema de Miercuri

Visul de Duminică

Philipp Herschkowitsch – Margini de seară (Ion Barbu)

Ana Szilagyi – Patru lieduri pe versuri de Antonio Mazzo

Mihai Măniceanu – Două lieduri pe versuri de Ilie Comăniță

De toate

Iele

Dan Buciu – Înțeleptul și poezia (Omar Khayyam)

 

Adriana Dogariu / Sorin Dogariu

Anatol Vieru: Nașterea unui limbaj

 

Mihaela Faur / Vlad Faur

Cornelia Tăutu – Ad astra

 

Carmen Iuga / Dorel Iuga

Ioan Căianu – Suită de dansuri româneşti

Doina Rotaru – Mesto pentru flaut alto şi vioară

 

“Muzica românească în mâinile tinerilor interpreţi”

17 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Duo Vivo – Radu Ţaga (fagot), Marko Ristic – Serbia (acordeon)

Ansamblul Volte – Ramona Morăriţa (soprană), Laura Roman (vioară), Iuliana Ambăruş (violă), Andreea Olariu (pian)

Program:

Duo Vivo

Corneliu Dan Georgescu – Transsilvanische Motive

Laura Mânzat: Arbor – Cavatina pentru fagot și acordeon

Paul Jelescu – Rapsodia dobrogeană

Ansamblul Volte

Lucian Beschiu: Văz duhul (p. a. a.) pe versuri de Nicolae Coman

George Balint: (p. a. a.)

Roman U. Vlad: Domnișoara Pogany

Ionică Pop: Zbor prin rostul clipei (pe versuri de Grigore Golubeanu)

Andrei Tănăsescu: La vie en dose

 

Recital

18 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Diana Moş – vioară, Mihai Ungureanu – pian

Trio Syrinx – Dorel Baicu (flaut), Dorin Gliga (oboi), Pavel Ionescu (fagot)

Program:

Trio Syrinx

Corneliu Cezar: Ziua fără sfârșit

 

Duo Diana Moș (vioară) – Mihai Ungureanu (pian)

Tiberiu Olah: Sonatina pentru vioară și pian

Pascal Bentoiu: Sonata pentru vioară și pian

George Enescu: Sonata a III-a pentru vioară și pian în caracter popular românesc

 

Concert vocal simfonic

19 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Dirijor Dorin Frandeş

Dirijorul corului Robert Daniel Rădoiaş

Solişti:

Dorel Baicu – flaut

Dorin Gliga – oboi

Pavel Ionescu – fagot

Program:

Adrian Pop: Triptic

Ulpiu Vlad: Sonorități și Anemone IV – Concert pentru flaut, oboi, fagot și orchestră (p. a. a.)

– –

Adrian Iorgulescu: Divertisment pentru orchestră de coarde

Dan Dediu: Unda lucis – cantata pentru mezzosoprană, cor și orchestră (p. a. a.)

se8tembr10 festival 2017

What is se8tembr10?

se8tembr10 (septembryo) is the name of an interdisciplinary micro-festival hosted by ARCUB Bucharest and managed by Olga Berar, Adrian Ciglenean and Constantin Basica in collaboration with cultural/ educational institutions (Cultural Romanian Institute New York and CCRMA Department of Stanford University).

The first three editions of the festival are not funded but are supported by local businesses, logistic institutional support and the artists themselves. This will change from the fourth edition (2019) when a funding structure should be in place. 

What is an interdisciplinary micro-festival? 

It’s a small scale event run by a small team in a smalll space for little audience. An interdisciplinary storm in a small cup. It lasts only three days (8-10 September) for two hours a day (8-10 pm) for 50 audience members at each event (6 = 2 profiles x 3 days)

The first part of each day (music seen), lasting 40-45 minutes brings a composer on stage to profile her/himself while using (or not) visual elements and supporting artists

The second part (poetry unseen), lasting 60 minutes generates a performative profile which, while present, cannot be seen. The performative concept, namely inner theatre was developed by Citit În Laboratory and is performed by its members and the invited artists.

What’s going on in 2017 at se8tembr10?

This year’s edition (the second) profiles composers/ musicans Fu Xiao, Nava Spațială (Miron Ghiu / Claudiu Chihăescu) and Abstraum (Mitoș Micleușanu).

The profiled poets are Robert G. Elekes, Cristina Stancu and Florin Iaru

Day One

8 PM: Fu Xiao (CN/DE) supported by Simona Dabija (RO) and Olga Berar (RO)

9 PM: Robert G. Elekes (RO) & Fu Xiao & Citit În

Day Two

8 PM: Abstraum (Mitoș Micleușanu) (RO)

9 PM: Cristina Stancu (RO) & Chris Chafe (US) & Citit În

Day Three

8 PM: Nava Spațială (Miron Ghiu / Claudiu Chihăescu) (RO)

9 PM: Florin Iaru (RO) & Miron Ghiu / Claudiu Chihăescu & Constantin Basica (RO/US) & Citit În

First edition profiled composers Constantin Basica (RO/US), Alex Chechile (US), Neil O’Loghlen (IE) supported by Jonathan Orland (FR) and poets Valentina Chirița/ val chimic (RO), Bianca Oana (RO) and Vasile Mihalache (RO)

 

ARTIST’S BIO  – DAY ONE

Fu Xiao

is a multimedia composer and sound designer. She was born in Zhengzhou, China. After obtaining her bachelor’s degree in electronic composition from the Wuhan conservatory with Prof. Liu Jian and working at the Henan State Radio as a music editor, she studied from 2010 to 2013 in the master program in multimedia composition at the Hamburg University of Music and Theater. There, she studied with professor Peter Michael Hamel and professor Georg Hajdu. Currently, Xiao is continuing her studies in Hamburg in a joint doctoral program in musicology and composition focussing on gesture-controlled instruments. Her compositions and installations were shown in China, Europe and North America. http://www.fuxiao.de

Simona Dabija (RO)

is currently undergoing master studies in Coreography at UNATC Bucharest where she graduated in 2016 with the „Just in Case” performance

She is part of a Globus Circus/ Cirque du Soleil collaboration and is a performer in „Casanova” and „Kafka – 5 vise” directed by Dragoș Galgoțiu at Odeon Theatre, Bucharest.

Also, in 2016 she performed in „Don Juan” directed by Anda Tăbăcaru Hogea at ARCUB, Bucharest and designed the stage dancing for „CEARTĂ-r” directed by Theo Herghelegiu at Teatrul de Artă, Bucharest.

She also felt inspirde by working/ meeting Thomas Steyart (performer in Wim Vandekeybus’s company Ultima Vez), Simona Deaconescu („Counterbody” and „0003 Aftertaste”) and Dilmana Yordanova (visual artist, co-founder of Kotki Visuals Studio)

Robert G. Elekes

graduated National College „Aprily Lajos” in Brașov in 2004 and Literature Department of Transilvania University from Brașov in 2008. He finished doctoral studies at „Lucian Blaga” University from Sibiu with a work about German literature in communist Romania. Currently he is a literature and translation teacher at Transilvania University in Brașov and Sapientia University in Târgu Mureș. He was first published by „Corpul T” magazine and debuted in 2015 his first poetry book „ aici îmi iau dinții-n spinare și adio” at Tracus Arte publishing house

Olga Berar

is violinist and performer. She graduated UNMB Bucharest and has a MA at CIT Cork School of Music where she studied with Adrian Petcu. She collaborated with Neuen Internationalen Philarmonie Orchestra Munich,  Sommer Oper Bamberg European Orchestra and Wexford Opera and in 2014 performed a solo accompanied by Orchestra de Cameră Radio Bucharest. She is co-founder of Citit În Laboratory (2012) where she innitiates and participates in various interdisciplinary projects with an immersive character. She is co-founder and developer of the sensory poetry and inner theatre performative concepts.

Adrian Ciglenean

is an actor and artistic coach, a Moving Academy for Performing Arts Diploma (NL) and Acting Department of Spiru Haret University of Bucharest graduate.

The significant turning points of his career were „Orfeu sau cum să te dezbraci de pene” performance directed by Nona Ciobanu at Teatru Mic, Bucharest (2005), „Shiver/ The Taboo of Skin” directed by Jan Langedijk for MAPA Summer Academy (2005) and „Tryptich/ It is The Time That Prints on Wax” directed by Ursula Mawson Raffalt at Projects Art Center, Dublin.

Since 2017 he undergoes an informal research on adult and youth education through theatre, initiating laboratories and trainings and coaching over 40 performances across Europe. He is co-founder and developer of the sensory poetry and inner theatre performative concepts.

Constantin Basica

Constantin Basica is a Romanian composer living in the San Francisco Bay Area, whose current work explores perceptual illusions in the context of audiovisual performance. His compositions include pieces for solo instruments, chamber ensembles, and orchestra. In recent years, he has been composing multimedia works for acoustic instruments, electronics, and video, which have been performed in Europe and in the United States by artists such as Séverine Ballon, Tony Arnold, Olga Berar, Bogdan Popa, ELISION Ensemble, Ensemble Dal Niente, Distractfold Ensemble, Ensemble Liminar, JACK Quartet, Spektral Quartet, and Rage Thormbones. Constantin is the Alice Wilber Chapman graduate fellow at Stanford University, where he is working with Jaroslaw Kapuscinski and Brian Ferneyhough toward a DMA in Composition. He is also studying with Mark Applebaum and Erik Ulman. He holds an MA degree in Multimedia Composition from the Hamburg University of Music and Theatre in Germany, where his mentor was Georg Hajdu, as well as two BA degrees in Composition and Conducting from the National University of Music Bucharest in Romania, where he studied with Dan Dediu.

Citit În

is an interdisciplinary artistic laboratory founded in Bucharest in 2011. Initially self-described as a „playground for artists” the laboratory is aiming to provide a space where artists can explore shared affinities beyond formal affiliations. Rather than refuting aesthetic values or intellectual aproaches, Citit În is exposing the current dictature of seen/known in order to adjust its marriage with the unseen/unknown. Two of the main results of its explorations are the performative concepts of inner theatre and sensory poetry, as the intensified expression of emotions and ideas by sensory impulses in a empathically required style and rythm within the performative act.

Currently the laboratory is active in Bucharest while its replicas founded in 2012 in Cluj (Citit În Cluj) and in 2013 in Porto (Quadro Negro) are undergoing a temporary hiatus.

www.cititin.wordpress.com

Bird’s-eye view on Romanian music

Diana Rotaru

Bucharest based SonoMania New Music Ensemble will perform in July 2017 a new concert-project in Bucharest (4.07) and in Rome (12.07). Bird’s Eye View (Din Zbor de Pasăre) presents an incomplete, fugitive, “panoramic” view on modern and contemporary Romanian chamber music, covering several different generations and styles. Starting with George Enescu, the father of the modern Romanian composition school, and his sublime 2nd Violin Sonata, SonoMania offers a program that includes Doina Rotaru’s Fum / Smoke for clarinet, Aurel Stroe’s Fantasia quasi una sonata for cello and piano, fragments from Dan Dediu’s piano suite, Lévantiques, as well as two ensemble pieces belonging to the younger generation of Romanian composers: Mihai Măniceanu and his wonderful postmodern ludic Waltz Invitation and Diana Rotaru with Verde. Romantic cantability, power, tongue-in-cheek humour but also archaic Romanian lamentation (“doina”), all these expressive colours are used to paint a Romanian musical context as diverse as possible, in-between the New and the Traditional.

National “George Enescu” Museum in Bucharest | July 4th, Cantacuzino Palace Hall, 7.30 p.m.

and

Accademia Filarmonica Romana | Festival Estivo 2017 | July 12th, Sala Casella, 8 p.m.

 

BIRD’S-EYE VIEW

Romanian Modern and Contemporary Music

 

SonoMania New Music Ensemble

Raluca Stratulat, violin

Mihai Pintenaru, clarinet

Eugen-Bogdan Popa, cello

Mihai Măniceanu, piano

Artistic Director: Diana Rotaru

PROGRAM:

 

George Enescu2nd Violin Sonata, part 1

Aurel StroeFantasia quasi una sonata for cello and piano / synthetizer

Doina Rotaru Fum (Smoke) – for clarinet and resonator

Dan DediuLévantiques for solo piano, op. 64

Nr. 6 – bêtes nostalgiques – Lamento

Nr. 8 – Axionvorspiel – Scala aenigmatica

Nr. 12 – Le vent du Transylvanie

Mihai Măniceanu Invitaţie la Vals (Waltz Invitation) for clarinet, violin, cello and piano

Diana Rotaru Verde for clarinet, violin, cello and piano

 

Total: ca 60 min

 

The concert is supported by The National “George Enescu” Museum and The Romanian Cultural Institute.

Special thanks to Solèart Management