Concerts

CRONICĂ: O simfonie a vortexurilor sonore

Timişoara

Adela Cocoş: O simfonie a vortexurilor sonore

Gândit pe structura unei simfonii, cu patru părți, acest recital care a avut loc pe scena Filarmonicii „Banatul” din Timișoara în data de 6 mai 2019 a adus laolaltă muzica și artele vizuale.

Interpreții acestui concert au fost Vlad Alecsandru Colar – flaut, Cristian Miclea – clarinet, Cristina Mălăncioiu – vioară, Darius Tereu – violoncel și Victor Andrei Părău – pian, membrii ai ansamblului Atem, un ansamblu dedicat interpretării muzicii noi.

În ceea ce privește artele vizuale, am asistat la o tulburătoare suprapunere a muzicii cu proiecția video – formată din 300 de microfilme – forme „ce au fost aduse în relație cu micro, macro și mezocosmosul”, concepute de artistul și profesorul universitar Gabriel Kelemen. „Muzica este un act non-verbal, iar sunetul, la nivelul percepției/emoției sufletești, este legătura dintre simfonie și materialul vizual.” ne spunea Gabriel Kelemen la începutul concertului.

Foto: Liana Toma

Acest recital, în care au fost prezentate patru piese a patru compozitori diferiți, a reprezentat și o călătorie prin diferite culturi și continente (asiatic, european, euro-asiatic și american), redând astfel atât o paletă largă de tehnici componistice, dar surprinzând și căutările spirituale ale compozitorilor. Spațiul liniștit, calm, atmosfera potrivită pentru o simfonie a vortexurilor sonore, a fost creată prin lipsa aplauzelor între cele patru piese, exact ca la o simfonie clasică, pentru ca ascultătorul să poată fi purtat pe drumurile unei călătorii experiențiale. Totuși, pentru o mai puternică legătură creată între ascultător și interpret, ar fi fost mai potrivit un spațiu mai intim, care ar fi ajutat la sublinierea acestui detaliu.

Foto: Victor Părău

Recitalul a debutat cu lucrarea compozitorului japonez Toshio Hosokawa, Stunden-Blumen. Hommage a Olivier Messiaen, interpretată la clarinet, vioară, violoncel și pian, piesa reprezentând prima parte a simfoniei vortex, reprezentarea vortexului muzical–auditiv fiind redată grafic prin „arhetipuri dinamice, meandre sub forma unor unde staționare și statice”(Gabriel Kelemen). Începutul lucrării, prezintă nucleul piesei printr-o notă ținută la vioară. Acest nucleu cât și intrarea fină a fiecărui instrument în dialogul muzical, ne-a dus cu mintea la începuturile și originea timpului, la forma primordială ce a dus la tot ce este acum în jurul nostru. Astfel, efectele sonore imaginate de compozitorul japonez au introdus profund ascultătorul în imaginea vizuală din proiecția multimedia.

Nataraja pentru flaut și pian, de Jonathan Harvey, a continuat Simfonia vortex, creând un spațiu plin de viață. De asemenea, ne-a dus cu gândul la apă și la fluctuațiile care pot apărea în „spațiul lichid”, ca un foc viu, foc ce poate să aducă viață, s-o transforme, și să o distrugă. Diferitele tehnici instrumentale neconvenționale au putut foarte bine să ne conducă în starea de simțire a puterii formatoare și transformatoare de viață. O liniștire a liniei melodice a creat senzația de „topire a vieții, când flautul, cu sonorități transparente, a condus discursul muzical către finalul piesei.

Sofia Gubaidulina, compozitoarea celei de-a treia lucrări – Dancer on a Tightrope pentru vioară și pian, aduce în lumină noi tehnici de compoziție, prin folosirea unor noi procedee instrumentale extinse. Pentru a produce sunetele și a scoate la iveală vibrațiile corzilor în planul acut, pianistul a folosit tehnica corzilor frecate cu un pahar. Piesa a debutat cu vioara, apoi a intervenit și pianul, pentru ca apoi să existe un dialog între cele două instrumente. Cu mult talent Sofia Gubaidulina ne-a sugerat plăsmuirea formei inițiale, treptat, mergându-se din registrul grav spre registrul acut – recurgând la simbolul scării. Au existat două planuri sonore, unul calm-vibrant, și un plan agitat, plin de culoare. Aceste planuri sonore ne-au purtat spre tensiunea unei simfonii care te duce pe culmi negândite ci doar simțite, trăite. Aceste trăiri, pe care compozitoarea reușește să le aducă la viață, este posibil să provină din lumea plină de suferință, de pericol, de neprevăzut în care ea a trăit, datorită faptului că a refuzat orice cenzură pe care sistemul comunist din Rusia a încercat să i-o impună. Vortexul vieții este reprezentat de Credință, cea care dă și firul conducător al piesei, pentru care această luptă a vieții merită trăită și înfruntată.

Ultima parte a simfoniei vortex îl aduce în prim plan pe compozitorul american George Crumb cu piesa Eleven Echoes of Autumn pentru flaut alto, clarinet, vioară și pian. O piesă plină de noutăți, tehnicile extinse din piesa precedentă sunt continuate aici prin combinații timbrale deosebite, prin fluieratul interpreților, prin rostirea șoptită de către interpreți a unui citat de Federico Garcia Lorca, prin flajolete în pizzicato ale viorii. Pianul este cel care debutează cu o temă, în care principiul rezonanței este primordial. Imaginile sonore create de cei patru muzicieni îndreaptă conștiința către micro și macro cosmos, iar auditiv ne duc spre imaginea contopirii acestor lumi. Apar ecouri ale altor tărâmuri, apar ecouri ale altor ființe și forțe ale pământului care ne duc spre căutările sufletești prin care fiecare om trece odată cu intrarea în vortexul vieții. Lucrarea are o structură ciclică, având pe parcurs o culminație care mai apoi se pierde în neantul vibrației primordiale.

Cu ocazia acestei exotice întâlniri ale muzicii cu artele plastice, o inedită suprapunere a vortexurilor sonore recreate de membrii ansamblului Atem cu arhetipurile vizuale surprinse de Gabriel Kelemen, spectatorul a fost purtat într-o călătorie, care, poate, i-a adus aminte de propria lui căutare interioară.

CRONICĂ: Isonul – tăcerea sacră a eternității

Timişoara

Adela Cocoş: Isonul – tăcerea sacră a eternității

[Fotografii: Darius Sala]

Luni seara – 15 aprilie 2019, în sala Orpheum a Facultății de Muzică și Teatru din cadrul Universității de Vest din Timișoara, studenții masteranzi din cadrul secției de muzică, alături de opt colegi din cadrul Facultății de Arte și Design (grafică și video), au prezentat publicului o seară dedicată muzicii contemporane.

Un lucru inedit pentru acest concert ce a stat sub titulatura „ISONUL – tăcerea sacră a eternității” a fost asocierea muzicii, atât instrumentale cât și vocale, cu arta grafică, alături de o proiecție multimedia care a completat tabloul vizual-auditiv. Lumina din sală a fost una difuză tocmai pentru a veni în sprijinul atmosferei care se dorea mai intimă, mai călduroasă și relaxantă.

Atmosfera muzicală creată încă de la prima piesă a fost construită cu atenție de către fiecare din muzicienii care au prezentat lucrări, atât individual cât și în duet sau cvartet. Printre compozitorii prezentați amintim pe Olivier Messiaen, Giacinto Scelsi, Jonathan Harvey, Luciano Berio, John Tavener cu piese compuse între anii 1935 și 1983. Aplauzele au lipsit între piese tocmai pentru ca atmosfera să nu fie ruptă – întreruptă, pentru a se păstra unitatea spectacolului, ca o viață care vine de undeva din Înaltul îndepărtat, apare în Prezentul fizic, iar apoi se desprinde treptat până la reintegrarea în imensul, Nemărginitul TOT.  Lipsa aplauzelor a dus la crearea tensiunii și la “gustarea” cât mai fină a sunetelor și a culorilor sonore prezentate.

Efectul nașterii sunetului din prima piesă – Olivier Messiaen – Vocalise- étude – în care soprana Roana Mihuț, acompaniată la pian de Zsuzsánna Bakos, parcă s-a jucat cu această formare a sunetului și a pătrunderii lui în zona noastră auditivă a deschis drumul trompetei, Paul Grosar interpretând cea de-a doua piesă a recitalului – Giacinto Scelsi – 4 pieces, care a adus mai apoi, în planul sonor, contraste dinamice ce ne-au scos din zona noastră de comfort. Atmosfera s-a restabilit în calm printr-un duet de voce și pian – Jonathan Harvey – Lullaby for the unsleeping, interpretat de Alexandra Radu și Zsuzsánna Bakos, duet ce ne-a reamintit de tihna unui cântec de leagăn.

Partea contrastantă a reapărut imediat, prin piesa interpretată de pianista Zsuzsánna Bakos, lucrare  puternic individualizată de acordurile disonante produse de pian, prin densitățile sonore care au dus la un efect puternic la nivel emoțional – Giacinto Scelsi – Action music – partea I. Durerea, puterea, măreția, dar și nesiguranța – ca stări sufletești – și-au găsit expresia sonoră  în clusterele pianului.

Lucrarea Harawi de Olivier Messiaen – partea a X-a – pentru voce și pian interpretată de Estera Madina și Victor Andrei Părău ne-a adus, din nou, cu picioarele pe pământ, calmând treptat atmosfera, pentru ca lucrarea Duetti de Luciano Berio pentru două viori, interpretată de Cătălina Căpătînă și Francesca Moldovan, să ne ducă treptat spre planul ISONULUI mult așteptat – ca atmosferă profundă -  printr-un caracter ritmic pregnant; notele repetate au condus conștiința ascultătorului înspre atmosfera liniștită și calmă, meditativă din piesa următoare: cvartetul vocal The Lamb de John Tavener. Acest cvartet vocal a fost interpretat de Anca Crăciunescu, Sabina Ștefănescu, Bogdan Aungurence și Ștefan Nechiti, dirijor fiind Eugenia Gyuriș.

Atmosfera a fost reîmbogățită cu ajutorul flautului și clarinetului, prin piesa Ko-Lho a lui Giacinto Scelsi, interpretată de Georgiana Groza și Octavian Plop, instrumente care au adus din nou în planul sonor disonanțe și contraste dinamice, ce ne-au readus aminte de zbaterile și tensiunea pieselor precedente, ca o pregătire pentru întoarcerea la Liniștea totală.

Finalul, prin prezentarea piesei Harawi a lui Olivier Messiaen – partea I- de către Csilla Toth și Victor Andrei Părău, a fost unul bine pregătit și parcă așteptat interior, ca o revenire la relaxare.

Panoul auditiv a fost foarte bine și ingenios completat de actul grafic de pe „coala de hârtie” (o pânză mare, albă), pe care studenții de la arte au îmbogățit-o prin diferite mișcări grafice, în ritm sonor, realizate în funcție de intensitatea, tensiunea, calmul, magnetismul, ritmul și culoarea ce reieșeau pe parcursul desfășurării muzicale, în timp real. Proiecția multimedia, un alt element cu o inedită senzație de curgere, a completat tabloul actului artistic. Bucuria sunetelor a fost una deplină datorită acestei curgeri și formări-transformări treptate a întregului act artistic produs și redat în fața ochilor noștri. Unitatea concertului a fost dată de împletirea armonioasă dintre calm-liniște și contrastele dinamice și sonore de pe parcursul lui.

Din partea Facultății de Arte şi Design au fost implicați în proiect studenții: Lisa Manolache, Teodora Marişescu, Aneta Gašpar, Vivien Fritz, Sânziana Gheorghe, Silviu Preda, Dana Dohotaru, Petru Jumanca.

Prin acest spectacol, captivant și creativ, studenții au primit un impuls din partea profesorilor coordonatori: conf. univ. dr. Gabriel Mălăncioiu – Facultatea de Muzică și Teatru, lect. univ. dr. Gabriel Almași – Facultatea de Muzică și Teatru și lect. univ. dr. Gabriel Kelemen – Facultatea de Arte și Design. Afișul și programul de sală au fost realizate de studenta Sânziana Gheorghe.

În cadrul acestui spectacol inedit s-a încercat crearea unor punți de legătură între diversele domenii ale artei, pentru a evita enclavizarea întâlnită des în spațiul cultural timișorean. Organizatorii și-au manifestat speranța ca aducerea laolaltă a expresiilor artistice din domenii diferite va crea un teren fertil pentru dezvoltarea unor viitoare proiecte sincretice, în care creativitatea tinerilor artiști să fie pusă în prim-plan.

SIMN 2019 – Program

Ediția din 2019 a festivalului ”Săptămâna Internațională a Muzicii Noi” (19-26 mai) va pune accentul pe muzica franceză contemporană și pe promovarea tinerilor interpreți și compozitori români. Organizatorilor tradiționali precum Ministerul Culturii și Identității Naționale, Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România, Societatea Română de Radio și Universitatea Națională de Muzică din București li se vor alătura Institutul Francez și Ministerul Afacerilor Externe, prin Sezonul România-Franța 2019.

În acest sens, compozitori francezi de vârf vor fi invitați și lucrările lor vor fi prezentate în cadrul concertelor din ”Săptămâna Internațională a Muzicii Noi 2019”. De asemenea, cercetători francezi și români vor avea prilejul să dialogheze în cadrul simpozionului de muzicologie cu tema ”Gândirea muzicală de avangardă în Franța și România. Perspective și interacțiuni”, sub coordonarea prof. univ. dr. Valentina Sandu-Dediu.

Totodată, o lucrare simfonică inovatoare a compozitorului francez Bernard Cavanna, notoriu discipol al lui Aurel Stroe, va aduce în prim-plan un cor de smartphone-uri și o tehnologie de vârf dezvoltată la centrul Grame din Lyon, ce va fi prezentată pe scena sălii Radio, în compania Orchestrei de Cameră Radio și studenților Universității Naționale de Muzică din București. De asemenea, un film documentar despre Aurel Stroe, realizat în Franța în 2002, va fi proiectat în cadrul festivalului.

Pe de altă parte, eutopia sonoră este un alt concept central al acestui proiect. El se referă la o zonă sonoră ideală, bine aleasă și bine plasată în mentalul nostru, dincolo de epiderma obișnuinței. Eutopia se manifestă prin patru tematici: 1. Ulise (dincolo de cultură); 2. Matrix (dincolo de natură); 3. Gulliver (dincolo de istorie); 4. Nirvana (dincolo de sine). Fiecare dintre aceste patru tematici se diversifică în programe și proiecte, cuprinzând concerte simfonice, camerale, solistice și experimentale.

Concerte simfonice și vocal-simfonice vor fi susținute de Orchestra Națională Radio, Orchestra de Cameră Radio, Corul Academic Radio, orchestra Filarmonicii ”George Enescu”, orchestra ”Concerto” și corul Ricercare ale Universității Naționale de Muzică din București.

Alte manifestări concertante vor reuni ansambluri din București, din țară și din străinătate, precum Profil, Archaeus, Contraste, Clarino, Game, Atem, SonoMania, devotioModerna, Wahnsinn, PercussionEscu, 2×2, cvartetul de coarde Gaudeamus.

Dirijori precum Marijn Simons, Martin Malatray, Gheorghe Costin, Camil Marinescu, Tiberiu Soare, Bogdan Vodă, Mircea Pădurariu, Carmen Maria Cârneci, Simona Strungaru, Emil Vișenescu, Ciprian Țuțu, Florian Costea și soliști precum Barrie Webb, Marius Ungureanu, Ion Bogdan Ștefănescu,
Mihai Măniceanu, Mircea Marian, Andreea Iftimescu, Iustinian Zetea, Horia Maxim, Evelina Andrieș, Claudia Codreanu, Diana Dembinski Vodă, performeri ca Irinel Anghel, Cătălin Crețu și Fernando Mihalache, – vor prezenta un program atractiv, divers și incitant.

PROGRAMUL SIMN 2019:

Duminică, 19 mai 2019

• Ateneul Român, ora 19.00

NIRVANA (1)

Orchestra Concerto și Corul Ricercare
ale Universității Naționale de Muzică din București

Bogdan Vodă, dirijor
Florian Costea, dirijorul corului

Evelina Andrieș, harpă
Iustinian Zetea, bas-bariton
Horia Maxim, pian

George Balint: Ortus novorum Athenas (Ivirea Atenei) pentru harpă și orchestră (p.a.a.)
Nicolae Brânduș: Rugăciunea unui dac pentru bas-bariton, pian, orgă, cor și orchestra de coarde (p.a.a.)
Valentin Gheorghiu: Simfonia a II-a (p.a.a. a versiunii revizuite)

Luni, 20 mai

• Aula UCMR (Calea Victoriei 141), ora 17.00

ULISE (1)

Ansamblul Sonomania
Ștefan Diaconu, flaut, Valentin Ghita, oboi, Mihai Bădiță, clarinet, Mircea Grigore Lazăr, vioară, Eugen-Bogdan Popa, violoncel, Mădălina-Claudia Dănilă, pian

Director artistic: Diana Rotaru

Dirijor: Simona Strungaru

LUMINOUS

Daniela Terranova: Notturno in forma di rosa pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel şi pian (p.a.r.)
Federico Gardella: D’autres arabesques pentru oboi şi pian (p.a.r.)
Jonathan Harvey: Flight Elegy pentru vioară şi pian
Josephine Stephenson: lignéchos pentru vioară, clarinet şi pian (p.a.r.)
Benedetto Boccuzzi: Otto lamenti pentru vioară şi ansamblu (p.a.a.)
Sungji Hong: Luminous Flux pentru ansamblu (p.a.r.)

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00

GULLIVER (1)

DOUBLE RECITALS

Tineri interpreți și compozitori români (I)

Ansamblul Clarino
Ciprian Melente, Bogdan Vasile, Bogdan Mavroean, Sebastian Antoneac, Dominic Mărtinaș, Tudor Poenaru, Claudiu Minea, Dragos Stancu, Mihai Cucu

Emil Vișenescu, dirijor si solist

Invitat: ansamblul de percuție Game (coordonare Alexandru Matei)

Vladimir Scolnic: The Ice Land (Țara de gheață) pentru octet (p.a.a.)
Menahem Zur: Discussions no. 6 pentru cvartet de clarinete și mediu electronic (p.a.a.)
Adina Dumitrescu: Vitrina cu figurine de sticlă pentru opt clarinete în sib
Diana Rotaru: Wonderland (1. White Rabbit, 2. Cheshire Cat, 3. Mock Turtle Blues) pentru clarinet solo și cvintet de clarinet (p.a.a.)
Sebastian Androne: Hakken pentru cinci clarinete (p.a.a.)
Cristina Uruc: Katabasis. Still Wandering pentru ansamblu de clarinet și percuție (p.a.a.)

***

PERCUSSIONescu: Irina Rădulescu & Răzvan Florescu (percuție)

“Bits of Romanian Beats”

Lucian Zbarcea: Toacatta (p.a.a.)
Diana Gheorghiu: Love and Die (p.a.a.)
Bogdan Pintilie: Eccentric Vibes (p.a.a.)
DanDe Popescu: Cave Dweller (p.a.a.)
Daniel Šimek: Head Echos (p.a.r.)
Bogdan Vodă: Clepsidre (p.a.a.)
Andrei Petrache: Vibraimba (p.a.a.)

Marți, 21 mai

• Aula UCMR, ora 17

ULISE (2)

“Diving within the Sound”

Ion Bogdan Ștefănescu – flaut
Mihai Măniceanu – pian

Xingzimin Pan: Kaidan
Edward Gregson: Aztec Dances
Doina Rotaru: Crystals
Ian Clarke: Hatching Aliens
Dan Dediu: Pastorale cynique
Mihai Măniceanu: Riffs and Solos

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00

GULLIVER (2)

Ansamblul Archaeus
Rodica Dănceanu (pian), Ana Radu (oboi), Ion Nedelciu (clarinet),
Șerban Novac (fagot), Marius Lăcraru (vioară), Anca Vartolomei (violoncel), Sorin Rotaru (percuție)

Mircea Pădurariu, dirijor

Adrian Pop: Invenzioni
Roman Vlad: Diptic brâncușian (p.a.a.)
Liviu Dănceanu: Memorialis
Dana Cristina Probst: Profond mirroir III (p.a.a.)
Nicolae Teodoreanu: Variațiuni – Varis
Invitat: Mihai Bucă (psalt)
George Balint: Regăsirea (p.a.a.)

Miercuri, 22 mai

• Aula UCMR, ora 17

GULLIVER (3)

Claudia Codreanu, mezzosoprană
Diana Vodă Dembinski, pian

Elena Apostol: Thunderstorm pe versuri proprii (p.a.a.)
Dumitru Capoianu: Două lieduri pe versuri de George Topârceanu)
- Plouă
- Vin țigăncile
Diana Dembinski Vodă: Scrisori, 3 lieduri pe versuri de Nichita Stănescu (p.a.a.)
Dan Buciu: Două lieduri (p.a.a.)
- Cancion para Ramirez (versuri de Valentin Petculescu)
- Motanul lui Petculescu (versuri de Dan Buciu)
Nicolae Coman: Două Lieduri
- Le feuillage (versuri de Victor Hugo)
- Le voyage (versuri de Charles Baudelaire)
Mihaela Vosganian: Da Capo al Fine – Cinci lieduri pe versuri de Rodica Stănculescu (p.a.a.)
- Arta fugii
- Lamento
- Melodia infinită
- Metafora oglinzii
- Da capo al Fine

• Radio România, Studioul ”Mihail Jora”, ora 19

MATRIX (1)

Orchestra de Cameră Radio

Cor de smartphone-uri
Marijn Simons, dirijor
Martin Malatray, dirijorul corului de smartphone-uri
Marius Ungureanu, violă

Marijn Simons: Chamber Symphony No.1 (p.a.r.)
Vlad Maistorovici: Icarus Torso – Studiu de concert pentru violă și orchestră (p.a.a.)
Doina Rotaru: Nymphéa pentru orchestră de cameră (p.a.a.)
Bernard Cavanna: Geek Bagatelles pentru ansamblu de smartphone-uri si orchestra (p.a.r.)

Concert realizat împreună cu Projets GRAME – CNCM Lyon

Joi, 23 mai

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 17.00

NIRVANA (2)

2×2
Verona Maier, Lena Vieru Conta, piane
Alexandru Matei, Sorin Rotaru, percuție

Irina Odăgescu-Țuțuianu: Muzică pentru două piane și percuție
Geroge Crumb: Makrokosmos III – Music for a Summer Evening (p.a.r.)

• Ateneul Român, ora 19.00

ULISE (3)

Orchestra Filarmonicii G.Enescu

Camil Marinescu, dirijor
Ion Bogdan Ștefănescu, flaut

Dan Dediu: Elegia minacciosa (con Gnossienne-Mandala)
Mihaela Vosganian: Esențe – Concert pentru flaut și orchestră
Tiberiu Olah – Simfonia a III-a – ”Dacă treci râul Selenei…”

Vineri, 24 mai

• Radio România, Studioul ”Mihail Jora”, ora 19

GULLIVER (4)

Orchestra Naționala Radio
Corul Academic Radio

Gheorghe Costin, dirijor
Ciprian Țuțu, dirijorul corului

Barrie Webb, trombon
Mircea Marian, violoncel
Andreea Iftimescu, mezzosoprană

Maia Ciobanu: Concert pentru trombon și orchestră (p.a.a.)
Călin Ioachimescu: Concert pentru violoncel și orchestră
Christian Alexandru Petrescu: Trei poeme pentru mezzosoprană și orchestră (p.a.a.)
Adrian Iorgulescu: Răscruce de timp – cantată pentru cor și orchestră (p.a.a.)

• Studioul de Operă și Multimedia al UNMB, ora 21.30

MATRIX (2)

PROTOSONIC / A Performance Multimedia

Interpretează: duo Synthcordia
Fernando Mihalache (bayan)
Cătălin Crețu (electronics, live video processing)

Invitat: Mitoș Micleușanu (cercetare sonoră, videoart)

Fernando Mihalache: Artipic pentru bayan și electronics
Cătălin Crețu: Trilogia urmei: Richblick. Prosopopeea urmei. Restblick.
Micleușanu Mitoș: Precipitații / sinteză modulară & granulară / video
Ștefan Niculescu: Sincronie (remix)

Sâmbătă, 25 mai

• Sala ”Auditorium” a UNMB, orele 10-14

Simpozion Internațional de Muzicologie
în cadrul Sezonului România-Franța 2019

”Gândirea muzicală de avangardă în Franța și România. Perspective și interacțiuni.”

Coordonator: Valentina Sandu-Dediu
Moderator: Olguța Lupu

Etienne Kippelen (Université d’Aix-Marseille, Conservatoires de Paris et d’Aix-en-Provence): Musique française et roumaine: points de convergence à l’époque contemporaine

Valentina Sandu-Dediu (UNMB; New Europe College – Institute for Advanced Study): Constantin Brăiloiu and His Circle. Some French-Romanian Musicological Connections

Lucie Kayas (Conservatoire de Paris – CNSMDP): Les trois visages de Mica Salabert

François-Xavier Féron (CNRS, Ircam, Sorbonne Université): Gérard Grisey and the Impact of Musical Acoustics on the Emergence of Spectral Thought

Ana Diaconu (UNMB): Costin Miereanu’s contribution to Musique en Jeu

Nicolas Donin (CNRS, Ircam, Sorbonne Université): Who cares about graphic scores today? Questioning musical notation 25 years after Fuite et conquête du champ musical

Oana Andreica (Academia Națională de Muzică „Gh.Dima”, Cluj-Napoca): Let’s Play With Serres’s Handkerchief! Costin Miereanu’s Labyrinthes d’Adrien

Simpozionul se va desfășura în limbile engleză și franceză

• Studioul de Operă și Multimedia al UNMB
Ora 14.00-14.50

Filmul ”Aurèle Stroe” de Bernard Cavanna și Laurence Pietrzak (2002)

• Aula UCMR, ora 17.00

NIRVANA (3)

VORTEX SONIQUE

Ansamblul Atem (Timișoara)

Vlad Colar – flaut, Cristian Miclea – clarinet, Cristina Mălăncioiu – vioară, Darius Tereu – violoncel, Victor Andrei Părău – pian

Director artistic: Gabriel Malancioiu

Toshio Hosokawa: Stunden-Blumen. Hommage a Olivier Messiaen pentru clarinet, vioară, violoncel și pian
Sofia Gubaidulina: Dancer on the Tightrope pentru vioară și pian
Jonathan Harvey: Nataraja pentru flaut (piccolo) și pian
Karel Volnianski: Controversy pentru flaut, clarinet și vioară (p.a.a.)
Benjamin Attahir: Après l’ineffable pentru violoncel și pian  (p.a.r.)
George Crumb: Eleven Echoes of Autumn pentru flaut alto, clarinet, vioară și pian
• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00

NIRVANA (4)

Trio Contraste (Timișoara)
Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție)

Octavian Nemescu : Duanegdia sau Dianegdua pentru flaut, pian, percuție, bandă, soprană și trombon (p.a.a.)
Invitați: Bianca Manoleanu (soprană), Barrie Webb (trombon)
Horst Lohse: Moments de passion pentru pian
Eva Wiener: Glacial Space pentru marimba
Eugen Wendel: Aulodia pentru flaut și bandă
Bogdan Vodă: Different Colours pentru trio (p.a.a.)
Corneliu Dan Georgescu: Byzantinische Suggestionen pentru trio (p.a.a.)

• Teatrul Apollo 111 (din Palatul Universul, Str Brezoianu 23-25), ora 21.00

MATRIX (3)

Irinel Anghel & Friends: DollCore Doll-Hall in Doll Moll. Declanșator de animare și dezanimare a corpurilor, vocilor, obiectelor și instrumentelor.

Genul: doll-hall, Stilul: dollcore, Tonalitatea: doll moll.

Performeri: Irinel Anghel, Ana-Cristina Leonte, Călin Torsan, Bogdan Frigioiu, Mircea Honceriu, Alexandru Birsan, Matei Gheorghe, Alex Bălă, Sabina Ulubeanu, Daniel Stancu, Reka Csapo Dup, Cristina Lilienfeld, Smaranda Găbudeanu, Valentina Iordache, Alexandra Dascălu, Alexandru Claudiu Maxim, Alina Tofan, Luiza Matilda Mitu, Robert Băjenaru. Invitat special: Patricia Doll

Duminică, 26 mai

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 11.00

GULLIVER (5)

“Cântece de vară și cortine fotografice”

Ansamblul devotioModerna
Olga Caia (soprana), Carla Stoleru (flaut), Mihai Bădiță (clarinet), Natalia Pancec (vioară), Răzvan Florescu (percuție), Mihai Murariu (pian). Invitat: Marius Lăcraru (vioară, viola)

Carmen Cârneci, conducerea muzicală

Peter Ruzicka: Trei piese pentru clarinet solo: Lamento – Invocatione – Elegia (p.a.r.)
Violeta Dinescu: RAND pentru clarinet si viola (p.a.r.)
Dan Bălan: Ipostaze contrapunctice pe teme maramureșene pentru două viori și percuție (p.a.a.)
Mihai Murariu: Hyperlink II. pentru flaut și clarinet
Carmen Cârneci: Două cântece de vară pe versuri de Radu Cârneci pentru soprană, pian și percuție: Vers de mireasă și Orele dragostei (p.a.a.)
*
Proiecții cu fotografii realizate de Dragoș Andriana, Melissa Antonescu, Alice Feraru, Mircea Hristescu, Eliza Lupu, Dragoș Mădălin Popa - studenți și absolvenți ai departamentului Fotografie și Imagine Dinamică, Universitatea Națională de Arte București. Selecție: Roxana Trestioreanu.

• Sala ”Auditorium” a UNMB, ora 12

ULISE (4)

Ansamblul Wahnsinn
Marius Ungureanu (violă), Barrie Webb (trombon), Erik Sandberg (corn)

Mika Pelo: Vortices
Gabriel Mălăncioiu: Agnis (p.a.a.)
Violeta Dinescu: verwirrung (p.a.a.)
Edgars Cirulis: Impermanence (p.a.a.)
Livia Teodorescu-Ciocănea: Entaglement (p.a.a.)
Anders Forslund: Involution (p.a.a.)
Grainne Mulvey: Aéra kai chordés (p.a.a.)

• Aula UCMR, ora 17.00

GULLIVER (6)

Cvartetul de coarde Gaudeamus (Brașov)

Liviu Marinescu: Cvartet de coarde nr. 1
Cornel Țăranu: Cvartet de coarde nr.1
Ulpiu Vlad: Pe acest pământ însorit - cvartet de coarde
Corneliu Dan Georgescu: Hommage to the Quinte (p.a.a.)
Sorin Lerescu: Impressions – Cvartet de coarde nr. 3

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00

ULISE (5)

Focus – Tineri compozitori francezi

Ansamblul Profil
Diana Moș, Petru Nemțeanu (viori), Marian Movileanu (violă), Mircea Marian (cello), Emil Vișenescu (clarinet), Sorin Lupașcu (corn)

Director artistic: Dan Dediu

Tiberiu Soare, dirijor
Ion Bogdan Ștefănescu, flaut

Laurent Durupt: Grids pentru cvartet de coarde (p.a.r.)
Raphaele Biston: Lignes de fuite pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, pian (p.a.r.)
Benjamin Attahir: Jaillir pentru flaut și ansamblu (2 corni, harpă, vioară, violă, violoncel) (p.a.r.)
Camille Pepin: Luna pentru clarinet, corn, vioară, cello și pian (p.a.r.)

În cadrul Sezonului România-Franța

CONCERTE ÎN ȚARĂ ÎN CADRUL S.I.M.N. 2019

Filarmonica ”Oltenia” din Craiova

22 mai 2019, ora 19.00

CONCERT DE MUZICĂ ROMÂNEASCĂ

Corul Academic al Filarmonicii ”Oltenia” din Craiova

Dirijor: Eugen Petre Sandu

Dragoș Alexandrescu: Tatăl nostru
Sorin Vulcu: Luminânda
Irina Odăgescu: La ivit de zori
Gheorghe Oprea: Când mândra mea doarme
Eugen Petre Sandu: Zdreanță
Simeon Niculescu: Iac-așa
Grigore Cudalbu: Bis!
Dan Buciu: Frumoasă lună mai
Eugen Petre Sandu: Cântec în doi (p.a.a.)
Eugen Petre Sandu: Uitarea (p.a.a.)
Alexandru Pașcanu: Chindia
Marcel Costea: Rugăciune

International Week of New Music in Bucharest – 2019

The International New Music Week in Bucharest – SIMN 2019

Artistic Director: Dan Dediu

Organizer: The Union of Romanian Composers and Musicologists in Romania

ROMANIAN VERSION HERE

[W.P.  – world premiere; R.P – Romanian premiere]

 

Sunday, May 19th

 

• Romanian Atheneum, 7 p.m

NIRVANA (1)

 

CONCERTO Orchestra

Conductor: Bogdan Vodă

Choir conductor: Florian Costea

Soloists: Evelina Andrieș, harp; Iustinian Zetea, bass-baritone; Horia Maxim, piano

Works:

George Balint: “Ortus novorum Athenas (Ivirea Atenei)” for harp and orchestra (W.P)

Nicolae Brânduș: “Rugăciunea unui dac” (“A Dacian’s Prayer”) for bass-baritone, piano, organ, choir and string orchestra (W.P.)

Valentin Gheorghiu: 2nd Symphony (W.P. of the revised version)

 

Monday, May 20th

 

• Cantacuzino Palace Hall (URCM Hall), 5 p.m.

ULYSSES (1)

 

SONOMANIA Ensemble: LUMINOUS

Artistic director: Diana Rotaru

Conductor: Simona Strungaru

Performers: Ștefan Diaconu, flute, Valentin Ghita, oboe, Mihai Bădiță, clarinet, Mircea Grigore Lazăr, violin, Eugen-Bogdan Popa, cello, Mădălina-Claudia Dănilă, piano

Works:

Daniela Terranova: “Notturno in forma di rosa” for flute, clarinet, violin, cello and piano (R.P.)

Federico Gardella: “D’autres arabesques” for oboe and piano (R.P.)

Jonathan Harvey: “Flight Elegy” for violin and piano

Josephine Stephenson: “lignéchos” for violin, clarinet and piano (R.P.)

Benedetto Boccuzzi: “Otto lamenti” for violin and ansamblu (W.P.)

Sungji Hong: “Luminous Flux” for ansamblu (R.P.)

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 7 p.m.

GULLIVER (1)

 

DOUBLE RECITALS

Young Performers and Romanian Composers

 

CLARINO Ensemble

Emil Vișenescu, conductor and soloist

Performers:

Ciprian Melente, Bogdan Vasile, Bogdan Mavroean, Sebastian Antoneac, Dominic Martinaș, Tudor Poenaru, Claudiu Minea, Dragoș Stancu, Mihai Cucu

Works:

Vladimir Scolnic: “The Ice Land” (“Țara de gheață”) for clarinet octet (W.P.)
Menahem Zur: “Discussions no. 6″ for clarinet quartet and tape (W.P.)
Adina Dumitrescu: “The Shop Window with Glass Figurines” (“Vitrina cu figurine de sticlă”) for eight clarinets in B
Diana Rotaru: “Wonderland” (1. White Rabbit, 2. Cheshire Cat, 3. Mock Turtle Blues) for solo clarinet and clarinet quintet (W.P.)
Sebastian Androne: “Hakken” for clarinet quintet (W.P.)
Cristina Uruc: “Katabasis. Still Wandering” for clarinet ensemble and percussion (W.P.)

PERCUSSIONescu

Irina Rădulescu & Bogdan Florescu, percussion

Bits of Romanian Beats

Works:

Lucian Zbarcea: Toacatta (W.P.)
Diana Gheorghiu: Love and Die (W.P.)
Bogdan Pintilie: Eccentric Vibes (W.P.)
DanDe Popescu: Cave Dweller (W.P.)
Daniel Šimek: Head Echos (R.P.)
Bogdan Vodă: Clepsidre (W.P.)
Andrei Petrache: Vibraimba (W.P.)

 

Tuedsay, May 21st

 

• Cantacuzino Palace Hall (URCM Hall), 5 p.m.

ULYSSES (2)

 

DIVING WITHIN THE SOUND

Ion Bogdan Ștefănescu, flute & Mihai Măniceanu, piano

Works:

Xingzimin Pan: “Kaidan”

Edward Gregson: “Aztec Dances”

Doina Rotaru: “Crystals”

Ian Clarke: “Hatching Aliens”

Dan Dediu: “Pastorale cynique”

Mihai Măniceanu: “Riffs and Solos”

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 7 p.m.

GULLIVER (2)

 

ARCHAEUS Ensemble

Mircea Pădurariu, conductor

Works:

Adrian Pop: “Invenzioni”

Roman Vlad: “Diptic brâncușian” (W.P.)

Liviu Dănceanu: “Memorialis”

Dana Probst: “Profond mirroir” (W.P.)

Nicolae Teodoreanu: “Variațiuni – Varis”

Guest: Mihai Bucă (chant)

George Balint: “Regăsirea” (“The Retrieval”) (W.P.)

 

Wednesday, May 22nd

 

• Cantacuzino Palace Hall (URCM Hall), 5 p.m.

GULLIVER (3)

 

MEZZO & PIANO DUO

Claudia Codreanu, mezzosoprano & Diana Vodă Dembinski, piano

Works:

Elena Apostol: Thunderstorm on lyrics by the composer (W.P.)
Dumitru Capoianu: Two Songs on lyrics by George Topârceanu
- “Raining” (Plouă)
- “The Gypsies are Coming” (Vin țigăncile)
Diana Dembinski Vodă: “Letters” (Scrisori), 3 Songs on lyrics by Nichita Stănescu (W.P.)
Dan Buciu: Two Songs (W.P.)
- “Cancion para Ramirez” (lyrics by Valentin Petculescu)
- “Petculescu’s Cat” (lyrics by Dan Buciu)
Nicolae Coman: Two Songs
- “Le feuillage” (lyrics by Victor Hugo)
- “Le voyage” (lyrics by Charles Baudelaire)
Mihaela Vosganian: “Da Capo al Fine” – Five Songs on lyrics by Rodica Stănculescu (W.P.)
- “The Art of Fugue”
- “Lamento”
- “The Infinite Melody”
- “The Mirror Metaphor”
- “Da capo al Fine”

 

• Romanian Radio Broadcasting Company, “Mihail Jora” Hall, 7 p.m.

MATRIX (1)

 

Radio Chamber Orchestra

Smartphone Choir

Marijn Simons, conductor

Martin Malatray, conductor of the smartphone choir

Marius Ungureanu, viola

Works:

Marijn Simons: “Chamber Symphony No.1” (R.P.)

Vlad Maistorovici: “Icarus Torso” – Concert Study for viola and orchestra (W.P.)

Doina Rotaru: “Nymphéa” (“Water Lily”) for chamber orchestra (W.P.)

Bernard Cavanna: “Geek Bagatelles” for smartphone ensemble and orchestra (R.P.)

Concert realized in partnership with Projets GRAME – CNCM Lyon

 

Thursday, May 23rd

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 5 p.m.

NIRVANA (2)

 

2 x 2 (Piano Duo & Percussion Duo)

Verona Maier & Lena Vieru Conta, piano

Alexandru Matei & Sorin Rotaru, percussion

Works:

Irina Odăgescu-Țuțuianu: “Music for două pianos and percussion”

George Crumb: “Music for a Summer Evening: Makrokosmos III” (R.P.)

 

• Romanian Atheneum, 7 p.m.

ULYSSES (3)

 

“George Enescu” Philharmonic Orchestra

Camil Marinescu, conductor

Ion Bogdan Ștefănescu, flute

Works:

Dan Dediu: “Elegia minacciosa (con Gnossienne-Mandala)”

Mihaela Vosganian: “Essences” – Concerto for flute and orchestra

Tiberiu Olah – 3rd Symphony – “Daca treci raul Selenei…”

 

Friday, May 24th

 

• Romanian Radio, “Mihail Jora” Hall, 7 p.m.

GULLIVER (4)

 

National Radio Orchestra

Academic Radio Choir

Gheorghe Costin, conductor

Ciprian Țuțu, choir conductor

Soloists: Barrie Webb, trombone; Mircea Marian, cello; Andreea Iftimescu, mezzosoprano

Works:

Maia Ciobanu: Concerto for trombone and orchestra (W.P.)

Călin Ioachimescu: Concerto for cello and orchestra

Christian Alexandru Petrescu: “Three Poems” for mezzosoprano and orchestra (W.P.)

Adrian Iorgulescu: “Răscruce de timp” (“Time Crossroad”) – cantata for choir and orchestra (W.P.)

 

Opera and Multimedia Studio of the National University of Music, 9:30 p.m.

MATRIX (2)

 

PROTOSONIC / A Multimedia Performance 

Performing: duo Synthcordia
Fernando Mihalache (bayan) & Cătălin Crețu (electronics, live video processing)

Guest: Mitoș Micleușanu (sonic research, videoart)

Fernando Mihalache: “Artipic” for bayan and electronics
Cătălin Crețu: “The Trace Trilogy” (Trilogia urmei): Richblick. Prosopopeea urmei. Restblick.
Mitoș Micleușanu : “Rainfall” (Precipitații) – modular & granular synthesis / video
Ștefan Niculescu: “Sincronie” (remix)

 

Saturday, May 25th

 

• Auditorium Hall of the National University of Music in Bucharest, 10 a.m. – 2 p.m.

 

International Musicology Symposium: “Avantgarde musical thinking in France and Romania. Perspectives and Interactions”

Part of the The Romania-France Season, 2019

Coordinator: Valentina Sandu-Dediu

Moderator: Olguța Lupu

 

Etienne Kippelen (Université d’Aix-Marseille, Conservatoires de Paris et d’Aix-en-Provence): Musique française et roumaine: points de convergence à l’époque contemporaine

Valentina Sandu-Dediu (UNMB; New Europe College – Institute for Advanced Study): Constantin Brăiloiu and His Circle. Some French-Romanian Musicological Connections

Lucie Kayas (Conservatoire de Paris – CNSMDP): Les trois visages de Mica Salabert

François-Xavier Féron (CNRS, Ircam, Sorbonne Université): Gérard Grisey and the Impact of Musical Acoustics on the Emergence of Spectral Thought

Ana Diaconu (UNMB): Costin Miereanu’s contribution to Musique en Jeu

Nicolas Donin (CNRS, Ircam, Sorbonne Université): Who cares about graphic scores today? Questioning musical notation 25 years after Fuite et conquête du champ musical

Oana Andreica (Academia Națională de Muzică „Gh.Dima”, Cluj-Napoca): Let’s Play With Serres’s Handkerchief! Costin Miereanu’s Labyrinthes d’Adrien

The symposium will be held in English and French.

*

• Opera and Multimedia Studio of NUMB, 2 p.m.-2:50 p.m.

Film projection: “Aurèle Stroe” by Bernard Cavanna and Laurence Pietrzak (2002)

 

• Cantacuzino Palace Hall (URCM Hall), 5 p.m.

NIRVANA (3)

 

VORTEX SONIQUE

ATEM Ensemble (Timișoara)

Artistic director: Gabriel Mălăncioiu

Performers: Vlad Colar, flute, Cristian Miclea, clarinet, Cristina Mălăncioiu, violin, Darius Tereu, cello, Victor Andrei Părău, piano

Works:

Toshio Hosokawa: “Stunden-Blumen. Hommage a Olivier Messiaen” for clarinet, violin, cello and piano

Sofia Gubaidulina: “Dancer on the Tightrope” for violin and piano

Jonathan Harvey: “Nataraja” for flute (piccolo) and piano

Karel Volnianski: “Controversy” for flute, clarinet and violin (W.P.)

Benjamin Attahir: “Après l’ineffable” for cello and piano (R.P.)

George Crumb: “Eleven Echoes of Autumn” for alto flute, clarinet, violin and piano

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 7 p.m.

NIRVANA (4)

 

TRIO CONTRASTE (Timișoara)

Performers: Ion Bogdan Ștefănescu, flute; Sorin Petrescu, piano; Doru Roman, percussion

Guest performers: Bianca Manolceanu, soprano; Barrie Webb, trombone

Works by: Bogdan Vodă, Octavian Nemescu, Corneliu Dan Georgescu

Octavian Nemescu : “Duanegdia or Dianegdua” for flute, piano, percussion, tape, soprano and trombone (W.P.)

Horst Lohse: “Moments de passion” for piano

Eva Wiener: “Glacial Space” for marimba

Eugen Wendel: “Aulodia” for flute and tape

Bogdan Vodă: “Different Colours” for trio (W.P.)

Corneliu Dan Georgescu: “Byzantinische Suggestionen” for trio (W.P.)

 

• Apollo 111 Theatre (“Universul” Palace), 9 p.m.

MATRIX (3)

 

IRINEL ANGHEL & Friends

“DollCore Doll-Hall in Doll Moll”. Trigger of animation and de-animation of bodies, voices, objects and instruments.

Genre: doll-hall, Style: dollcore, Tonality: doll moll.

Performers: Irinel Anghel, Ana-Cristina Leonte, Călin Torsan, Bogdan Frigioiu, Mircea Honceriu, Alexandru Birsan, Matei Gheorghe, Alex Bălă, Sabina Ulubeanu, Daniel Stancu, Reka Csapo Dup, Cristina Lilienfeld, Smaranda Găbudeanu, Valentina Iordache, Alexandra Dascălu, Alexandru Claudiu Maxim, Alina Tofan, Luiza Matilda Mitu, Robert Băjenaru. Guest: Patricia Doll

 

Sunday, May 26th

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 11 p.m.

GULLIVER (5)

 

SUMMER SONGS AND PHOTOGRAPHIC CURTAINS

devotioModerna Ensemble
Olga Caia (soprano), Carla Stoleru (flute), Mihai Bădiță (clarinet), Natalia Pancec (violin), Răzvan Florescu (percussion), Mihai Murariu (piano). Guest: Marius Lăcraru (violin, viola)

Carmen Cârneci, conductor

Works:

Peter Ruzicka: Three Pieces for clarinet solo: Lamento – Invocatione – Elegia (R.P.)
Violeta Dinescu: RAND for clarinet and viola (R.P.)
Dan Bălan: Polyphonic hypostasis on themes from Maramureș (“Ipostaze contrapunctice pe teme maramureșene”) for two violins and percussions (R.P.)
Mihai Murariu: Hyperlink II. for flute and clarinet
Carmen Cârneci: Two Summer Songs (“Două cântece de vară”) on lyrics by Radu Cârneci for sopano, piano and percussion: Vers de mireasă and Orele dragostei (W.P.)
*
Projections with photos by students and graduates of the Photography and Dynamic Image of the National Arts University in Bucharest: Dragoș Andriana, Melissa Antonescu, Alice Feraru, Mircea Hristescu, Eliza Lupu, Dragoș Mădălin Popa. Selection by Roxana Trestioreanu.

 

• Auditorium Hall of the National University of Music in Bucharest, 12 a.m.

ULYSSES (4)

 

WAHNSINN Ensemble

Marius Ungureanu, viola, Barrie Webb, trombone, Erik Sandberg, horn

Works:

Mika Pelo: “Vortices” (W.P.)
Gabriel Mălăncioiu: “Agnis” (W.P.)
Violeta Dinescu: “verwirrung” (W.P.)
Edgars Cirulis: “Impermanence” (W.P.)
Livia Teodorescu-Ciocănea: “Entaglement” (W.P.)
Anders Forslund: “Involution” (W.P.)
Gráinne Mulvey: “Aéra kai chordés” (W.P.)

 

• Cantacuzino Palace Hall (URCM Hall), 5 p.m.

GULLIVER (6)

 

GAUDEAMUS String Quartet (Brașov)

Works by:

Liviu Marinescu: String Quartet No. 1

Cornel Țăranu: String Quartet No. 1

Ulpiu Vlad: “Pe acest pământ însorit” (“On this sunny earth”)

Corneliu Dan Georgescu: “Hommage to the Quinte” (W.P.)

Sorin Lerescu: “Impressions” – String Quartet No. 3

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 7 p.m.

ULYSSES (5)

 

FOCUS: YOUNG FRENCH COMPOSERS

PROFIL Ensemble

Conductor Tiberiu Soare

Laurent Durupt: “Grids” for string quartet (R.P.)

Raphaele Biston: “Lignes de fuite” for flute, clarinet, violin, cello, piano (R.P.)

Benjamin Attahir: “Jaillir” for flute and ansamblu (2 horns, harp, violin, viola, cello) (R.P.)

Camille Pepin: “Luna” for clarinet, corn, violin, cello and piano (R.P.)

Part of The Romania-France Season, 2019.

 

CONCERTS IN OTHER CITIES – SIMN 2019 

“Oltenia” Philharmonic in Craiova

May 22nd, 7 p.m. 

ROMANIAN MUSIC CONCERT

The Academic Choir of the “Oltenia” Philharmonic in Craiova

Conductor: Eugen Petre Sandu

Works:

Dragoș Alexandrescu: Tatăl nostru
Sorin Vulcu: Luminânda
Irina Odăgescu: La ivit de zori
Gheorghe Oprea: Când mândra mea doarme
Eugen Petre Sandu: Zdreanță
Simeon Niculescu: Iac-așa
Grigore Cudalbu: Bis!
Dan Buciu: Frumoasă lună mai
Eugen Petre Sandu: Cântec în doi (p.a.a.)
Eugen Petre Sandu: Uitarea (p.a.a.)
Alexandru Pașcanu: Chindia
Marcel Costea: Rugăciune

Concert aniversar CĂLIN IOACHIMESCU

Sâmbata, 30 martie 2019

Aula Palatului Cantacuzino (Calea Victoriei 141)

 

Concert aniversar

CĂLIN IOACHIMESCU – 70 de ani

 

Program:

 

“Les Éclats de l’Abîme” pentru saxofon contrabas şi bandă

Redare video & audio acusmatică

Interpretează: Daniel Kientzy

 

Cvartetul de coarde nr.1

Interpretează: Cvartetul PROFIL – Diana Moş (vioara I), Petru Nemțeanu (vioara a II-a), Marian Movileanu (violă), Mircea Marian (violoncel)

 

“Saxtraces” pentru saxofon sopranino şi mediu electronic

Redare video & audio acusmatică

Interpretează: Daniel Kientzy

 

“Organum Decimum” pentru ansamblu de flaute

Interpretează: Ansamblul FLAUT POWER, dir. Ion Bogdan Ștefănescu.

Muzica lui Călin Ioachimescu explorează lumea interioară a sunetului, vizând un limbaj bazat pe legi acustice și psihoacustice, în aspirația de a accede spre o “nouă consonanță”. Născut în 1949, Călin Ioachimescu este licențiat al Conservatorului “Ciprian Porumbescu” (actualmente Universitatea Națională de Muzică) din București, la clasa de compoziție a maestrului Ștefan Niculescu. A mai avut ca profesori personalități ca: Aurel Stroe, Anatol Vieru, Adrian Rațiu, Nicolae Beloiu, Tudor Ciortea. Între 1980 şi 1984 şi-a completat pregătirea componistică la Cursurile de muzică nouă de la Darmstadt, beneficiind în 1982 şi de o bursă de documentare acordată de statul francez. In anul 1985 a urmat un stagiu de informatică muzicală pentru compozitori, la IRCAM din Paris. Este membru al Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România din 1978. În 1992, cu sprijinul Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România, pune bazele unui Studio de Muzică Electronică, pe care l-a condus până în anul 2010.

Premii: „Kranichsteiner Musikpreis” acordat de Internationales Musikinstitut din Darmstadt (în 1984, pentru Oratio II); Premiul Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor (în 1974 – pentru “Cvartetul de coarde nr.1”; în 1979 – pentru “Tempo 80”; în 1982 – pentru “Oratio I”I; în 1988 – pentru “Muzică Spectrală”; în 1995 – pentru Concertul pentru saxofon şi orchestră”; în 1999 – pentru “Heptagrama”; în 2002 – pentru Concertul pentru violoncel şi orchestră; în 2008- pentru “Digital Birds”) şi Premiul Academiei Române (în 1994, pentru “Palindrom/7”).

Creația sa cuprinde:

- lucrări simfonice: “Tempo-80” pentru orchestră mare, Dublu concert pentru trombon, contrabass și orchestră, Concert pentru saxofon și orchestră, Concert pentru violoncel și orchestră, Concert pentru flaut și orchestră.

- lucrări camerale: “Descântec” pentru voci de femei, corzi și live electronic, 2 Cvartete de coarde, “Oratio II” pentru sextet de suflători, percuție și mediu electronic, “Hierophonies” pentru ansamblu instrumental, “Palindrom/7” pentru septet instrumental, “Tetra-Chords” pentru flaut, vioară, violoncel și pian, “A Due” petru flaut și harpă (sau marimbă), “Organum Decimum” (Duodecimum) pentru ansamblu de flaute.

- muzică electronică și mixtă (pentru instrumente şi bandă magnetică): “Muzică spectrală” pentru saxofon și bandă, “Celliphonia” pentru violoncel și bandă, “Les éclats de lʼAbîme” pentru saxofon contrabass și bandă, “HeptaGRaMa” pentru saxofoane și bandă, “Saxtraces” pentru saxofon sopran,

bandă și live electronic, “Saxtraces recollections”, “Digital birds”).

- muzică de film și de scenă (filme de animație, lung metrajul “Miracolul”, colaborând cu regizori ca: Ion Truică, Constantin Păun, Virgil Mocanu, Tudor Mărăscu, sau muzica la “Coriolan” de W. Shakespeare – la Teatrul Mic, în regia lui Dinu Cernescu).

Lucrările sale au fost interpretate în concerte și festivaluri atât în România, cât și în strainătate: Franța, Gemania, Anglia, Elveția, Ungaria, Polonia (Festivalul “Toamna la Varșovia”), Spania, SUA, Japonia, Coreea de Sud etc. și multe din ele sunt tipărite la edituri precum: Editura Muzicală din Bucureşti şi Edition Salabert din Paris (actualmente Universal), înregistrate pe discuri la casele de discuri Electrecord din Bucureşti, Attaca Records din Amsterdam şi Nova Musica din Paris.

Oratio II este una din acele muzici însorite și foarte aproape de natură, având la bază elemente de folclor sublimate și transformate, care i-au plasat pe succesorii actuali ai lui Enescu în primele rânduri printre pionierii unei noi consonanțe, lărgite la dimensiunea întregului spectru” (Harry Halbreich : “Les as de Darmstadt” în Le Monde de la Musique , Paris, nr. 72, noiembrie 1984).

TIMSONIA 2018

TIMSONIA INTERNATIONAL NEW MUSIC FESTIVAL

2nd edition

18-22 NOVEMBER, 2018

TIMSONIA was designed as an International  Festival of New Music dedicated to the young generations. The first edition took place in Timisoara between 25-28 October of 2014 and featured 5 concerts, 4 lectures and 9 world premieres, with participants from Romania, Austria, Italy, Sweden, Hungary and Germany.

The second edition of TIMSONIA showcases contemporary music and place it at the forefront of student activities in 2018. With invitees from Germany, France, Austria, Italy, Hungary and Romania, the festival features both professional musicians and students and showcases concerts, lectures and masterclasses along with premieres and performances of consecrated new music works.

 

PROGRAM

 

Day #1
18 NOV. SUNDAY

11:00, Theresia Bastion, The National Museum of BanatCONFERENCE
Raphael Languillat - Some thoughts about the necessary metamorphosis of contemporary music
Ana Gnjatovic - Contemporary Music Map of Belgrade

19:00, Mihai Perian Hall, “Ion Vidu” Art High School, CONCERT - BIZANTIN / GREGORIAN – CONTEMPORARY
Ion Vidu Art High School Choir
Christian Naș
Duo Doru Roman & Sorin Petrescu

Ion Vidu Art High School Choir

  • Filothei sin Agăi Jipei – O, minunile nașterii Tale
  • Mesrob Mashtots – Looys Parats
  • Ola Gjeilo – Ubi Caritas
  • Remus Georgescu – Născătoare de Dumnezeu

Christian Naș (viola)

  • Paul Constantinescu - Sonata Bizantină
  • Violeta Dinescu - Din cimpoiu
  • Raphaël Languillat - Vision of the Living Light (d’après Hildegard von Bingen)

Duo Contraste: Doru Roman (percussion) & Sorin Petrescu (piano)

  • Dan Dediu – Axionvorspiel, Scala aenigmatica
  • Darie Nemeș Bota - Rurisodon
  • Aurel Stroe - Piese pastorale
  • Horst Lohse - The Seven Mortal Sins, inspired by Hieronymus Bosch: Ira, Acedia, Avaritia
  • Arvo Pärt - Trivium
  • Cornelia Tăutu - Da capo 

Day #2
19 NOV. MONDAY

15:00 Faculty of Music & Theater, Rm. 26. MASTERCLASS
Christian Nas, Viola

19:00 Theresia Bastion, The National Museum of BanatCONCERT TRADITIONAL – CONTEMPORARY
Duo Diana Moș & Mihai Măniceanu
Duo Saša Mirković & Vladimir Blagojević

Duo Diana Moș (violin) & Mihai Măniceanu (piano)

  • Tiberiu Olah – Sonatina
  • Mihai Măniceanu - Cantabile e Presto
  • Aurel Stroe – Sonata I
  • Nicolae Branduș - Glossa

Duo Saša Mirković (viola) & Vladimir Blagojević (accordion)

  • Maja Bosnić - com.app.data
  • Cătălin Crețu - Prosopopeea urmei
  • Vladimir Trmčić - Longing
  • Ana Gnjatović - Sotto voce
  • Stevan Kovač Tikmajer - Luce Sconosciuta
  • Dragana Jovanović - Aydes Virays Amo

Day #3
20 NOV, TUESDAY

11:00, Theresia Bastion, The National Museum of BanatCONFERENCE
Mihai Popean - Transcendence: Aus den sieben Tagen
Cătălin Crețu - Bodily Prolongation through Technology-Mediated Gesture

18:00 Art Museum, Baroque Hall, FMT Student & Faculty CONCERT EXPERIMENT / AVANT-GARDE & ROMANIAN CONTEMPORARY MUSIC
FMT Faculty

  • Marcela Sorina Costea: Remus Georgescu - Interludiu și Toccata din Suita a II-a
  • Mia Iuga & Aida Marc: Dumitru Capoianu - Vin țigăncile… /   Felicia Donceanu - Amărîtă turturea
  • Aida Marc & Teofil Buteică: Sabin Păutza - Divertimento Nr. 3
  • Sergiu Cârstea: Elena Apostol – Puzzle
  • Sorina Munteanu & Victor Andrei Părău: Sabin Păutza - Trei cântece pe versuri de Tristan Tzara / Dan Dediu - Un păianjen și Voci dulci 
  • Mihai Popean - Bardo (acousmatic music)

FMT Faculty-FMT Student
Catalina Capatana & Roxana Ardeleanu: Cristian Bence-Muk - Interferences – Radio.zip retuned 

FMT Students

  • FMT Experimental Music Ensemble: Karlheinz Stockhausen - Aus den sieben Tagen (selections)
  • FMT String Quartet: Mihai Ungureanu - Cvartetul de coarde nr. 5
  • Bernadett Bakos: George Crumb - Makrocosmos I: Proteus -Pisces,  Dream images -Gemini
  • Cristina Zgriban: George Crumb - Makrokosmos II: Morning Music – Cancer, The  Mystic Chord – Sagittarius
  • Vlad Faur: Nicolae Brânduș - Soliloque IV
  • Evelina Vicleanu: Armando Balice - Călătorie în România
  • Percussion Ensemble Percutissimo (Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Philip Goron) – G. Bomhof, Z. Pongracz, D. Punto
  • Semela Amara Magarin – John Cage - 4’33″
  • Csilla Bordos & Paul Grosar : Ligeti Gyorgy - Mysteries of the macabre

Day #4
21 NOV, WEDNESDAY

11:00, Theresia Bastion, The National Museum of BanatCONFERENCE
Sabina Ulubeanu, Oltea Zambori & Matei Ioachimescu - Make it happen! An Atypical Conversation about Cultural Management and the Personal Image of the Artist in the 21st Century

15:00 Faculty of Music & Theater, Rm. 26MASTERCLASS
Martin Wistinghausen, Canto

19:00 Theresia Bastion, The National Museum of Banat. CONCERT BAROQUE – CONTEMPORARY
Duo Manuela & Dragoș Mihăilescu
Duo Alfredo Ovalles & Matei Ioachimescu

Duo Manuela (piano) & Dragoș Mihăilescu (piano)

  • Henry Purcell / György Kurtág – Fantasia upon one note
  • Martin Lichtfuss - 11 Minuten für Klavier
  • Gabriel Almași - Arabesque

Duo Matei Ioachimescu (flute) & Alfredo Ovalles (piano)

  • Marin Marais - La Folia
  • Toshio Hosokawa - Lied
  • Füsun Köksal – Voce Rotta
  • Wolfram Wagner – Duo
  • Doina Rotaru - Elegie
  • Margareta Ferek-Petric - Beastie Poetry 

Day #5
22 NOV, THURSDAY

11:00, Theresia Bastion, The National Museum of BanatCONFERENCE
Filippo Perocco - Works Dedicated to the L’Arsenale Ensemble
Peter Tornyai -‘Objet trouvé’ and quotation in the works of young Hungarian composers’

14:00 Faculty of Music & Theater, Rm. 14SMASTERCLASS
Matei Ioachimescu, Flute

15:00 Faculty of Music & Theater, Rm. 12SMASTERCLASS
Alfredo Ovalles, Piano

19:00 Theresia Bastion, The National Museum of Banat. CONCERT ROMANTIC – CONTEMPORARY
Martin Wistinghausen
ATEM Ensemble

Martin Wistinghausen (bass voice)

  • Franz Schubert - Grenzen der Menschheit
  • Sabina Ulubeanu - Unfinished Doppelgänger
  • Erich S. Hermann - shift 3 – nowhere near (5 exercises to keep yourself busy)
  • Franz Schubert - Der Tod und das Mädchen
  • Franz Schubert - Florio
  • Peter Tornyai - aus seinen Schriften
  • Franz Schubert - Der Wanderer an den Mond

ATEM Ensemble – Cristian Miclea (clarinet), Cristina Mălăncioiu (violin), Victor Părău (piano)
Program

  • Franz Schubert - Serenade
  • Șerban Marcu - Toccata impaziente
  • Filippo Perocco - Dalla brina
  • Franz Schubert - Sei mir gegrüßt
  • Diana Rotaru - Meander

Martin Wistinghausen & ATEM Ensemble

  • Gabriel Mălăncioiu - Interferențe
  • Martin Wistinghausen - Lună tu – Beiseit
Organizers: http://timsonia2018.weebly.com/teamsonia.html

InnerSound 2018

InnerSound New Arts Festival, the 5th edition - Fringe

Pass and individual tickets: https://eventbook.ro/program/innersound

 

Tuesday 28.08.2018

Opening

Galateca- Str. C.A. Rosetti nr. 2-4

Free Entrance

 19:00 Doors Open

 19:30

Presentation of the electronic music works winners of the  100 years of  Romanian Sounds competition
Jury:  Zoli Toth, Mitoș Micleușanu, Cătălin Crețu, Tudor Feraru

Live Performance :  Zoli Toth

Ioana Dobroiu – MSing with Trauma

Explore the effects of art therapy on health factors through the influence  of a synesthetic experience, involving music and image.

 

20:15

Cătălin Crețu – Do your music through my brain

An Interactive performance translating  cerebral waves into sonorous flux

Control of data transmission - Grigore Burloiu

*** 

Wednesday 29.08.2018  

(pass/ individual tickets)

Cinema Elvire Popesco – Bulevardul Dacia nr. 77

19:00 Ciné-concert

Ana Giurgiu-Bondue (RO/FR)
Charlie Chaplin – Shoulder Arms (1918)
Original music and piano live performance – Ana Giurgiu-Bondue

20:15: Zona Imaginarium

Multimedia chamber concert
            Mihaela Anica – flute

Laura Buruiană – violoncello
Horia Maxim – piano

Cătălin Crețu – real time video proccesing based on artworks by:
Tudor Marinescu, Petrică Ștefan, Livia Mateiaș, Sabine Pleyel

Cătălin Crețu – Post-Cadenza pentru violoncel solo

Wolfram Wagner – Trio pentru flaut violoncel și pian

Bohuslav Martinu – Trio pentru flaut violoncel și pian

***

Thursday 30.08.2018

(pass/individual tickets)

Cinema Elvire Popesco – Bulevardul Dacia nr. 77

19:00 Barbara Lueneburg

          Violin, electronics, video, participatory art.

Slices of Life -  for violin, soundtrack and video, a work based on the contributions of what-ifblog.net online community. 

20:15 Silent Film Night

Silent Shorts with live chamber music  competition final.

SonoMania Ensemble: 

            Valentin Ghita- oboi

            Mihai Pintenaru- clarinet

Raluca Stratulat – vioară

Tamara Dica- violă

Eugen-Bogdan Popa – violoncel

Conductor: Simona Strungaru

Artistic Director SonoMania: Diana Rotaru

Competing for the  InnerSound Trophy:

Adrian Moisoiu (RO) – Volsung Saga- Music: Simona Strungaru

Eduard Fulop (RO) – Grey Area – Music: Irina Vesa

Andrei Balbarau (RO)  – Depths and light & Flickering – Music: Sorin Marinescu

Tiberiu Toth (RO) – Interhuman Perspective – Music: Cristina Negoiță

Vlad C. Dragne / Ștefan Aramă (RO) – Midnight – Music: Lucian Zbarcea

Irina Marinescu / Ana Maria Irimia (RO) – Paparuda – Music: DanDe Popescu

Nelio Costa (BR) – Space Invader – Music: Alexandru Ștefan Murariu

Cornel Brad (RO) – 180 – Music: Gabriel Mălăncioiu

The Jury of the Silent Shorts and Chamber Music Competition:  Andrei Ujică, Claudiu Mitcu, Cătălin Cristuțiu, Ana Drăghici and Ana Giurgiu-Bondue

***

Friday 31.08.2018

(pass/individual tickets)

Apollo111 Theatre

Str. Actor Ion Brezoianu 23-25

19:30 Arcadia Quartet (RO)

Doina Rotaru : Vivarta

Sabina Ulubeanu: Sheroes

Claude Debussy: Quartet op.10 in G minor

20:45  SiGRÚN (IS)

Live Electronics
Eager industrial beats carrying bursts of savoury melodies

***

Saturday 1.09.2018

(pass/individual tickets)

Apollo111 Theatre

Str. Actor Ion Brezoianu 23-25

19:30 Daniel Formo (NO)

          Prepared piano, real time proccesed sound
     Orchestra of Speech

21:00 Stephanie Pan (NL)

with special guest  Vitaly Medvedev

 Voice, percussion, live electronics and public participation
 Have Robot Dog, Will Travel – a song cycle for the technological age

***

paralLel Events:

(free access)

27.08 – 28.08 – ora 11:00

Universitatea Națională de Muzică din București
Str. Știrbei Vodă nr 33, Mediatecă

The Handmade Image Workshop – Rowan Tara de Freitas (GB/DE)
An experimental, eco-friendly photography and foraging workshop. Cameras out of boxes, developers out of plants, experimental celluloid photography through processes of collaboration, foraging, home-brewing and play.

For artists, non-artist and inbetween-ers, photographers (past, present and future), experimenters, image-makers, image destroyers, potion-makers, photo-lovers, photo-skeptics, witches, eco warriors, eco-slackers, analogue-ers, ad-hoc-ers and everyone in-between. For adult-kids, and kid-adults.
Apply at  contact@innersound.ro

Deadline : 25.08.2018

Available places: 12

Minimum age: 14 ani
The language of the workshop is English.

PRESENTATIONS

30.08

11:00 – FRENCH INSTITUTE (TBC)
Barbara Lueneburg (DE/AT) TransCoding -From ‘Highbrow Art’ to Participatory Culture
Between 2014 and 2017, the artistic research project “TransCoding – From ‘Highbrow Art’ to Participatory Culture” encouraged creative participation in multimedia art via social media. Based on the artworks that emerged from the project, Barbara Lüneburg investigates authorship, authority, motivational factors, and aesthetics in participatory art created with the help of web 2.0 technology. The interdisciplinary approach includes perspectives from sociology, cultural and media studies, and offers an exclusive view and analysis from the inside through the method of artistic research. In addition, the study documents selected community projects and the creation processes of the artworks Slices of Life and Read me.

15:00 – UNMB 

Știrbei Vodă nr. 33,  Lipatti Hall

Ana Giurgiu-Bondue (RO/FR)

Compositional aspects in film music creation
Presentation of the composer works and  Q&A session with young composers regarding their film music compositions

31.08 – UNMB

Știrbei Vodă nr. 33,  Lipatti Hall

11:00
Daniel Formo (NO)
Presentation  of the concept behind Orchestra of Speech performance; Q&A session with young composers regarding electronic experimental music, with emphasis on real time sound production, interactivity and performance art.

InnerSound New Arts Festival is co-financed by the National Cultural Fund Administration.

Main Partners: The French Institute in Bucharest, Romanian Cultural Intstitue, BCR, National Romanian Literature Museum, UCIMR

Parteners: Galateca, UNMB, Apollo 111, Royal Norwegian Embassy in Romania, Gitana Winery, Wearebasca, Star Management, Alldeco, UnderSound, ZOLI TOTH Project

Mobility Partener: GetPony

Main Media Parteners : Radio România Muzical, Radio România Cultural, RFI România,   Libertatea, Telekom Electronic Beats

Media Partners : DOR, Cimro.ro, Liternet.ro, Modernism.ro, Sâmbăta Sonoră,  Igloo Media, Feeder.ro

CIMRO DAYS 2018

CIMRO DAYS 2018 | New Generation Focus

The third edition of CIMRO DAYS wishes to promote the next generation of Romanian musicians – composers, musicologists, performers – while integrating Romanian new music in a non-academic and casual context.

All events on June 18-19 2018 are held at the National “George Enescu” Museum, whom we thank deeply for the partnership in this adventure.

 

DAY 1 | Monday, June 18th

 

18:00 Conversational colloquy: Silence and Sounds in Romanian Music

Speakers:

Vlad VăideanExploitation of Silence in the Music of Anatol Vieru and Tiberiu Olah

Ana-Maria CazacuStylistic and Aesthetic Dimensions of the String Quartet in Wilhelm Georg Berger’s Vision  

Benedicta PavelWilhelm Georg Berger – the Integrally Chromatic Chorale and the Organ Symphonies  

Desiela IonDumitru Bughici: Classical Forms and Jazz in Romanian Music

 

19:00 Book (RE)Launch: 

Irinel AnghelOrientations, Directions, Currents in Romanian Music from the Second Half of the XXth Century –Eikon Publishing House, Bucharest

Special Guest: musicologist Oleg Garaz (Cluj)

 

19:30 SonoMania: ORIGAMI 

Performing:

Valentin Ghita (oboe), Mihai Pintenaru (clarinet), Tamara Dica (viola)

Program:

Mihai MăniceanuBicephalous for oboe and clarinet

George BalintDa viola for viola

Dora CojocaruRed Rouge Rot for oboe

Gabriel Mălăncioiu – Clavirgus for clarinet and viola

Viorel MunteanuInvocazioni for clarinet

Carmen CârneciOrigami II for oboe

Dan DediuViermi de măr II / Apple Worms II for clarinet and viola

 

DAY 2 | Tuesday, June 19th

 

18:00 Acoustic & Electronic Concert: PRESS.PLAY

Performing: Andrei Petrache, Alin Chelărescu, Bogdan Pintilie (piano)

Program:

Andrei Petrache – Piano Suite Autobiografeme (WP, 2018): 1. “Exam Session”; 2 “Moonwatching”; 3. “With the Insect in the Room”; 4. “Night Glisters”; 5. “Urban Centrifuge”

Alexandru Simades vagues for tape (RP, 2018)

Alin ChelărescuGisicgeis Sonata nr. 1 for piano (2017)

Constantin BasicaMonitoring Dreams for tape (RP, 2014)

Bogdan Pintilie – Piano Suite Feelings and Wits (2017): 1. “Interrupted Melancholies”; 2. “Anger and Appeasement”; 3. “The Reason of the Heart”

 

19:00 Score Launch: The NUMB Publishing House

Doina RotaruVivarta for string quartet

Gabriel AlmaşiFuneral Music for string ensemble

Christian BergerInvocation for organ and Sonata for solo violin

Tudor FeraruIn Black and White, 10 miniatures for piano

Gabriel MălăncioiuHommage à George Enescu for violin

 

19:30 Duo Cello Jaya & Iulian Ochescu: SWITCH ON – SWITCH OFF 

Performing:

Ella Bokor (cello), Mircea Marian (cello), Iulian Ochescu (piano)

Program:

Diana RotaruLut / Clay for 2 cellos

Dan PopescuDoppelgänger for 2 cellos (WP)

George Enescu – “Pavanne” from Suite no. 2 op. 10 in D major for piano

Sebastian AndroneFresco meets Baldi for 2 cellos

George Enescu – “Melody” from Pièces Impromptues op. 18 for piano

Mariela RodriguezSwitch on – Switch off for 2 cellos

Tudor FeraruIn Black and White, 10 miniatures for piano (fragments): “Choral über den Namen Maria Christina”, „Dark Serenade for Fair Joanna”, „Hommage”

Vlad Răzvan BaciuThe Nightmare of Light for 2 cellos (WP)

Aurelian BăcanA Glimpse of The Star Trek Universe 2 cellos and piano (p.a.a.)

 

Artistic Director: Diana Rotaru

Organizer: The Romanian Music Information Center of the National University of Music in Bucharest

Partner: The National “George Enescu” Museum in Bucharest

Graphics: Maia Manolescu, Serioja Bocsok

MERIDIAN 2017 – Complete program in Romanian

Festivalul Internațional MERIDIAN

 

Luni, 6 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

GAUDEAMUS QUARTET – Filarmonica Brașov

 

Lucia NEAGOE – vioara I

Raluca IRIMIA – vioara II-a

Leona VARVARICHI – violă

Ștefan NEAGOE – violoncel

 

Menachem Zur (Israel) – Cvartetul nr. 4 *

Ulpiu Vlad – Sonorități și anemone I, cvartet de coarde

Adrian Iorgulescu – Cvartetul de coarde nr. 2

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Cvartetul VOLTE

 

            Laura ROMAN – vioară

Iuliana AMBARUS – violă

Andreea OLARIU – pian

Ramona MORĂRIȚA – soprană

 

Violeta Dinescu Meerestiefe

George Balint **

Lucian BeschiuVăz duhul **

Gabriel Mălăncioiu - And God Saw Everything That He Had Made, And Behold, It Was Very Good, pian solo **

Ionică PopZbor prin rostul clipei

Horst Lohse (Germania) -  E. A. Poe’s Dreams **

Andrei TănăsescuLa vie en dose

 

EXPOZIȚIE TRANSMEDIA

 

Pe toată durata Festivalului Internațional MERIDIAN, Aula Palatului Cantacuzino găzduiește o expozitie generată de Liminal, un festival de artă, știință și tehnologie ce își propune să imerseze publicul într-o serie de experiențe relevante din perspectiva impactului noilor tehnologii asupra vieții în perioada contemporană.

Expoziția cuprinde lucrări transmedia de: Oliviu Lugojan Ghencea (RO/UK), Garnet Hertz (CA), Alan Brown (UK); Nita Mocanu & Marius Stoica (RO), Modulab (RO), Very, very far away collective (UK).

Marți, 7 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Diana MOȘ – vioară

Veronica  ANUȘCA – soprană

Mihai MĂNICEANU – pian

 

Jerzy Kornowicz (Polonia)Ceaseless sprinning of the things *

Wilhelm Georg Berger – Sonata pentru vioară solo

Nicolae BrândușOrnitorinc, microperă de buzunar **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 18:00

 

RECITAL DE JAZZ

 

Mircea TIBERIAN – pian

Diana MIRON – voce și vioară

Sian BRIE – chitară și clarinet

 

Spontaneous music on films

Secventele ilustrate sonor:

Haxan de Benjamin  Christensen (1922), Cainele andaluz de Bunuel (1929), Alphaville de Jean Luc Godard (1965), Blow Up de Michelangelo Antonioni (1966), Cofee and Cigarettes de Jim Jarmush (1999), Dogville de Lars von Trier (2003).

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19:30

 

TRICROMA(TIC)

Ansamblul SonoMania

Director artistic: Diana ROTARU

 

Mihai PINTENARU – clarinet

Eugen-Bogdan POPA – violoncel

Mihai MURARIU – pian

 

Magnus Lindberg (Finlanda) – Clarinet Trio, partea III, Crash wave crash, clarinet, violoncel şi pian *

Krzysztof Penderecki (Polonia) – Per Slava,  violoncel solo

Sorin Marinescu – Vid, clarinet şi pian **

Witold Lutosławski (Polonia) – Grave, violoncel şi pian

Mirela Ivičević (Austria/Croaţia) – ČAR,  clarinet bas, violoncel şi pian *

Diana Iulia Simon – Rodirea, clarinet, violoncel şi pian **

Mihai Murariu – apfelStrudel clarinet, violoncel şi pian

 

 

Miercuri, 8 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 16:30

 

LANSARE DE PARTITURI Editura Muzicală

 

Nicolae TeodoreanuMurmur

Carmen CârneciOmens. Thesauros

Diana RotaruVerde

Mihaela VosganianCiaccona con canone for violin

Mihai Măniceanu - Reductio ad absurdum

Mihai MurariuChromatophorae

Andrei TudorFusion concerto

xxx – Colecţie de piese pentru cor

Livia Teodorescu – Simfonia Arhimedes

Viorel Munteanu - Întoarceri la Blaga

 

Invitat: Dan DEDIU

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL DE LIEDURI

 

Claudia CODREANU – mezzosoprană

Diana VODĂ – pian

 

Liana Alexandra – Poem pentru România, versuri Eugen Van Itterbeek

Iuliana Ciocănea Stufen, versuri Herman Hesse ** 

Remus GeorgescuAmurg de toamnă,  versuri Lucian Blaga

Elena Apostolthunderstorm **

Dan BuciuArpagic, versuri  Ana Blandiana

Cornelia Tautu- Timbru, versuri Ion Barbu

Petru StoianovȘi dacă…,  versuri Mihai Eminescu

Diana VodăCeva ca rugăciunea, versuri Marin Sorescu

Nicoale ComanUn proposo de compartir, versuri  Miquel Marti i Pol

Theodor Grigoriu – Scrisoare către păsări, text Sf Francisc din Assisi

 

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19:30

 

Ansamblul devotioModerna

Conducerea muzicală: Carmen CÂRNECI

 

            Veronica ANUȘCA – soprană

Carla STOLERU – flaut

Mihai BĂDIȚĂ – clarinet

Natalia PANCEC – vioară

Aida-Carmen SOANEA -  violă

Dan CAVASSI – violoncel

Mihai MURARIU - pian

Invitată:  Irina MOVILĂ -  actrița recită poeme de Ion Barbu, Radu Cârneci, Dragoș Morărescu, Petre Solonaru ș.a.

 

Megumi Okuda (Japonia) – Trio, pentru, vioară, violă şi clarinet/clarinet bas **

Ana-Maria Avram – Quatre études d’ombre, pentru flaut-bas

Fred PopoviciSoupir d’un son, vioară, violă și sunete procesate

Aurel Stroe – Fantasia quasi una sonata, pentru violoncel și pian

Ivana Stefanović (Serbia) – The gentle arrival of light, pentru vioară, flaut, pian  *

Carmen Cârneci - Două cântece de vară Vers de mireasă. Orele dragostei, pentru soprană și pian, pe versuri de Radu Cârneci **

Victor Colțea – Immigrant, pentru ansamblu *

 

 

** = primă audiție absolută

*  = primă audiție românească

 

Joi, 9 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Alfredo OVALLES (Venezuela) – pian

 

Nikolet Burzynska (Polonia) – Misty Reflections, pian și live electronics *

Annie Gosfield (SUA) – Phantom Shakedown, pian și prerecorded electronics*

Thomas Ablinger (Austria) –  Mother Theresa și Bertolt Brecht, din ciclul Voices and Piano, pian și prerecorded electronics *

Germán Toro-Pérez (Columbia/Austria) Inventario II, pian și live electronics *

Cristian LoleaThe Murder, solo pian **

Matthias Kranebitter (Austria) – 3 Nihilistic Etudes on a Love of the Music Industry, pian și electronics *

Missy Mazzoli (SUA) – Isabelle Eberhardt Dreams of Pianos, pian și electronics *

 

Aida-Carmen SOANEA – violă

Romain GARIOUD (Franța) – violoncel

 

Roman VladSărutul, duo pentru violă și violoncel dedicat lui Constantin Brâncuși

Adrian Pop – Gordun pentru violă solo

Gabriel Iranyi (Germania)Moments Musicaux *

Cornel Țăranu – Sonata pentru violoncel solo

Jordi Cervello (Spania) - Entre Deux *  

 

Ateneul Român – Sala mare

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W. A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Grupul de Muzică Nouă TRAIECT

Conducerea muzicală: Sorin LERESCU

 

Geanina SĂVEANU-MERAGIU – vioară

Viorica NAGYvioloncel

Georgeta RADUpercuţie

Alexandru HANGANU – flaut

Andrei PODLACHApian

Răzvan GACHIclarinet

Florian RADUtrombon

 

Concert aniversar: 35 de ani de la înfiinţare

 

Itinerar componistic internaţional: Republica Moldova şi Bulgaria

 

Ghenadie Ciobanu (Republica Moldova) – Vremea trece. Capriccio, clarinet şi pian *

Anastasia Alexandreanu-Lazarencu (Republica Moldova) – Flashes, vioară, violoncel și pian *

Vlad Burlea (Republica Moldova) – Rituri şi dansuri telurice, ansamblu instrumental *

Krassimir Taskov (Bulgaria) – Games, vioară, marimbă și pian *

Yordan Goshev (Bulgaria) – Metamorphoses II, vioară, violoncel și pian *

Velislav Zaimov (Bulgaria) – Settimino, flaut, clarinet, tombon, percuție, pian, vioară și violoncel **

 

Vineri, 10 noiembrie 2017

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 17:00

 

LANSARE DE DISCURI

Antologia Muzicii Românești, ed. 15 – 2017

7 CD:

SIMN 2017 – CD 1,

SIMN 2017 – CD 2,

SIMN 2017 – CD 3,

CD Muzica electronica,

CD Portret componistic Dumitru Capoianu,

CD Portret componistic Horia Moculescu,

CD Portret componistic Marius Popp.

 

Invitat: Valentina SANDU-DEDIU

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 18:00

 

RECITAL DE JAZZ

 

Mircea TIBERIAN – pian

Diana MIRON – voce și vioară

Sian BRIE – chitară și clarinet

 

Emergency structures

Muzica improvizata pe structuri modulare prestabilite.

 

Ateneul Român – Sala mare

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W. A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

 

Radio România – Studioul de concerte Mihail Jora

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

ORCHESTRA NAȚIONALA RADIO concert susţinut în colaborare cu INSTITUTUL POLONEZ BUCUREŞTI

Dirijor: Gerd SCHALLER

Solistă: Marta KOWALCZYK – vioară

Dan Dediu: Spini

K. Szymanowski: Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră, op. 35

P. I. Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor, op. 64

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala de Operă și Multimedia

Ora 19:00

 

CONCERT DE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

 

Sorin LerescuDream space, electroacoustic music, op.78

Cătălin Crețu – Richblick **

Corneliu Dan Georgescu (Germania) Schițe hieratice **

Dimitri Voudouris (Africa de Sud) – NPFAI 4 *

Nicolae Teodoreanu – Clopote și greieri  

Octavian Nemescu Natural-cultural

Maia Ciobanu Alter(music)natives, pentru multimedia **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala de Operă și Multimedia

Ora 20:30

 

PERFORMANCE PE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

Mihaela VOSGANIAN – concept artistic

Scenografie virtuală și programare Augmented Space Agency

Ciprian FĂCĂERU – scenografie virtuală

Dan FĂCĂERU – programare

Liliana IORGULESCU – coregrafie și dans

Andreea DUȚĂ – dans  

 

Mihaela Vosganian – Cele șapte cicluri planetare anuale/The seven annual planetary cycles **

HelioSun

Lunar

Mercurian

Jupiterian

 

Concert realizat în parteneriat cu: ARFA și cu grupul Inter-Art

 

Sâmbătă, 11 noiembrie 2017

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 11:00

 

Ansamblul de percuție GAME

Coordonator și percuție: Alexandru MATEI

 

Irina RĂDULESCU – percuție

Răzvan FLORESCU – percuție

 

Anatol VieruMosaïques

Lucian MețianuAttracteur etrange

Ștefan NiculescuSolo, marimbă și vibrafon

Emmanuel Séjourné (Franța) – Departures, două marimbe *

Casey Cangelosi (SUA) – Theatric no 6, duo percuție *

Maurice RavelAlborada del gracioso, aranjament de Safri Duo, două marimbe *

Gene Koshinski (SUA) – As one, două marimbe și percuție *

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL DE LIEDURI

 

Bianca MANOLEANU – soprană

Remus MANOLEANU – pian

 

Ede Terény - din ciclul EMINESCIANA **

II. 6 – La steaua

III. 10 – Valuri pe lac, stele-n ceruri

Carmen Petra-Basacopol   – Psalm, din ciclul Imne, versuri Ioan Alexandru

- Primăvara, din ciclul Imne I, versuri Ioan Alexandru

Daniela Cojocaru – In vestigiis Ovidii **

Radu Paladi – Diminața, versuri Vasile Alecsandri

-        Lăcrimioare, versuri Vasile Alecsandri

Aharon Harlap (Canada) – din ciclul God`s Sabbatical, versuri Yaakov Barzilai *

II. God`s notebook

III. Out of the depths

III. To be their spokesman

Livia Teodorescu Ciocănea – L’Isolement, versuri Alphonse de Lamartine **

-        Aria Annei din opera Doamna cu cățelul după A. Cehov **

Viorel MunteanuVisătorul, versuri Lucan Blaga

Paul Rogojină– din ciclul Visuri și acorduri, versuri de Giuseppe Ungaretti

1. Ecou

2. Statuie

Andrei O. Popescu – din ciclul Lieduri românești **

- Cearta cu haosul, versuri Nina Cassian

- Trecător, versuri Nichita Stănescu

- Doar lui, versuri Corina Blezu

Dan Bălan – Imagini,  două lieduri pentru soprană și pian, versuri de Charles d’Orleans

- Iși schimbă vremea vechiul strai

-  Veniră ai verii vestitori

Darie Nemeș Bota – Frânturi în-bucate **

Liviu Dănceanu Zoongs, op. 181 – 10 cântece pentru voce și pian **

 

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Ansamblul Ad-HOC al Academiei de muzică Gheorghe Dima din Cluj-Napoca

Dirijor: Matei POP

 

Raluca ILOVAN – flaut

Aurelian BĂCAN – clarinet

Eva BUTEAN – pian

Vlad RĂCEU – vioară

Diana MAN – vioară

Ovidiu COSTEA – violă

Vlad RAȚIU – violoncel

 

Alexandru MurariuEspaces I, cvartet de coarde

Márton Szőcs1 2 3 4

Cristian Bence-Muk9 ½ minute de stress

Ciprian PopMagique, flaut, vioară, violoncel și pian

Péter Tornyai (Ungaria) – Can(z)oni dell’infinito

Áron Török-GyurkoKaleidoscope, ansamblu

 

Duminică, 12 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 11:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Lidia CIUBUC – pian

Ștefan VOINIC – clarinet, clarinet bas

 

Teodor Nicolau - Intrada op. 19b, clarinet bass solo *

Lidia Ciubuc – Reviriment, pentru clarinet și pian *

Klaus Ager (Austria)Hanliu-ker *

 

            Mădălina Claudia DĂNILĂ – pian

Mircea MARIAN – violoncel

 

Vladimir Școlnic (Israel) – Dixit

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 2, Piccola, pian solo

Ana Szilagyi (Romania/Austria) – The Forest violoncel solo **

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 3, pian solo

Karel Volniansky (Israel)Mosaik, pian și violoncel

Doron Kaufman (Israel) Landscape, violoncel, pian și live-electronics **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Ansamblul ARCHAEUS

Conducerea muzicală: Liviu DANCEANU

 

Anca VARTOLOMEI – violoncel

Rodica DĂNCEANU – keyboards

Ana RADU – oboi

Ion NEDELCIU – clarinet

Șerban NOVAC – fagot

Sorin ROTARU – percuție

Marius LĂCRARU – vioară

 

PRIME AUDIȚII ABSOLUTE

 

Lucian ZbarceaArhaic **

Laura Ana Mânzat – Fancy a quattro, clarinet, pian, vioară și violoncel **

Csanad Kedves (Ungaria) – Micro-Reaction **

Vladimir Beleaev (Republica Moldova) – Cinci piese pentru ARCHAEUS **

Laurentiu Ganea – ARCHAEUS MMXII **

Tudorel MisdoleaL’Effort sans fin **

Horia Șurianu (România/Franța) – Antonymes sonores **

  

MASTERCLASS și WORKSHOP

Recrearea muzicii in interpretare

Prof. Vladimir SCOLNIC, Ph.D – Ierusalim, Israel

 

Marți, 7 noiembrie 2017

 

Universitatea Naționala de Muzică București

Sala Lipatti

 

Ora 14:00

Expresivitate și surprize în interpretare

 

Ora 15:30

O dimensiune uitată: semnificația expresivă a înălțimii sunetului

 

Miercuri, 8 noiembrie 2017

 

Universitatea Naționala de Muzică București

Sala Lipatti

Ora 10:00

 

Punctele unificatoare de tensiune și impactul lor în interpretare

 

Ora 12:00

 

Interpretarea muzicii: activitate sau creație, transpunere sau redimensionare?

 

Sunt invitați să se înregistreze interpreți sau ansambluri mici de muzică de cameră (până în 3 persoane).

Lucrările care se vor interpreta vor fi din repertoriul interpreților (de preferință cu piese din muzica tonală din perioada clasică).

Publicul larg este binevenit.

 

Pentru înregistrare și alte detalii vă rugăm să contactați pe doamna Mihaela Ionescu, e-mail artistic@unmb.ro

 

ÎN TRUP / IN BODY

 

[ENG]

On 4.11.2017, at 7 p.m., a new project is premiered: the chamber opera ÎN TRUP (IN BODY), in 1 act and 7 scenes, on an original libretto by Romanian writer Ciprian Măceșaru, with music by Diana Rotaru. The opera is a reinterpretation of the Hamlet-Ophelia mythical couple, in a tongue-and-cheek and dreamlike vision. The premiere will take place in the Opera and Multimedia Studio of the National University of Music in Bucharest (Str. Ştirbei Vodă. nr.33). Free entrance.

ÎN TRUP is a poetical-surrealist meditation on identitary ambiguity: are we our body, or our mind? The Hamlet-Ophelia dynamic reaches themes such as sexual identity, magic and subconscious, through voices, dance, video projections and, at times, non-conventional instrumental and vocal effects. In an out-of-time scenery, the four soloists represent the voices and the bodies of Hamlet and Ophelia (the „fake bodies’, their „shadows”). In the center of the opera, a short hommage to the original shakespearian „Hamlet”, a small „opera-inside-an-opera” dealing with the contemporary social roles that the Woman and the Man have to adopt.

The interdisciplinary team that mixes their creativity and different inputs is composed of: Rareş Zaharia – director; Diana Rotaru – music and conductor; Andreea Koch - scenography; Cristina Lilienfeld - choreography; Ciprian Măceșaru - libretto;  Rodica Vică - HAMLET (soprano); Antonela Bârnat - OPHELIA (mezzo); Smaranda Găbudeanu - HAMLET (dancer); Cristina Lilienfeld - OPHELIA (dancer)

SonoMania New Music Ensemble: Valentin Ghita (oboe/english horn), Mihai Pintenaru (clarinet), Horia Văcărescu (violin), Marian Movileanu (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello), Adriana Maier (piano), Sorin Rotaru (percution)

Serioja Bocsok – video artist, Cristian Iordache (ygreq) – live video artist, Maia Manolescu – graphic design, animation

Performances:

4.11. 2017 – PREMIERE – The Opera and Multimedia Studio of the National University of Music in Bucharest

9.11. 2017 – The “Studio” Hall of the „Gheorghe Dima” Music Academy in Cluj

11.11. 2017 - – The Opera and Multimedia Studio of the National University of Music in Bucharest

Facebook official page: www.facebook.com/Asociatia.Art.and.Co

RSVP: www.facebook.com/events/1102061046596617

Organiser: The Art&Co Association www.art-co.ro

Partners: The National University of Music in Bucharest, The „Gheorghe Dima” Music Academy in Cluj, The National Dance Center in Bucharest, CIMRO, UCIMR, EnjoyTV.ro

The premiere on 4.11 is one of the winners of the CAMERA Project organized by UCIMR.

The project is funded by the Administration of National Cultural Fund (AFCN)

 

 

[RO]

În data de 4 noiembrie, ora 19:00, va avea loc premiera ÎN TRUP, o operă de cameră într-un act şi 7 scene pe un libret original de Ciprian Măceșaru, care reinterpretează povestea cuplului Hamlet – Ofelia într-o viziune ludico-onirică. Reprezentația se va desfășura în Studioul de Operă şi Multimedia al Universității Naționale de Muzică București (Str. Ştirbei Vodă. nr.33), iar intrarea este liberă.

ÎN TRUP este o meditaţie poetico-surealistă asupra ambiguităţii identitare: suntem corpul nostru sau ceea ce gândim? Dinamica Hamlet – Ofelia atinge teme precum identitatea sexuală, magie și subconștient, transmise prin voci, dans, proiecții video şi emisii instrumentale şi vocale, de multe ori neconvenționale. Într-un cadru atemporal, cele patru soliste, reprezentând vocile personajelor, respectiv umbrele lor, corpurile “false”, aduc în centrul spectacolului și o altă aluzie la Hamlet, o operă-în-operă ce vorbește despre etichetele sociale aplicate femeii şi bărbatului.

Echipa sincretică face ca spectacolul să îmbine medii, simboluri și influențe diverse: Rareş Zaharia – regie; Diana Rotaru - compoziție & dirijor; Andreea Koch – scenografie; Cristina Lilienfeld - coregrafie; Ciprian Măceșaru – libret;  Rodica Vică – HAMLET (soprană); Antonela Bârnat – OFELIA (mezzosoprană); Smaranda Găbudeanu – Hamlet (dansatoare); Cristina Lilienfeld – Ofelia (dansatoare)

Ansamblul SonoMania: Valentin Ghita (oboi/corn englez), Mihai Pintenaru (clarinet), Horia Văcărescu (vioară), Marian Movileanu (violă), Eugen-Bogdan Popa (violoncel), Adriana Maier (pian), Sorin Rotaru (percuţie)

Serioja Bocsok – artist video, Cristian Iordache (ygreq) – artist video, Maia Manolescu – grafică

Spectacolul are durata de o oră.

Reprezentații:

4 noiembrie 2017 – PREMIERĂ – Sala de Operă şi Multimedia a UNMB

9 noiembrie 2017 – Sala “Studio” a Academiei de Muzică “Gheorghe Dima” din Cluj

11 noiembrie 2017 – Sala de Operă şi Multimedia a UNMB

Puteți urmări proiectul aici: www.facebook.com/Asociatia.Art.and.Co

RSVP: www.facebook.com/events/1102061046596617

Organizator: Asociaţia Art&Co

www.art-co.ro

Parteneri: Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti, Academia de Muzică “Gheorghe Dima” din Cluj, Centrul Naţional al Dansului din Bucureşti, Centrul de Informare Muzicală din România – CIMRO, UCIMR, EnjoyTV.ro

Premiera operei este un eveniment câştigător al Proiectului CAMERA al UCIMR.

Proiectul ÎN TRUP este finanțat de Administrația Fondului Cultural Național.

Disclaimer:

Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitea beneficiarului finanțării.