Festivals

INTRADA 2017 – Complete program in Romanian

Festivalul Internațional de Muzică Nouă Intrada
Ediția a IV-a, 13 – 17 noiembrie 2017
Folclor – Autor – Ordinator – Viitor …

Luni, 13 noiembrie

ora 18 – Sala Capitol
Expoziție de instrumente tradiționale românești – OVIDIU PAPANĂ

ora 19
Concert – spectacol
Ecouri din străbuni
Eveniment finanţat de Casa de Cultură a Municipiului Timişoara

Cu participarea extraordinară a lui GRIGORE LEȘE

Trio Contraste: ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU – flaut,
SORIN PETRESCU – pian, DORU ROMAN – percuție

Cvintetul de coarde al Filarmonicii Banatul
LUCIAN PETRILA – vioară
HORAȚIU BĂLAN – vioară
IULIANA AMBĂRUȘ – violă
DARIUS TEREU – violoncel
FLORIN LUPULESCU – contrabas

Program:

LUCIAN MEȚIANU – Folclor
CORNELIU DAN GEORGESCU – Motive transilvane
IONICĂ POP – Sâmbătă de dimineață (p.a.a.)
GABRIEL MĂLĂNCIOIU – Obârșii (p.a.a.)
VIOLETA DINESCU – Ecouri pentru Contraste

Marți, 14 noiembrie

ora 19 – Colegiul Național de Artă Ion Vidu, Sala Mihai Perian

RECITAL
Finanțat de Ambasada Israelului în România

Corul pe voci egale al CNA Ion Vidu, dirijat de MARIA GYURIS

REMUS GEORGESCU – Născătoare de Dumnezeu
ARNE MELLANÄS – Aglepta
JUKKA LINKOLA – The Joiku

Recital de pian – AMIT DOLBERG (Israel)
Clear day

MATTHIAS PINTCHER – On a Clear Day
AYAL ADLER – Misterioso
REBECCA SAUNDERS – Shadow
AMOS ELKANA – Eight Flowers. A Bouquet for Gyorgy Kurtag
JOSEF TAL – Concertul nr. VI pentru pian și bandă

Trio Atem: CRISTINA MĂLĂNCIOIU – vioară, VICTOR PĂRĂU – pian,
RUT IOVESCU – soprană
DIANA ROTARU – Legat

VLAD FAUR – trombon
NICOLAE BRÂNDUȘ – Soliloque IV

Duo Vivo: MARKO RISTIC – acordeon, RADU ȚAGA – fagot
PAUL JELESCU – Rapsodie dobrogeană

CARMEN IUGA – vioară, DOREL IUGA – flaut alto
DOINA ROTARU – Mesto

Ansamblul Percutissimo, condus de DORU ROMAN:
DANIEL JUMUGA-CUIBARIU, AMELIA TRIFU
ADRIAN IORGULESCU – Intersecții (p.a.a.)

Miercuri, 15 noiembrie

ora 19 Liceul Waldorf  (Str. Uranus nr. 10)
CONCERT SIMFONIC
realizat cu sprijinul Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Orchestra Filarmonicii de Stat din Arad

Dirijor: CARMEN CÂRNECI-CAVASSI

Soliști: DAN CAVASSI – violoncel, SORIN DOGARIU – pian
T rio SYRINX: DOREL BAICU – flaut, DORIN GLIGA – oboi,
PAVEL IONESCU – fagot

AUREL STROE - Fantasia quasi una sonata pentru violoncel, pian și orchestră de cameră
CARMEN CÂRNECI - Sunet vechi – copac de sunet pentru orchestră de coarde
ROBERT DYCKE – Nocturne pentru violoncel și orchestră de coarde (p.a.a.)
GÜNTER ZOBL - Orakel pentru orchestră de coarde
ULPIU VLAD - Sonorități și Anemone IV – Concert pentru flaut, oboi, fagot și orchestră de coarde
ANDREI TĂNĂSESCU… ce știi mai bine! – Variațiuni parodice pentru flaut, oboi, fagot și orchestră de coarde (p.a.a.)

Joi, 16 noiembrie

ora 18 Centrul Cultural Ambasada (Str. Anton Seiller nr. 2)
Future Landscape
Eveniment realizat cu sprijinul Goethe-Institut

Soliști: DORON KAUFMAN (Israel)– live electronics
R OMAN YUSIPEY (Ucraina)– acordeon
THOMAS NIESE (Germania) – contrabas
Cvartetul Volte: RAMONA MORĂRIȚA – soprană, LAURA ROMAN – vioară, IULIANA AMBĂRUȘ – violă, ANDREEA OLARIU – pian
Proiecții foto: SORANA PETRESCU

LUCIAN BESCHIU – Văz duhul
HORST LOHSEE. – A. Poe’s Dreams (p.a.a.)
LAURA MANOLACHE – Coline (p.a.a.)
ROMAN U VLAD - Domnișoara Pogany pentru vioară și mediu electroacustic
VIOLETA DINESCU – Meerestiefe (p.a.)
GEORGE BALINT – Zî
DORON KAUFMAN - Future Landscape pentru acordeon, contrabas și live electronics (p.a.a.)

Vineri, 17 noiembrie

ora 19 – Sala Capitol

Concert Simfonic
Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul

Dirijor: TIBERIU OPREA
Soliști: GIORGOS KONSTANTINOU (Grecia)– pian,
ROMAN YUSIPEY (Ucraina)– acordeon, BARRIE WEBB (Anglia) – trombon, CRISTIAN ARDELEAN – bariton
Grup vocal de la Facultatea de Muzică și Teatru din Timișoara

Program:
GABRIEL ALMASI - The Mysterious Journey of Life pentru orchestră
SERGEY PILYUTIKOV Ochi (Oko) – Concert pentru acordeon și orchestră (p.a.)
GIORGOS KOUMENDAKIS - The Pedal Tone for a Middle-Aged Man pentru pian și orchestră (p.a.)
ADRIAN POP - Triptic pentru orchestră
GEORGE BALINT - Cumplitul nefamiliar pentru bariton, grup de recitatori, trombon și orchestră (p.a.a.)
REMUS GEORGESCU - Invocation pentru trombon și orchestră (p.a.a.)

Programele următoare:

Vineri, 24 noiembrie 2017

ora 19 – Sala Capitol  
CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
Dirijor: BRUNO APREA (Italia)
Solist: JOSU DE SOLAUN (Spania) – pian

G. Verdi Uvertura - La Forza del Destino
S. Rachmaninov – Concertul pentru pian și orchestră nr. 3 în re minor, Op. 3
L. Bernstein – Dansurile simfonice din West Side Story

Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, ora 18 – Sala Capitol

&

Duminică, 26 noiembrie 2017, ora 18 – Sala Capitol
Gala de bluez- jazz KAMO

Partener media: www.opiniatimisoarei.ro
Asociaţia PRO PHILHARMONIA
Președinte: Carlo Marchegiano
Past Presidents: Maria Grapini, George Cocian, Lorena Vlad, Emil Cristescu
Membri: Claudiu Ţaga, Carmen Rusmir, Marius Bîrlan, Mircea Stoian, Doru Covrig,
Ioan Coriolan Gârboni
Partener media: www.opiniatimisoarei.ro
Filarmonica Banatul Timişoara mulţumeşte
Firmei AGASI SRL, Firmei PLENIMAX SRL, Firmei ROVIGO SRL şi Firmei LIEB BENZ OIL COMPANY LTD SRL

MERIDIAN 2017 – Complete program in Romanian

Festivalul Internațional MERIDIAN

 

Luni, 6 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

GAUDEAMUS QUARTET – Filarmonica Brașov

 

Lucia NEAGOE – vioara I

Raluca IRIMIA – vioara II-a

Leona VARVARICHI – violă

Ștefan NEAGOE – violoncel

 

Menachem Zur (Israel) – Cvartetul nr. 4 *

Ulpiu Vlad – Sonorități și anemone I, cvartet de coarde

Adrian Iorgulescu – Cvartetul de coarde nr. 2

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Cvartetul VOLTE

 

            Laura ROMAN – vioară

Iuliana AMBARUS – violă

Andreea OLARIU – pian

Ramona MORĂRIȚA – soprană

 

Violeta Dinescu Meerestiefe

George Balint **

Lucian BeschiuVăz duhul **

Gabriel Mălăncioiu - And God Saw Everything That He Had Made, And Behold, It Was Very Good, pian solo **

Ionică PopZbor prin rostul clipei

Horst Lohse (Germania) -  E. A. Poe’s Dreams **

Andrei TănăsescuLa vie en dose

 

EXPOZIȚIE TRANSMEDIA

 

Pe toată durata Festivalului Internațional MERIDIAN, Aula Palatului Cantacuzino găzduiește o expozitie generată de Liminal, un festival de artă, știință și tehnologie ce își propune să imerseze publicul într-o serie de experiențe relevante din perspectiva impactului noilor tehnologii asupra vieții în perioada contemporană.

Expoziția cuprinde lucrări transmedia de: Oliviu Lugojan Ghencea (RO/UK), Garnet Hertz (CA), Alan Brown (UK); Nita Mocanu & Marius Stoica (RO), Modulab (RO), Very, very far away collective (UK).

Marți, 7 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Diana MOȘ – vioară

Veronica  ANUȘCA – soprană

Mihai MĂNICEANU – pian

 

Jerzy Kornowicz (Polonia)Ceaseless sprinning of the things *

Wilhelm Georg Berger – Sonata pentru vioară solo

Nicolae BrândușOrnitorinc, microperă de buzunar **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 18:00

 

RECITAL DE JAZZ

 

Mircea TIBERIAN – pian

Diana MIRON – voce și vioară

Sian BRIE – chitară și clarinet

 

Spontaneous music on films

Secventele ilustrate sonor:

Haxan de Benjamin  Christensen (1922), Cainele andaluz de Bunuel (1929), Alphaville de Jean Luc Godard (1965), Blow Up de Michelangelo Antonioni (1966), Cofee and Cigarettes de Jim Jarmush (1999), Dogville de Lars von Trier (2003).

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19:30

 

TRICROMA(TIC)

Ansamblul SonoMania

Director artistic: Diana ROTARU

 

Mihai PINTENARU – clarinet

Eugen-Bogdan POPA – violoncel

Mihai MURARIU – pian

 

Magnus Lindberg (Finlanda) – Clarinet Trio, partea III, Crash wave crash, clarinet, violoncel şi pian *

Krzysztof Penderecki (Polonia) – Per Slava,  violoncel solo

Sorin Marinescu – Vid, clarinet şi pian **

Witold Lutosławski (Polonia) – Grave, violoncel şi pian

Mirela Ivičević (Austria/Croaţia) – ČAR,  clarinet bas, violoncel şi pian *

Diana Iulia Simon – Rodirea, clarinet, violoncel şi pian **

Mihai Murariu – apfelStrudel clarinet, violoncel şi pian

 

 

Miercuri, 8 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 16:30

 

LANSARE DE PARTITURI Editura Muzicală

 

Nicolae TeodoreanuMurmur

Carmen CârneciOmens. Thesauros

Diana RotaruVerde

Mihaela VosganianCiaccona con canone for violin

Mihai Măniceanu - Reductio ad absurdum

Mihai MurariuChromatophorae

Andrei TudorFusion concerto

xxx – Colecţie de piese pentru cor

Livia Teodorescu – Simfonia Arhimedes

Viorel Munteanu - Întoarceri la Blaga

 

Invitat: Dan DEDIU

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL DE LIEDURI

 

Claudia CODREANU – mezzosoprană

Diana VODĂ – pian

 

Liana Alexandra – Poem pentru România, versuri Eugen Van Itterbeek

Iuliana Ciocănea Stufen, versuri Herman Hesse ** 

Remus GeorgescuAmurg de toamnă,  versuri Lucian Blaga

Elena Apostolthunderstorm **

Dan BuciuArpagic, versuri  Ana Blandiana

Cornelia Tautu- Timbru, versuri Ion Barbu

Petru StoianovȘi dacă…,  versuri Mihai Eminescu

Diana VodăCeva ca rugăciunea, versuri Marin Sorescu

Nicoale ComanUn proposo de compartir, versuri  Miquel Marti i Pol

Theodor Grigoriu – Scrisoare către păsări, text Sf Francisc din Assisi

 

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19:30

 

Ansamblul devotioModerna

Conducerea muzicală: Carmen CÂRNECI

 

            Veronica ANUȘCA – soprană

Carla STOLERU – flaut

Mihai BĂDIȚĂ – clarinet

Natalia PANCEC – vioară

Aida-Carmen SOANEA -  violă

Dan CAVASSI – violoncel

Mihai MURARIU - pian

Invitată:  Irina MOVILĂ -  actrița recită poeme de Ion Barbu, Radu Cârneci, Dragoș Morărescu, Petre Solonaru ș.a.

 

Megumi Okuda (Japonia) – Trio, pentru, vioară, violă şi clarinet/clarinet bas **

Ana-Maria Avram – Quatre études d’ombre, pentru flaut-bas

Fred PopoviciSoupir d’un son, vioară, violă și sunete procesate

Aurel Stroe – Fantasia quasi una sonata, pentru violoncel și pian

Ivana Stefanović (Serbia) – The gentle arrival of light, pentru vioară, flaut, pian  *

Carmen Cârneci - Două cântece de vară Vers de mireasă. Orele dragostei, pentru soprană și pian, pe versuri de Radu Cârneci **

Victor Colțea – Immigrant, pentru ansamblu *

 

 

** = primă audiție absolută

*  = primă audiție românească

 

Joi, 9 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Alfredo OVALLES (Venezuela) – pian

 

Nikolet Burzynska (Polonia) – Misty Reflections, pian și live electronics *

Annie Gosfield (SUA) – Phantom Shakedown, pian și prerecorded electronics*

Thomas Ablinger (Austria) –  Mother Theresa și Bertolt Brecht, din ciclul Voices and Piano, pian și prerecorded electronics *

Germán Toro-Pérez (Columbia/Austria) Inventario II, pian și live electronics *

Cristian LoleaThe Murder, solo pian **

Matthias Kranebitter (Austria) – 3 Nihilistic Etudes on a Love of the Music Industry, pian și electronics *

Missy Mazzoli (SUA) – Isabelle Eberhardt Dreams of Pianos, pian și electronics *

 

Aida-Carmen SOANEA – violă

Romain GARIOUD (Franța) – violoncel

 

Roman VladSărutul, duo pentru violă și violoncel dedicat lui Constantin Brâncuși

Adrian Pop – Gordun pentru violă solo

Gabriel Iranyi (Germania)Moments Musicaux *

Cornel Țăranu – Sonata pentru violoncel solo

Jordi Cervello (Spania) - Entre Deux *  

 

Ateneul Român – Sala mare

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W. A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Grupul de Muzică Nouă TRAIECT

Conducerea muzicală: Sorin LERESCU

 

Geanina SĂVEANU-MERAGIU – vioară

Viorica NAGYvioloncel

Georgeta RADUpercuţie

Alexandru HANGANU – flaut

Andrei PODLACHApian

Răzvan GACHIclarinet

Florian RADUtrombon

 

Concert aniversar: 35 de ani de la înfiinţare

 

Itinerar componistic internaţional: Republica Moldova şi Bulgaria

 

Ghenadie Ciobanu (Republica Moldova) – Vremea trece. Capriccio, clarinet şi pian *

Anastasia Alexandreanu-Lazarencu (Republica Moldova) – Flashes, vioară, violoncel și pian *

Vlad Burlea (Republica Moldova) – Rituri şi dansuri telurice, ansamblu instrumental *

Krassimir Taskov (Bulgaria) – Games, vioară, marimbă și pian *

Yordan Goshev (Bulgaria) – Metamorphoses II, vioară, violoncel și pian *

Velislav Zaimov (Bulgaria) – Settimino, flaut, clarinet, tombon, percuție, pian, vioară și violoncel **

 

Vineri, 10 noiembrie 2017

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 17:00

 

LANSARE DE DISCURI

Antologia Muzicii Românești, ed. 15 – 2017

7 CD:

SIMN 2017 – CD 1,

SIMN 2017 – CD 2,

SIMN 2017 – CD 3,

CD Muzica electronica,

CD Portret componistic Dumitru Capoianu,

CD Portret componistic Horia Moculescu,

CD Portret componistic Marius Popp.

 

Invitat: Valentina SANDU-DEDIU

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 18:00

 

RECITAL DE JAZZ

 

Mircea TIBERIAN – pian

Diana MIRON – voce și vioară

Sian BRIE – chitară și clarinet

 

Emergency structures

Muzica improvizata pe structuri modulare prestabilite.

 

Ateneul Român – Sala mare

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W. A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

 

Radio România – Studioul de concerte Mihail Jora

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

ORCHESTRA NAȚIONALA RADIO concert susţinut în colaborare cu INSTITUTUL POLONEZ BUCUREŞTI

Dirijor: Gerd SCHALLER

Solistă: Marta KOWALCZYK – vioară

Dan Dediu: Spini

K. Szymanowski: Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră, op. 35

P. I. Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor, op. 64

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala de Operă și Multimedia

Ora 19:00

 

CONCERT DE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

 

Sorin LerescuDream space, electroacoustic music, op.78

Cătălin Crețu – Richblick **

Corneliu Dan Georgescu (Germania) Schițe hieratice **

Dimitri Voudouris (Africa de Sud) – NPFAI 4 *

Nicolae Teodoreanu – Clopote și greieri  

Octavian Nemescu Natural-cultural

Maia Ciobanu Alter(music)natives, pentru multimedia **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala de Operă și Multimedia

Ora 20:30

 

PERFORMANCE PE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

Mihaela VOSGANIAN – concept artistic

Scenografie virtuală și programare Augmented Space Agency

Ciprian FĂCĂERU – scenografie virtuală

Dan FĂCĂERU – programare

Liliana IORGULESCU – coregrafie și dans

Andreea DUȚĂ – dans  

 

Mihaela Vosganian – Cele șapte cicluri planetare anuale/The seven annual planetary cycles **

HelioSun

Lunar

Mercurian

Jupiterian

 

Concert realizat în parteneriat cu: ARFA și cu grupul Inter-Art

 

Sâmbătă, 11 noiembrie 2017

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 11:00

 

Ansamblul de percuție GAME

Coordonator și percuție: Alexandru MATEI

 

Irina RĂDULESCU – percuție

Răzvan FLORESCU – percuție

 

Anatol VieruMosaïques

Lucian MețianuAttracteur etrange

Ștefan NiculescuSolo, marimbă și vibrafon

Emmanuel Séjourné (Franța) – Departures, două marimbe *

Casey Cangelosi (SUA) – Theatric no 6, duo percuție *

Maurice RavelAlborada del gracioso, aranjament de Safri Duo, două marimbe *

Gene Koshinski (SUA) – As one, două marimbe și percuție *

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL DE LIEDURI

 

Bianca MANOLEANU – soprană

Remus MANOLEANU – pian

 

Ede Terény - din ciclul EMINESCIANA **

II. 6 – La steaua

III. 10 – Valuri pe lac, stele-n ceruri

Carmen Petra-Basacopol   – Psalm, din ciclul Imne, versuri Ioan Alexandru

- Primăvara, din ciclul Imne I, versuri Ioan Alexandru

Daniela Cojocaru – In vestigiis Ovidii **

Radu Paladi – Diminața, versuri Vasile Alecsandri

-        Lăcrimioare, versuri Vasile Alecsandri

Aharon Harlap (Canada) – din ciclul God`s Sabbatical, versuri Yaakov Barzilai *

II. God`s notebook

III. Out of the depths

III. To be their spokesman

Livia Teodorescu Ciocănea – L’Isolement, versuri Alphonse de Lamartine **

-        Aria Annei din opera Doamna cu cățelul după A. Cehov **

Viorel MunteanuVisătorul, versuri Lucan Blaga

Paul Rogojină– din ciclul Visuri și acorduri, versuri de Giuseppe Ungaretti

1. Ecou

2. Statuie

Andrei O. Popescu – din ciclul Lieduri românești **

- Cearta cu haosul, versuri Nina Cassian

- Trecător, versuri Nichita Stănescu

- Doar lui, versuri Corina Blezu

Dan Bălan – Imagini,  două lieduri pentru soprană și pian, versuri de Charles d’Orleans

- Iși schimbă vremea vechiul strai

-  Veniră ai verii vestitori

Darie Nemeș Bota – Frânturi în-bucate **

Liviu Dănceanu Zoongs, op. 181 – 10 cântece pentru voce și pian **

 

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Ansamblul Ad-HOC al Academiei de muzică Gheorghe Dima din Cluj-Napoca

Dirijor: Matei POP

 

Raluca ILOVAN – flaut

Aurelian BĂCAN – clarinet

Eva BUTEAN – pian

Vlad RĂCEU – vioară

Diana MAN – vioară

Ovidiu COSTEA – violă

Vlad RAȚIU – violoncel

 

Alexandru MurariuEspaces I, cvartet de coarde

Márton Szőcs1 2 3 4

Cristian Bence-Muk9 ½ minute de stress

Ciprian PopMagique, flaut, vioară, violoncel și pian

Péter Tornyai (Ungaria) – Can(z)oni dell’infinito

Áron Török-GyurkoKaleidoscope, ansamblu

 

Duminică, 12 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 11:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Lidia CIUBUC – pian

Ștefan VOINIC – clarinet, clarinet bas

 

Teodor Nicolau - Intrada op. 19b, clarinet bass solo *

Lidia Ciubuc – Reviriment, pentru clarinet și pian *

Klaus Ager (Austria)Hanliu-ker *

 

            Mădălina Claudia DĂNILĂ – pian

Mircea MARIAN – violoncel

 

Vladimir Școlnic (Israel) – Dixit

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 2, Piccola, pian solo

Ana Szilagyi (Romania/Austria) – The Forest violoncel solo **

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 3, pian solo

Karel Volniansky (Israel)Mosaik, pian și violoncel

Doron Kaufman (Israel) Landscape, violoncel, pian și live-electronics **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Ansamblul ARCHAEUS

Conducerea muzicală: Liviu DANCEANU

 

Anca VARTOLOMEI – violoncel

Rodica DĂNCEANU – keyboards

Ana RADU – oboi

Ion NEDELCIU – clarinet

Șerban NOVAC – fagot

Sorin ROTARU – percuție

Marius LĂCRARU – vioară

 

PRIME AUDIȚII ABSOLUTE

 

Lucian ZbarceaArhaic **

Laura Ana Mânzat – Fancy a quattro, clarinet, pian, vioară și violoncel **

Csanad Kedves (Ungaria) – Micro-Reaction **

Vladimir Beleaev (Republica Moldova) – Cinci piese pentru ARCHAEUS **

Laurentiu Ganea – ARCHAEUS MMXII **

Tudorel MisdoleaL’Effort sans fin **

Horia Șurianu (România/Franța) – Antonymes sonores **

  

MASTERCLASS și WORKSHOP

Recrearea muzicii in interpretare

Prof. Vladimir SCOLNIC, Ph.D – Ierusalim, Israel

 

Marți, 7 noiembrie 2017

 

Universitatea Naționala de Muzică București

Sala Lipatti

 

Ora 14:00

Expresivitate și surprize în interpretare

 

Ora 15:30

O dimensiune uitată: semnificația expresivă a înălțimii sunetului

 

Miercuri, 8 noiembrie 2017

 

Universitatea Naționala de Muzică București

Sala Lipatti

Ora 10:00

 

Punctele unificatoare de tensiune și impactul lor în interpretare

 

Ora 12:00

 

Interpretarea muzicii: activitate sau creație, transpunere sau redimensionare?

 

Sunt invitați să se înregistreze interpreți sau ansambluri mici de muzică de cameră (până în 3 persoane).

Lucrările care se vor interpreta vor fi din repertoriul interpreților (de preferință cu piese din muzica tonală din perioada clasică).

Publicul larg este binevenit.

 

Pentru înregistrare și alte detalii vă rugăm să contactați pe doamna Mihaela Ionescu, e-mail artistic@unmb.ro

 

Arad Romanian (New) Music Festival

Festivalul internațional “Iubiți muzica româneasca!”

– Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional*

*Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitea beneficiarului finanțării.

Program detaliat AICI.

Colocviu de muzicologie

12 OCT 2017 / 16:00

Sala Cercului Militar Arad

Evoluția muzicii contemporane românești în context mondial

Moderator:

Conf. univ. dr. Veronica Laura Demenescu

Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Muzică și Teatru

Vorbitori:

Adrian Iorgulescu

Heidemarie T. Ambros

Elena Maria Șorban

Mihaela Silvia Roşca

Veronica Laura Demenescu

Rafaela Carabenciov

Dana Sorina Chifu

Ion Alexandru Ardereanu

Iulia Roman

Anda Icleanu

 

Concert simfonic inaugural

12 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Compozitori bănăţeni

Dirijor: Huba Holloköi – Finlanda

Solişti: Andreea Dumitrescu – pian, Sergiu Cârstea – trompetă

Invitat: actorul Adrian Korek (Facultatea de Muzică și Teatru a U.V.T.)

Program

Sabin Drăgoi: Divertisment rustic

Gabriel Almaşi: The Mysterious Journey Of Life (p.a.a.)

Remus Georgescu: Toccata pentru pian și orchestră

Walter Michael Klepper: Divertisment pentru orchestră de coarde și timpani

Petru Stoianov: Hiperboreeana

Gabriel Mălăncioiu: Zamolxis pentru trompetă și orchestra

 

Concert

13 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Percutissimo – Ansamblul de percuţie al Facultăţii de Muzică din Timişoara

Coordonator: Doru Roman

Membri: Patricia Popescu, Amelia Trifu, Tiberiu Szalma, Daniel Cuibariu -Jumuga, Patrick Cojerean

Invitaţi: Lucia şi Mario Florescu

Program:

Laura Manolache: Himera apelor

Aurel Stroe: Il giardino delle strutture

Doina Rotaru: Noesis

Darie Nemeș Bota: Fight And Light

Adrian Iorgulescu: Ipostaze IV

 

Cvartetul de clarinete „Academic” al Filarmonicii Gheorghe Dima Braşov

Soliști:

Iulian Rusu – clarinet I

Izsak Jenö – clarinet II

Ionel Pârlea – clarinet III

Ilie Carp – clarinet bas

Program:

Béla Bartók ar. Ioan Dobrinescu: Sonatina

Sabin Păutza: Suita

Ioan Dobrinescu: De treci codrii de abanos

Ciprian Porumbescu ar. Ioan Dobrinescu: Hora Braşovului

Ion Scărlătescu ar. Ioan Dobrinescu: Bagatella

Richard Oschanitsky: Cearta

Ioan Dobrinescu: Ciocârlia

Romeo Cozma: Fantezie pentru cvartet de clarinet

 

Eumenidele (Orestia III) de Aurel Stroe 

14 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Spectacol de operă realizat în colaborare cu Centrul Cultural „Aurel Stroe” Buşteni

Cu participarea extraordinară a saxofonistului Daniel Kientzy (Franţa)

Dirijor: Cezar Verlan

Distribuţie:

Atena – Cosmina Ivan

Oreste – Cristian Ardelean

Apollo – Nicolae Haţegan

Corul Eriniilor/Eumenidelor

Ana Maria Stănoia, Cosmina Şerban, Corina Chetrean, Ovidiu Cozma,

Alexandru Șuca, Bogdan Sărăcin

Constantin Spurcaciu – asistent regie și figuraţie

Grigore Golubeanu – lumini şi figuratie

Alexandru Voinea – scenografie şi figuraţie

Regia colectivă

 

Spectacol de film mut şi muzică

15 OCT 2017 / 19:00

Sala Regele Ferdinand

TABU (1931) – regia Friedrich Wilhelm Murnau, muzica Violeta Dinescu

Trio Contraste: Ion Bogdan Ştefănescu – flaut, Sorin Petrescu – pian, Doru Roman – percuţie

În colaborare cu Dorin Cuibariu – clarinet, saxofon

 

„Viaţa în doi” – Recital de familii

16 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Bianca Luigia Manoleanu (soprana) – Remus Manoleanu (pian)

Adriana Dogariu (pian) – Sorin Dogariu (pian)

Mihaela Faur (harpă) – Vlad Faur (trombon)

Carmen Iuga (vioară) – Dorel Iuga (flaut)

Program:

Bianca Luigia Manoleanu / Remus Manoleanu

Mihai Brediceanu – Trei cântece pe versuri de Lucian Blaga

Theodor Grigoriu – La Steaua (Eminescu), Numai Poetul … (Eminescu)

Dan Voiculescu – Laudă omului (Nichita Stănescu), Muzica (Nichita Stănescu)

Adrian Iorgulescu – Cântecele stihuitorului (Lucian Blaga)

1 Cântec înainte de a adormi

2 Cântecul așteptării

3 Cântecul obârșiei

4 Cântecul șoimului

5 Cântecul vârstelor

6 Sub stele

George Balint – Un nod, un semn și un mic poem (Nichita Stănescu)

Ulpiu Vlad – Lumină (din ciclul Mozaic)

Darie Nemeș Bota – lieduri pe versuri de Răzvan Popotan

Imagini de Luni

Poema de Miercuri

Visul de Duminică

Philipp Herschkowitsch – Margini de seară (Ion Barbu)

Ana Szilagyi – Patru lieduri pe versuri de Antonio Mazzo

Mihai Măniceanu – Două lieduri pe versuri de Ilie Comăniță

De toate

Iele

Dan Buciu – Înțeleptul și poezia (Omar Khayyam)

 

Adriana Dogariu / Sorin Dogariu

Anatol Vieru: Nașterea unui limbaj

 

Mihaela Faur / Vlad Faur

Cornelia Tăutu – Ad astra

 

Carmen Iuga / Dorel Iuga

Ioan Căianu – Suită de dansuri româneşti

Doina Rotaru – Mesto pentru flaut alto şi vioară

 

“Muzica românească în mâinile tinerilor interpreţi”

17 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Duo Vivo – Radu Ţaga (fagot), Marko Ristic – Serbia (acordeon)

Ansamblul Volte – Ramona Morăriţa (soprană), Laura Roman (vioară), Iuliana Ambăruş (violă), Andreea Olariu (pian)

Program:

Duo Vivo

Corneliu Dan Georgescu – Transsilvanische Motive

Laura Mânzat: Arbor – Cavatina pentru fagot și acordeon

Paul Jelescu – Rapsodia dobrogeană

Ansamblul Volte

Lucian Beschiu: Văz duhul (p. a. a.) pe versuri de Nicolae Coman

George Balint: (p. a. a.)

Roman U. Vlad: Domnișoara Pogany

Ionică Pop: Zbor prin rostul clipei (pe versuri de Grigore Golubeanu)

Andrei Tănăsescu: La vie en dose

 

Recital

18 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Diana Moş – vioară, Mihai Ungureanu – pian

Trio Syrinx – Dorel Baicu (flaut), Dorin Gliga (oboi), Pavel Ionescu (fagot)

Program:

Trio Syrinx

Corneliu Cezar: Ziua fără sfârșit

 

Duo Diana Moș (vioară) – Mihai Ungureanu (pian)

Tiberiu Olah: Sonatina pentru vioară și pian

Pascal Bentoiu: Sonata pentru vioară și pian

George Enescu: Sonata a III-a pentru vioară și pian în caracter popular românesc

 

Concert vocal simfonic

19 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Dirijor Dorin Frandeş

Dirijorul corului Robert Daniel Rădoiaş

Solişti:

Dorel Baicu – flaut

Dorin Gliga – oboi

Pavel Ionescu – fagot

Program:

Adrian Pop: Triptic

Ulpiu Vlad: Sonorități și Anemone IV – Concert pentru flaut, oboi, fagot și orchestră (p. a. a.)

– –

Adrian Iorgulescu: Divertisment pentru orchestră de coarde

Dan Dediu: Unda lucis – cantata pentru mezzosoprană, cor și orchestră (p. a. a.)

se8tembr10 festival 2017

What is se8tembr10?

se8tembr10 (septembryo) is the name of an interdisciplinary micro-festival hosted by ARCUB Bucharest and managed by Olga Berar, Adrian Ciglenean and Constantin Basica in collaboration with cultural/ educational institutions (Cultural Romanian Institute New York and CCRMA Department of Stanford University).

The first three editions of the festival are not funded but are supported by local businesses, logistic institutional support and the artists themselves. This will change from the fourth edition (2019) when a funding structure should be in place. 

What is an interdisciplinary micro-festival? 

It’s a small scale event run by a small team in a smalll space for little audience. An interdisciplinary storm in a small cup. It lasts only three days (8-10 September) for two hours a day (8-10 pm) for 50 audience members at each event (6 = 2 profiles x 3 days)

The first part of each day (music seen), lasting 40-45 minutes brings a composer on stage to profile her/himself while using (or not) visual elements and supporting artists

The second part (poetry unseen), lasting 60 minutes generates a performative profile which, while present, cannot be seen. The performative concept, namely inner theatre was developed by Citit În Laboratory and is performed by its members and the invited artists.

What’s going on in 2017 at se8tembr10?

This year’s edition (the second) profiles composers/ musicans Fu Xiao, Nava Spațială (Miron Ghiu / Claudiu Chihăescu) and Abstraum (Mitoș Micleușanu).

The profiled poets are Robert G. Elekes, Cristina Stancu and Florin Iaru

Day One

8 PM: Fu Xiao (CN/DE) supported by Simona Dabija (RO) and Olga Berar (RO)

9 PM: Robert G. Elekes (RO) & Fu Xiao & Citit În

Day Two

8 PM: Abstraum (Mitoș Micleușanu) (RO)

9 PM: Cristina Stancu (RO) & Chris Chafe (US) & Citit În

Day Three

8 PM: Nava Spațială (Miron Ghiu / Claudiu Chihăescu) (RO)

9 PM: Florin Iaru (RO) & Miron Ghiu / Claudiu Chihăescu & Constantin Basica (RO/US) & Citit În

First edition profiled composers Constantin Basica (RO/US), Alex Chechile (US), Neil O’Loghlen (IE) supported by Jonathan Orland (FR) and poets Valentina Chirița/ val chimic (RO), Bianca Oana (RO) and Vasile Mihalache (RO)

 

ARTIST’S BIO  – DAY ONE

Fu Xiao

is a multimedia composer and sound designer. She was born in Zhengzhou, China. After obtaining her bachelor’s degree in electronic composition from the Wuhan conservatory with Prof. Liu Jian and working at the Henan State Radio as a music editor, she studied from 2010 to 2013 in the master program in multimedia composition at the Hamburg University of Music and Theater. There, she studied with professor Peter Michael Hamel and professor Georg Hajdu. Currently, Xiao is continuing her studies in Hamburg in a joint doctoral program in musicology and composition focussing on gesture-controlled instruments. Her compositions and installations were shown in China, Europe and North America. http://www.fuxiao.de

Simona Dabija (RO)

is currently undergoing master studies in Coreography at UNATC Bucharest where she graduated in 2016 with the „Just in Case” performance

She is part of a Globus Circus/ Cirque du Soleil collaboration and is a performer in „Casanova” and „Kafka – 5 vise” directed by Dragoș Galgoțiu at Odeon Theatre, Bucharest.

Also, in 2016 she performed in „Don Juan” directed by Anda Tăbăcaru Hogea at ARCUB, Bucharest and designed the stage dancing for „CEARTĂ-r” directed by Theo Herghelegiu at Teatrul de Artă, Bucharest.

She also felt inspirde by working/ meeting Thomas Steyart (performer in Wim Vandekeybus’s company Ultima Vez), Simona Deaconescu („Counterbody” and „0003 Aftertaste”) and Dilmana Yordanova (visual artist, co-founder of Kotki Visuals Studio)

Robert G. Elekes

graduated National College „Aprily Lajos” in Brașov in 2004 and Literature Department of Transilvania University from Brașov in 2008. He finished doctoral studies at „Lucian Blaga” University from Sibiu with a work about German literature in communist Romania. Currently he is a literature and translation teacher at Transilvania University in Brașov and Sapientia University in Târgu Mureș. He was first published by „Corpul T” magazine and debuted in 2015 his first poetry book „ aici îmi iau dinții-n spinare și adio” at Tracus Arte publishing house

Olga Berar

is violinist and performer. She graduated UNMB Bucharest and has a MA at CIT Cork School of Music where she studied with Adrian Petcu. She collaborated with Neuen Internationalen Philarmonie Orchestra Munich,  Sommer Oper Bamberg European Orchestra and Wexford Opera and in 2014 performed a solo accompanied by Orchestra de Cameră Radio Bucharest. She is co-founder of Citit În Laboratory (2012) where she innitiates and participates in various interdisciplinary projects with an immersive character. She is co-founder and developer of the sensory poetry and inner theatre performative concepts.

Adrian Ciglenean

is an actor and artistic coach, a Moving Academy for Performing Arts Diploma (NL) and Acting Department of Spiru Haret University of Bucharest graduate.

The significant turning points of his career were „Orfeu sau cum să te dezbraci de pene” performance directed by Nona Ciobanu at Teatru Mic, Bucharest (2005), „Shiver/ The Taboo of Skin” directed by Jan Langedijk for MAPA Summer Academy (2005) and „Tryptich/ It is The Time That Prints on Wax” directed by Ursula Mawson Raffalt at Projects Art Center, Dublin.

Since 2017 he undergoes an informal research on adult and youth education through theatre, initiating laboratories and trainings and coaching over 40 performances across Europe. He is co-founder and developer of the sensory poetry and inner theatre performative concepts.

Constantin Basica

Constantin Basica is a Romanian composer living in the San Francisco Bay Area, whose current work explores perceptual illusions in the context of audiovisual performance. His compositions include pieces for solo instruments, chamber ensembles, and orchestra. In recent years, he has been composing multimedia works for acoustic instruments, electronics, and video, which have been performed in Europe and in the United States by artists such as Séverine Ballon, Tony Arnold, Olga Berar, Bogdan Popa, ELISION Ensemble, Ensemble Dal Niente, Distractfold Ensemble, Ensemble Liminar, JACK Quartet, Spektral Quartet, and Rage Thormbones. Constantin is the Alice Wilber Chapman graduate fellow at Stanford University, where he is working with Jaroslaw Kapuscinski and Brian Ferneyhough toward a DMA in Composition. He is also studying with Mark Applebaum and Erik Ulman. He holds an MA degree in Multimedia Composition from the Hamburg University of Music and Theatre in Germany, where his mentor was Georg Hajdu, as well as two BA degrees in Composition and Conducting from the National University of Music Bucharest in Romania, where he studied with Dan Dediu.

Citit În

is an interdisciplinary artistic laboratory founded in Bucharest in 2011. Initially self-described as a „playground for artists” the laboratory is aiming to provide a space where artists can explore shared affinities beyond formal affiliations. Rather than refuting aesthetic values or intellectual aproaches, Citit În is exposing the current dictature of seen/known in order to adjust its marriage with the unseen/unknown. Two of the main results of its explorations are the performative concepts of inner theatre and sensory poetry, as the intensified expression of emotions and ideas by sensory impulses in a empathically required style and rythm within the performative act.

Currently the laboratory is active in Bucharest while its replicas founded in 2012 in Cluj (Citit În Cluj) and in 2013 in Porto (Quadro Negro) are undergoing a temporary hiatus.

www.cititin.wordpress.com

SIMN 2017 Program/RO

Săptămâna Internațională a Muzicii Noi 2017

Ediția a XXVI-a

Director fondator: acad. Ștefan Niculescu

Director artistic: Dan Dediu

Păstrând același concept generator al ediției precedente, Limite…și dincolo de ele! și aceleași patru direcții tematice de a transcende obișnuitul, numite eutopii, locuri ale Binelui – Ulise, Gulliver, Nirvana și Matrix -, ediția a XXVII-a a festivalului ”Săptămâna Internațională a Muzicii Noi”, adaugă un accent specific, anume focalizarea pe tinerii interpreți.

Deviza Tinerii interpreți și muzica nouă ilustrează spiritul în care am realizat întreg programul, de la selecția compozițiilor, la cea a interpreților. Ne bucurăm de prezența unui desant important de muzică orchestrală, a unor dirijori și soliști tineri, precum și de numărul impresionant de lucrări programate, ce evidențiază atât tradiția muzicii noi, cât și noile tendințe ale contemporaneității, din România și din lume.

Desigur, am spus întotdeauna și cred cu tărie că un festival este emanația unei concepții despre viață. SIMNeste deja purtătoarea unui mesaj atitudinal și a câtorva idei centrale în contextul cultural actual. Semnificația festivalului este dată de o demarcație clară față de zona entertainment  și de industria muzicală, dar în același timp suntem conștienți de faptul căSIMN constituie o redută culturală responsabilă și rezistentă în fața asaltului tot mai concertat al prostului gust, kitschului și inculturii.

Nu putem privi în viitor, decât asumându-ne trecutul și cunoscându-l. În acest sens,SIMN2016 portretizează și reliefează figura marilor compozitori români Aurel Stroe (85 de ani de la naștere) și Pascal Bentoiu (90 de ani de la naștere), prin recuperarea unor capodopere ce se cuvin cunoscute, comentate și reinterpretate în spiritul actualității.

ULISE  – Dincolo de limitele culturii

Ulise este călătorul, pribeagul, migrantul perpetuu. El trebuie să găsească mereu noi idei, să experimenteze și să mizeze pe originalitate. Eutopia ULISE este deschisă spre aventură.

GULLIVER – Dincolo de limitele istoriei

Gulliver e criticul și ochiul istoriei. El înfruntă această realitate și deschide lumea posibilului. Eutopia. GULLIVER este deschisă spre lumi și povești virtuale.

NIRVANA – Dincolo de limitele sinelui

NIRVANA e eutopia contopirii cu Universul. Dezmărginirea eului prin sacralitate și ritual deschide înspre comuniune și mister.

MATRIX – Dincolo de limitele naturii

Matrix e apostolul unei lumi postumane. El modulează făptura umană și o ridică la putere hi-tech.  Sinergia bio-tehnologică se întinde de la improvizația liberă la algoritmul perfect. Eutopia MATRIX este deschisă spre Apocalipsă.


Organizatori

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Co-producător

Radio România

Parteneri principali

Universitatea Națională de Muzică din București

Orchestrele și Corurile Radio România

Parteneri

Filarmonica ”George Enescu”

Muzeul Național ”George Enescu”

Colegiul ”Noua Europă”, București

Secțiunea Națională Română – Societatea Internațională de Muzică Contemporană

Centrul Național al Dansului București

Muzeul Municipiului București – Casa Filipescu-Cesianu

Institutul Goethe, București

Prohelvetia – Schweizer Kulturstiftung

Galeria Nouă

Societatea Muzicală

Centrul de Muzică Electroacustică și Multimedia – UNMB

Hotel Siqua

Aectra

Parteneri media

 

Radio România Cultural

Radio România Muzical

Actualitatea muzicală

 

Duminică, 21 mai

 

Ora 19.00, Ateneul Român

GULLIVER (1)

Tinerii interpreți și muzica nouă (I)

Orchestra Concerto 

Bogdan Vodă, dirijor 

Soliști: Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție),

Judith Blaauw (oboi/corn englez), Erik Sandberg (corn),

Barrie Webb (trombon), Marius Ungureanu (violă)

Violeta Dinescu: Lebenszeiten pentru pian, wave drum și orchestră (p.a.r.)

Andrei Tănăsescu: Ciuleandra pentru pian, percuție și orchestră

Dan Dediu: Wagner Under – ConcertOperă pentru oboi, corn, trombon, violă și orchestră (p.a.r.)

 

Luni, 22 mai

NIRVANA (1)

Ora 17.00, Sala Auditorium a UNMB

Reincarnations & Reinventions

Tamara Smolyar (pian)

Paul Grabowsky: …Aus der Tiefe… (p.a.r.)

Thomas Reiner: Variations on ‘Tuireamh Mhic Fhinin Dhuibh’ (p.a.)

Oddvar Lönner: Reinkarnationen II in 8 movements (p.a.)

Noel Fidge: Sonata no.2 (p.a.)

Kenji Fujimura: Reinventions – Suite for Piano (p.a.)

 

NIRVANA (2)

Ora 19.00, Sala ”George Enescu” a UNMB

Ansamblul devotioModerna 

Carmen Cârneci, conducerea muzicală

Carla Stoleru (flaut), Valentin Ghita (oboi), Mihai Bădiță (clarinet), Cristian Buciumaș (fagot), Natalia Pancec (vioară), Dan Cavassi (violoncel), Mihai Murariu (pian), Alexandru Stroe (percuție)

Invitați: Endre Guran (violă), Costin Soare (chitară),  Bogdan Ionescu (trompetă), Traian Moldoveanu (trompetă), Sorin Neculai, Mihai Mânzar, Iulia Bilta, Răzvan Florescu (percuție)

Veronica Anghelescu: Edelweiss op.11 pentru clarinet

Tatjana Milošević: Chatatutu pentru flaut/ piccolo, pian, vioară

Krzysztof Penderecki: Cadenza pentru violă solo

Carmen M. Cârneci: -embER (die Stille, ich) pentru violoncel-solo și ansamblu

Victor Alexandru Colțea: Blast pentru (bas-)clarinet și drum-set

Mihai Murariu: Rorschach pentru ansamblu (p.a.a.)

Octavian Nemescu: BeseptimaIT pour 7 heures du soir – Étage 4 pentru ansamblu

 

Marți, 23 mai

 

NIRVANA (3) 

Ora 17, Aula UCMR

Double Recitals: Arcord in Spirit

Ana Topalovic (violoncel), Nikola Djoric (acordeon)

Armin Sanayei: Rooster Sings…! (p.a.a.)

Gabriele Proy: Thorium

Cătălin Crețu: Prosopopeea urmei

Margareta Ferek-Petric: Killing Godot

Dimitris Mousouras: Violaccordeon

Volodymyr Runchak: Kyrie Eleison

Johanna Doderer: Wutmarsch

Matei Ioachimescu (flaut), Miriam Adefris (harpă)

Witold Lutosławski: Three fragments

Timothy Page: Curl pentru flaut, harpă și live electronics

Carmen Petra Basacopol: Fantasia

Călin Ioachimescu: A due

Toru Takemitsu: Toward the sea 

 

ULISE (1) 

Ora 19, Sala George Enescu a UNMB

Claudia Codreanu (mezzosoprană)

Diana Vodă (pian)

Valentin Timaru: Noapte de mai (versuri de Lucian Blaga)

Dan Voiculescu:  Două lieduri: Înapoierea cheii, Muzica (versuri de Nichita Stanescu)

Diana Vodă: Eu am iubit (versuri de T. Mazilu)

Dumitru Capoianu:  Două lieduri: Plouă, Vin țigăncile (versuri de George Topârceanu)

Dan Buciu: Două lieduri: Arpagic, Mâța (versuri de Ana Blandiana și Tudor Arghezi)

Adina Dumitrescu: Adevăruri fundamentale (texte de Tim Hodgkinson)

Nicolae Coman: Trei lieduri: L’ombra del mar, Apunt, L’amor tal volta (versuri de Miguel Marti i Pol)

Menachem Zur: Gesang eines Hundes (text de Franz Kafka)

 

Miercuri, 24 mai

 

Ora 11.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Conferința compozitoarei Isabel Mundry (Zürich) – Manifestare realizată cu sprijinul Zürcher Hochschule der Künste

 

GULLIVER (2)

Ora 17, Sala ”George Enescu” a UNMB

Corul de cameră Preludiu 

Voicu Enăchescu, dirijor

Adrian Pop: Apa (pe versuri de Christian Morgenstern)

Felicia Donceanu: Între păsări (pe versuri de Mihai Eminescu)

Lucian Beschiu: Stimmungsbild (pe versuri de Rainer Maria Rilke) (p.a.a.)

John Woolrich: Spring in Winter (versuri de Christopher Smart)

Grigore Cudalbu: Poveste dintr-un sat

Dan Buciu: Rondeau (pe versuri de Charles d’Orleans)

Dan Dediu: Axion

Livia Teodorescu-Ciocănea: Vecernie (p.a.a.)

Yuri Falik: Necunoscuta

Vasile Spătărelu: Către… (pe versuri de Nichita Stănescu)

NIRVANA (4)

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România

Orchestra de Cameră Radio 

Tiberiu Oprea, dirijor

Soliști: Alexandru Matei (gonguri), Fernando Mihalache (acordeon), Cristian Miclea (clarinet)

Petru Stoianov: Hiperboreeana – Poem pentru orchestră de coarde, Cântul I

Maia Ciobanu: Concert pentru clarinet și orchestră de coarde

Mihnea Brumariu: Überall ist Babylon? Op. 177 Nr.3/bis pentru două mini-orchestre de coarde și pian (p.a.)

George Balint: de-sine în cu-Sine – poem pentru gonguri și orchestră de cameră (p.a.)

Aurel Stroe: Concert pentru acordeon și ansamblu de cameră (p.a.r.)

 

Joi, 25 mai

 

Ora 16.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Colocviu de muzicologie ”Music in Dark Times”

Invitată: muzicologul Andrea Bohlman (University ofNorth Carolina – Chapel Hill/Wissenschaftskolleg zuBerlin) – Cu sprijinul New Europe College, București

ULISE (2)

Ora 17.00, Sala George Enescu a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (II)

Ansamblul de percuție GAME 

Alexandru Matei (conducerea muzicală)

Membri: Irina Rădulescu, Cătălin Cioargă, Alexandru Badea, Mihai Mânzar 

Invitați: Christian Alexandru Petrescu (voce) și Iulian Ochescu (pian)

Bogdan Vodă: Scales, Harmonies and Rhythms (p.a.a.)

Elena Apostol: - lyrique pentru voce și ansamblu de percuție (p.a.a.)

Mihaela Vosganian: Iranian Interferences pentru tombak, ansamblu de percuție și sunete procesate

Eric Sammut: Sugaria – Concert pentru marimbă, pian și ansamblu de percuție (p.a.r.)

GULLIVER (3) 

Ora 19.00, Ateneul Român

Orchestra Filarmonicii ”George Enescu” 

Camil Marinescu, dirijor

Viniciu Moroianu, pian

Dinu Lipatti: Concertino în stil clasic pentru pian și orchestră

Carmen Petra Basacopol: Concert pentru pian și orchestră

Ottorino Respighi: Pini di Roma

 

MATRIX (1)

Ora 19.00, Muzeul Municipiului București,

Grădina casei Filipescu-Cesianu (Calea Victoriei 151)

Irinel Anghel: Zoopera – Experimental ALTwork 

cu participarea formaţiei Rotheads şi a grupului de performeri TBA @ Time Factor(y)

Solişti: Irinel Anghel, Farid Fairuz, Paul Dunca, Călin Torsan, Darie Nemeş Bota

Performeri: Reka Csapo Dup, Daniel Stancu, Cristina Lilienfeld, Luiza Mitu, Diana Rotaru, Sabina Ulubeanu, Raluca Ghideanu, Smaranda Găbudeanu, Georgiana Dobre, Iulia Sima, Irina Maria Niţu, Teo Vărzaru, Lorena Călăraşiu, Daniel Sur, Raluca Roşu, Mihai Pintenaru, Sorina Mihalache, Alina Tofan, Alexandra Dascălu, Alexandru Claudiu Maxim, Ana Ghinea, Mihai Dragomir, Vlad Mihai, Oscar

Sonorizare: Green Sound Team

 

Vineri, 26 mai

ULISE (3)

Ora 17, Sala George Enescu a UNMB

Ansamblul Archaeus 

Liviu Dănceanu (conducerea muzicală)

Rodica Dănceanu (pian), Ana Radu (oboi), Ion Nedelciu (clarinet), Șerban Novac (fagot), Marius Lăcraru (vioară), Anca Vartolomei (violoncel), Sorin Rotaru (percuție)

Sorin Vulcu: Micrologus per Archaeus

George Draga: Echo

Adrian Raţiu: From Darkness to the Light

Dan Voiculescu: Trileme

Liviu Dandara: Multiversum

Corneliu Dan Georgescu: Attractio in Desertum

 

GULLIVER (4)

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România

Orchestra Națională Radio și Corul Academic Radio 

Cristian Oroșanu, dirijor

Ciprian Țuțu, dirijorul corului

Soliști: Diana Moș (vioară), Ion Bogdan Ștefănescu (flaut)

Mihai Măniceanu: Concert pentru vioară și orchestră (p.a.)

Adrian Iorgulescu: Concert pentru flaut și orchestră (p.a.r.)

Aurel Stroe: Mandala cu o polifonie de Antonio Lotti

MATRIX (2)

Ora 21.15, Sala de Operă și Multimedia a UNMB

“Maşinisme pentru 4 mecanici” – Improvizație pentru mașini de scris și laptop-uri

Diana Rotaru, Irinel Anghel – mașini de scris

Rufi (Marian Cîtu), Alin Zăbrăuţeanu – live electronics

Ora 21.30, Sala de Operă și Multimedia a UNMB

Ansamblul SonoMania 

Simona Strungaru, dirijor

Diana Rotaru, director artistic

Valentin Ghita (oboi), Mihai Pintenaru (clarinet), Raluca Stratulat (vioară), Tamara Dica (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello), Mihai Murariu (piano)

Invitat special: Cristina Lilienfeld (dans)

”Sound Fabric”- fabrică de ţesut obsesii

Henry Vega: Slow, slower pentru clarinet, violoncel, pian și sunete electronice (p.a.r.)

David Lang: light moving pentru vioară și pian (p.a.r.)

Marko Slaviček: Even tomb couldn’t silence that brat. Pentru clarinet, vioară, violoncel, pian și sunete electronice (p.a.r.)

Şerban Marcu: Arachne’s fabric pentru oboi, clarinet, vioară, violă și violoncel (p.a.)

Makoto Shinohara: Obsession pentru oboi și pian

Federico Gardella: Im freien zu spielen pentru clarinet, vioară, violoncel și pian (p.a.r.)

Dan Popescu: Neţesut (Unwoven) pentru ansamblu (p.a.)

Concert realizat cu sprijinul Centrului Național al Dansului București

 

Sâmbătă, 27 mai

Ora 9.00, Sala Dinu Lipatti a UNMB

Simpozion international de muzicologie dedicat compozitorilor

Aurel Stroe și Pascal Bentoiu

Coordonator: Olguța Lupu 

SECȚIUNEA AUREL STROE 

Octavian Nemescu: Aurel Stroe – Originalul

Corneliu Dan Georgescu: Tragicul contradicţiilor irezolvabile. „Privirea în gol“ a lui Aurel Stroe

Petruța Măniuț-Coroiu: Imagini iconice ale creației concertante a maestrului Aurel Stroe

Adalbert Grote: Little but Unique  – Aurel Stroe’s „Quintandre“ (1984)

Alexandru Leahu: Destinul în tragedia antică și în muzica „Orestiilor” lui Aurel Stroe

Valentina Sandu-Dediu: Opere românești în anii 70-80: protest sau disimularea mesajelor anti-comuniste?

Iulia Cibișescu-Duran: Aurel Stroe – Muzica de concert pentru pian, percuție și alămuri

Andrei Tănăsescu: Aurel Stroe și muzica de film

Nicolae Teodoreanu: Două drumuri: al minții si al inimii în „Hoeforele” lui Aurel Stroe

***In pauza: Lansarea colectiei de partituri SONATELE DE PIAN de AUREL STROE – Editura UNMB***

SECȚIUNEA PASCAL BENTOIU

Corneliu Dan Georgescu: A compune şi a reflecta. In memoriam Pascal Bentoiu

Laura Vasiliu: Pascal Bentoiu – gândirea simfonică, drept conștiință a timpului trăit

Elena Rotărescu: Tiparul dialectic al concepției creatoare oglindit în Concertul pentru vioară și orchestră op. 9 de Pascal Bentoiu

Grigore Constantinescu: Alternativa Bentoiu

Lorena Ioniță (studentă): Pascal Bentoiu la TVR

Ioana Bentoiu: Amintiri despre Pascal Bentoiu

 

ULISE (4) 

Ora 11, Sala Auditorium a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (III) 

Piese pentru flaut solo interpretate de studenții clasei prof. univ. dr. Ion Bogdan Ștefănescu

Dan Buciu: Mozaic II                                          Interpretează Vincențiu Mantu

Toru Takemitsu: Air                                            Interpretează Elena Greciuc

Cornel Tăranu: Cadenze per Antiphona                Interpretează Lorena Palade

Wil Offermans: Harmonics                                  Interpretează Dávid Borzási

Vasile Herman: Akes Samenos                          Interpretează Cristina Grigore

Toru Takemitsu: Voice                                        Interpretează Emőke Burján

Kazuo Fukushima: Mei                                       Interpretează Isabella Matei

Dan Dediu: Naufragi                                           Interpretează Carla Stoleru

Mihai Damian: Marsyas                                      Interpretează Teodora Iliescu

Liana Alexandra: Sonata                                     Interpretează Amalia Aldea

Dan Voiculescu: Sonata nr. 4                              Interpretează Amalia Aldea

Sorin Lerescu: Modalis IV op. 80 pentru flaut și ansamblu de flaute (p.a.) – Interpretează Ion Bogdan Ștefănescu și ansamblul ”Flaut Power”

MATRIX (3) / NIRVANA (5)

Ora 17, Sala George Enescu a UNMB 

Cvartetul de flaute Tétraflûtes 

Eliane Locher, Rozalia Agadjanian, Tanija Muller, Eliane Williner

Requiem for a glacier

Sofia Gubaidulina: Două mișcări din Cvartetul de flaute (p.a.r.)

Henry Purcell: Cold Song, din Regele Arthur (p.a.r.)

Dai Fujikura: Glacier (p.a.r.)

Joseph Lauber: Solitude – Sérénade – Méditation (p.a.r.)

Andreas Zurbriggen: Gletscherrequiem (Ewiges Eis, Schmelzendes Eis, Passacaglia für einen sterbenden Gletscher) (p.a.r.)

Dorothea Hofmann: Glacial sonorities (p.a.r.)

Doina Rotaru: Il Pianto del Ghiaccio (p.a.r.)

Rentaro Taki: Clair de lune sur les ruines du château (p.a.r.)

Concert realizat cu sprijinul Pro Helvetia 

 

MATRIX (4)

Ora 19, Studioul de Operă și Multimedia al UNMB

Ensemble Garage 

Liz Hirst (flaut), Nils Kohler (clarinet), Till Künkler (trombon), Yuka Ohta (percuție), Sabine Akiko Ahrendt (vioară), Annegret Mayer-Lindenberg (violă), Sergej Maingardt (sound design)

Pre-performance – Brigitta Muntendorf: Public Privacy #3.1 trumpet cover covered by trombone pentru trombon solo, video și bandă (p.a.r.)

Simon Steen-Andersen: Study for strings pentru vioară, violă și whammy pedal

Josh Spear: Quartet pentru trei interpreți și electronics (RFP)

Benjamin Grau: FFFFRRRSCH pentru flaut, percuție și electronics (FP)

Oliver Schneller: Zoetrope pentru flaut, clarinet și violă

Diana Rotaru: Glossolalia pentru vioară și bandă

Niclas Thobaben: Finish it! (new version) pentru flaut, clarinet, trombon și electronics

Post-performance – Brigitta Muntendorf: Public Privacy #1 flute cover pentru flaut, video și electronics

Concert realizat cu sprijinul Institutului Goethe, București

 

Duminică, 28 mai

ULISE (5) 

Ora 11, Sala George Enescu a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (IV)

Ansamblul Violoncelissimo 

Marin Cazacu, coordonator

Anatol Vieru: Fragment pentru 12 violoncele

Doina Rotaru: L’éternel retour pentru opt violoncele

Vladimir Scolnic: In Memoriam

Sebastian Androne: Celloviraptor pentru opt violoncele

Mihai Mitrea-Celarianu: Si! pentru opt violoncele

 

Ora 13.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Conferință a compozitorului Agustín Fernandez (Newcastle)

Cu sprijinul University of Newcastle (UK)

 

ULISE (6) 

Ora 16, Aula UCMR

Cvartetul de coarde Profil

Diana Moș (vioara I), Petru Nemțeanu (vioara a II-a), Marian Movileanu (violă), Mircea Marian (violoncel). Invitat: Costin Soare (chitară)

Ulpiu Vlad: Prin sunetele florilor albastre (p.a.a.)

Cornel Țăranu: Rezonanțe

Adrian Pop: Mătasea și metalul

Eugen Wendel: Cvartet de coarde nr.2 (p.a.a.)

Nicolae Teodoreanu: Cvartet de coarde nr.2 (p.a.a.)

Agustín Fernandez: String Quartet No.2 (p.a.r.)

 

GULLIVER (5) 

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România 

Orchestra Simfonică București

Radu Postăvaru, dirijor

Solist: Mihai Ungureanu (pian)

Mihai Moldovan: Vitralii

Liviu Dănceanu: Nord-Sud

Nicolae Brînduș: European Parody

Pascal Bentoiu: Concert nr. 2 pentru pian și orchestră

Cluj Modern 2017

The 12th edition of CLUJ MODERN, one of the most important new music festivals in Romania, will take place this year between April 22-28. You can find the detailed program and the list of organizers and partners on the official website.

PROGRAM

April 22

DIASPORA ”BETWEEN ENERGY AND NOSTALGY”

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

AdHOC Ensemble

Conductor: Matei Pop,  special guest: Mircea Ardeleanu - percussion

PROGRAM:

Dana Probst (Vienna) – Hanging Vaults (2012)

Gabriel Irányi (Berlin) –  Bird in space for solo piano (2005)

Corneliu Dan Georgescu (Heidelberg) – Whati-Waiata (2015)

Dora Cojocaru (Montreal) – Polovragi (2004)

Horia Șurianu (Paris) – Antonymes Sonores (2014)

Liviu Marinescu (California) – Harmonic fields (2010)

Ghenadie Ciobanu (Chișinău) – The Signs that are Reflected At Sky (2014)

Adina Dumitrescu (Tampere/Finlanda) – Când mările se deschid în oceane (2006)

April 23

CLUJ à LA CARTE

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

PROGRAM:

Iulia Cibișescu-Duran – Decupaje for piano (2015) – p.a.a.

Sigismund Toduță – 4 Coral-preludes (from the cycle 7 Coral-preludes for organ, 1985)

György Selmeczi – Two Religious Songs for voice, clarinet and organ (1993)

Valentin Timaru – Sonata for solo oboe (1967)

Constantin Rîpă – Tulnic for trombone and piano (1983)

Adrian Borza – Here and NowGothan for live electronics (2015)

Tudor Feraru – Trei bagatele for wind quintet (2000)

Răzvan Metea – Avatar for wind quintet (2003)

Dan Voiculescu – Dialogues for solo piano (1975)

Ionică Pop – AIR-PIAN_OP. elipticD2i @ D/G_M-A  for wind quintet and piano (2017) – world premiere

PERFORMERS:  Silvia Sbârciu – piano,  Erich Türk – organ,  Daniela Păcurar – soprano, Alexandru Rebreanu – flute,  Bence Haáz – oboe,  Răzvan Poptean – clarinet,  Gabriel Cupșa – horn,  Cătălin Lup – bassoon,  Leonard Neamț – trombone

April 24

STRINGS ONLY

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

I.

Ion Storojenco – cello

Paul Hindemith - Sonata for solo cello op.25 nr. 3 (1927)

Gerald Resch - „Al fresco” (2012)

Miklós Rózsa – „Toccata capricciosa” op.36 (1976)

II.

The Transylvanian Quartet

Gabriel Croitoru – 1st violin, Nicușor Silaghi – 2nd violin, Marius Suărășan – viola, Vasile Jucan – cello

H.P. Türk: Meditationen über KV 499 (1975)

P. Bentoiu: Quartet No. 2 „of the consonances”, op. 19 (1973)

April 25

”VERDE” (“Green”)

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

GREEN THING Ensemble (Vienna)

Matei Ioachimescu – flute, Natalija Isakovic - violin, Ana Topalovic – cello, Alfredo Ovalles – piano

PROGRAM:

Cristian Lolea – Mechanisms (2014)

Annie Gosfield - Cranks and cactus needles  (2008)

Diana Rotaru - Verde (2014)

Ciprian Pop – Magique (2017) – world premiere

Cristian Bence-Muk – 9 ½ minutes of stress (2014/2017)

Călin Ioachimescu – Tetra-chords (2014)

Juljia Bal – Chochek (2014)

April 26

MASTERCLASS FEZA TANSUG (ISTANBUL, TURKEY)

The “Gheorghe Dima” Music Academy – HALL 11 (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 10 a.m.

Social Change, Modernity and Music in Turkey

ARCADIA Quartet

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

Ana Török – 1st violin, Răsvan Dumitru – 2nd violin, Traian Boală – viola, Zsolt Török – cello

Special Guest: Julia Sitkovetsky– soprano (Great Britain)

PROGRAM:

Adrian Pop – Țiituri 1 for violin and cello (2006)

Paul Constantinescu – Two Etudes in Byzanthine Style for violin, viola, cello (1929)

Arnold Schönberg – Quartet No. 2 in F# Major, with solo soprano (1908)

27 April

INTERNATIONAL MUSICOLOGY SYMPOSIUM

The “Gheorghe Dima” Music Academy – HALL 11 (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 9:30 a.m. – 6:30 p.m. 

Folk Music as a Fermenting Agent for Composition, Past and Present

Event realized in partnership with The Bartók Archives in Budapest

Keynote speaker: prof. William Kinderman (University of Illinois Urbana-Champaigne, USA)

Speakers:

Vikárius László (Budapest Bartók Archives)

István Németh (Budapest Bartók Archives)

Dan Variu (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

Pavel Pușcaș (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

Bianca Ţiplea Temeş (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

Feza Tansug  (Ipek University, Ankara, Turcia)

Javier Suárez-Pajares (Universidad Complutense Madrid, Spania)

Belén Pérez Castillo (Universidad Complutense Madrid, Spania)

Nicolae Gheorghiţă (Universitatea Națională de Muzică București)

Ioan Haplea  (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

”ETHNOCHOROLOGHION”

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

Cappella Transylvanica Chamber Choir

Conductor: Cornel Groza, special guest: Emil Simion - percussion

PROGRAM:

Adrian Iorgulescu – Strigături II (1994)

Nicolae Brînduș – Strigătură de alean nr. 2 for solo percussion (1984)

Șerban Marcu – Florile dalbe (2016)

Adrian Pop – Kontula lemonia (Lămâi subțirel – 1987)

Alexandr Tanev – Slance barza (1979)

Dan Variu – FolcloRitmic for solo percussion (2017) – p.a.a.

Ulpiu Vlad – De nuntă (1985)

Tudor Jarda – Nunta țărănească (1967)

Béla Bartók – Hej, de sokszor megbántottál (Hei, de multe ori m-ai mâhnit) from the cycle Cântece secuiești for male choir (1932)

Steve Reich – Music for Pieces of Wood (1973) and Clapping Music (1972)

28 April

MASTERCLASS WILLIAM KINDERMAN (ILLINOIS UNIVERSITY, SUA)

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 10 p.m.

New Approaches to Beethoven Interpretation

VOCAL-SYMPHONIC CONCERT 

UBB Auditorium Maximum – 7 p.m. 

The Orchestra and Choir of the “Transylvania” Philharmonic in Cluj

Conductor: Tiberiu Soare

Choir conductor: Cornel Groza

PROGRAM:

Krzysztof Penderecki – Ofiarom Hiroszymi -Tren (For the Hiroshima victims – Lamento, 1960)

Miklós Csemiczky – Violin Concerto – world premiere (2015) – Soloist: Kristóf Tóth (Hungary)

Cornel Țăranu – „semper idem” for saxophone and orchestra – world premiere (2016) – Soloist: Daniel Kientzy (France)

Cristian Misievici – Lamentație și descătușare for choir and orchestra (2014)

Cluj Modern Symposium 2017

Gheorghe Dima Music Academy in Cluj-Napoca, Romania, in collaboration with Sigismund Toduţă Doctoral School and the Association of the Composers and Musicologists is pleased to announce the Symposium FOLK MUSIC AS A FERMENTING AGENT FOR COMPOSITION, PAST AND PRESENT, hosted by the Gheorghe Dima Music Academy on April 27, 2017 and coordinated by musicologist Bianca Ţiplea Temes.

The event is organized within the Cluj Modern Festival and features an exciting line-up of contributors, aiming to provide a forum for a dialogue among scholars from various musical standpoints.

 

Session 1:   In Bartók’s Wake 

William Kinderman (IllinoisUniversity) – keynote speaker

Béla Bartók’s Idea of “Idealized Folk Music”: A Community of Peoples “despite all war and strife”

Vikárius László (Budapest Bartók Archives, Institute for Musicology, Research Centre for the Humanities of the Hungarian Academy of Sciences; Ferenc Liszt Academy of Music)

Bartók’s Credo: Editing Cantata Profana for the Béla Bartók Complete Critical Edition

István G. Németh (Institute for Musicology, Research Centre for the Humanities, Hungarian Academy of Sciences, Budapest)

‘Verbunkos’, Béla Bartók, and Adrian Pop: A Hidden History of Folk Musical Influence

Dan Variu (Gh. Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

(Pan)Cultural Interference as a Compositional Tool

Pavel Puşcaş (Gh. Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

Archetype and/or Sonorous Substance

Bianca Ţiplea Temeş (Gh. Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

Modern Tapestry from Vintage Fabrics: “Colindă Baladă” by György Kurtág

 

Session 2:    Folk Music Worldwide

Feza Tansuğ  (Istanbul)

The Humanely Unison: Beethoven’s Turkish Source of Inspiration in His Chorus of Dervishes

Javier Suárez-Pajares (Universidad Complutense Madrid)

Folk Traditions and Sources in the Guitar Works of Julián Arcas (1832-1882) and His Contemporaries

Belén Pérez Castillo (Universidad Complutense Madrid)

From Conflict to Normalization: Two Approaches to the Basque Folk Heritage from the Spanish Concert Music

Nicolae Gheorghiţă (National University of Music Bucharest)

In the Service of Propaganda: Aesthetic Discourses and Musical Genres in the Music of the Romanian People’s Army

Ioan Haplea  (Gh.Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

Ratios and Proportions in Folklore and in Several Works of Cristian Misievici. The Issue of Privileged Locations in Anonymous and in Cultured Musical Speech

Adrian Pop (Gh.DimaMusicAcademyCluj-Napoca)

Did George Enescu Know Romanian Folklore?

 

SIMN 2017

The International New Music Week | Bucharest, May 21-28 2017  | Artistic Director: Dan Dediu

PROGRAM  (Romanian version HERE)

Sunday, 21st May

Romanian Athenaeum, 19.00 h

Young Performers and New Music (I)

Concerto Orchestra
Bogdan Vodă, conductor

Soloists: Sorin Petrescu (piano), Doru Roman (percussion), Judith Blaauw (oboe), Erik Sandberg (French horn), Barrie Webb (trombone), Marius Ungureanu (viola)

Violeta Dinescu: Lebenszeiten for Piano, Percussion and Orchestra (RFP)
Andrei Tănăsescu: Ciuleandra for Piano, Percussion and Orchestra (RFP)
Dan Dediu: Wagner Under – ConcertOpera for Oboe, French Horn, Trombone, Viola and Orchestra (RFP)

Monday, 22nd May

Auditorium Hall of UNMB, 17.00 h

Reincarnations & Reinventions

Tamara Smolyar (piano)

Paul Grabowsky: …Aus der Tiefe… (RFP)
Thomas Reiner: Variations on ‘Tuireamh Mhic Fhinin Dhuibh’ (FP)
Oddvar Lönner: Reinkarnationen II in 8 movements (FP)
Noel Fidge: Sonata no.2 (FP)
Kenji Fujimura: Reinventions – Suite for Piano (FP)

Composers’ Union Hall, 19.00 h

devotioModerna Ensemble

Carmen Cârneci, conductor

Carla Stoleru (Flute), Valentin Ghita (Oboe), Mihai Bădiță (Clarinet), Cristian Buciumaș (Bassoon), Natalia Pancec (Violin), Dan Cavassi (Cello), Mihai Murariu (Piano), Alexandru Stroe (Percussion)

Invitați: Endre Guran (Viola), Costin Soare (Guitar),

Veronica Anghelescu: Edelweiss op.11 for Clarinet
Tatjana Milošević: Chatatutu for Flute, Piano, Violin
Krzysztof Penderecki: Cadenza for Solo Viola
Carmen M. Cârneci: -embER (die Stille, ich) for Solo-Cello and Ensemble
Victor Alexandru Colțea: Blast for (Bass-)Clarinet and Drum-set
Mihai Murariu: Rorschach for Ensemble (FP)
Octavian Nemescu: BeseptimaIT pour 7 heures du soir – Étage 4 for Ensemble

Tuesday, 23rd May

Composers’ Union Hall, 17.00 h

DOUBLE RECITALS

ARCORD in Spirit“
Ana Topalovic (cello), Nikola Djoric (accordeon)

Armin Sanayei: Singing Rooster
Gabriele Proy: Thorium
Catalin Cretu: Prosopopeea urmei
Margareta Ferek-Petric: Killing Godot
Dimitris Mousouras: Violaccordeon
Volodymyr Runchak: Kyrie Eleison
Johanna Doderer: Wutmarsch

Matei Ioachimescu (flute), Miriam Adefris (harp)

Witold Lutoslawski: Three fragments 
Timothy Page: Curl for Flute, Harp and Live Electronics
Carmen Petra Basacopol: Fantasia for flute and harp
Calin Ioachimescu: A due for flute and harp
Toru Takemitsu: Toward the sea

George Enescu Hall of UNMB, 19.00 h

Claudia Codreanu (mezzosoprano)
Diana Vodă (piano)

Valentin Timaru: Noapte de mai (lyrics by Lucian Blaga)
Dan Voiculescu: Two Songs: Înapoierea cheii, Muzica (lyrics by Nichita Stanescu)
Diana Vodă: Eu am iubit (lyrics by T. Mazilu)
Dumitru Capoianu: Two Songs: Ploua, Vin tigancile (lyrics by George Topârceanu)
Dan Buciu: Two Songs: Arpagic, Mâța (lyrics by Ana Blandiana)
Nicolae Coman: Three Songs: L’ ombra del mar, Apunt, L’ amor tal volta (lyrics by Miguel Marti i Pol)
Menachem Zur: Gesang eines Hundes (text by Franz Kafka)

Wednesday, 24th May

Mediateque – Projection Hall of UNMB, 11.00 h

Conference of the composer Isabel Mundry (Zürich)

With the kind support of Zürcher Hochschule der Künste

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Preludiu Chamber Choir
Voicu Enăchescu, conductor

Works by Dan Buciu, Irina Odăgescu, Pascal Bentoiu, Viorel Munteanu, Christian Alexandru Petrescu, Livia Teodorescu-Ciocănea, Lucian Beschiu

Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

Orchestra de Cameră Radio
Tiberiu Oprea, conductor

Soloists: Alexandru Matei (tam-tam), Fernando Mihalache (acordeon), Cristian Miclea (clarinet)

Petru Stoianov: Hiperboreeana I for String Orchestra
Maia Ciobanu: Concerto for Clarinet and String Orchestra
Mihnea Brumariu: Überall ist Babylon for Two Mini-String Orchestras and Piano (FP)
George Balint: în-sine cu de-Sine – Poem for Gongs and Chamber orchestra (FP)
Aurel Stroe: Concert for Accordeon and Chamber Ensemble (RFP)

Thursday, 25th May

• Mediateque – Projection Hall of UNMB, 16.00 h

Musicology Colloquium ”Music in Dark Times”

Guest: Andrea Bohlman (University of North Carolina – Chapel Hill/Wissenschaftskolleg zu Berlin)

With the kind support of New Europe College

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Young Performers and New Music (II)

Game Percussion Ensemble
Alexandru Matei (coordinator)

Bogdan Vodă: Scales, Harmonies and Rhythms
Elena Apostol: - lyrique for Soprano and Percussion Ensemble
Mihaela Vosganian: Iranian Interferences for tombak, percussion ensemble and processed sounds

Romanian Atheneum, 19.00 h

George Enescu Philharmonic Orchestra
Camil Marinescu, conductor

Soloist: Viniciu Moroianu (piano)

Dinu Lipatti: Concertino in Classical Style for Piano and Orchestra
Carmen Petra Basacopol: Concerto for Piano and Orchestra
Ottorino Respighi: Pini di Roma

Bucharest Metropolitan Museum, Filipescu-Cesianu House, 19.00 h

“Zoopera” by Irinel Anghel
Experimental ALTwork

Friday, 26th May

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Archaeus Ensemble
Liviu Dănceanu (coordination)

Rodica Dănceanu (piano), Ana Radu (oboe), Ion Nedelciu (clarinet), Șerban Novac (bassoon), Marius Lăcraru (violin), Anca Vartolomei (cello), Sorin Rotaru (percussion)

Sorin Vulcu: Micrologus per Archaeus
George Draga: Echo
Adrian Raţiu: From Darkness to the Light
Dan Voiculescu: Trileme
Liviu Dandara: Multiversum
Corneliu Dan Georgescu: Attractio in Desertum

Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

National Radio Orchestra
Cristian Oroșanu, conductor

Soloists: Diana Moș (violin), Ion Bogdan Ștefănescu (flute)

Mihai Măniceanu: Concerto for Violin and Orchestra (FP)
Adrian Iorgulescu: Concerto for Flute and Orchestra (RFP)
Aurel Stroe: Mandala with a Polyphony by Antonio Lotti

Opera & Multimedia Hall of UNMB, 21.15 h

SonoMania Ensemble
Simona Strungaru, conductor

Diana Rotaru (coordination)

Valentin Ghita (oboe), Mihai Pintenaru (clarinet), Raluca Stratulat (violin), Tamara Dica (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello), Mihai Murariu (piano).

Special Guest: Cristina Lilienfeld (dance)

“Maşinisme pentru 4 mecanici” – Improvisation for typewriters and laptops
Diana Rotaru, Irinel Anghel – typewriters
Rufi (Marian Cîtu), Alin Zăbrăuţeanu – live electronics

”Sound Fabric”

Henry Vega: Slow, slower for clarinet, cello, piano and electronics (RFP)
David Lang: light moving for violin and piano (RPF)
Federico Gardella: Im freien zu spielen for clarinet, violin, cello and piano (RPF)
Şerban Marcu: Arachne’s fabric for oboe, clarinet, violin, viola and cello (FP)
Marko Slaviček: Even tomb couldn’t silence that brat. for clarinet, violin, cello, piano and electronics (RPF) – dance: C. Lilienfeld
Makoto Shinohara: Obsession for oboe and piano
Dan Popescu: Neţesut (Unwoven) for ensemble (FP) – dance: C. Lilienfeld

Saturday, 27th May

Dinu Lipatti Hall of UNMB, 9.00 h

Aurel Stroe and Pascal Bentoiu
International Musicology Symposium
Coordinaton: Olguța Lupu

George Enescu Hall of UNMB, 11.00 h

Young Performers and New Music (III)
Solo Flute Pieces performed by students of Ion Bogdan Ștefănescu

Dan Buciu: Mozaic II (Vincențiu Mantu)
Toru Takemitsu: Air (Elena Greciuc)
Cornel Tăranu: Cadenze per Antiphona (Lorena Palade)
Wil Offermans: Harmonics (Dávid Borzási)
Vasile Herman: Akes Samenos (Cristina Grigore)
Toru Takemitsu: Voice (Emőke Burján)
Kazuo Fukushima: Mei (Isabella Matei)
Dan Dediu: Naufragi per flauto solo (Carla Stoleru)
Mihai Damian: Marsyas (Teodora Iliescu)
Liana Alexandra: Sonata (Amalia Aldea)
Dan Voiculescu: Sonata nr. 4 (Amalia Aldea)
Sorin Lerescu: Modalis IV for flute and flute ensemble (FP)
(Ion Bogdan Ștefănescu and ensemble ”Flaut Power”)

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Ensemble Tétraflûtes
Eliane Locher, Rozalia Agadjanian, Tanija Muller, Eliane Williner

”Requiem for a glacier”

Sofia Gubaidulina: 2 mouvements tirés du Quatuor pour Flûtes (RPF)
Henry Purcell: Cold Song, tiré du Roi Arthur (RPF)
Dai Fujikura: Glacier (RPF)
Joseph Lauber: Solitude – Sérénade – Méditation (RPF)
Andreas Zurbriggen: Gletscherrequiem (Ewiges Eis – schmelzendes Eis, Passacaglia für einen sterbenden Gletscher) (RPF)
Dorothea Hofmann: Glacial sonorities (RPF)
Doina Rotaru: Il Pianto del Ghiaccio (RPF)
Rentaro Taki: Clair de lune sur les ruines du château (RPF)

With the kind support of Pro Helvetia

Opera & Multimedia Hall of UNMB, 19.00 h

Ensemble Garage
Liz Hirst (flute), Nils Kohler (clarinet), Till Künkler (trombone), Yuka Ohta (percussion), Sabine Akiko Ahrendt (violin), Annegret Mayer-Lindenberg (viola), Dominik Kleinknecht (sound design)

Pre-performance
Brigitta Muntendorf: Public Privacy #3.1 trumpet cover covered by trombone for solo trombone, video and tape (RFP)

Simon Steen-Andersen: Study for strings for violin, viola and Whammy Pedal
Josh Spear: Quartet for three performers and electronics (RFP)
Benjamin Grau: FFFFRRRSCH for flute, percussion and electronics (FP)
Oliver Schneller: Zoetrope for flute, clarinet and viola
Diana Rotaru: Glossolalia for violin and tape
Niclas Thobaben: Finish it! (new version) for flute, clarinet, trombone and electronics

Post-performance
Brigitta Muntendorf: Public Privacy #1 flute cover for flute, video and electronics

With the kind support of Goethe Institut,Bucharest

Sunday, 28th May

George Enescu Hall of UNMB, 11.00 h

Young Performers and New Music (IV)

Ensemble Violoncelissimo
Marin Cazacu (coordinator)
Works by Pierre Boulez, Mihai Mitrea-Celarianu, Anatol Vieru, Doina Rotaru, Sebastian Androne, Vladimir Scolnic

• Mediateque – Projection Hall of UNMB, 13.00 h

Conference of the composer Agustín Fernandez (Newcastle)

With the kind support of University of Newcastle (UK)

Composers’ Union Hall, 16.00 h

Profil String Quartet
Diana Moș (violin I), Petru Nemțeanu (violin II), Marian Movileanu (viola), Mircea Marian (cello)
Costin Soare (guitar)

Ulpiu Vlad: Prin sunetele florilor albastre (FP)
Adrian Pop: Mătasea și metalul
Cornel Țăranu: Rezonanțe
Nicolae Teodoreanu: NW (FP)
Agustín Fernandez: String Quartet No.2 (RFP)

Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

Bucharest Symphony Orchestra

Radu Postăvaru, conductor
Soloist: Mihai Ungureanu (piano)

Mihai Moldovan: Vitralii
Liviu Dănceanu: Nord-Sud (FP)
Nicolae Brînduș: A European Parody
Pascal Bentoiu: Concerto No. 2 for piano and orchestra

MUSICAL CRAIOVA 2016

CRAIOVA MUZICALĂ 2016 / MUSICAL CRAIOVA 2016:

Live the Experience! Be contemporary! | November 18-30, Craiova 2016

The 43rd edition of CRAIOVA MUZICALĂ  International Music Festival is, for the first time, dedicated to modern and contemporary music: from masterpieces of the XXth century – Igor Stravinski, Olivier Messiaen, György Ligeti or Ştefan Niculescu –, to the latest musical creations. For 2 weeks, between November 18-30, Craiova will gather many and various aspects of the contemporary music phaenomenon: avangarde, jazz, postmodernism, structuralism, performance, musical theater – all united by the joy of making and giving music, and open to all kinds of public and new experiences lovers.

The festival is organized by the “Oltenia” Philharmonic in Craiova, with the support of the Craiova City Hall and has invited, for this edition, composer Doina Rotaru as a honorary artistic director.

CRAIOVA MUZICALĂ #43 EVENTS:

  • 3 Symphonic Concerts: the “Oltenia” Philharmonic Orchestra and the “Oltenia” Chamber Orchestra
  • 9 Chamber music concerts: Pearls Before Swine Experience (Sweden), Green Thing Ensemble (Austria), SIGMA Project – saxophone quartet (Spain), Trio Contraste, Profil, SonoMania, Atem Duo, Percutissimo (Romania), LOGOS String Quartet (USA)
  • 5 Recitals: Mario Caroli (flute, Italy/France), Barrie Webb (trombone,England), Ghenadie Rotari (accordion, Moldavian Republic), Mihai Măniceanu (piano,Romania), Veronica Anuşca and Mihai Murariu (lied recital,Romania)
  • 2 Jazz Concerts: Mircea Tiberian Band, Jazzappella (Romania)
  • 2 Performance-Concerts / Instrumental theater: Muttis Kinder (Germany), Irinel Anghel & guests (Romania)
  • 2 Silent film with live music projections: “Tabu” (1931) by F.W. Murnau, witn music by Vioieta Dinescu (Germany) – performing Trio Contraste; the animation “Odboy and Erordog” by Marcus Fjellström – performing Pearls Before Swine Experience (Sweden)
  • Musicology Symposium: Mechanics and Mechanisms in Music

Entrance: 10 RON / concert

Details: http://www.filarmonica-oltenia.ro/

 PROGRAM: 

 

Friday, 18.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Festival Opening

„Oltenia” Philharmonic’s Symphony Orchestra

Conductor: Tiberiu Soare

Soloists: Emil Vişenescu (clarinet), Adam Kosmieja (piano /Poland)

Program:

Ştefan NiculescuCantos for clarinet and orchestra

Jerzy KornowiczBig Transition for piano and orchestra

Dan DediuAtlantis for orchestra

 

Saturday, 19.11.2016

 

 “Filip Lazăr” Hall – „Oltenia” Philharmonic

12:00 – Musicology Symposium: Mechanics and Mechanisms in Music – Composers of 20th Century

Speakers: Bianca Temeș, Ştefan Firca, Vlad Văidean, Constantin Secară

 

Philharmonic Hall

5 p.m.- Chamber Music Concert

”Mai în glumă, mai în serios” / ”Jokingly, seriously”

Trio Contraste Ensemble (Timişoara)

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flutes), DORU ROMAN (percussion), SORIN PETRESCU (piano)

Program:

Miklos MarosRush

Ernst-Lothar von KnorrNächtliche Suite

Corneliu Dan GeorgescuMotive transilvane / Transylvanian Tunes

Wil OffermansHarmonics

Jos ZwanenburgVoices

Maia CiobanuTrio nr. 273, op. 2 / Trio No. 273, Op. 2

Laura ManolachePlecarea (pe un text de Urmuz) / The Leaving (on a text by Urmuz)

Aurel StroeTrei piese pastorale / Three Pastoral Pieces

Lucian MețianuAttracteur étrange

Horst LohseThe Seven Deadly Sins

Christoph KellerMozart in Argentine

Christoph KellerBeethoven in Brazil

 

 “Marin Sorescu” National Theatre Hall

Extraordinary Concert: a cappella, music, show

20.00 - Muttis Kinder (Germany) – VOCAL TRIO

CLAUDIA GRAUE, MARCUS MELZWIG, CHRISTOPHER NELL

 

Sunday, 20.11.2016

 

Philharmonic Hall

5 p.m.-  Percussion Concert

Percutissimo Ensemble (Timişoara), music direction: DORU ROMAN

Soloists:

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flute), DORIN CUIBARIU (clarinet)

Program:

Darie Nemeș-BotaFight and Light

George CrumbAn Idyll for the Misbegotten

Violeta DinescuAlean / Yearning

Nebojsa Jovan JivkovićTrio per Uno (p. I)

Halyna OvcharenkoWhat the Shaman Saw

Doron KaufmannStreams of Life

Carmen CârneciSonge du Dragon Rouge

Minoru MikiMarimba Spiritual

Ion Bogdan ȘtefănescuPianissimo Summer Dream

 

8 p.m. - Silent-film Projection with Live Music

TABU (1931) - director: F. W. Murnau

Music: VIOLETA DINESCU

Performing Artists:

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flute), DORIN CUIBARIU (clarinet), SORIN PETRESCU (piano), DORU ROMAN (percussion)

 

 

Monday, 21.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m.- Chamber Music Concert

”SIGMA” Project (Spain) – Saxophone Quartet

Program:

Georg Friedrich Haas: Saxophonquartett

Josep PlanellsWork in Progress

Alberto PosadasKnossos

Luis de PabloRumia

Ramon LazkanoJalkin

Isabel UrrutiaContre vents et marées

 

8 p.m.-  Jazz Concert

JAZZAPPELLA - Vocal Sextet, music direction: Zoltán András

 

Tuesday, 22.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m.- Piano Recital

MIHAI MĂNICEANU (Bucharest)

Program:

György LigetiMusica ricercata (nr. 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11 )

Olivier MessiaenVingt regards sur l’enfant-Jésus (nr. 11 )

Remus GeorgescuInterludiu și Toccata (din Suita a II-a pentru pian) / Interlude and Toccata (from the Piano Suite No. 2)

Vlad MaistorovicitransScent

Henryk GóreckiPiano Sonata No. 1

Salvatore SciarrinoAnamorfosi

 

8 p.m.- Chamber Music Concert

ATEM Duo (Timişoara)

CRISTINA CONSTANTIN (violin), VICTOR PĂRĂU (piano)

Program:

Arvo PärtFratres for violin and piano

Kaija SaariahoCalices for violin and piano

Toru TakemitsuRain Tree Sketch II – in memoriam Olivier Messiaen for piano

Sofia GubaidulinaDancer on a Tightrope for violin and piano

George CrumbFour Nocturnes (Night music II) for violin and piano

Arvo PärtSpiegel im Spiegel for violin and piano

 

Wednesday, 23.11.2016

 

Philharmonic’s Foyer

6.30 p.m. - CD Release: Contemporary Trombone Classics Barrie Webb

 

Philharmonic Hall

7 p.m.-  Extraordinary Recital

BARRIE WEBB - trombone (England)

Guest Artist: MIHAI MĂNICEANU (piano)

Program:

Giacinto ScelsiThree Pieces

Luciano BerioSequenza V

Jonathan HarveyRicercare una Melodia

Stuart GreenbaumIn Transit

Johannes BrahmsIntermezzo op. 119, nr. 1

Katsuji MaedoIntermezzo

Takashi FujiiDancing Bones

Ernst KrenekFive Pieces

 

Thursday, 24.11.2016

 

 “Filip Lazăr” Hall – „Oltenia” Philharmonic

5 p.m. -  Improvisation Workshop with IRINEL ANGHEL

 

Philharmonic Hall

7 p.m. – Extraordinary Recital

MARIO CAROLI - flute (Italy)

Guest Artist: MIHAI MĂNICEANU (piano)

Program:

Claude DebussySyrinx

Joji YuasaMai-Bataraki II (pentru flaut alto / for flute alto)

André JolivetChant de Linos (pentru flaut și pian / for flute and piano)

André JolivetPour une communion sereine de l’être avec le monde (Incantation nr. 4)

Ivan FedeleDonax

Federico GardellaCinque cori notturni sotto la costa (pentru flaut alto / for flute alto)

Toru TakemitsuAir

Kaija SaariahoLaconisme de l’aile

 

Friday, 25.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Symphonic Concert

„Oltenia” Philharmonic’s Symphony Orchestra

Conductor: GHEORGHE COSTIN

Soloists:

MARIO CAROLI – flute (Italy)

BARRIE WEBB (trombone, England)

Program:

Liviu DănceanuSeven Days for trombone and orchestra

Doina RotaruL’Ange avec une seule aile for flute and orchestra

Igor StravinskyThe Firebird Suite for orchestra

 

Student’s House of Culture

9 p.m.-  The Island from the Day After (Fictional Performance-concert)

IRINEL ANGHEL & Friends

Irinel Anghel – voice, performance; Bogdan Frigioiu – electric guitar;  Marian Cîtu – electronics;  Barrie Webb – trombone;  Mihai Pintenaru – clarinet;  Luiza Mitu – performance; Irina Maria Niţu – performance;  Andrada Băleanu – performance;  Daniela Ionescu – performance;  Ioana Stama – performance

 

Saturday, 26.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Chamber Music Concert

Povestind / Narrating – SonoMania Ensemble (Bucharest)

MIHAI PINTENARU (clarinet), RALUCA STRATULAT (violin)MIHAI MURARIU ( piano)

Artistic Director: DIANA ROTARU

Guest, Actor MIKLOS BÁCS

Program:

Gabriel MălăncioiuSanran for clarinet and violin

Mihai MăniceanuCantabile e Presto for violin and piano

Tiberiu Olah„Magic Bird” Sonata for clarinet solo

Toshio HosokawaAncient Dance for violin and piano

Igor StravinskyThe Soldier’s Tale for clarinet, violin and piano

 

Sunday, 27. 11.2016

 

Philharmonic Hall

5 p.m.- Chamber Music Concert

Peärls Before Swïne Experience Ensemble (Sweden)

Program:

Klas Torstensson: Pocket Violin Concerto

Annie Gosfield: Cranks and Cactus Needles

Mattias Petersson: 1st Application

Marcus Fjellström: Odboy and Erordog (cartoon animation with live music)

Hanna Hartman: Neighbors above are louder than neighbors below

 

8 p.m.-  Chamber Music Concert

„Oltenia” Philharmonic’s Chamber Orchestra

Conductor: IVAN ILIEV (Bulgaria)

Soloist:

JURE GRADIŠNIK (trumpet,Slovenia)

Program:

Aaron CoplandQuiet City for trumpet, English horn, and strings -  JURE GRADIŠNIK (trumpet, Slovenia), LOREDANA CIOCAN (English horn)

Leoš JanáčekSuite for string orchestra

André JolivetConcertino for trumpet, string orchestra and piano – JURE GRADIŠNIK (trumpet, Slovenia), ANDREEA STOICA (piano)

Benjamin BrittenSimple Symphony, Op. 4

 

Monday, 28.11.2016

Philharmonic Hall

5 p.m. – Lied Recital

VERONICA ANUȘCA (soprano), MIHAI MURARIU (piano)

Program:

Compositions by Mihail Jora (Riddle, Song for the Light)Constantin Brăiloiu (Autumn)Theodor Rogalski (The Willow)Livia Teodorescu-Ciocănea(Autumn’s Gospels)Felicia Donceanu (The Steps)Mihai Murariu (Three)Leonard Bernstein (La bonne cuisine)Daniel Sabzghabaei (Four Glimpses of Desire)

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Chamber Music Concert

PROFIL Ensemble (Bucharest)

Artistic Director: DAN DEDIU

DIANA MOȘ (violin), MARIAN MOVILEANU (viola), MIRCEA MARIAN (cello), ADRIANA MAIER (piano)

Program:

Valentin Gheorghiu: Adagio for violin, cello and piano

Ștefan Niculescu: Per tre for violin, viola and cello

Mihai Măniceanu: Crescendo for violin solo

Thomas Beimel: Aria for violin, cello and piano

Dan Dediu: Pirouettes pierrotiènnes for violin, viola, cello and piano

Miriam Marbé: Tromelbass for violin, viola and cello

 

Tuesday, 29.11.2016

Art Museum

5 p.m.-  Accordion Recital

GHENADIE ROTARI (Republic ofMoldova)

Guest Artist:

ANA TOPALOVIĆ (cello, Austria/Serbia)

Program:

Sofia GubaidulinaDe Profundis

Gerard GriseyPassacaille

Magnus LindbergJeux d’anches

Salvatore SciarrinoVagabonde blu

Sofia GubaidulinaIn Croce (acordeon și violoncel / accordion and cello)

Vladimir ZubitskySonata nr. 2 - Slavonic

 

Philharmonic Hall

7 p.m.-  Chamber Music Concert

Partner: ROMANIAN CULTURAL INSTITUTE

GREEN THING Ensemble (Austria)

Matei Ioachimescu (flute), Natalija Isaković (violin), Ana Topalović (cello), Alfredo Ovalles (piano)

Program:

Călin IoachimescuTetrachords

Cristian LoleaMechanisms

George CrumbVox Balaenae

Diana RotaruVerde / Green

Jennifer HigdonPiano Trio

Julija BalChochek

 

Wednesday, 30.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m. - Chamber Music Concert

LOGOS String Quartet (USA)

Espen Lilleslåtten, Roxana Pavel (violin), Elias Goldstein (viola), Dennis Parker (cello)

Program:

Dmitri ShostakovichString Quartet No. 3 in Fa Major, Op. 73

Paul Creston: String Quartet

Daniel Schnyde: Great Places - String Quartet No. 4

Claude DebussyString Quartet in G minor, Op. 10

 

Philharmonic Hall

8 p.m.- Jazz Concert

“Both Sides of the River”

MIRCEA TIBERIAN (piano), CHRIS DAHLGREN (doublebass, USA), JOHN BETSCH (drums,USA)

Meridian Festival – November 2016 – 12th edition

International MERIDIAN Festival – organized by the Romanian Section of ISCM – 12th edition

November 14-20 2016 – Bucharest

PROGRAM 

(DETAILED VERSION HERE – IN ROMANIAN)

MONDAY 14.11

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

LYRICAL INTERFERENCES

Bianca Luigia Manoleanu – voice and Remus Manoleanu – piano 

Works by: Alexander Muno (Germany); Horst Lohse (Germany); Wolfgang Rihm (Germany); Christopher Scinto (USA); Jack Fortner (USA); Daniela Cojocaru; Cornel Țăranu;  Liana Alexandra;  Irina Odăgescu Țuțuianu;  Dan Bălan; Andrei Tănăsescu

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7 p.m.

devotioModerna Ensemble 

Conductor: Carmen Cârneci

Ștefan Diaconu – flute, Valentin Ghita – oboe, Cristian Mancaș – clarinet, Cristian Buciumaș – bassoon, Raluca Stratulat – violin, Dan Cavassi – cello, Mihai Murariu – piano, Alexandru Stroe – percussion

Works by: Alexadru Hrisanide (Holland);  Dimitris Maronidis (Grece); Cristian Marina (Sweden); Mihai Murariu;  Iannis Xenakis (France); Corneliu Dan Georgescu (Germany)

 

TUESDAY, 15.11

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

TRAIECT New Music Group

Conductor: Sorin Lerescu

Geanina Săveanu Meragiu – violin, Viorica Nagy – cello, Georgeta Radu – percussion, Alexandru Hanganu – flute, Andrei Podlacha – piano, Răzvan Gachi – clarinet, Florian Radu – trombone

Works by: Diana Gheorghiu; Karlheinz Stockhausen (Germany);  Lucian Zbarcea; Don Banks (Australia); Dan Voiculescu; Doron Kaufman (Israel)

 

Cantacuzino Palace Hall

7 p.m.

”CELLO FRAGMENTS”

DUO CELLO JAYA & FRIENDS

Ella Bokor – cello, Mircea Marian – cello

Guests:, Valentin Dimitrie Simion – cello, Iulian Ochescu – piano, Sergiu Cârstea – trumpet

Works by: Paul Rogojină; Laura Ana Mânzat; Eric Ewazen (USA);  Aurelian Băcan; Mariela Rodriguez (Cuba)

 

WEDNESDAY, 16.11

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

5 p.m.

GAME Percussion Ensemble

Conductor: Alexandru Matei

Irina Rădulescu – percussion, Iulia Bitta – percussion, Sorin Rotaru – percussion

Works by: Joseph Schwanter (USA); Liviu Dănceanu; Joji Yuasa (Japan); Arvo Pärt (Estonia)

Cantacuzino Palace Hall

7 p.m.

PROFIL String Quartet

“TRIADE”

Artistic Director: Dan Dediu

Diana Moş – 1st violin, Petru Nemţeanu – 2nd violin; Marian Movileanu – viola, Mircea Marian – cello

Guest: Costin Soare – guitar

Works by: Jana Andreevska (Macedonia); Adrian Iorgulescu;  Horia Șurianu (France);  Alfred Schnittke (Russia)

 

National University of Music in Bucharest

Opera and Multimedia Studio

8.30 p.m.

ELECTRONIC MUSIC CONCERT

Liliana Iorgulescu – choreography

Dancers: Liliana Iorgulescu, Andreea Duță

Works by: Maia Ciobanu; Călin Ioachimescu; Dimitri Voudouris (Grece); Cătălin Crețu; Sever Tipei (USA)

 

THURSDAY, 17.11

Cantacuzino Palace Hall

4.30 p.m

Book Launch

Grigore Constantinescu – Four Centuries of Lied, Editura Muzicală

Guest: Lavinia Coman

 

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL 

Claudia Codreanu – mezzosoprano and Diana Vodă – piano

Guest: Ladislau Csendes – violin

Works by: Zeno Vancea; Diana Vodă;  Dan Buciu; Livia Teodorescu Ciocănea; Nicolae Coman; George Balint

 

6 p.m

CHAMBER MUSIC RECITAL 

Matei Ioachimescu – flute, Alfredo Ovalles – piano (Vienna)

Works by: Carmen Cârneci; Doina Rotaru; Jorge Sánchez – Chiong (Venezuela); Roman Vlad; Diana Rotaru; Mario Forte (Algeria – France)

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7.30 p.m.

ARCHAEUS Ensemble

Conductor – Liviu Dănceanu

Anca Vartolomei – cello, Rodica Dănceanu – piano, Dorin Gliga – oboe,  Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – bassoon, Alexandru Matei – percussion, Marius Lăcraru – violin

Works by: Ștefan Niculescu; Tiberiu Olah; Anatol Vieru; Dan Constantinescu; Myriam Marbé; Vladimir Scolnic (Israel); Aurel Stroe

 

FRIDAY, 18.11

Concert Studio of the Military Music Service

”General Dumitru Eremia”

1 p.m

Representative Music of the Ministry of National Defence

Conductor: Colonel Aurel Gheorghiță (Inspector of Military Musics)

Valentina Voinea – soloist

Works by: George Duke (arr. Emanuel Năstăsie); Kess Vlak; Andrew Loyd Webber; Johann Sebastian Bach (arr. Ray Farr și Kevin Lamb);  Bart Howard; Van Mc Coy (arr. Naohiro Iwai); Pablo Beltran Ruiz; Sergio Mendez; Chuck Mangione; Charles Walter

Concert realized in partnership with the Ministry of National Defence

 

National University of Music in Bucharest

Opera and Multimedia Studio

4.30 p.m.

MENTOR – DISCIPLE

CD Launch – ”DIALOGUE” – Trio Contraste

Music by Myriam Marbé, Violeta Dinescu, Roberto Reale

 

5 p.m.

TRIO CONTRASTE

Ioan Bogdan Ştefănescu – flute, Sorin Petrescu – piano, Doru Roman – percussion

Works by: Nicolae Teodoreanu; Roberto Reale (Germany);  Octavian Nemescu; Jean – Christophe Rosaz (Switzerland – France); Alicia Terzian (Argentina); Violeta Dinescu (Germany); Jean – Pascal Chaigne (France)

 

Cantacuzino Palace Hall

7 p.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL

THEODOR GRIGORIU 90

Bianca Luigia Manoleanu – soprano, Remus Manoleanu – piano, Andrei Tănăsescu – piano, Roman Manoleanu – piano

 

BOOK LAUNCH

In memoriam THEODOR GRIGORIU (1926 – 2014) – 90 years since birth

CD Launch

Antology of Romanian Music

International New Music Week 2016 – CD

3 Songs performed by BIANCA LUIGIA MANOLEANU and  REMUS MANOLEANU

Event in partnership with the Theodor Georgescu Foundation and the National “George Enescu” Museum (co-organizer)

 

SATURDAY, 19.11

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

11 a.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL

BARRIE WEBB (England) – trombone

Guests: Mihai Măniceanu – piano, Cristina Ordean – oboe, Mihaela Vosganian – voice

Works by: Laurențiu Beldean; Mihaela Vosganian; Johannes Brahms; Katsuji Maeda (Japan); Ernst Krenek (Austria)

FLUTE RECITAL

CĂTĂLIN OPRIȚOIU

Works by: Adrian Enescu; Thomas Beimel (Germany); Martin Q Larsson (Suedia); Jerzy Kornowicz (Poland)

 

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

PIANO RECITAL

ANA GACEVA (Macedonia)

Works by: Sorin Lerescu; Irina Hasnaș; Mihalo Trandafilovski (Macedonia); Goce Kolarovski (Macedonia); Harisson Birtwistle (England); Aleksandar Pejovski (Macedonia); Kokan Dimusevski (Macedonia)

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7 p.m.

AdHOC Ensemble of the “Gheorghe Dima”Music Academy in Cluj-Napoca

Conductor: Matei Pop

Presenter: Adrian Pop

Raluca Ilovan – flute, Bence Háaz – oboe, Aurelian Băcan – clarinet, Rareș Sângeorzan – bassoon, Ioan Marina – Uifălean – horn, Eva Butean – piano

Works by: Ciprian Pop; György Ligeti (Hungary);  Șerban Marcu; Dan Dediu; Hans Peter Türk; Adrian Pop

Concert realised in partnership with the National “George Enescu” Museum (co-organizer) and the National University of Music in Bucharest

SUNDAY, 20.11

Cantacuzino Palace Hall

11 a.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL

TRIO MOZAIC

Emil Vişenescu – clarinet, Diana Spânu Dănilă – piano, Oana Spânu Vişenescu – violin and viola

Works by: Daniel Cohen (Israel); Viorel Munteanu; Petru Stoianov; Felicia Donceanu; Carmen Petra Basacopol

Fifteen minutes of Fame – for trio

Daniel Arnold (USA);  Jose Jesus de Azevedo Souza (Portugal); Scorpio Douglas Madison (USA); Erik Branch (USA); Jean – Charles Gooden (USA);  Juan Maria Solare (Argentina); Max Stannard (Marea Britanie); Martin Neill (Northen Ireland); Scott Brickman (USA); David Bohn (USA); Inna Buganina (Rusia); Chace Wiliams (USA); Laszlo Kekszakallu (Ungaria); Yan Pang (USA); Cindi Hsu (Taiwan)

 

CHAMBER MUSIC RECITAL

Diana Moș – violin and Mihai Ungureanu – piano

Works by: Nicolae Brânduș (Glosa – p.a.a.)

 

PIANO RECITAL

MĂDĂLINA CLAUDIA DĂNILĂ

Guest: Sergiu Cârstea – trumpet

Works by: Vlad Burlea (Moldavian Republic); Ghenadie Ciobanu (Moldavian Republic); Dusan Bavdek (Slovenia);  Elena Apostol; Fred Popovici; Klaus Ager (Austria)

 

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

GAUDEAMUS QUARTET – Braşov Philharmonic

Lucia Neagoe – 1st violin, Raluca Irimia – 2nd violin, Leona Varvarichi – viola, Ștefan Neagoe – cello

Works by: Vladimir Beleaev (Moldavian Republic);  Menachem Zur (Israel); Ulpiu Vlad

Concert realized in partnership with the National “George Enescu” Museum (co-organizer)

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7.30 p.m.

”SOUND MENAGERIE”

SonoMania Ensemble feat. Irinel Anghel

Artistic Director and conductor: Diana Rotaru

Raluca Stratulat – violin, Ștefan Diaconu – flute, Valentin Ghita – oboe, Mihai Pintenaru – clarinet, Tamara Dica – viola, Eugen – Bogdan Popa – cello, Mihai Murariu – piano

Special guests: Irinel Anghel – almost voice, performance, Marian Cîtu (Rufi) – live electronics

Program:

Prelude: Irinel Anghel – Flomizile Realității Imperceptibile din Muzeul Somnului / Butterpillars of the Imperceptible Reality in the Sleep Museum – an almost music for ensemble

Works by: Benjamin Britten (England);  Mihai Măniceanu;  Kaija Saariaho (Finland); Sebastian Androne; Alexandru Sima; Gabriel Mălăncioiu; Megumi Okuda

Postlude: Rodent Choir

 

Organizers: Ministry of Culture, the Union of Composers and Musicologists in Romania, The National Romanian Section of the International Society for Contemporary Music

Co-organizers: National University of Music in Bucharest, National „George Enescu” Museum, Ministry of National Defence 

Parteners: The Romanian Association of Women in Art (ARFA)

Media Partners: Radio România Muzical, Radio România Cultural, Televiziunea Română, Actualitatea Muzicală, Muzica, Institutul de Memorie Culturală (cimec.ro), CONTEMPORARY MUSIC – Romanian Newsletter, Radio Clasic Online

Founding Director: Adrian Iorgulescu, President of the Union of Composers and Musicologists in Romania

Artistic Director: Ulpiu Vlad, President of the National Romanian Section of the International Society for Contemporary Music, Vicepresident ot the Union of Composers and Musicologists in Romania

Executive Committee of Romanian ISCM Section: Adrian Pop, Diana Vodă, Laura Ana Mânzat, Elena Apostol

Executive Director: Ana Achim

Coordinator: Irina Hasnaș

Work Group: Maria Epuraş, Cristina Stancu, Elena Apostol, Eugenia Câlţia, Ileana Dumitrache