Symposia

TIMSONIA 2018

TIMSONIA INTERNATIONAL NEW MUSIC FESTIVAL

2nd edition

18-22 NOVEMBER, 2018

TIMSONIA was designed as an International  Festival of New Music dedicated to the young generations. The first edition took place in Timisoara between 25-28 October of 2014 and featured 5 concerts, 4 lectures and 9 world premieres, with participants from Romania, Austria, Italy, Sweden, Hungary and Germany.

The second edition of TIMSONIA showcases contemporary music and place it at the forefront of student activities in 2018. With invitees from Germany, France, Austria, Italy, Hungary and Romania, the festival features both professional musicians and students and showcases concerts, lectures and masterclasses along with premieres and performances of consecrated new music works.

 

PROGRAM

 

Day #1
18 NOV. SUNDAY

11:00, Theresia Bastion, The National Museum of BanatCONFERENCE
Raphael Languillat - Some thoughts about the necessary metamorphosis of contemporary music
Ana Gnjatovic - Contemporary Music Map of Belgrade

19:00, Mihai Perian Hall, “Ion Vidu” Art High School, CONCERT - BIZANTIN / GREGORIAN – CONTEMPORARY
Ion Vidu Art High School Choir
Christian Naș
Duo Doru Roman & Sorin Petrescu

Ion Vidu Art High School Choir

  • Filothei sin Agăi Jipei – O, minunile nașterii Tale
  • Mesrob Mashtots – Looys Parats
  • Ola Gjeilo – Ubi Caritas
  • Remus Georgescu – Născătoare de Dumnezeu

Christian Naș (viola)

  • Paul Constantinescu - Sonata Bizantină
  • Violeta Dinescu - Din cimpoiu
  • Raphaël Languillat - Vision of the Living Light (d’après Hildegard von Bingen)

Duo Contraste: Doru Roman (percussion) & Sorin Petrescu (piano)

  • Dan Dediu – Axionvorspiel, Scala aenigmatica
  • Darie Nemeș Bota - Rurisodon
  • Aurel Stroe - Piese pastorale
  • Horst Lohse - The Seven Mortal Sins, inspired by Hieronymus Bosch: Ira, Acedia, Avaritia
  • Arvo Pärt - Trivium
  • Cornelia Tăutu - Da capo 

Day #2
19 NOV. MONDAY

15:00 Faculty of Music & Theater, Rm. 26. MASTERCLASS
Christian Nas, Viola

19:00 Theresia Bastion, The National Museum of BanatCONCERT TRADITIONAL – CONTEMPORARY
Duo Diana Moș & Mihai Măniceanu
Duo Saša Mirković & Vladimir Blagojević

Duo Diana Moș (violin) & Mihai Măniceanu (piano)

  • Tiberiu Olah – Sonatina
  • Mihai Măniceanu - Cantabile e Presto
  • Aurel Stroe – Sonata I
  • Nicolae Branduș - Glossa

Duo Saša Mirković (viola) & Vladimir Blagojević (accordion)

  • Maja Bosnić - com.app.data
  • Cătălin Crețu - Prosopopeea urmei
  • Vladimir Trmčić - Longing
  • Ana Gnjatović - Sotto voce
  • Stevan Kovač Tikmajer - Luce Sconosciuta
  • Dragana Jovanović - Aydes Virays Amo

Day #3
20 NOV, TUESDAY

11:00, Theresia Bastion, The National Museum of BanatCONFERENCE
Mihai Popean - Transcendence: Aus den sieben Tagen
Cătălin Crețu - Bodily Prolongation through Technology-Mediated Gesture

18:00 Art Museum, Baroque Hall, FMT Student & Faculty CONCERT EXPERIMENT / AVANT-GARDE & ROMANIAN CONTEMPORARY MUSIC
FMT Faculty

  • Marcela Sorina Costea: Remus Georgescu - Interludiu și Toccata din Suita a II-a
  • Mia Iuga & Aida Marc: Dumitru Capoianu - Vin țigăncile… /   Felicia Donceanu - Amărîtă turturea
  • Aida Marc & Teofil Buteică: Sabin Păutza - Divertimento Nr. 3
  • Sergiu Cârstea: Elena Apostol – Puzzle
  • Sorina Munteanu & Victor Andrei Părău: Sabin Păutza - Trei cântece pe versuri de Tristan Tzara / Dan Dediu - Un păianjen și Voci dulci 
  • Mihai Popean - Bardo (acousmatic music)

FMT Faculty-FMT Student
Catalina Capatana & Roxana Ardeleanu: Cristian Bence-Muk - Interferences – Radio.zip retuned 

FMT Students

  • FMT Experimental Music Ensemble: Karlheinz Stockhausen - Aus den sieben Tagen (selections)
  • FMT String Quartet: Mihai Ungureanu - Cvartetul de coarde nr. 5
  • Bernadett Bakos: George Crumb - Makrocosmos I: Proteus -Pisces,  Dream images -Gemini
  • Cristina Zgriban: George Crumb - Makrokosmos II: Morning Music – Cancer, The  Mystic Chord – Sagittarius
  • Vlad Faur: Nicolae Brânduș - Soliloque IV
  • Evelina Vicleanu: Armando Balice - Călătorie în România
  • Percussion Ensemble Percutissimo (Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Philip Goron) – G. Bomhof, Z. Pongracz, D. Punto
  • Semela Amara Magarin – John Cage - 4’33″
  • Csilla Bordos & Paul Grosar : Ligeti Gyorgy - Mysteries of the macabre

Day #4
21 NOV, WEDNESDAY

11:00, Theresia Bastion, The National Museum of BanatCONFERENCE
Sabina Ulubeanu, Oltea Zambori & Matei Ioachimescu - Make it happen! An Atypical Conversation about Cultural Management and the Personal Image of the Artist in the 21st Century

15:00 Faculty of Music & Theater, Rm. 26MASTERCLASS
Martin Wistinghausen, Canto

19:00 Theresia Bastion, The National Museum of Banat. CONCERT BAROQUE – CONTEMPORARY
Duo Manuela & Dragoș Mihăilescu
Duo Alfredo Ovalles & Matei Ioachimescu

Duo Manuela (piano) & Dragoș Mihăilescu (piano)

  • Henry Purcell / György Kurtág – Fantasia upon one note
  • Martin Lichtfuss - 11 Minuten für Klavier
  • Gabriel Almași - Arabesque

Duo Matei Ioachimescu (flute) & Alfredo Ovalles (piano)

  • Marin Marais - La Folia
  • Toshio Hosokawa - Lied
  • Füsun Köksal – Voce Rotta
  • Wolfram Wagner – Duo
  • Doina Rotaru - Elegie
  • Margareta Ferek-Petric - Beastie Poetry 

Day #5
22 NOV, THURSDAY

11:00, Theresia Bastion, The National Museum of BanatCONFERENCE
Filippo Perocco - Works Dedicated to the L’Arsenale Ensemble
Peter Tornyai -‘Objet trouvé’ and quotation in the works of young Hungarian composers’

14:00 Faculty of Music & Theater, Rm. 14SMASTERCLASS
Matei Ioachimescu, Flute

15:00 Faculty of Music & Theater, Rm. 12SMASTERCLASS
Alfredo Ovalles, Piano

19:00 Theresia Bastion, The National Museum of Banat. CONCERT ROMANTIC – CONTEMPORARY
Martin Wistinghausen
ATEM Ensemble

Martin Wistinghausen (bass voice)

  • Franz Schubert - Grenzen der Menschheit
  • Sabina Ulubeanu - Unfinished Doppelgänger
  • Erich S. Hermann - shift 3 – nowhere near (5 exercises to keep yourself busy)
  • Franz Schubert - Der Tod und das Mädchen
  • Franz Schubert - Florio
  • Peter Tornyai - aus seinen Schriften
  • Franz Schubert - Der Wanderer an den Mond

ATEM Ensemble – Cristian Miclea (clarinet), Cristina Mălăncioiu (violin), Victor Părău (piano)
Program

  • Franz Schubert - Serenade
  • Șerban Marcu - Toccata impaziente
  • Filippo Perocco - Dalla brina
  • Franz Schubert - Sei mir gegrüßt
  • Diana Rotaru - Meander

Martin Wistinghausen & ATEM Ensemble

  • Gabriel Mălăncioiu - Interferențe
  • Martin Wistinghausen - Lună tu – Beiseit
Organizers: http://timsonia2018.weebly.com/teamsonia.html

InnerSound 2018

InnerSound New Arts Festival, the 5th edition - Fringe

Pass and individual tickets: https://eventbook.ro/program/innersound

 

Tuesday 28.08.2018

Opening

Galateca- Str. C.A. Rosetti nr. 2-4

Free Entrance

 19:00 Doors Open

 19:30

Presentation of the electronic music works winners of the  100 years of  Romanian Sounds competition
Jury:  Zoli Toth, Mitoș Micleușanu, Cătălin Crețu, Tudor Feraru

Live Performance :  Zoli Toth

Ioana Dobroiu – MSing with Trauma

Explore the effects of art therapy on health factors through the influence  of a synesthetic experience, involving music and image.

 

20:15

Cătălin Crețu – Do your music through my brain

An Interactive performance translating  cerebral waves into sonorous flux

Control of data transmission - Grigore Burloiu

*** 

Wednesday 29.08.2018  

(pass/ individual tickets)

Cinema Elvire Popesco – Bulevardul Dacia nr. 77

19:00 Ciné-concert

Ana Giurgiu-Bondue (RO/FR)
Charlie Chaplin – Shoulder Arms (1918)
Original music and piano live performance – Ana Giurgiu-Bondue

20:15: Zona Imaginarium

Multimedia chamber concert
            Mihaela Anica – flute

Laura Buruiană – violoncello
Horia Maxim – piano

Cătălin Crețu – real time video proccesing based on artworks by:
Tudor Marinescu, Petrică Ștefan, Livia Mateiaș, Sabine Pleyel

Cătălin Crețu – Post-Cadenza pentru violoncel solo

Wolfram Wagner – Trio pentru flaut violoncel și pian

Bohuslav Martinu – Trio pentru flaut violoncel și pian

***

Thursday 30.08.2018

(pass/individual tickets)

Cinema Elvire Popesco – Bulevardul Dacia nr. 77

19:00 Barbara Lueneburg

          Violin, electronics, video, participatory art.

Slices of Life -  for violin, soundtrack and video, a work based on the contributions of what-ifblog.net online community. 

20:15 Silent Film Night

Silent Shorts with live chamber music  competition final.

SonoMania Ensemble: 

            Valentin Ghita- oboi

            Mihai Pintenaru- clarinet

Raluca Stratulat – vioară

Tamara Dica- violă

Eugen-Bogdan Popa – violoncel

Conductor: Simona Strungaru

Artistic Director SonoMania: Diana Rotaru

Competing for the  InnerSound Trophy:

Adrian Moisoiu (RO) – Volsung Saga- Music: Simona Strungaru

Eduard Fulop (RO) – Grey Area – Music: Irina Vesa

Andrei Balbarau (RO)  – Depths and light & Flickering – Music: Sorin Marinescu

Tiberiu Toth (RO) – Interhuman Perspective – Music: Cristina Negoiță

Vlad C. Dragne / Ștefan Aramă (RO) – Midnight – Music: Lucian Zbarcea

Irina Marinescu / Ana Maria Irimia (RO) – Paparuda – Music: DanDe Popescu

Nelio Costa (BR) – Space Invader – Music: Alexandru Ștefan Murariu

Cornel Brad (RO) – 180 – Music: Gabriel Mălăncioiu

The Jury of the Silent Shorts and Chamber Music Competition:  Andrei Ujică, Claudiu Mitcu, Cătălin Cristuțiu, Ana Drăghici and Ana Giurgiu-Bondue

***

Friday 31.08.2018

(pass/individual tickets)

Apollo111 Theatre

Str. Actor Ion Brezoianu 23-25

19:30 Arcadia Quartet (RO)

Doina Rotaru : Vivarta

Sabina Ulubeanu: Sheroes

Claude Debussy: Quartet op.10 in G minor

20:45  SiGRÚN (IS)

Live Electronics
Eager industrial beats carrying bursts of savoury melodies

***

Saturday 1.09.2018

(pass/individual tickets)

Apollo111 Theatre

Str. Actor Ion Brezoianu 23-25

19:30 Daniel Formo (NO)

          Prepared piano, real time proccesed sound
     Orchestra of Speech

21:00 Stephanie Pan (NL)

with special guest  Vitaly Medvedev

 Voice, percussion, live electronics and public participation
 Have Robot Dog, Will Travel – a song cycle for the technological age

***

paralLel Events:

(free access)

27.08 – 28.08 – ora 11:00

Universitatea Națională de Muzică din București
Str. Știrbei Vodă nr 33, Mediatecă

The Handmade Image Workshop – Rowan Tara de Freitas (GB/DE)
An experimental, eco-friendly photography and foraging workshop. Cameras out of boxes, developers out of plants, experimental celluloid photography through processes of collaboration, foraging, home-brewing and play.

For artists, non-artist and inbetween-ers, photographers (past, present and future), experimenters, image-makers, image destroyers, potion-makers, photo-lovers, photo-skeptics, witches, eco warriors, eco-slackers, analogue-ers, ad-hoc-ers and everyone in-between. For adult-kids, and kid-adults.
Apply at  contact@innersound.ro

Deadline : 25.08.2018

Available places: 12

Minimum age: 14 ani
The language of the workshop is English.

PRESENTATIONS

30.08

11:00 – FRENCH INSTITUTE (TBC)
Barbara Lueneburg (DE/AT) TransCoding -From ‘Highbrow Art’ to Participatory Culture
Between 2014 and 2017, the artistic research project “TransCoding – From ‘Highbrow Art’ to Participatory Culture” encouraged creative participation in multimedia art via social media. Based on the artworks that emerged from the project, Barbara Lüneburg investigates authorship, authority, motivational factors, and aesthetics in participatory art created with the help of web 2.0 technology. The interdisciplinary approach includes perspectives from sociology, cultural and media studies, and offers an exclusive view and analysis from the inside through the method of artistic research. In addition, the study documents selected community projects and the creation processes of the artworks Slices of Life and Read me.

15:00 – UNMB 

Știrbei Vodă nr. 33,  Lipatti Hall

Ana Giurgiu-Bondue (RO/FR)

Compositional aspects in film music creation
Presentation of the composer works and  Q&A session with young composers regarding their film music compositions

31.08 – UNMB

Știrbei Vodă nr. 33,  Lipatti Hall

11:00
Daniel Formo (NO)
Presentation  of the concept behind Orchestra of Speech performance; Q&A session with young composers regarding electronic experimental music, with emphasis on real time sound production, interactivity and performance art.

InnerSound New Arts Festival is co-financed by the National Cultural Fund Administration.

Main Partners: The French Institute in Bucharest, Romanian Cultural Intstitue, BCR, National Romanian Literature Museum, UCIMR

Parteners: Galateca, UNMB, Apollo 111, Royal Norwegian Embassy in Romania, Gitana Winery, Wearebasca, Star Management, Alldeco, UnderSound, ZOLI TOTH Project

Mobility Partener: GetPony

Main Media Parteners : Radio România Muzical, Radio România Cultural, RFI România,   Libertatea, Telekom Electronic Beats

Media Partners : DOR, Cimro.ro, Liternet.ro, Modernism.ro, Sâmbăta Sonoră,  Igloo Media, Feeder.ro

CIMRO DAYS 2018

CIMRO DAYS 2018 | New Generation Focus

The third edition of CIMRO DAYS wishes to promote the next generation of Romanian musicians – composers, musicologists, performers – while integrating Romanian new music in a non-academic and casual context.

All events on June 18-19 2018 are held at the National “George Enescu” Museum, whom we thank deeply for the partnership in this adventure.

 

DAY 1 | Monday, June 18th

 

18:00 Conversational colloquy: Silence and Sounds in Romanian Music

Speakers:

Vlad VăideanExploitation of Silence in the Music of Anatol Vieru and Tiberiu Olah

Ana-Maria CazacuStylistic and Aesthetic Dimensions of the String Quartet in Wilhelm Georg Berger’s Vision  

Benedicta PavelWilhelm Georg Berger – the Integrally Chromatic Chorale and the Organ Symphonies  

Desiela IonDumitru Bughici: Classical Forms and Jazz in Romanian Music

 

19:00 Book (RE)Launch: 

Irinel AnghelOrientations, Directions, Currents in Romanian Music from the Second Half of the XXth Century –Eikon Publishing House, Bucharest

Special Guest: musicologist Oleg Garaz (Cluj)

 

19:30 SonoMania: ORIGAMI 

Performing:

Valentin Ghita (oboe), Mihai Pintenaru (clarinet), Tamara Dica (viola)

Program:

Mihai MăniceanuBicephalous for oboe and clarinet

George BalintDa viola for viola

Dora CojocaruRed Rouge Rot for oboe

Gabriel Mălăncioiu – Clavirgus for clarinet and viola

Viorel MunteanuInvocazioni for clarinet

Carmen CârneciOrigami II for oboe

Dan DediuViermi de măr II / Apple Worms II for clarinet and viola

 

DAY 2 | Tuesday, June 19th

 

18:00 Acoustic & Electronic Concert: PRESS.PLAY

Performing: Andrei Petrache, Alin Chelărescu, Bogdan Pintilie (piano)

Program:

Andrei Petrache – Piano Suite Autobiografeme (WP, 2018): 1. “Exam Session”; 2 “Moonwatching”; 3. “With the Insect in the Room”; 4. “Night Glisters”; 5. “Urban Centrifuge”

Alexandru Simades vagues for tape (RP, 2018)

Alin ChelărescuGisicgeis Sonata nr. 1 for piano (2017)

Constantin BasicaMonitoring Dreams for tape (RP, 2014)

Bogdan Pintilie – Piano Suite Feelings and Wits (2017): 1. “Interrupted Melancholies”; 2. “Anger and Appeasement”; 3. “The Reason of the Heart”

 

19:00 Score Launch: The NUMB Publishing House

Doina RotaruVivarta for string quartet

Gabriel AlmaşiFuneral Music for string ensemble

Christian BergerInvocation for organ and Sonata for solo violin

Tudor FeraruIn Black and White, 10 miniatures for piano

Gabriel MălăncioiuHommage à George Enescu for violin

 

19:30 Duo Cello Jaya & Iulian Ochescu: SWITCH ON – SWITCH OFF 

Performing:

Ella Bokor (cello), Mircea Marian (cello), Iulian Ochescu (piano)

Program:

Diana RotaruLut / Clay for 2 cellos

Dan PopescuDoppelgänger for 2 cellos (WP)

George Enescu – “Pavanne” from Suite no. 2 op. 10 in D major for piano

Sebastian AndroneFresco meets Baldi for 2 cellos

George Enescu – “Melody” from Pièces Impromptues op. 18 for piano

Mariela RodriguezSwitch on – Switch off for 2 cellos

Tudor FeraruIn Black and White, 10 miniatures for piano (fragments): “Choral über den Namen Maria Christina”, „Dark Serenade for Fair Joanna”, „Hommage”

Vlad Răzvan BaciuThe Nightmare of Light for 2 cellos (WP)

Aurelian BăcanA Glimpse of The Star Trek Universe 2 cellos and piano (p.a.a.)

 

Artistic Director: Diana Rotaru

Organizer: The Romanian Music Information Center of the National University of Music in Bucharest

Partner: The National “George Enescu” Museum in Bucharest

Graphics: Maia Manolescu, Serioja Bocsok

MERIDIAN 2017 – Complete program in Romanian

Festivalul Internațional MERIDIAN

 

Luni, 6 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

GAUDEAMUS QUARTET – Filarmonica Brașov

 

Lucia NEAGOE – vioara I

Raluca IRIMIA – vioara II-a

Leona VARVARICHI – violă

Ștefan NEAGOE – violoncel

 

Menachem Zur (Israel) – Cvartetul nr. 4 *

Ulpiu Vlad – Sonorități și anemone I, cvartet de coarde

Adrian Iorgulescu – Cvartetul de coarde nr. 2

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Cvartetul VOLTE

 

            Laura ROMAN – vioară

Iuliana AMBARUS – violă

Andreea OLARIU – pian

Ramona MORĂRIȚA – soprană

 

Violeta Dinescu Meerestiefe

George Balint **

Lucian BeschiuVăz duhul **

Gabriel Mălăncioiu - And God Saw Everything That He Had Made, And Behold, It Was Very Good, pian solo **

Ionică PopZbor prin rostul clipei

Horst Lohse (Germania) -  E. A. Poe’s Dreams **

Andrei TănăsescuLa vie en dose

 

EXPOZIȚIE TRANSMEDIA

 

Pe toată durata Festivalului Internațional MERIDIAN, Aula Palatului Cantacuzino găzduiește o expozitie generată de Liminal, un festival de artă, știință și tehnologie ce își propune să imerseze publicul într-o serie de experiențe relevante din perspectiva impactului noilor tehnologii asupra vieții în perioada contemporană.

Expoziția cuprinde lucrări transmedia de: Oliviu Lugojan Ghencea (RO/UK), Garnet Hertz (CA), Alan Brown (UK); Nita Mocanu & Marius Stoica (RO), Modulab (RO), Very, very far away collective (UK).

Marți, 7 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Diana MOȘ – vioară

Veronica  ANUȘCA – soprană

Mihai MĂNICEANU – pian

 

Jerzy Kornowicz (Polonia)Ceaseless sprinning of the things *

Wilhelm Georg Berger – Sonata pentru vioară solo

Nicolae BrândușOrnitorinc, microperă de buzunar **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 18:00

 

RECITAL DE JAZZ

 

Mircea TIBERIAN – pian

Diana MIRON – voce și vioară

Sian BRIE – chitară și clarinet

 

Spontaneous music on films

Secventele ilustrate sonor:

Haxan de Benjamin  Christensen (1922), Cainele andaluz de Bunuel (1929), Alphaville de Jean Luc Godard (1965), Blow Up de Michelangelo Antonioni (1966), Cofee and Cigarettes de Jim Jarmush (1999), Dogville de Lars von Trier (2003).

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19:30

 

TRICROMA(TIC)

Ansamblul SonoMania

Director artistic: Diana ROTARU

 

Mihai PINTENARU – clarinet

Eugen-Bogdan POPA – violoncel

Mihai MURARIU – pian

 

Magnus Lindberg (Finlanda) – Clarinet Trio, partea III, Crash wave crash, clarinet, violoncel şi pian *

Krzysztof Penderecki (Polonia) – Per Slava,  violoncel solo

Sorin Marinescu – Vid, clarinet şi pian **

Witold Lutosławski (Polonia) – Grave, violoncel şi pian

Mirela Ivičević (Austria/Croaţia) – ČAR,  clarinet bas, violoncel şi pian *

Diana Iulia Simon – Rodirea, clarinet, violoncel şi pian **

Mihai Murariu – apfelStrudel clarinet, violoncel şi pian

 

 

Miercuri, 8 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 16:30

 

LANSARE DE PARTITURI Editura Muzicală

 

Nicolae TeodoreanuMurmur

Carmen CârneciOmens. Thesauros

Diana RotaruVerde

Mihaela VosganianCiaccona con canone for violin

Mihai Măniceanu - Reductio ad absurdum

Mihai MurariuChromatophorae

Andrei TudorFusion concerto

xxx – Colecţie de piese pentru cor

Livia Teodorescu – Simfonia Arhimedes

Viorel Munteanu - Întoarceri la Blaga

 

Invitat: Dan DEDIU

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL DE LIEDURI

 

Claudia CODREANU – mezzosoprană

Diana VODĂ – pian

 

Liana Alexandra – Poem pentru România, versuri Eugen Van Itterbeek

Iuliana Ciocănea Stufen, versuri Herman Hesse ** 

Remus GeorgescuAmurg de toamnă,  versuri Lucian Blaga

Elena Apostolthunderstorm **

Dan BuciuArpagic, versuri  Ana Blandiana

Cornelia Tautu- Timbru, versuri Ion Barbu

Petru StoianovȘi dacă…,  versuri Mihai Eminescu

Diana VodăCeva ca rugăciunea, versuri Marin Sorescu

Nicoale ComanUn proposo de compartir, versuri  Miquel Marti i Pol

Theodor Grigoriu – Scrisoare către păsări, text Sf Francisc din Assisi

 

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19:30

 

Ansamblul devotioModerna

Conducerea muzicală: Carmen CÂRNECI

 

            Veronica ANUȘCA – soprană

Carla STOLERU – flaut

Mihai BĂDIȚĂ – clarinet

Natalia PANCEC – vioară

Aida-Carmen SOANEA -  violă

Dan CAVASSI – violoncel

Mihai MURARIU - pian

Invitată:  Irina MOVILĂ -  actrița recită poeme de Ion Barbu, Radu Cârneci, Dragoș Morărescu, Petre Solonaru ș.a.

 

Megumi Okuda (Japonia) – Trio, pentru, vioară, violă şi clarinet/clarinet bas **

Ana-Maria Avram – Quatre études d’ombre, pentru flaut-bas

Fred PopoviciSoupir d’un son, vioară, violă și sunete procesate

Aurel Stroe – Fantasia quasi una sonata, pentru violoncel și pian

Ivana Stefanović (Serbia) – The gentle arrival of light, pentru vioară, flaut, pian  *

Carmen Cârneci - Două cântece de vară Vers de mireasă. Orele dragostei, pentru soprană și pian, pe versuri de Radu Cârneci **

Victor Colțea – Immigrant, pentru ansamblu *

 

 

** = primă audiție absolută

*  = primă audiție românească

 

Joi, 9 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Alfredo OVALLES (Venezuela) – pian

 

Nikolet Burzynska (Polonia) – Misty Reflections, pian și live electronics *

Annie Gosfield (SUA) – Phantom Shakedown, pian și prerecorded electronics*

Thomas Ablinger (Austria) –  Mother Theresa și Bertolt Brecht, din ciclul Voices and Piano, pian și prerecorded electronics *

Germán Toro-Pérez (Columbia/Austria) Inventario II, pian și live electronics *

Cristian LoleaThe Murder, solo pian **

Matthias Kranebitter (Austria) – 3 Nihilistic Etudes on a Love of the Music Industry, pian și electronics *

Missy Mazzoli (SUA) – Isabelle Eberhardt Dreams of Pianos, pian și electronics *

 

Aida-Carmen SOANEA – violă

Romain GARIOUD (Franța) – violoncel

 

Roman VladSărutul, duo pentru violă și violoncel dedicat lui Constantin Brâncuși

Adrian Pop – Gordun pentru violă solo

Gabriel Iranyi (Germania)Moments Musicaux *

Cornel Țăranu – Sonata pentru violoncel solo

Jordi Cervello (Spania) - Entre Deux *  

 

Ateneul Român – Sala mare

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W. A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Grupul de Muzică Nouă TRAIECT

Conducerea muzicală: Sorin LERESCU

 

Geanina SĂVEANU-MERAGIU – vioară

Viorica NAGYvioloncel

Georgeta RADUpercuţie

Alexandru HANGANU – flaut

Andrei PODLACHApian

Răzvan GACHIclarinet

Florian RADUtrombon

 

Concert aniversar: 35 de ani de la înfiinţare

 

Itinerar componistic internaţional: Republica Moldova şi Bulgaria

 

Ghenadie Ciobanu (Republica Moldova) – Vremea trece. Capriccio, clarinet şi pian *

Anastasia Alexandreanu-Lazarencu (Republica Moldova) – Flashes, vioară, violoncel și pian *

Vlad Burlea (Republica Moldova) – Rituri şi dansuri telurice, ansamblu instrumental *

Krassimir Taskov (Bulgaria) – Games, vioară, marimbă și pian *

Yordan Goshev (Bulgaria) – Metamorphoses II, vioară, violoncel și pian *

Velislav Zaimov (Bulgaria) – Settimino, flaut, clarinet, tombon, percuție, pian, vioară și violoncel **

 

Vineri, 10 noiembrie 2017

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 17:00

 

LANSARE DE DISCURI

Antologia Muzicii Românești, ed. 15 – 2017

7 CD:

SIMN 2017 – CD 1,

SIMN 2017 – CD 2,

SIMN 2017 – CD 3,

CD Muzica electronica,

CD Portret componistic Dumitru Capoianu,

CD Portret componistic Horia Moculescu,

CD Portret componistic Marius Popp.

 

Invitat: Valentina SANDU-DEDIU

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 18:00

 

RECITAL DE JAZZ

 

Mircea TIBERIAN – pian

Diana MIRON – voce și vioară

Sian BRIE – chitară și clarinet

 

Emergency structures

Muzica improvizata pe structuri modulare prestabilite.

 

Ateneul Român – Sala mare

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W. A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

 

Radio România – Studioul de concerte Mihail Jora

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

ORCHESTRA NAȚIONALA RADIO concert susţinut în colaborare cu INSTITUTUL POLONEZ BUCUREŞTI

Dirijor: Gerd SCHALLER

Solistă: Marta KOWALCZYK – vioară

Dan Dediu: Spini

K. Szymanowski: Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră, op. 35

P. I. Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor, op. 64

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala de Operă și Multimedia

Ora 19:00

 

CONCERT DE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

 

Sorin LerescuDream space, electroacoustic music, op.78

Cătălin Crețu – Richblick **

Corneliu Dan Georgescu (Germania) Schițe hieratice **

Dimitri Voudouris (Africa de Sud) – NPFAI 4 *

Nicolae Teodoreanu – Clopote și greieri  

Octavian Nemescu Natural-cultural

Maia Ciobanu Alter(music)natives, pentru multimedia **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala de Operă și Multimedia

Ora 20:30

 

PERFORMANCE PE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

Mihaela VOSGANIAN – concept artistic

Scenografie virtuală și programare Augmented Space Agency

Ciprian FĂCĂERU – scenografie virtuală

Dan FĂCĂERU – programare

Liliana IORGULESCU – coregrafie și dans

Andreea DUȚĂ – dans  

 

Mihaela Vosganian – Cele șapte cicluri planetare anuale/The seven annual planetary cycles **

HelioSun

Lunar

Mercurian

Jupiterian

 

Concert realizat în parteneriat cu: ARFA și cu grupul Inter-Art

 

Sâmbătă, 11 noiembrie 2017

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 11:00

 

Ansamblul de percuție GAME

Coordonator și percuție: Alexandru MATEI

 

Irina RĂDULESCU – percuție

Răzvan FLORESCU – percuție

 

Anatol VieruMosaïques

Lucian MețianuAttracteur etrange

Ștefan NiculescuSolo, marimbă și vibrafon

Emmanuel Séjourné (Franța) – Departures, două marimbe *

Casey Cangelosi (SUA) – Theatric no 6, duo percuție *

Maurice RavelAlborada del gracioso, aranjament de Safri Duo, două marimbe *

Gene Koshinski (SUA) – As one, două marimbe și percuție *

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL DE LIEDURI

 

Bianca MANOLEANU – soprană

Remus MANOLEANU – pian

 

Ede Terény - din ciclul EMINESCIANA **

II. 6 – La steaua

III. 10 – Valuri pe lac, stele-n ceruri

Carmen Petra-Basacopol   – Psalm, din ciclul Imne, versuri Ioan Alexandru

- Primăvara, din ciclul Imne I, versuri Ioan Alexandru

Daniela Cojocaru – In vestigiis Ovidii **

Radu Paladi – Diminața, versuri Vasile Alecsandri

-        Lăcrimioare, versuri Vasile Alecsandri

Aharon Harlap (Canada) – din ciclul God`s Sabbatical, versuri Yaakov Barzilai *

II. God`s notebook

III. Out of the depths

III. To be their spokesman

Livia Teodorescu Ciocănea – L’Isolement, versuri Alphonse de Lamartine **

-        Aria Annei din opera Doamna cu cățelul după A. Cehov **

Viorel MunteanuVisătorul, versuri Lucan Blaga

Paul Rogojină– din ciclul Visuri și acorduri, versuri de Giuseppe Ungaretti

1. Ecou

2. Statuie

Andrei O. Popescu – din ciclul Lieduri românești **

- Cearta cu haosul, versuri Nina Cassian

- Trecător, versuri Nichita Stănescu

- Doar lui, versuri Corina Blezu

Dan Bălan – Imagini,  două lieduri pentru soprană și pian, versuri de Charles d’Orleans

- Iși schimbă vremea vechiul strai

-  Veniră ai verii vestitori

Darie Nemeș Bota – Frânturi în-bucate **

Liviu Dănceanu Zoongs, op. 181 – 10 cântece pentru voce și pian **

 

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Ansamblul Ad-HOC al Academiei de muzică Gheorghe Dima din Cluj-Napoca

Dirijor: Matei POP

 

Raluca ILOVAN – flaut

Aurelian BĂCAN – clarinet

Eva BUTEAN – pian

Vlad RĂCEU – vioară

Diana MAN – vioară

Ovidiu COSTEA – violă

Vlad RAȚIU – violoncel

 

Alexandru MurariuEspaces I, cvartet de coarde

Márton Szőcs1 2 3 4

Cristian Bence-Muk9 ½ minute de stress

Ciprian PopMagique, flaut, vioară, violoncel și pian

Péter Tornyai (Ungaria) – Can(z)oni dell’infinito

Áron Török-GyurkoKaleidoscope, ansamblu

 

Duminică, 12 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 11:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Lidia CIUBUC – pian

Ștefan VOINIC – clarinet, clarinet bas

 

Teodor Nicolau - Intrada op. 19b, clarinet bass solo *

Lidia Ciubuc – Reviriment, pentru clarinet și pian *

Klaus Ager (Austria)Hanliu-ker *

 

            Mădălina Claudia DĂNILĂ – pian

Mircea MARIAN – violoncel

 

Vladimir Școlnic (Israel) – Dixit

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 2, Piccola, pian solo

Ana Szilagyi (Romania/Austria) – The Forest violoncel solo **

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 3, pian solo

Karel Volniansky (Israel)Mosaik, pian și violoncel

Doron Kaufman (Israel) Landscape, violoncel, pian și live-electronics **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Ansamblul ARCHAEUS

Conducerea muzicală: Liviu DANCEANU

 

Anca VARTOLOMEI – violoncel

Rodica DĂNCEANU – keyboards

Ana RADU – oboi

Ion NEDELCIU – clarinet

Șerban NOVAC – fagot

Sorin ROTARU – percuție

Marius LĂCRARU – vioară

 

PRIME AUDIȚII ABSOLUTE

 

Lucian ZbarceaArhaic **

Laura Ana Mânzat – Fancy a quattro, clarinet, pian, vioară și violoncel **

Csanad Kedves (Ungaria) – Micro-Reaction **

Vladimir Beleaev (Republica Moldova) – Cinci piese pentru ARCHAEUS **

Laurentiu Ganea – ARCHAEUS MMXII **

Tudorel MisdoleaL’Effort sans fin **

Horia Șurianu (România/Franța) – Antonymes sonores **

  

MASTERCLASS și WORKSHOP

Recrearea muzicii in interpretare

Prof. Vladimir SCOLNIC, Ph.D – Ierusalim, Israel

 

Marți, 7 noiembrie 2017

 

Universitatea Naționala de Muzică București

Sala Lipatti

 

Ora 14:00

Expresivitate și surprize în interpretare

 

Ora 15:30

O dimensiune uitată: semnificația expresivă a înălțimii sunetului

 

Miercuri, 8 noiembrie 2017

 

Universitatea Naționala de Muzică București

Sala Lipatti

Ora 10:00

 

Punctele unificatoare de tensiune și impactul lor în interpretare

 

Ora 12:00

 

Interpretarea muzicii: activitate sau creație, transpunere sau redimensionare?

 

Sunt invitați să se înregistreze interpreți sau ansambluri mici de muzică de cameră (până în 3 persoane).

Lucrările care se vor interpreta vor fi din repertoriul interpreților (de preferință cu piese din muzica tonală din perioada clasică).

Publicul larg este binevenit.

 

Pentru înregistrare și alte detalii vă rugăm să contactați pe doamna Mihaela Ionescu, e-mail artistic@unmb.ro

 

Arad Romanian (New) Music Festival

Festivalul internațional “Iubiți muzica româneasca!”

– Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional*

*Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitea beneficiarului finanțării.

Program detaliat AICI.

Colocviu de muzicologie

12 OCT 2017 / 16:00

Sala Cercului Militar Arad

Evoluția muzicii contemporane românești în context mondial

Moderator:

Conf. univ. dr. Veronica Laura Demenescu

Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Muzică și Teatru

Vorbitori:

Adrian Iorgulescu

Heidemarie T. Ambros

Elena Maria Șorban

Mihaela Silvia Roşca

Veronica Laura Demenescu

Rafaela Carabenciov

Dana Sorina Chifu

Ion Alexandru Ardereanu

Iulia Roman

Anda Icleanu

 

Concert simfonic inaugural

12 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Compozitori bănăţeni

Dirijor: Huba Holloköi – Finlanda

Solişti: Andreea Dumitrescu – pian, Sergiu Cârstea – trompetă

Invitat: actorul Adrian Korek (Facultatea de Muzică și Teatru a U.V.T.)

Program

Sabin Drăgoi: Divertisment rustic

Gabriel Almaşi: The Mysterious Journey Of Life (p.a.a.)

Remus Georgescu: Toccata pentru pian și orchestră

Walter Michael Klepper: Divertisment pentru orchestră de coarde și timpani

Petru Stoianov: Hiperboreeana

Gabriel Mălăncioiu: Zamolxis pentru trompetă și orchestra

 

Concert

13 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Percutissimo – Ansamblul de percuţie al Facultăţii de Muzică din Timişoara

Coordonator: Doru Roman

Membri: Patricia Popescu, Amelia Trifu, Tiberiu Szalma, Daniel Cuibariu -Jumuga, Patrick Cojerean

Invitaţi: Lucia şi Mario Florescu

Program:

Laura Manolache: Himera apelor

Aurel Stroe: Il giardino delle strutture

Doina Rotaru: Noesis

Darie Nemeș Bota: Fight And Light

Adrian Iorgulescu: Ipostaze IV

 

Cvartetul de clarinete „Academic” al Filarmonicii Gheorghe Dima Braşov

Soliști:

Iulian Rusu – clarinet I

Izsak Jenö – clarinet II

Ionel Pârlea – clarinet III

Ilie Carp – clarinet bas

Program:

Béla Bartók ar. Ioan Dobrinescu: Sonatina

Sabin Păutza: Suita

Ioan Dobrinescu: De treci codrii de abanos

Ciprian Porumbescu ar. Ioan Dobrinescu: Hora Braşovului

Ion Scărlătescu ar. Ioan Dobrinescu: Bagatella

Richard Oschanitsky: Cearta

Ioan Dobrinescu: Ciocârlia

Romeo Cozma: Fantezie pentru cvartet de clarinet

 

Eumenidele (Orestia III) de Aurel Stroe 

14 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Spectacol de operă realizat în colaborare cu Centrul Cultural „Aurel Stroe” Buşteni

Cu participarea extraordinară a saxofonistului Daniel Kientzy (Franţa)

Dirijor: Cezar Verlan

Distribuţie:

Atena – Cosmina Ivan

Oreste – Cristian Ardelean

Apollo – Nicolae Haţegan

Corul Eriniilor/Eumenidelor

Ana Maria Stănoia, Cosmina Şerban, Corina Chetrean, Ovidiu Cozma,

Alexandru Șuca, Bogdan Sărăcin

Constantin Spurcaciu – asistent regie și figuraţie

Grigore Golubeanu – lumini şi figuratie

Alexandru Voinea – scenografie şi figuraţie

Regia colectivă

 

Spectacol de film mut şi muzică

15 OCT 2017 / 19:00

Sala Regele Ferdinand

TABU (1931) – regia Friedrich Wilhelm Murnau, muzica Violeta Dinescu

Trio Contraste: Ion Bogdan Ştefănescu – flaut, Sorin Petrescu – pian, Doru Roman – percuţie

În colaborare cu Dorin Cuibariu – clarinet, saxofon

 

„Viaţa în doi” – Recital de familii

16 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Bianca Luigia Manoleanu (soprana) – Remus Manoleanu (pian)

Adriana Dogariu (pian) – Sorin Dogariu (pian)

Mihaela Faur (harpă) – Vlad Faur (trombon)

Carmen Iuga (vioară) – Dorel Iuga (flaut)

Program:

Bianca Luigia Manoleanu / Remus Manoleanu

Mihai Brediceanu – Trei cântece pe versuri de Lucian Blaga

Theodor Grigoriu – La Steaua (Eminescu), Numai Poetul … (Eminescu)

Dan Voiculescu – Laudă omului (Nichita Stănescu), Muzica (Nichita Stănescu)

Adrian Iorgulescu – Cântecele stihuitorului (Lucian Blaga)

1 Cântec înainte de a adormi

2 Cântecul așteptării

3 Cântecul obârșiei

4 Cântecul șoimului

5 Cântecul vârstelor

6 Sub stele

George Balint – Un nod, un semn și un mic poem (Nichita Stănescu)

Ulpiu Vlad – Lumină (din ciclul Mozaic)

Darie Nemeș Bota – lieduri pe versuri de Răzvan Popotan

Imagini de Luni

Poema de Miercuri

Visul de Duminică

Philipp Herschkowitsch – Margini de seară (Ion Barbu)

Ana Szilagyi – Patru lieduri pe versuri de Antonio Mazzo

Mihai Măniceanu – Două lieduri pe versuri de Ilie Comăniță

De toate

Iele

Dan Buciu – Înțeleptul și poezia (Omar Khayyam)

 

Adriana Dogariu / Sorin Dogariu

Anatol Vieru: Nașterea unui limbaj

 

Mihaela Faur / Vlad Faur

Cornelia Tăutu – Ad astra

 

Carmen Iuga / Dorel Iuga

Ioan Căianu – Suită de dansuri româneşti

Doina Rotaru – Mesto pentru flaut alto şi vioară

 

“Muzica românească în mâinile tinerilor interpreţi”

17 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Duo Vivo – Radu Ţaga (fagot), Marko Ristic – Serbia (acordeon)

Ansamblul Volte – Ramona Morăriţa (soprană), Laura Roman (vioară), Iuliana Ambăruş (violă), Andreea Olariu (pian)

Program:

Duo Vivo

Corneliu Dan Georgescu – Transsilvanische Motive

Laura Mânzat: Arbor – Cavatina pentru fagot și acordeon

Paul Jelescu – Rapsodia dobrogeană

Ansamblul Volte

Lucian Beschiu: Văz duhul (p. a. a.) pe versuri de Nicolae Coman

George Balint: (p. a. a.)

Roman U. Vlad: Domnișoara Pogany

Ionică Pop: Zbor prin rostul clipei (pe versuri de Grigore Golubeanu)

Andrei Tănăsescu: La vie en dose

 

Recital

18 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Diana Moş – vioară, Mihai Ungureanu – pian

Trio Syrinx – Dorel Baicu (flaut), Dorin Gliga (oboi), Pavel Ionescu (fagot)

Program:

Trio Syrinx

Corneliu Cezar: Ziua fără sfârșit

 

Duo Diana Moș (vioară) – Mihai Ungureanu (pian)

Tiberiu Olah: Sonatina pentru vioară și pian

Pascal Bentoiu: Sonata pentru vioară și pian

George Enescu: Sonata a III-a pentru vioară și pian în caracter popular românesc

 

Concert vocal simfonic

19 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Dirijor Dorin Frandeş

Dirijorul corului Robert Daniel Rădoiaş

Solişti:

Dorel Baicu – flaut

Dorin Gliga – oboi

Pavel Ionescu – fagot

Program:

Adrian Pop: Triptic

Ulpiu Vlad: Sonorități și Anemone IV – Concert pentru flaut, oboi, fagot și orchestră (p. a. a.)

– –

Adrian Iorgulescu: Divertisment pentru orchestră de coarde

Dan Dediu: Unda lucis – cantata pentru mezzosoprană, cor și orchestră (p. a. a.)

SIMN 2017 Program/RO

Săptămâna Internațională a Muzicii Noi 2017

Ediția a XXVI-a

Director fondator: acad. Ștefan Niculescu

Director artistic: Dan Dediu

Păstrând același concept generator al ediției precedente, Limite…și dincolo de ele! și aceleași patru direcții tematice de a transcende obișnuitul, numite eutopii, locuri ale Binelui – Ulise, Gulliver, Nirvana și Matrix -, ediția a XXVII-a a festivalului ”Săptămâna Internațională a Muzicii Noi”, adaugă un accent specific, anume focalizarea pe tinerii interpreți.

Deviza Tinerii interpreți și muzica nouă ilustrează spiritul în care am realizat întreg programul, de la selecția compozițiilor, la cea a interpreților. Ne bucurăm de prezența unui desant important de muzică orchestrală, a unor dirijori și soliști tineri, precum și de numărul impresionant de lucrări programate, ce evidențiază atât tradiția muzicii noi, cât și noile tendințe ale contemporaneității, din România și din lume.

Desigur, am spus întotdeauna și cred cu tărie că un festival este emanația unei concepții despre viață. SIMNeste deja purtătoarea unui mesaj atitudinal și a câtorva idei centrale în contextul cultural actual. Semnificația festivalului este dată de o demarcație clară față de zona entertainment  și de industria muzicală, dar în același timp suntem conștienți de faptul căSIMN constituie o redută culturală responsabilă și rezistentă în fața asaltului tot mai concertat al prostului gust, kitschului și inculturii.

Nu putem privi în viitor, decât asumându-ne trecutul și cunoscându-l. În acest sens,SIMN2016 portretizează și reliefează figura marilor compozitori români Aurel Stroe (85 de ani de la naștere) și Pascal Bentoiu (90 de ani de la naștere), prin recuperarea unor capodopere ce se cuvin cunoscute, comentate și reinterpretate în spiritul actualității.

ULISE  – Dincolo de limitele culturii

Ulise este călătorul, pribeagul, migrantul perpetuu. El trebuie să găsească mereu noi idei, să experimenteze și să mizeze pe originalitate. Eutopia ULISE este deschisă spre aventură.

GULLIVER – Dincolo de limitele istoriei

Gulliver e criticul și ochiul istoriei. El înfruntă această realitate și deschide lumea posibilului. Eutopia. GULLIVER este deschisă spre lumi și povești virtuale.

NIRVANA – Dincolo de limitele sinelui

NIRVANA e eutopia contopirii cu Universul. Dezmărginirea eului prin sacralitate și ritual deschide înspre comuniune și mister.

MATRIX – Dincolo de limitele naturii

Matrix e apostolul unei lumi postumane. El modulează făptura umană și o ridică la putere hi-tech.  Sinergia bio-tehnologică se întinde de la improvizația liberă la algoritmul perfect. Eutopia MATRIX este deschisă spre Apocalipsă.


Organizatori

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Co-producător

Radio România

Parteneri principali

Universitatea Națională de Muzică din București

Orchestrele și Corurile Radio România

Parteneri

Filarmonica ”George Enescu”

Muzeul Național ”George Enescu”

Colegiul ”Noua Europă”, București

Secțiunea Națională Română – Societatea Internațională de Muzică Contemporană

Centrul Național al Dansului București

Muzeul Municipiului București – Casa Filipescu-Cesianu

Institutul Goethe, București

Prohelvetia – Schweizer Kulturstiftung

Galeria Nouă

Societatea Muzicală

Centrul de Muzică Electroacustică și Multimedia – UNMB

Hotel Siqua

Aectra

Parteneri media

 

Radio România Cultural

Radio România Muzical

Actualitatea muzicală

 

Duminică, 21 mai

 

Ora 19.00, Ateneul Român

GULLIVER (1)

Tinerii interpreți și muzica nouă (I)

Orchestra Concerto 

Bogdan Vodă, dirijor 

Soliști: Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție),

Judith Blaauw (oboi/corn englez), Erik Sandberg (corn),

Barrie Webb (trombon), Marius Ungureanu (violă)

Violeta Dinescu: Lebenszeiten pentru pian, wave drum și orchestră (p.a.r.)

Andrei Tănăsescu: Ciuleandra pentru pian, percuție și orchestră

Dan Dediu: Wagner Under – ConcertOperă pentru oboi, corn, trombon, violă și orchestră (p.a.r.)

 

Luni, 22 mai

NIRVANA (1)

Ora 17.00, Sala Auditorium a UNMB

Reincarnations & Reinventions

Tamara Smolyar (pian)

Paul Grabowsky: …Aus der Tiefe… (p.a.r.)

Thomas Reiner: Variations on ‘Tuireamh Mhic Fhinin Dhuibh’ (p.a.)

Oddvar Lönner: Reinkarnationen II in 8 movements (p.a.)

Noel Fidge: Sonata no.2 (p.a.)

Kenji Fujimura: Reinventions – Suite for Piano (p.a.)

 

NIRVANA (2)

Ora 19.00, Sala ”George Enescu” a UNMB

Ansamblul devotioModerna 

Carmen Cârneci, conducerea muzicală

Carla Stoleru (flaut), Valentin Ghita (oboi), Mihai Bădiță (clarinet), Cristian Buciumaș (fagot), Natalia Pancec (vioară), Dan Cavassi (violoncel), Mihai Murariu (pian), Alexandru Stroe (percuție)

Invitați: Endre Guran (violă), Costin Soare (chitară),  Bogdan Ionescu (trompetă), Traian Moldoveanu (trompetă), Sorin Neculai, Mihai Mânzar, Iulia Bilta, Răzvan Florescu (percuție)

Veronica Anghelescu: Edelweiss op.11 pentru clarinet

Tatjana Milošević: Chatatutu pentru flaut/ piccolo, pian, vioară

Krzysztof Penderecki: Cadenza pentru violă solo

Carmen M. Cârneci: -embER (die Stille, ich) pentru violoncel-solo și ansamblu

Victor Alexandru Colțea: Blast pentru (bas-)clarinet și drum-set

Mihai Murariu: Rorschach pentru ansamblu (p.a.a.)

Octavian Nemescu: BeseptimaIT pour 7 heures du soir – Étage 4 pentru ansamblu

 

Marți, 23 mai

 

NIRVANA (3) 

Ora 17, Aula UCMR

Double Recitals: Arcord in Spirit

Ana Topalovic (violoncel), Nikola Djoric (acordeon)

Armin Sanayei: Rooster Sings…! (p.a.a.)

Gabriele Proy: Thorium

Cătălin Crețu: Prosopopeea urmei

Margareta Ferek-Petric: Killing Godot

Dimitris Mousouras: Violaccordeon

Volodymyr Runchak: Kyrie Eleison

Johanna Doderer: Wutmarsch

Matei Ioachimescu (flaut), Miriam Adefris (harpă)

Witold Lutosławski: Three fragments

Timothy Page: Curl pentru flaut, harpă și live electronics

Carmen Petra Basacopol: Fantasia

Călin Ioachimescu: A due

Toru Takemitsu: Toward the sea 

 

ULISE (1) 

Ora 19, Sala George Enescu a UNMB

Claudia Codreanu (mezzosoprană)

Diana Vodă (pian)

Valentin Timaru: Noapte de mai (versuri de Lucian Blaga)

Dan Voiculescu:  Două lieduri: Înapoierea cheii, Muzica (versuri de Nichita Stanescu)

Diana Vodă: Eu am iubit (versuri de T. Mazilu)

Dumitru Capoianu:  Două lieduri: Plouă, Vin țigăncile (versuri de George Topârceanu)

Dan Buciu: Două lieduri: Arpagic, Mâța (versuri de Ana Blandiana și Tudor Arghezi)

Adina Dumitrescu: Adevăruri fundamentale (texte de Tim Hodgkinson)

Nicolae Coman: Trei lieduri: L’ombra del mar, Apunt, L’amor tal volta (versuri de Miguel Marti i Pol)

Menachem Zur: Gesang eines Hundes (text de Franz Kafka)

 

Miercuri, 24 mai

 

Ora 11.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Conferința compozitoarei Isabel Mundry (Zürich) – Manifestare realizată cu sprijinul Zürcher Hochschule der Künste

 

GULLIVER (2)

Ora 17, Sala ”George Enescu” a UNMB

Corul de cameră Preludiu 

Voicu Enăchescu, dirijor

Adrian Pop: Apa (pe versuri de Christian Morgenstern)

Felicia Donceanu: Între păsări (pe versuri de Mihai Eminescu)

Lucian Beschiu: Stimmungsbild (pe versuri de Rainer Maria Rilke) (p.a.a.)

John Woolrich: Spring in Winter (versuri de Christopher Smart)

Grigore Cudalbu: Poveste dintr-un sat

Dan Buciu: Rondeau (pe versuri de Charles d’Orleans)

Dan Dediu: Axion

Livia Teodorescu-Ciocănea: Vecernie (p.a.a.)

Yuri Falik: Necunoscuta

Vasile Spătărelu: Către… (pe versuri de Nichita Stănescu)

NIRVANA (4)

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România

Orchestra de Cameră Radio 

Tiberiu Oprea, dirijor

Soliști: Alexandru Matei (gonguri), Fernando Mihalache (acordeon), Cristian Miclea (clarinet)

Petru Stoianov: Hiperboreeana – Poem pentru orchestră de coarde, Cântul I

Maia Ciobanu: Concert pentru clarinet și orchestră de coarde

Mihnea Brumariu: Überall ist Babylon? Op. 177 Nr.3/bis pentru două mini-orchestre de coarde și pian (p.a.)

George Balint: de-sine în cu-Sine – poem pentru gonguri și orchestră de cameră (p.a.)

Aurel Stroe: Concert pentru acordeon și ansamblu de cameră (p.a.r.)

 

Joi, 25 mai

 

Ora 16.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Colocviu de muzicologie ”Music in Dark Times”

Invitată: muzicologul Andrea Bohlman (University ofNorth Carolina – Chapel Hill/Wissenschaftskolleg zuBerlin) – Cu sprijinul New Europe College, București

ULISE (2)

Ora 17.00, Sala George Enescu a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (II)

Ansamblul de percuție GAME 

Alexandru Matei (conducerea muzicală)

Membri: Irina Rădulescu, Cătălin Cioargă, Alexandru Badea, Mihai Mânzar 

Invitați: Christian Alexandru Petrescu (voce) și Iulian Ochescu (pian)

Bogdan Vodă: Scales, Harmonies and Rhythms (p.a.a.)

Elena Apostol: - lyrique pentru voce și ansamblu de percuție (p.a.a.)

Mihaela Vosganian: Iranian Interferences pentru tombak, ansamblu de percuție și sunete procesate

Eric Sammut: Sugaria – Concert pentru marimbă, pian și ansamblu de percuție (p.a.r.)

GULLIVER (3) 

Ora 19.00, Ateneul Român

Orchestra Filarmonicii ”George Enescu” 

Camil Marinescu, dirijor

Viniciu Moroianu, pian

Dinu Lipatti: Concertino în stil clasic pentru pian și orchestră

Carmen Petra Basacopol: Concert pentru pian și orchestră

Ottorino Respighi: Pini di Roma

 

MATRIX (1)

Ora 19.00, Muzeul Municipiului București,

Grădina casei Filipescu-Cesianu (Calea Victoriei 151)

Irinel Anghel: Zoopera – Experimental ALTwork 

cu participarea formaţiei Rotheads şi a grupului de performeri TBA @ Time Factor(y)

Solişti: Irinel Anghel, Farid Fairuz, Paul Dunca, Călin Torsan, Darie Nemeş Bota

Performeri: Reka Csapo Dup, Daniel Stancu, Cristina Lilienfeld, Luiza Mitu, Diana Rotaru, Sabina Ulubeanu, Raluca Ghideanu, Smaranda Găbudeanu, Georgiana Dobre, Iulia Sima, Irina Maria Niţu, Teo Vărzaru, Lorena Călăraşiu, Daniel Sur, Raluca Roşu, Mihai Pintenaru, Sorina Mihalache, Alina Tofan, Alexandra Dascălu, Alexandru Claudiu Maxim, Ana Ghinea, Mihai Dragomir, Vlad Mihai, Oscar

Sonorizare: Green Sound Team

 

Vineri, 26 mai

ULISE (3)

Ora 17, Sala George Enescu a UNMB

Ansamblul Archaeus 

Liviu Dănceanu (conducerea muzicală)

Rodica Dănceanu (pian), Ana Radu (oboi), Ion Nedelciu (clarinet), Șerban Novac (fagot), Marius Lăcraru (vioară), Anca Vartolomei (violoncel), Sorin Rotaru (percuție)

Sorin Vulcu: Micrologus per Archaeus

George Draga: Echo

Adrian Raţiu: From Darkness to the Light

Dan Voiculescu: Trileme

Liviu Dandara: Multiversum

Corneliu Dan Georgescu: Attractio in Desertum

 

GULLIVER (4)

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România

Orchestra Națională Radio și Corul Academic Radio 

Cristian Oroșanu, dirijor

Ciprian Țuțu, dirijorul corului

Soliști: Diana Moș (vioară), Ion Bogdan Ștefănescu (flaut)

Mihai Măniceanu: Concert pentru vioară și orchestră (p.a.)

Adrian Iorgulescu: Concert pentru flaut și orchestră (p.a.r.)

Aurel Stroe: Mandala cu o polifonie de Antonio Lotti

MATRIX (2)

Ora 21.15, Sala de Operă și Multimedia a UNMB

“Maşinisme pentru 4 mecanici” – Improvizație pentru mașini de scris și laptop-uri

Diana Rotaru, Irinel Anghel – mașini de scris

Rufi (Marian Cîtu), Alin Zăbrăuţeanu – live electronics

Ora 21.30, Sala de Operă și Multimedia a UNMB

Ansamblul SonoMania 

Simona Strungaru, dirijor

Diana Rotaru, director artistic

Valentin Ghita (oboi), Mihai Pintenaru (clarinet), Raluca Stratulat (vioară), Tamara Dica (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello), Mihai Murariu (piano)

Invitat special: Cristina Lilienfeld (dans)

”Sound Fabric”- fabrică de ţesut obsesii

Henry Vega: Slow, slower pentru clarinet, violoncel, pian și sunete electronice (p.a.r.)

David Lang: light moving pentru vioară și pian (p.a.r.)

Marko Slaviček: Even tomb couldn’t silence that brat. Pentru clarinet, vioară, violoncel, pian și sunete electronice (p.a.r.)

Şerban Marcu: Arachne’s fabric pentru oboi, clarinet, vioară, violă și violoncel (p.a.)

Makoto Shinohara: Obsession pentru oboi și pian

Federico Gardella: Im freien zu spielen pentru clarinet, vioară, violoncel și pian (p.a.r.)

Dan Popescu: Neţesut (Unwoven) pentru ansamblu (p.a.)

Concert realizat cu sprijinul Centrului Național al Dansului București

 

Sâmbătă, 27 mai

Ora 9.00, Sala Dinu Lipatti a UNMB

Simpozion international de muzicologie dedicat compozitorilor

Aurel Stroe și Pascal Bentoiu

Coordonator: Olguța Lupu 

SECȚIUNEA AUREL STROE 

Octavian Nemescu: Aurel Stroe – Originalul

Corneliu Dan Georgescu: Tragicul contradicţiilor irezolvabile. „Privirea în gol“ a lui Aurel Stroe

Petruța Măniuț-Coroiu: Imagini iconice ale creației concertante a maestrului Aurel Stroe

Adalbert Grote: Little but Unique  – Aurel Stroe’s „Quintandre“ (1984)

Alexandru Leahu: Destinul în tragedia antică și în muzica „Orestiilor” lui Aurel Stroe

Valentina Sandu-Dediu: Opere românești în anii 70-80: protest sau disimularea mesajelor anti-comuniste?

Iulia Cibișescu-Duran: Aurel Stroe – Muzica de concert pentru pian, percuție și alămuri

Andrei Tănăsescu: Aurel Stroe și muzica de film

Nicolae Teodoreanu: Două drumuri: al minții si al inimii în „Hoeforele” lui Aurel Stroe

***In pauza: Lansarea colectiei de partituri SONATELE DE PIAN de AUREL STROE – Editura UNMB***

SECȚIUNEA PASCAL BENTOIU

Corneliu Dan Georgescu: A compune şi a reflecta. In memoriam Pascal Bentoiu

Laura Vasiliu: Pascal Bentoiu – gândirea simfonică, drept conștiință a timpului trăit

Elena Rotărescu: Tiparul dialectic al concepției creatoare oglindit în Concertul pentru vioară și orchestră op. 9 de Pascal Bentoiu

Grigore Constantinescu: Alternativa Bentoiu

Lorena Ioniță (studentă): Pascal Bentoiu la TVR

Ioana Bentoiu: Amintiri despre Pascal Bentoiu

 

ULISE (4) 

Ora 11, Sala Auditorium a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (III) 

Piese pentru flaut solo interpretate de studenții clasei prof. univ. dr. Ion Bogdan Ștefănescu

Dan Buciu: Mozaic II                                          Interpretează Vincențiu Mantu

Toru Takemitsu: Air                                            Interpretează Elena Greciuc

Cornel Tăranu: Cadenze per Antiphona                Interpretează Lorena Palade

Wil Offermans: Harmonics                                  Interpretează Dávid Borzási

Vasile Herman: Akes Samenos                          Interpretează Cristina Grigore

Toru Takemitsu: Voice                                        Interpretează Emőke Burján

Kazuo Fukushima: Mei                                       Interpretează Isabella Matei

Dan Dediu: Naufragi                                           Interpretează Carla Stoleru

Mihai Damian: Marsyas                                      Interpretează Teodora Iliescu

Liana Alexandra: Sonata                                     Interpretează Amalia Aldea

Dan Voiculescu: Sonata nr. 4                              Interpretează Amalia Aldea

Sorin Lerescu: Modalis IV op. 80 pentru flaut și ansamblu de flaute (p.a.) – Interpretează Ion Bogdan Ștefănescu și ansamblul ”Flaut Power”

MATRIX (3) / NIRVANA (5)

Ora 17, Sala George Enescu a UNMB 

Cvartetul de flaute Tétraflûtes 

Eliane Locher, Rozalia Agadjanian, Tanija Muller, Eliane Williner

Requiem for a glacier

Sofia Gubaidulina: Două mișcări din Cvartetul de flaute (p.a.r.)

Henry Purcell: Cold Song, din Regele Arthur (p.a.r.)

Dai Fujikura: Glacier (p.a.r.)

Joseph Lauber: Solitude – Sérénade – Méditation (p.a.r.)

Andreas Zurbriggen: Gletscherrequiem (Ewiges Eis, Schmelzendes Eis, Passacaglia für einen sterbenden Gletscher) (p.a.r.)

Dorothea Hofmann: Glacial sonorities (p.a.r.)

Doina Rotaru: Il Pianto del Ghiaccio (p.a.r.)

Rentaro Taki: Clair de lune sur les ruines du château (p.a.r.)

Concert realizat cu sprijinul Pro Helvetia 

 

MATRIX (4)

Ora 19, Studioul de Operă și Multimedia al UNMB

Ensemble Garage 

Liz Hirst (flaut), Nils Kohler (clarinet), Till Künkler (trombon), Yuka Ohta (percuție), Sabine Akiko Ahrendt (vioară), Annegret Mayer-Lindenberg (violă), Sergej Maingardt (sound design)

Pre-performance – Brigitta Muntendorf: Public Privacy #3.1 trumpet cover covered by trombone pentru trombon solo, video și bandă (p.a.r.)

Simon Steen-Andersen: Study for strings pentru vioară, violă și whammy pedal

Josh Spear: Quartet pentru trei interpreți și electronics (RFP)

Benjamin Grau: FFFFRRRSCH pentru flaut, percuție și electronics (FP)

Oliver Schneller: Zoetrope pentru flaut, clarinet și violă

Diana Rotaru: Glossolalia pentru vioară și bandă

Niclas Thobaben: Finish it! (new version) pentru flaut, clarinet, trombon și electronics

Post-performance – Brigitta Muntendorf: Public Privacy #1 flute cover pentru flaut, video și electronics

Concert realizat cu sprijinul Institutului Goethe, București

 

Duminică, 28 mai

ULISE (5) 

Ora 11, Sala George Enescu a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (IV)

Ansamblul Violoncelissimo 

Marin Cazacu, coordonator

Anatol Vieru: Fragment pentru 12 violoncele

Doina Rotaru: L’éternel retour pentru opt violoncele

Vladimir Scolnic: In Memoriam

Sebastian Androne: Celloviraptor pentru opt violoncele

Mihai Mitrea-Celarianu: Si! pentru opt violoncele

 

Ora 13.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Conferință a compozitorului Agustín Fernandez (Newcastle)

Cu sprijinul University of Newcastle (UK)

 

ULISE (6) 

Ora 16, Aula UCMR

Cvartetul de coarde Profil

Diana Moș (vioara I), Petru Nemțeanu (vioara a II-a), Marian Movileanu (violă), Mircea Marian (violoncel). Invitat: Costin Soare (chitară)

Ulpiu Vlad: Prin sunetele florilor albastre (p.a.a.)

Cornel Țăranu: Rezonanțe

Adrian Pop: Mătasea și metalul

Eugen Wendel: Cvartet de coarde nr.2 (p.a.a.)

Nicolae Teodoreanu: Cvartet de coarde nr.2 (p.a.a.)

Agustín Fernandez: String Quartet No.2 (p.a.r.)

 

GULLIVER (5) 

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România 

Orchestra Simfonică București

Radu Postăvaru, dirijor

Solist: Mihai Ungureanu (pian)

Mihai Moldovan: Vitralii

Liviu Dănceanu: Nord-Sud

Nicolae Brînduș: European Parody

Pascal Bentoiu: Concert nr. 2 pentru pian și orchestră

Cluj Modern 2017

The 12th edition of CLUJ MODERN, one of the most important new music festivals in Romania, will take place this year between April 22-28. You can find the detailed program and the list of organizers and partners on the official website.

PROGRAM

April 22

DIASPORA ”BETWEEN ENERGY AND NOSTALGY”

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

AdHOC Ensemble

Conductor: Matei Pop,  special guest: Mircea Ardeleanu - percussion

PROGRAM:

Dana Probst (Vienna) – Hanging Vaults (2012)

Gabriel Irányi (Berlin) –  Bird in space for solo piano (2005)

Corneliu Dan Georgescu (Heidelberg) – Whati-Waiata (2015)

Dora Cojocaru (Montreal) – Polovragi (2004)

Horia Șurianu (Paris) – Antonymes Sonores (2014)

Liviu Marinescu (California) – Harmonic fields (2010)

Ghenadie Ciobanu (Chișinău) – The Signs that are Reflected At Sky (2014)

Adina Dumitrescu (Tampere/Finlanda) – Când mările se deschid în oceane (2006)

April 23

CLUJ à LA CARTE

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

PROGRAM:

Iulia Cibișescu-Duran – Decupaje for piano (2015) – p.a.a.

Sigismund Toduță – 4 Coral-preludes (from the cycle 7 Coral-preludes for organ, 1985)

György Selmeczi – Two Religious Songs for voice, clarinet and organ (1993)

Valentin Timaru – Sonata for solo oboe (1967)

Constantin Rîpă – Tulnic for trombone and piano (1983)

Adrian Borza – Here and NowGothan for live electronics (2015)

Tudor Feraru – Trei bagatele for wind quintet (2000)

Răzvan Metea – Avatar for wind quintet (2003)

Dan Voiculescu – Dialogues for solo piano (1975)

Ionică Pop – AIR-PIAN_OP. elipticD2i @ D/G_M-A  for wind quintet and piano (2017) – world premiere

PERFORMERS:  Silvia Sbârciu – piano,  Erich Türk – organ,  Daniela Păcurar – soprano, Alexandru Rebreanu – flute,  Bence Haáz – oboe,  Răzvan Poptean – clarinet,  Gabriel Cupșa – horn,  Cătălin Lup – bassoon,  Leonard Neamț – trombone

April 24

STRINGS ONLY

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

I.

Ion Storojenco – cello

Paul Hindemith - Sonata for solo cello op.25 nr. 3 (1927)

Gerald Resch - „Al fresco” (2012)

Miklós Rózsa – „Toccata capricciosa” op.36 (1976)

II.

The Transylvanian Quartet

Gabriel Croitoru – 1st violin, Nicușor Silaghi – 2nd violin, Marius Suărășan – viola, Vasile Jucan – cello

H.P. Türk: Meditationen über KV 499 (1975)

P. Bentoiu: Quartet No. 2 „of the consonances”, op. 19 (1973)

April 25

”VERDE” (“Green”)

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

GREEN THING Ensemble (Vienna)

Matei Ioachimescu – flute, Natalija Isakovic - violin, Ana Topalovic – cello, Alfredo Ovalles – piano

PROGRAM:

Cristian Lolea – Mechanisms (2014)

Annie Gosfield - Cranks and cactus needles  (2008)

Diana Rotaru - Verde (2014)

Ciprian Pop – Magique (2017) – world premiere

Cristian Bence-Muk – 9 ½ minutes of stress (2014/2017)

Călin Ioachimescu – Tetra-chords (2014)

Juljia Bal – Chochek (2014)

April 26

MASTERCLASS FEZA TANSUG (ISTANBUL, TURKEY)

The “Gheorghe Dima” Music Academy – HALL 11 (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 10 a.m.

Social Change, Modernity and Music in Turkey

ARCADIA Quartet

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

Ana Török – 1st violin, Răsvan Dumitru – 2nd violin, Traian Boală – viola, Zsolt Török – cello

Special Guest: Julia Sitkovetsky– soprano (Great Britain)

PROGRAM:

Adrian Pop – Țiituri 1 for violin and cello (2006)

Paul Constantinescu – Two Etudes in Byzanthine Style for violin, viola, cello (1929)

Arnold Schönberg – Quartet No. 2 in F# Major, with solo soprano (1908)

27 April

INTERNATIONAL MUSICOLOGY SYMPOSIUM

The “Gheorghe Dima” Music Academy – HALL 11 (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 9:30 a.m. – 6:30 p.m. 

Folk Music as a Fermenting Agent for Composition, Past and Present

Event realized in partnership with The Bartók Archives in Budapest

Keynote speaker: prof. William Kinderman (University of Illinois Urbana-Champaigne, USA)

Speakers:

Vikárius László (Budapest Bartók Archives)

István Németh (Budapest Bartók Archives)

Dan Variu (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

Pavel Pușcaș (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

Bianca Ţiplea Temeş (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

Feza Tansug  (Ipek University, Ankara, Turcia)

Javier Suárez-Pajares (Universidad Complutense Madrid, Spania)

Belén Pérez Castillo (Universidad Complutense Madrid, Spania)

Nicolae Gheorghiţă (Universitatea Națională de Muzică București)

Ioan Haplea  (The “Gheorghe Dima” Music Academy)

”ETHNOCHOROLOGHION”

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 7 p.m.

Cappella Transylvanica Chamber Choir

Conductor: Cornel Groza, special guest: Emil Simion - percussion

PROGRAM:

Adrian Iorgulescu – Strigături II (1994)

Nicolae Brînduș – Strigătură de alean nr. 2 for solo percussion (1984)

Șerban Marcu – Florile dalbe (2016)

Adrian Pop – Kontula lemonia (Lămâi subțirel – 1987)

Alexandr Tanev – Slance barza (1979)

Dan Variu – FolcloRitmic for solo percussion (2017) – p.a.a.

Ulpiu Vlad – De nuntă (1985)

Tudor Jarda – Nunta țărănească (1967)

Béla Bartók – Hej, de sokszor megbántottál (Hei, de multe ori m-ai mâhnit) from the cycle Cântece secuiești for male choir (1932)

Steve Reich – Music for Pieces of Wood (1973) and Clapping Music (1972)

28 April

MASTERCLASS WILLIAM KINDERMAN (ILLINOIS UNIVERSITY, SUA)

The “Gheorghe Dima” Music Academy Concert Studio (Ion I. C. Brătianu, nr. 25, Cluj) – 10 p.m.

New Approaches to Beethoven Interpretation

VOCAL-SYMPHONIC CONCERT 

UBB Auditorium Maximum – 7 p.m. 

The Orchestra and Choir of the “Transylvania” Philharmonic in Cluj

Conductor: Tiberiu Soare

Choir conductor: Cornel Groza

PROGRAM:

Krzysztof Penderecki – Ofiarom Hiroszymi -Tren (For the Hiroshima victims – Lamento, 1960)

Miklós Csemiczky – Violin Concerto – world premiere (2015) – Soloist: Kristóf Tóth (Hungary)

Cornel Țăranu – „semper idem” for saxophone and orchestra – world premiere (2016) – Soloist: Daniel Kientzy (France)

Cristian Misievici – Lamentație și descătușare for choir and orchestra (2014)

Cluj Modern Symposium 2017

Gheorghe Dima Music Academy in Cluj-Napoca, Romania, in collaboration with Sigismund Toduţă Doctoral School and the Association of the Composers and Musicologists is pleased to announce the Symposium FOLK MUSIC AS A FERMENTING AGENT FOR COMPOSITION, PAST AND PRESENT, hosted by the Gheorghe Dima Music Academy on April 27, 2017 and coordinated by musicologist Bianca Ţiplea Temes.

The event is organized within the Cluj Modern Festival and features an exciting line-up of contributors, aiming to provide a forum for a dialogue among scholars from various musical standpoints.

 

Session 1:   In Bartók’s Wake 

William Kinderman (IllinoisUniversity) – keynote speaker

Béla Bartók’s Idea of “Idealized Folk Music”: A Community of Peoples “despite all war and strife”

Vikárius László (Budapest Bartók Archives, Institute for Musicology, Research Centre for the Humanities of the Hungarian Academy of Sciences; Ferenc Liszt Academy of Music)

Bartók’s Credo: Editing Cantata Profana for the Béla Bartók Complete Critical Edition

István G. Németh (Institute for Musicology, Research Centre for the Humanities, Hungarian Academy of Sciences, Budapest)

‘Verbunkos’, Béla Bartók, and Adrian Pop: A Hidden History of Folk Musical Influence

Dan Variu (Gh. Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

(Pan)Cultural Interference as a Compositional Tool

Pavel Puşcaş (Gh. Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

Archetype and/or Sonorous Substance

Bianca Ţiplea Temeş (Gh. Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

Modern Tapestry from Vintage Fabrics: “Colindă Baladă” by György Kurtág

 

Session 2:    Folk Music Worldwide

Feza Tansuğ  (Istanbul)

The Humanely Unison: Beethoven’s Turkish Source of Inspiration in His Chorus of Dervishes

Javier Suárez-Pajares (Universidad Complutense Madrid)

Folk Traditions and Sources in the Guitar Works of Julián Arcas (1832-1882) and His Contemporaries

Belén Pérez Castillo (Universidad Complutense Madrid)

From Conflict to Normalization: Two Approaches to the Basque Folk Heritage from the Spanish Concert Music

Nicolae Gheorghiţă (National University of Music Bucharest)

In the Service of Propaganda: Aesthetic Discourses and Musical Genres in the Music of the Romanian People’s Army

Ioan Haplea  (Gh.Dima Music Academy in Cluj-Napoca)

Ratios and Proportions in Folklore and in Several Works of Cristian Misievici. The Issue of Privileged Locations in Anonymous and in Cultured Musical Speech

Adrian Pop (Gh.DimaMusicAcademyCluj-Napoca)

Did George Enescu Know Romanian Folklore?

 

Ligeti Festival in Cluj

An exciting pilot festival project will take place in Cluj and Tarnaveni, between May 26-28 2016: “A Tribute to György Ligeti in his Native Transylvania”. The Artistic Director, musicologist Bianca Tiplea-Temes, pays a welcome tribute to one of the greatest composers of the XXth century, who will also receive post mortem the title of Honorary Citizen of Târnăveni (Ligeti’s native city) on his birthday, May 28th. A commemorative plaque on the house where Ligeti was born will be unveiled in the presence of the local authorities of the Târnăveni City Hall.

Apart from the festival’s events, International Conference “Ligeti’s Legacy in Retrospect”, the Masterclass held by Manfred Stahnke, ”Microtonality in Modern Composition” and the chamber concert “Ligeti Mosaic” (Arcadia Quartet / RO and Artur Kaganovskiy / USA, program below), the Cluj ”Transylvania” Philharmonic will perform – for the first time in Cluj! – the famous “Romanian Concerto”, conducted by Horia Andreescu (27.05).

 

Ligeti International Conference in Cluj

On May 26-27, between 10 a.m.- 2.30 p.m., the “I. Lapedatu” conference hall at the National Romanian Bank in Cluj-Napoca (7, Pta Unirii) will host a very special event organized by one of the most appreciated musicologists in Romania, Bianca Ţiplea Temeş: the International Conference “Ligeti’s Legacy in Retrospect”, organized within the festival “A Tribute to György Ligeti in His Native Transylvania”.

Speakers will gather in Cluj from all over Europe to talk about one of the most iconic composers of our time: Wolfgang Marx (Dublin), Michael Searby (London), Manfred Stahnke (Hamburg), Heidy Zimmermann (Basel), Louise Duchesneau (Hamburg), Márton Kerékfy (Budapest), Julia Heimerdinger (Vienna), Cornel Ţăranu, Adrian Pop, Bianca Ţiplea Temeş, Pavel Puşcaş, Tatiana Oltean, Amalia Szűcs Blănaru (Cluj).

 

The Association “Transylvania Art and Science”, Cluj-Napoca, Romania
in collaboration with “Gheorghe Dima” Music Academy
International Conference
LIGETI’S LEGACY IN RETROSPECT
event organised within the Festival
A Tribute to György Ligeti in his Native Transylvania
- Cluj-Napoca, May 26-27   2016 -
Thursday, May 26
Chair: Mike Searby
Wolfgang Marx (University College Dublin) - keynote lecture
“…the serious is always comic, and the comic frightening.” The Role of the Grotesque
in György Ligeti’s Music
Manfred Stahnke (Hochschule für Musik und Theater Hamburg)
Aspects of Microtonality in Modern Composition
Adrian Pop („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca)
Following the White Rabbit
Cornel Ţăranu („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca)
Encounters with Ligeti
Heidy Zimmermann („Paul Sacher” Foundation, Basel)
New Findings from Ligeti’s Years in Cluj
Pavel Puşcaş („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca)
À la source, à l’origine… György Ligeti: Sonata pour alto solo
Bianca Ţiplea Temeş („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca; Transylvania Philharmonic)
Ligeti Looks East: Revisiting and Recycling Romanian Folk Music
Friday, May 27
Chair: Wolfgang Marx
Julia Heimerdinger (Institut für Analyse, Theorie und Geschichte der Musik.
                                 Universität für Musik und darstellende Kunst Wien)
The Role of György Ligeti’s ‘Atmosphères’ (1961) in his Oeuvre and in the Musical Canon
Amalia Szűcs-Blănaru („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca)
György Ligeti – de l’intuition mathématique à l’illusion sonore
Tatiana Oltean („Gh. Dima” Music Academy Cluj-Napoca)
The Singing Voice in Ligeti’s “Requiem”: Examples of Tone Colour and Expression
Mike Searby - Kingston University London
The Significance of Timbre as a Structural Component in Selected Works by Ligeti
Márton Kerékfy (Bartók Archives, Research Centre for the Humanities, Hungarian Academy of Sciences, Budapest)
Ligeti and Kurtág: Parallel Lives
Louise Duchesneau (Hamburg)
“…music is a bit like love…”György Ligeti and the Film Musik im Technischen Zeitalter   
Projection of the film
“György Ligeti”
From the series: “Musik im technologischen Zeitalter”,
Produced by SFB (Sender Freies Berlin), 1962-63