Uncategorized

Arad Romanian (New) Music Festival

Festivalul internațional “Iubiți muzica româneasca!”

– Proiect cultural co-finanţat de Administraţia Fondului Cultural Naţional*

*Proiectul nu reprezintă în mod necesar poziţia Administrației Fondului Cultural Național. AFCN nu este responsabilă de conținutul proiectului sau de modul în care rezultatele proiectului pot fi folosite. Acestea sunt în întregime responsabilitea beneficiarului finanțării.

Program detaliat AICI.

Colocviu de muzicologie

12 OCT 2017 / 16:00

Sala Cercului Militar Arad

Evoluția muzicii contemporane românești în context mondial

Moderator:

Conf. univ. dr. Veronica Laura Demenescu

Universitatea de Vest din Timișoara, Facultatea de Muzică și Teatru

Vorbitori:

Adrian Iorgulescu

Heidemarie T. Ambros

Elena Maria Șorban

Mihaela Silvia Roşca

Veronica Laura Demenescu

Rafaela Carabenciov

Dana Sorina Chifu

Ion Alexandru Ardereanu

Iulia Roman

Anda Icleanu

 

Concert simfonic inaugural

12 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Compozitori bănăţeni

Dirijor: Huba Holloköi – Finlanda

Solişti: Andreea Dumitrescu – pian, Sergiu Cârstea – trompetă

Invitat: actorul Adrian Korek (Facultatea de Muzică și Teatru a U.V.T.)

Program

Sabin Drăgoi: Divertisment rustic

Gabriel Almaşi: The Mysterious Journey Of Life (p.a.a.)

Remus Georgescu: Toccata pentru pian și orchestră

Walter Michael Klepper: Divertisment pentru orchestră de coarde și timpani

Petru Stoianov: Hiperboreeana

Gabriel Mălăncioiu: Zamolxis pentru trompetă și orchestra

 

Concert

13 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Percutissimo – Ansamblul de percuţie al Facultăţii de Muzică din Timişoara

Coordonator: Doru Roman

Membri: Patricia Popescu, Amelia Trifu, Tiberiu Szalma, Daniel Cuibariu -Jumuga, Patrick Cojerean

Invitaţi: Lucia şi Mario Florescu

Program:

Laura Manolache: Himera apelor

Aurel Stroe: Il giardino delle strutture

Doina Rotaru: Noesis

Darie Nemeș Bota: Fight And Light

Adrian Iorgulescu: Ipostaze IV

 

Cvartetul de clarinete „Academic” al Filarmonicii Gheorghe Dima Braşov

Soliști:

Iulian Rusu – clarinet I

Izsak Jenö – clarinet II

Ionel Pârlea – clarinet III

Ilie Carp – clarinet bas

Program:

Béla Bartók ar. Ioan Dobrinescu: Sonatina

Sabin Păutza: Suita

Ioan Dobrinescu: De treci codrii de abanos

Ciprian Porumbescu ar. Ioan Dobrinescu: Hora Braşovului

Ion Scărlătescu ar. Ioan Dobrinescu: Bagatella

Richard Oschanitsky: Cearta

Ioan Dobrinescu: Ciocârlia

Romeo Cozma: Fantezie pentru cvartet de clarinet

 

Eumenidele (Orestia III) de Aurel Stroe 

14 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Spectacol de operă realizat în colaborare cu Centrul Cultural „Aurel Stroe” Buşteni

Cu participarea extraordinară a saxofonistului Daniel Kientzy (Franţa)

Dirijor: Cezar Verlan

Distribuţie:

Atena – Cosmina Ivan

Oreste – Cristian Ardelean

Apollo – Nicolae Haţegan

Corul Eriniilor/Eumenidelor

Ana Maria Stănoia, Cosmina Şerban, Corina Chetrean, Ovidiu Cozma,

Alexandru Șuca, Bogdan Sărăcin

Constantin Spurcaciu – asistent regie și figuraţie

Grigore Golubeanu – lumini şi figuratie

Alexandru Voinea – scenografie şi figuraţie

Regia colectivă

 

Spectacol de film mut şi muzică

15 OCT 2017 / 19:00

Sala Regele Ferdinand

TABU (1931) – regia Friedrich Wilhelm Murnau, muzica Violeta Dinescu

Trio Contraste: Ion Bogdan Ştefănescu – flaut, Sorin Petrescu – pian, Doru Roman – percuţie

În colaborare cu Dorin Cuibariu – clarinet, saxofon

 

„Viaţa în doi” – Recital de familii

16 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Bianca Luigia Manoleanu (soprana) – Remus Manoleanu (pian)

Adriana Dogariu (pian) – Sorin Dogariu (pian)

Mihaela Faur (harpă) – Vlad Faur (trombon)

Carmen Iuga (vioară) – Dorel Iuga (flaut)

Program:

Bianca Luigia Manoleanu / Remus Manoleanu

Mihai Brediceanu – Trei cântece pe versuri de Lucian Blaga

Theodor Grigoriu – La Steaua (Eminescu), Numai Poetul … (Eminescu)

Dan Voiculescu – Laudă omului (Nichita Stănescu), Muzica (Nichita Stănescu)

Adrian Iorgulescu – Cântecele stihuitorului (Lucian Blaga)

1 Cântec înainte de a adormi

2 Cântecul așteptării

3 Cântecul obârșiei

4 Cântecul șoimului

5 Cântecul vârstelor

6 Sub stele

George Balint – Un nod, un semn și un mic poem (Nichita Stănescu)

Ulpiu Vlad – Lumină (din ciclul Mozaic)

Darie Nemeș Bota – lieduri pe versuri de Răzvan Popotan

Imagini de Luni

Poema de Miercuri

Visul de Duminică

Philipp Herschkowitsch – Margini de seară (Ion Barbu)

Ana Szilagyi – Patru lieduri pe versuri de Antonio Mazzo

Mihai Măniceanu – Două lieduri pe versuri de Ilie Comăniță

De toate

Iele

Dan Buciu – Înțeleptul și poezia (Omar Khayyam)

 

Adriana Dogariu / Sorin Dogariu

Anatol Vieru: Nașterea unui limbaj

 

Mihaela Faur / Vlad Faur

Cornelia Tăutu – Ad astra

 

Carmen Iuga / Dorel Iuga

Ioan Căianu – Suită de dansuri româneşti

Doina Rotaru – Mesto pentru flaut alto şi vioară

 

“Muzica românească în mâinile tinerilor interpreţi”

17 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Duo Vivo – Radu Ţaga (fagot), Marko Ristic – Serbia (acordeon)

Ansamblul Volte – Ramona Morăriţa (soprană), Laura Roman (vioară), Iuliana Ambăruş (violă), Andreea Olariu (pian)

Program:

Duo Vivo

Corneliu Dan Georgescu – Transsilvanische Motive

Laura Mânzat: Arbor – Cavatina pentru fagot și acordeon

Paul Jelescu – Rapsodia dobrogeană

Ansamblul Volte

Lucian Beschiu: Văz duhul (p. a. a.) pe versuri de Nicolae Coman

George Balint: (p. a. a.)

Roman U. Vlad: Domnișoara Pogany

Ionică Pop: Zbor prin rostul clipei (pe versuri de Grigore Golubeanu)

Andrei Tănăsescu: La vie en dose

 

Recital

18 OCT 2017 / 19:00

Colegiul de arte Sabin Drăgoi

Diana Moş – vioară, Mihai Ungureanu – pian

Trio Syrinx – Dorel Baicu (flaut), Dorin Gliga (oboi), Pavel Ionescu (fagot)

Program:

Trio Syrinx

Corneliu Cezar: Ziua fără sfârșit

 

Duo Diana Moș (vioară) – Mihai Ungureanu (pian)

Tiberiu Olah: Sonatina pentru vioară și pian

Pascal Bentoiu: Sonata pentru vioară și pian

George Enescu: Sonata a III-a pentru vioară și pian în caracter popular românesc

 

Concert vocal simfonic

19 OCT 2017 / 19:00

Sala Cercului Militar Arad

Dirijor Dorin Frandeş

Dirijorul corului Robert Daniel Rădoiaş

Solişti:

Dorel Baicu – flaut

Dorin Gliga – oboi

Pavel Ionescu – fagot

Program:

Adrian Pop: Triptic

Ulpiu Vlad: Sonorități și Anemone IV – Concert pentru flaut, oboi, fagot și orchestră (p. a. a.)

– –

Adrian Iorgulescu: Divertisment pentru orchestră de coarde

Dan Dediu: Unda lucis – cantata pentru mezzosoprană, cor și orchestră (p. a. a.)

Hello world!

Welcome to WordPress. This is your first post. Edit or delete it, then start blogging!