INTRADA 2019

Festivalul Internaţional de Muzică Nouă INTRADA – Urme, vestigii, relicve, ediţia a VI-a (director artistic: Sorin Petrescu, artist vizual: Mihai Donici), se va desfăşura la Timişoara, între 15 – 22 noiembrie 2019, după următorul program:


Vineri, 15 noiembrie 2019
Ora 19:00, Sala Capitol
Concert simfonic
Orchestra Filarmonicii din Arad – dirijor: Cristian Lupeş – soliste: Andreea Dumitrescu (pian), Andreea Olariu (pian) – Cristian Iacob (narator)
Teodor Ţuţuianu, Tablouri dintr-o revoluţie; Robert Dycke,  Dithyrambus (p.a.a.); Livia Teodorescu – Ciocănea, Concertino buffo – omagiu lui Charlie Chaplin; Ayal Adler, Voyages (p.a.); Irina Odăgescu Ţuţuianu, Tinereţe fără bătrâneţe şi viaţă fără de moarte; Laura Manolache, Jalba.

Sâmbătă, 16 noiembrie 2019
Ora 20:00, Sala Atena a Hotelului Timişoara
Fagot după vin sau vin după fagot?
Recital organizat în parteneriat cu RoVinHud Wine Show - Cvartetul Fagotissimo al Filarmonicii din Bacău: George Hariton, Mihai Timofti, Mihai Badiu
Victor Bruns, Trio op. 97; Claudio Leonardi, Divertimento op. 92; Chronis Papamoschos, Grey Light; Ray Naessen, Acer campestre; Victor Bruns, Suita nr. 2 op. 68.

Duminică, 17 noiembrie 2019
Ora 17:00, Liceul Waldorf
Spectacol de muzică şi teatru de păpuşi
În căutarea instrumentelor muzicale - Muzica: Dan Simion – Interpreţi: Dorin Cuibariu şi Andrei Cuibariu (clarinet şi instrumente tradiţionale), Dan Simion (pian), Roxana şi Doru Maniu (actori păpuşari).

Luni, 18 noiembrie 2019
Ora 19:00, Sala Mihai Perian a Liceului de Artă Ion Vidu
Răbojul interpreţilor timişoreni - Cristian Ardelean (bariton), Andreea Olariu (pian), Ansamblul Atem: Cristian Miclea (clarinet), Cristina Mălăncioiu (vioară), Victor Andrei Părău (pian), Marko Ristic (acordeon)
Sigismund Toduţă, Răboj pentru bariton şi pian, Ermetism pentru bariton şi pian; Remus Georgescu, Nocturnă pentru bas/bariton şi pian, De profundis pentru bas/bariton şi pian; Ziv Cojocaru, Bbbeeezzz pentru vioară, clarinet / clarinet bas şi pian (p.a.); Sebastian Androne – Nakanishi, Mnemo pentru vioară, clarinet şi pian (p.a.a.); Marko Karanfilovski, White Noise pentru acordeon (p.a.a.); Filippo Perocco, Resina (p.a.a.).

Marţi, 19 noiembrie 2019
Ora 19:00, Sala Mihai Perian a Liceului de Artă Ion Vidu
Shalll We Dream? Passion… trombon… cor… decor - Barrie Webb – Anglia (trombon), Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuţie), Corul pe voci egale al Liceului de Artă Ion Vidu (dirijor: Maria Gyuris), Sorana Petrescu (proiecţii)
Katsumi Yokoyama, Traces II (p.a.); Michael Atherton, Shall We Dream (din The Mahogany Ship, soliste: Daria Guţi şi Sarolta Vass); Jukka Linkola, Primitve Music: III. The Candle Song, V. The Joiku; Gabriel Mălăncioiu, Red Time (p.a.a.); Horst Lohse, Moments de passion; Gyu-Bong Yi, Vertraumt IV (p.a.); Roberto Reale, Bachspuren (p.a.); Stuart Greenbaum, Trei miniaturi (p.a.): Looking to the Future, Fragments of Gratification, Fanfare for Elisabeth; Andrei Tănăsescu, Creşteau în cer a lui aripe; Mihai Măniceanu, Riffs and Solos (p.a.a.).

Miercuri, 20 noiembrie 2019
Ora 19:00, Sala Capitol
Respiraţii nocturne, recital de pian - Michael Tsalka – Israel / Olanda (pian), Doron Kaufman – Israel (live electronics), Marko Ristic (acordeon), Cristian Ardelean (bariton)
Joan Hosep Gutierrez, Preludiu şi Fugă (p.a.); Violeta Dinescu, Telomer: Homage à George Enescu; Jensvraa, Evening Falls on the North Sea (p.a.); Dan Dediu, Hymn, Yehezkel Braun, Patru piese pentru pian (p.a.), Mieczyslaw Weinberg, Fuga, Mazurka; Doron Kaufman, Breathing Relics (p.a.a.); Sergey Yevtushenko, White Nights (p.a.); Diana Blom, Two Cloud Studies (p.a.); Gabriele Toia, Nocturna nr. 3 (p.a.); Leonardo Coral, Sonata nr. 4.

Joi, 21 noiembrie 2019
Ora 19:00, Bastionul Theresia Mansardă
Seara chitarelor, în parteneriat cu Asociaţia Culturală Beli Bagrem şi Asociaţia Compania Volutarte din Timişoara - Stefan Šalarevič - Serbia (chitară)
C. Domeniconi, Kuyunababa; Y. Yacon, Sakura; D. Bogdanovič, Balkanske minijature (p.a.); V. Ivanovič,, Cafe 2 (p.a.); L. Brower, Elogia de la danca; R. Dyens, Tango an Skai; L. Brower, Un dia de novembre; M. Tadič, Walk Dance (p.a.); H.V. Lobos, Etida 11 - Frederik Munk Larsen – Danemarca (chitară) – Axel Borup-Jørgensen, Morceaux op. 73b (p.a.); Bent Sørensen, Melancholy Dances (p.a.), Shadow Siciliano, Midnight Mazurca, Angelus Waltz; Dolls March; Gabriel Almasi, Suspin (p.a.); Erika Vega, Y Sueña que su sueño se repite (p.a.).

Vineri, 22 noiembrie 2019
Ora 19:00, Sala Capitol
Concert simfonic
Orchestra Filarmonicii Banatul - dirijor: Romeo Rîmbu – Ion Bogdan Ştefănescu (flaut Muramatsu), Emil Vişenescu (clarinet), Andreas Hoffmann – Germania (orgă), Doru Roman (percuţie), Stephane Borel – Elveţia (percuţie), Armin Sommer – Germania (percuţie), Axel Fries – Germania (percuţie)

Călin Ioachimescu, Concert pentru flaut şi orchestră; Theodor Ţuţuianu, Vestigii pentru orgă şi orchestră (p.a.a), Adrian Iorgulescu, Ipostaze II. Concert pentru clarinet şi orchestră; Violeta Dinescu, Tabar pentru patru percuţionişti şi orchestră

Comments are closed.