MERIDIAN 2017 – Complete program in Romanian

Festivalul Internațional MERIDIAN

 

Luni, 6 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

GAUDEAMUS QUARTET – Filarmonica Brașov

 

Lucia NEAGOE – vioara I

Raluca IRIMIA – vioara II-a

Leona VARVARICHI – violă

Ștefan NEAGOE – violoncel

 

Menachem Zur (Israel) – Cvartetul nr. 4 *

Ulpiu Vlad – Sonorități și anemone I, cvartet de coarde

Adrian Iorgulescu – Cvartetul de coarde nr. 2

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Cvartetul VOLTE

 

            Laura ROMAN – vioară

Iuliana AMBARUS – violă

Andreea OLARIU – pian

Ramona MORĂRIȚA – soprană

 

Violeta Dinescu Meerestiefe

George Balint **

Lucian BeschiuVăz duhul **

Gabriel Mălăncioiu - And God Saw Everything That He Had Made, And Behold, It Was Very Good, pian solo **

Ionică PopZbor prin rostul clipei

Horst Lohse (Germania) -  E. A. Poe’s Dreams **

Andrei TănăsescuLa vie en dose

 

EXPOZIȚIE TRANSMEDIA

 

Pe toată durata Festivalului Internațional MERIDIAN, Aula Palatului Cantacuzino găzduiește o expozitie generată de Liminal, un festival de artă, știință și tehnologie ce își propune să imerseze publicul într-o serie de experiențe relevante din perspectiva impactului noilor tehnologii asupra vieții în perioada contemporană.

Expoziția cuprinde lucrări transmedia de: Oliviu Lugojan Ghencea (RO/UK), Garnet Hertz (CA), Alan Brown (UK); Nita Mocanu & Marius Stoica (RO), Modulab (RO), Very, very far away collective (UK).

Marți, 7 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Diana MOȘ – vioară

Veronica  ANUȘCA – soprană

Mihai MĂNICEANU – pian

 

Jerzy Kornowicz (Polonia)Ceaseless sprinning of the things *

Wilhelm Georg Berger – Sonata pentru vioară solo

Nicolae BrândușOrnitorinc, microperă de buzunar **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 18:00

 

RECITAL DE JAZZ

 

Mircea TIBERIAN – pian

Diana MIRON – voce și vioară

Sian BRIE – chitară și clarinet

 

Spontaneous music on films

Secventele ilustrate sonor:

Haxan de Benjamin  Christensen (1922), Cainele andaluz de Bunuel (1929), Alphaville de Jean Luc Godard (1965), Blow Up de Michelangelo Antonioni (1966), Cofee and Cigarettes de Jim Jarmush (1999), Dogville de Lars von Trier (2003).

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19:30

 

TRICROMA(TIC)

Ansamblul SonoMania

Director artistic: Diana ROTARU

 

Mihai PINTENARU – clarinet

Eugen-Bogdan POPA – violoncel

Mihai MURARIU – pian

 

Magnus Lindberg (Finlanda) – Clarinet Trio, partea III, Crash wave crash, clarinet, violoncel şi pian *

Krzysztof Penderecki (Polonia) – Per Slava,  violoncel solo

Sorin Marinescu – Vid, clarinet şi pian **

Witold Lutosławski (Polonia) – Grave, violoncel şi pian

Mirela Ivičević (Austria/Croaţia) – ČAR,  clarinet bas, violoncel şi pian *

Diana Iulia Simon – Rodirea, clarinet, violoncel şi pian **

Mihai Murariu – apfelStrudel clarinet, violoncel şi pian

 

 

Miercuri, 8 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 16:30

 

LANSARE DE PARTITURI Editura Muzicală

 

Nicolae TeodoreanuMurmur

Carmen CârneciOmens. Thesauros

Diana RotaruVerde

Mihaela VosganianCiaccona con canone for violin

Mihai Măniceanu - Reductio ad absurdum

Mihai MurariuChromatophorae

Andrei TudorFusion concerto

xxx – Colecţie de piese pentru cor

Livia Teodorescu – Simfonia Arhimedes

Viorel Munteanu - Întoarceri la Blaga

 

Invitat: Dan DEDIU

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL DE LIEDURI

 

Claudia CODREANU – mezzosoprană

Diana VODĂ – pian

 

Liana Alexandra – Poem pentru România, versuri Eugen Van Itterbeek

Iuliana Ciocănea Stufen, versuri Herman Hesse ** 

Remus GeorgescuAmurg de toamnă,  versuri Lucian Blaga

Elena Apostolthunderstorm **

Dan BuciuArpagic, versuri  Ana Blandiana

Cornelia Tautu- Timbru, versuri Ion Barbu

Petru StoianovȘi dacă…,  versuri Mihai Eminescu

Diana VodăCeva ca rugăciunea, versuri Marin Sorescu

Nicoale ComanUn proposo de compartir, versuri  Miquel Marti i Pol

Theodor Grigoriu – Scrisoare către păsări, text Sf Francisc din Assisi

 

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19:30

 

Ansamblul devotioModerna

Conducerea muzicală: Carmen CÂRNECI

 

            Veronica ANUȘCA – soprană

Carla STOLERU – flaut

Mihai BĂDIȚĂ – clarinet

Natalia PANCEC – vioară

Aida-Carmen SOANEA -  violă

Dan CAVASSI – violoncel

Mihai MURARIU - pian

Invitată:  Irina MOVILĂ -  actrița recită poeme de Ion Barbu, Radu Cârneci, Dragoș Morărescu, Petre Solonaru ș.a.

 

Megumi Okuda (Japonia) – Trio, pentru, vioară, violă şi clarinet/clarinet bas **

Ana-Maria Avram – Quatre études d’ombre, pentru flaut-bas

Fred PopoviciSoupir d’un son, vioară, violă și sunete procesate

Aurel Stroe – Fantasia quasi una sonata, pentru violoncel și pian

Ivana Stefanović (Serbia) – The gentle arrival of light, pentru vioară, flaut, pian  *

Carmen Cârneci - Două cântece de vară Vers de mireasă. Orele dragostei, pentru soprană și pian, pe versuri de Radu Cârneci **

Victor Colțea – Immigrant, pentru ansamblu *

 

 

** = primă audiție absolută

*  = primă audiție românească

 

Joi, 9 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Alfredo OVALLES (Venezuela) – pian

 

Nikolet Burzynska (Polonia) – Misty Reflections, pian și live electronics *

Annie Gosfield (SUA) – Phantom Shakedown, pian și prerecorded electronics*

Thomas Ablinger (Austria) –  Mother Theresa și Bertolt Brecht, din ciclul Voices and Piano, pian și prerecorded electronics *

Germán Toro-Pérez (Columbia/Austria) Inventario II, pian și live electronics *

Cristian LoleaThe Murder, solo pian **

Matthias Kranebitter (Austria) – 3 Nihilistic Etudes on a Love of the Music Industry, pian și electronics *

Missy Mazzoli (SUA) – Isabelle Eberhardt Dreams of Pianos, pian și electronics *

 

Aida-Carmen SOANEA – violă

Romain GARIOUD (Franța) – violoncel

 

Roman VladSărutul, duo pentru violă și violoncel dedicat lui Constantin Brâncuși

Adrian Pop – Gordun pentru violă solo

Gabriel Iranyi (Germania)Moments Musicaux *

Cornel Țăranu – Sonata pentru violoncel solo

Jordi Cervello (Spania) - Entre Deux *  

 

Ateneul Român – Sala mare

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W. A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Grupul de Muzică Nouă TRAIECT

Conducerea muzicală: Sorin LERESCU

 

Geanina SĂVEANU-MERAGIU – vioară

Viorica NAGYvioloncel

Georgeta RADUpercuţie

Alexandru HANGANU – flaut

Andrei PODLACHApian

Răzvan GACHIclarinet

Florian RADUtrombon

 

Concert aniversar: 35 de ani de la înfiinţare

 

Itinerar componistic internaţional: Republica Moldova şi Bulgaria

 

Ghenadie Ciobanu (Republica Moldova) – Vremea trece. Capriccio, clarinet şi pian *

Anastasia Alexandreanu-Lazarencu (Republica Moldova) – Flashes, vioară, violoncel și pian *

Vlad Burlea (Republica Moldova) – Rituri şi dansuri telurice, ansamblu instrumental *

Krassimir Taskov (Bulgaria) – Games, vioară, marimbă și pian *

Yordan Goshev (Bulgaria) – Metamorphoses II, vioară, violoncel și pian *

Velislav Zaimov (Bulgaria) – Settimino, flaut, clarinet, tombon, percuție, pian, vioară și violoncel **

 

Vineri, 10 noiembrie 2017

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 17:00

 

LANSARE DE DISCURI

Antologia Muzicii Românești, ed. 15 – 2017

7 CD:

SIMN 2017 – CD 1,

SIMN 2017 – CD 2,

SIMN 2017 – CD 3,

CD Muzica electronica,

CD Portret componistic Dumitru Capoianu,

CD Portret componistic Horia Moculescu,

CD Portret componistic Marius Popp.

 

Invitat: Valentina SANDU-DEDIU

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala Auditorium

Ora 18:00

 

RECITAL DE JAZZ

 

Mircea TIBERIAN – pian

Diana MIRON – voce și vioară

Sian BRIE – chitară și clarinet

 

Emergency structures

Muzica improvizata pe structuri modulare prestabilite.

 

Ateneul Român – Sala mare

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

Orchestra Filarmonicii George Enescu

Dirijor: Christian BADEA

Solist: Mihai RITIVOIU -pian

Concert maestru: David LEFEVRE

 

Diana Rotaru – Corale și cutii musicale /Chorals and Music-Boxes

W. A. Mozart – Concertul nr. 23 în la major pentru pian și orchestra, KV 488

A. Dvořák – Simfonia nr. 8 în sol major, op. 88

 

Radio România – Studioul de concerte Mihail Jora

Ora 19:00

 

CONCERT SIMFONIC

 

ORCHESTRA NAȚIONALA RADIO concert susţinut în colaborare cu INSTITUTUL POLONEZ BUCUREŞTI

Dirijor: Gerd SCHALLER

Solistă: Marta KOWALCZYK – vioară

Dan Dediu: Spini

K. Szymanowski: Concertul nr. 1 pentru vioară şi orchestră, op. 35

P. I. Ceaikovski: Simfonia nr. 5 în mi minor, op. 64

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala de Operă și Multimedia

Ora 19:00

 

CONCERT DE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

 

Sorin LerescuDream space, electroacoustic music, op.78

Cătălin Crețu – Richblick **

Corneliu Dan Georgescu (Germania) Schițe hieratice **

Dimitri Voudouris (Africa de Sud) – NPFAI 4 *

Nicolae Teodoreanu – Clopote și greieri  

Octavian Nemescu Natural-cultural

Maia Ciobanu Alter(music)natives, pentru multimedia **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala de Operă și Multimedia

Ora 20:30

 

PERFORMANCE PE MUZICĂ ELECTROACUSTICĂ

Mihaela VOSGANIAN – concept artistic

Scenografie virtuală și programare Augmented Space Agency

Ciprian FĂCĂERU – scenografie virtuală

Dan FĂCĂERU – programare

Liliana IORGULESCU – coregrafie și dans

Andreea DUȚĂ – dans  

 

Mihaela Vosganian – Cele șapte cicluri planetare anuale/The seven annual planetary cycles **

HelioSun

Lunar

Mercurian

Jupiterian

 

Concert realizat în parteneriat cu: ARFA și cu grupul Inter-Art

 

Sâmbătă, 11 noiembrie 2017

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 11:00

 

Ansamblul de percuție GAME

Coordonator și percuție: Alexandru MATEI

 

Irina RĂDULESCU – percuție

Răzvan FLORESCU – percuție

 

Anatol VieruMosaïques

Lucian MețianuAttracteur etrange

Ștefan NiculescuSolo, marimbă și vibrafon

Emmanuel Séjourné (Franța) – Departures, două marimbe *

Casey Cangelosi (SUA) – Theatric no 6, duo percuție *

Maurice RavelAlborada del gracioso, aranjament de Safri Duo, două marimbe *

Gene Koshinski (SUA) – As one, două marimbe și percuție *

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17:00

 

RECITAL DE LIEDURI

 

Bianca MANOLEANU – soprană

Remus MANOLEANU – pian

 

Ede Terény - din ciclul EMINESCIANA **

II. 6 – La steaua

III. 10 – Valuri pe lac, stele-n ceruri

Carmen Petra-Basacopol   – Psalm, din ciclul Imne, versuri Ioan Alexandru

- Primăvara, din ciclul Imne I, versuri Ioan Alexandru

Daniela Cojocaru – In vestigiis Ovidii **

Radu Paladi – Diminața, versuri Vasile Alecsandri

-        Lăcrimioare, versuri Vasile Alecsandri

Aharon Harlap (Canada) – din ciclul God`s Sabbatical, versuri Yaakov Barzilai *

II. God`s notebook

III. Out of the depths

III. To be their spokesman

Livia Teodorescu Ciocănea – L’Isolement, versuri Alphonse de Lamartine **

-        Aria Annei din opera Doamna cu cățelul după A. Cehov **

Viorel MunteanuVisătorul, versuri Lucan Blaga

Paul Rogojină– din ciclul Visuri și acorduri, versuri de Giuseppe Ungaretti

1. Ecou

2. Statuie

Andrei O. Popescu – din ciclul Lieduri românești **

- Cearta cu haosul, versuri Nina Cassian

- Trecător, versuri Nichita Stănescu

- Doar lui, versuri Corina Blezu

Dan Bălan – Imagini,  două lieduri pentru soprană și pian, versuri de Charles d’Orleans

- Iși schimbă vremea vechiul strai

-  Veniră ai verii vestitori

Darie Nemeș Bota – Frânturi în-bucate **

Liviu Dănceanu Zoongs, op. 181 – 10 cântece pentru voce și pian **

 

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Ansamblul Ad-HOC al Academiei de muzică Gheorghe Dima din Cluj-Napoca

Dirijor: Matei POP

 

Raluca ILOVAN – flaut

Aurelian BĂCAN – clarinet

Eva BUTEAN – pian

Vlad RĂCEU – vioară

Diana MAN – vioară

Ovidiu COSTEA – violă

Vlad RAȚIU – violoncel

 

Alexandru MurariuEspaces I, cvartet de coarde

Márton Szőcs1 2 3 4

Cristian Bence-Muk9 ½ minute de stress

Ciprian PopMagique, flaut, vioară, violoncel și pian

Péter Tornyai (Ungaria) – Can(z)oni dell’infinito

Áron Török-GyurkoKaleidoscope, ansamblu

 

Duminică, 12 noiembrie 2017

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 11:00

 

RECITAL CAMERAL

 

Lidia CIUBUC – pian

Ștefan VOINIC – clarinet, clarinet bas

 

Teodor Nicolau - Intrada op. 19b, clarinet bass solo *

Lidia Ciubuc – Reviriment, pentru clarinet și pian *

Klaus Ager (Austria)Hanliu-ker *

 

            Mădălina Claudia DĂNILĂ – pian

Mircea MARIAN – violoncel

 

Vladimir Școlnic (Israel) – Dixit

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 2, Piccola, pian solo

Ana Szilagyi (Romania/Austria) – The Forest violoncel solo **

Alexandru Hrisanide (România/Olanda) – Sonata nr. 3, pian solo

Karel Volniansky (Israel)Mosaik, pian și violoncel

Doron Kaufman (Israel) Landscape, violoncel, pian și live-electronics **

 

Universitatea Națională de Muzică București – Sala George Enescu

Ora 19:30

 

Ansamblul ARCHAEUS

Conducerea muzicală: Liviu DANCEANU

 

Anca VARTOLOMEI – violoncel

Rodica DĂNCEANU – keyboards

Ana RADU – oboi

Ion NEDELCIU – clarinet

Șerban NOVAC – fagot

Sorin ROTARU – percuție

Marius LĂCRARU – vioară

 

PRIME AUDIȚII ABSOLUTE

 

Lucian ZbarceaArhaic **

Laura Ana Mânzat – Fancy a quattro, clarinet, pian, vioară și violoncel **

Csanad Kedves (Ungaria) – Micro-Reaction **

Vladimir Beleaev (Republica Moldova) – Cinci piese pentru ARCHAEUS **

Laurentiu Ganea – ARCHAEUS MMXII **

Tudorel MisdoleaL’Effort sans fin **

Horia Șurianu (România/Franța) – Antonymes sonores **

  

MASTERCLASS și WORKSHOP

Recrearea muzicii in interpretare

Prof. Vladimir SCOLNIC, Ph.D – Ierusalim, Israel

 

Marți, 7 noiembrie 2017

 

Universitatea Naționala de Muzică București

Sala Lipatti

 

Ora 14:00

Expresivitate și surprize în interpretare

 

Ora 15:30

O dimensiune uitată: semnificația expresivă a înălțimii sunetului

 

Miercuri, 8 noiembrie 2017

 

Universitatea Naționala de Muzică București

Sala Lipatti

Ora 10:00

 

Punctele unificatoare de tensiune și impactul lor în interpretare

 

Ora 12:00

 

Interpretarea muzicii: activitate sau creație, transpunere sau redimensionare?

 

Sunt invitați să se înregistreze interpreți sau ansambluri mici de muzică de cameră (până în 3 persoane).

Lucrările care se vor interpreta vor fi din repertoriul interpreților (de preferință cu piese din muzica tonală din perioada clasică).

Publicul larg este binevenit.

 

Pentru înregistrare și alte detalii vă rugăm să contactați pe doamna Mihaela Ionescu, e-mail artistic@unmb.ro

 

Comments are closed.