Muzica romaneasca contemporana in Festivalul ENESCU 2019
Material realizat de Ana Diaconu
FESTIVALUL INTERNAȚIONAL „GEORGE ENESCU”
București, România, 31 august – 22 septembrie 2019
Ediţie desfăşurată sub Înaltul Patronaj al Preşedintelui României
Preşedinte de Onoare ZUBIN MEHTA
Director Artistic VLADIMIR JUROWSKI
Producător Guvernul României prin Ministerul Culturii
Coproducători Societatea Română de Radiodifuziune și Primăria Municipiului București
Organizator ARTEXIM
PROGRAM
DUMINICĂ | 01.09
13.00 MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio
CAMERATA REGALĂ
CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE dirijor
Sabina Ulubeanu #justacomposer (2019 – primă audiție absolută)
Eric Tanguy Concertul nr. 2 pentru violoncel și orchestră
HENRI DEMARQUETTE violoncel
Nicola Campogrande „R”
MARTINA FILJAK pian
David Philip Hefti „Changements”
MARȚI | 03.09
17.00 RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE
Ateneul Român
ORCHESTRA NAȚIONALĂ SIMFONICĂ A RADIODIFUZIUNII POLONEZE
LAWRENCE FOSTER dirijor
SZYMON NEHRING pian, laureat al Concursului Internațional „Arthur Rubinstein” în 2017
Adrian Pop „Solstice” pentru orchestră
Chopin Concertul nr. 1 în mi minor pentru pian și orchestră op. 11
Lutosławski Concert pentru orchestră
VINERI | 06.09
15.00 MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio
NEW EUROPEAN ENSEMBLE
JOSÉ MARÍA SÁNCHEZ-VERDÚ dirijor
Carlo Boccadoro Lucrare în primă audiție (2018)
Peter Adriaansz Alternatim (2019)
Adrian Pop Cvartetul „Mătasea şi metalul” / „La seda y el metal” (2011-2013)
José María Sánchez-Verdú Lux ex Tenebris (2003)
SÂMBĂTĂ | 07.09
13.00 MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio
ORCHESTRA FILARMONICII „MIHAIL JORA” DIN BACĂU
JAYCE OGREN dirijor
Program:
Adrian Iorgulescu Concert pentru clarinet, coarde și percuție „Ipostaze 2”
JAYCE OGREN dirijor
EMIL VIȘENESCU clarinet
Adam Schoenberg Concertul pentru vioară (2018) „Orchard in Fog”
JAYCE OGREN dirijor
ANNE AKIKO MEYERS vioară
Avner Dorman Concertul pentru percuţie şi orchestră (2007) „Frozen in Time”
AVNER DORMAN dirijor
SIMONE RUBINO percuție
Xiaogang Ye „Mount E΄mei” pentru vioară solo, percuţie şi orchestră
JAYCE OGREN dirijor
ZIYU HE vioară, câștigător al Concursului Internațional „Menuhin” în 2017
ANA-ELIZA DRĂGOI percuție
*Fiecare lucrare va fi urmată de o pauză de 10-15 minute.
DUMINICĂ | 08.09
13.00 MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio
ENSEMBLE LINEA
JEAN-PHILIPPE WURTZ dirijor
Raphaël Cendo „Corps” pentru pian și ansamblu (2015)
WILHEM LATCHOUMIA pian
Francesco Filidei „Finito Ogni Gesto” pentru ansamblu
Alex Mincek Concert cameral
Laurențiu Ganea Καθρέπτης και Θεοδικία („Oglindă și Teodicee”)
DAUMANTS LIEPIŅŠ pian, luareat al Concursului Internațional „George Enescu” în 2018
MARȚI | 10.09
Ora 17:00 RECITAL DE LIED
Muzeul National “George Enescu”
Claudia Codreanu (mezzo-soprană) și Diana Vodă (pian)
Program:
Remus Georgescu – Argonautica, versuri: Radu Stanca
Laura Ana Mânzat – Povești străvecvhi, versuri: Mihai Eminescu
Sorin Lerescu – Uitare, din ciclul Oră fără tine, versuri: Gheorghe Tomozei
Irina Hasnaș – Cosmogonie pentru Mezzo și sound electronic, versuri: Nichita Stănescu p.a.a.
Nicolae Coman – Les Cloches, versuri: Guillaume Apollinaire
Olguța Lupu – Psalm, versuri: Tudor Arghezi
Dan Bălan – Nazaret – Trei lieduri, versuri: Radu Gyr
Irina Odăgescu-Țuțuianu – Toccata pentru pian
Felicia Donceanu – Balet, versuri: George Bacovia
Theodor Grigoriu – Scrisoare către păsări, text: Sf. Francisc de Assisi
Diana Vodă – Fapt divers, versuri: Ana Blandiana
Dan Buciu – Cancion para Ramirez, versuri: Valentin Petculescu și Motanul lui Petculescu, versuri: Dan Baciu
Mihaela Vosganian – Da capo al fine – 5 lieduri pe versurile mamei, pentru Mezzo, pian/clavecin și percuție midi, versuri: Rodica Stănculescu. Interpret invitat pentru percuția midi: Mihaela Vosganian
JOI | 12.09
15.00 MUZICA SECOLULUI XXI
Sala „George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București
ARDITTI QUARTET
Brian Ferneyhough Dum Transisset I-IV
Joshua Fineberg La Quintina
James Clarke Cvartetul de coarde nr. 4
Fred Popovici Cvartet de coarde (p.a.)
Live-electronic realization:
SWR Experimentalstudio, Freiburg
THOMAS HUMMEL sound direction
VINERI | 13.09
15.00 MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio
ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”
PETER RUNDEL dirijor
Doina Rotaru „L’ange avec une seule aile” – concert pentru flaut și orchestră
ION BOGDAN ŞTEFĂNESCU flaut
Tristan Murail Concert pentru pian și orchestră
FRANÇOIS-FRÉDÉRIC GUY pian
Ivan Fedele „UR” pentru orchestră simfonică
Unsuk Chin Concert pentru vioară și orchestră
VIVIANE HAGNER vioară
SÂMBĂTĂ | 14.09
13.00 MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio
ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAȘI
BRAD LUBMAN dirijor
Călin Ioachimescu „Tempo 80” pentru orchestră
Michael Jarrell Concertul pentru vioară și orchestră „Paysages avec figures absentes – Nachlese IV”
ILYA GRINGOLTS vioară
Johannes Maria Staud „Über trügerische Stadtpläne und die Versuchungen der Winternächte (Dichotomie II)”
AD LIBITUM QUARTET
Philippe Manoury Concertul pentru două piane și orchestră „Zones de Turbulences”
GRAU-SCHUMACHER PIANO DUO
DUMINICĂ | 15.09
13.00 MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio
ORCHESTRA FILARMONICII DIN SIBIU
CRISTIAN LUPEȘ dirijor
Dan Dediu „Elegia minacciosa” pentru orchestră
Francesco Tristano Concertul pentru pian „Island Nation Free”
FRANCESCO TRISTANO pian
Jörg Widmann Concertul pentru vioară
MICHAEL BARENBOIM vioară
Constantin Basica Concert pentru dirijor și orchestră (primă audiție)
LUNI | 16.09
18.00 RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE
Sala Auditorium
TRIO NUOVA MUSICA CONSONANTE
Ion Nedelciu clarinet
Șerban Nichifor violoncel
Emanuel Pusztai pian
Anatol Vieru Sonata pentru violoncel și pian
Șerban Nichifor Conceptofonia (p.a.)
Liana Alexandra Muzici paralele (p.a.)
JOI | 19.09
15.00 MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio
BRITTEN SINFONIA
ANDREW GOURLAY dirijor
Charlotte Bray Reflections in time
Ulpiu Vlad „Prin lumina florilor
John Woolrich Concert pentru vioară
VIKRAM SEDONA vioară, laureat al Concursului Internațional „George Enescu” în 2018
Mark-Anthony Turnage Lucrare în primă audiție
Colin Matthews „Spiralling”
SÂMBĂTĂ | 21.09
13.00 MUZICA SECOLULUI XXI
Sala Radio
ORCHESTRA SIMFONICĂ BUCUREȘTI
NICOLAE MOLDOVEANU dirijor
Cornel Țăranu Bachiana
Eric Montalbetti „Vaste champ temporel à vivre joyeusement”
Marco Perez-Ramirez „Atacama”, concert pentru vioară și orchestră
NING FENG vioară
Rolf Martinsson „Ich denke Dein…”
LISA LARSSON soprană
CONCERTE ÎN ȚARĂ
BACĂU
JOI | 05.09
ORCHESTRA FILARMONICII „MIHAIL JORA” DIN BACĂU
JAYCE OGREN dirijor
Adrian Iorgulescu Concert pentru clarinet, coarde și percuție „Ipostaze 2”
JAYCE OGREN dirijor
EMIL VIȘENESCU clarinet
Adam Schoenberg Concert pentru vioară și orchestră
JAYCE OGREN dirijor
ANNE AKIKO MEYERS vioară
Avner Dorman Concert pentru percuție și orchestră
AVNER DORMAN dirijor
SIMONE RUBINO percuție
Ye Xiaogang „Mount E’mei” pentru vioară și orchestră
JAYCE OGREN dirijor
ZIYU HE vioară, câștigător al Concursului Internațional „Menuhin” în 2017
ANA-ELIZA DRĂGOI percuție
SIBIU
VINERI |13.09
ORCHESTRA FILARMONICII DIN SIBIU
CRISTIAN LUPEȘ dirijor
Dan Dediu „Elegia minacciosa” pentru orchestră
Francesco Tristano Concertul pentru pian „Island Nation Free”
FRANCESCO TRISTANO pian
Jörg Widmann Concertul pentru vioară
MICHAEL BARENBOIM vioară
Constantin Basica Concert pentru dirijor și orchestră (primă audiție)
IAȘI
JOI | 12.09
ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAȘI
BRAD LUBMAN dirijor
Călin Ioachimescu „Tempo 80” pentru orchestră
Michael Jarell Concertul pentru vioară și orchestră „Paysages avec figures absentes – Nachlese IV”
ILYA GRINGOLTS vioară
Johannes Maria Staud „Über trügerische Stadtpläne und die Versuchungen der Winternächte (Dichotomie II)”
AD LIBITUM QUARTET
Philippe Manoury Concertul pentru două piane și orchestră „Zones de Turbulences”
GRAU-SCHUMACHER PIANO DUO
TÂRGU MUREȘ
JOI | 19.09
19.00
Palatul Culturii
ORCHESTRA SIMFONICĂ ȘI CORUL MIXT AL FILARMONICII DE STAT TÂRGU MUREȘ
ADRIAN PETRESCU dirijor
VASILE CAZAN dirijorul corului
Șostakovici Uvertura festivă
Beethoven Fantezia pentru pian, cor și orchestră
FÜLEI BALÁZS pian
Enescu Balada pentru vioară și orchestră
ROXANA OPREA vioară
Țăranu Secvențe pentru orchestră de coarde
Liszt Preludiile
Elgar Pomp and Circumstance
***
Forumul Internațional al Compozitorilor – ediția a II-a
Pentru a doua oară în cadrul seriei „Muzica secolului 21” se va organiza Forumul Internațional al Compozitorilor, avându-l ca director coordonator și moderator pe compozitorul și profesorul Dan Dediu. Prin această inițiativă se dorește o mai mare comunicare între specialiști – compozitori celebri, muzicieni renumiți, tineri aspiranți – și marele public interesat de fenomenul muzical desfășurat în spațiul cultural internațional.
În timpul celor trei weekenduri dedicate seriei „Muzica secolului 21”, publicul se va bucura de creațiile compozitorilor programați în concertele de la Sala Radio, cărora li se vor adăuga renumite ansambluri și orchestre, dirijori, dar și compozitori români, cu toții fiind implicați într-o serie de conferințe și dezbateri având ca temă generală reconectarea publicului la muzica contemporană. Mari personalități precum Lera Auerbach, Eric Montalbetti, Krysztof Penderecki, Mark-Anthony Turnage, Jörg Widmann, Tristan Murail, Unsuk Chin, Michael Jarrell, Philippe Manoury, Jose Maria Sanchez-Verdu, Xiaogang Ye și mulți alții își vor împărtăși credo-ul lor muzical și își vor exprima opiniile în cadrul a opt evenimente majore (conferințele Ars Poetica, dezbateri, mese rotunde) centrate pe subiecte legate de modelele și tendințele muzicii contemporane, precum și pe problematica interconectării acestora cu viața cotidiană a individului și a societății.
Conferințele și dezbaterile organizate în cadrul celei de-a doua ediții a Forumului Internațional al Compozitorilor vor avea loc la Universitatea Națională de Muzică din București și se vor desfășura în limba engleză.
Program
Vineri, 06.09.2019
- 17.30-18.00 Conferință Ars Poetica: Lera Auerbach (SUA)
- 18.00-18.30 Conferință Ars Poetica: José María Sánchez-Verdú (Spania)
- 18.30-18.50 Pauză
- 18.50-19.20 Conferință Ars Poetica: Peter Adriaansz
- 19.20-20.00 Round-table cu Lera Auerbach (SUA), Peter Adriaansz (Olanda), Avner Dorman (Israel) José María Sánchez-Verdú (Spania)
Sâmbătă, 07.09.2019
- 16.00-16.30 Conferință Ars Poetica: Francesco Filidei (Italia)
- 16.30-17.00 Conferință Ars Poetica: Xiaogang Ye (China)
- 17.00-17.20 Pauză
- 17.20-17.50 Conferință Ars Poetica: Raphaël Cendo (Franța)
- 17.50-18.30 Round-table cu Raphaël Cendo (Franța), Adam Schoenberg (SUA), Alex Mincek (SUA), Francesco Filidei (Italia), Xiaogang Ye (China)
Joi, 12.09.2019
- · 17.00-17.20 Akos Dobay
- · 17.20-17.40 James Clarke
- · 17.40-17.50 Pauză
- · 17.50-18.10 Joshua Fineberg
- · 18.10-18.30 Fred Popovici
Discuțiile vor fi moderate de Fred Popovici.
Vineri, 13.09.2019
- 17.30-18.00 Conferință Ars Poetica: Unsuk Chin (Coreea de Sud/Germania)
- 18.00-18.30 Conferință Ars Poetica: TBA
- 18.30-18.50 Pauză
- 18.50-19.20 Conferință Ars Poetica: TBA
- 19.20-20.00 Round-table cu Unsuk Chin (Coreea de Sud/Germany), Doina Rotaru (Romania)
Sâmbătă, 14.09.2019
- 16.00-16.30 Conferință Ars Poetica: TBA
- 16.30-17.00 Conferință Ars Poetica: Johannes Maria Staud (Austria)
- 17.00-17.20 Pauză
- 17.20-17.50 Conferință Ars Poetica: Philippe Manoury (Franța)
- 17.50-18.30 Round-table cu Călin Ioachimescu (Romania), Johannes Maria Staud (Austria), Philippe Manoury (Franța), Constantin Basica (România/ SUA)
Joi, 19.09.2019
- 10.00-10.30 Conferință Ars Poetica: Mark-Anthony Turnage (Marea Britanie)
- 10.30-11.00 Conferință Ars Poetica: John Woolrich (Marea Britanie)
- 11.00-11.20 Pauză
- 11.20-11.50 Conferință Ars Poetica: Colin Matthews (Marea Britanie)
- 11.50-12.30 Round-table cu Charlotte Bray (Marea Britanie), Mark-Anthony Turnage, John Woolrich și Colin Matthews
Vineri, 20.09.2019
- 10.00-10.30 Conferință Ars Poetica TBA
- 10.30-11.00 Conferință Ars Poetica: Nicola Piovani (Italia)
- 11.00-11.30 Pauză
- 11.30-12.30 Q & A cu Nicola Piovani
Sâmbătă, 21.09.2019
- 16.30-17.00 Round-Table cu Krzysztof Penderecki (Polonia)
- 17.00-17.20 Pauză
- 17.20-17.50 Conferință Ars Poetica: Eric Montalbetti (Franța)
- 17.50-18.30 Round-table cu Krzysztof Penderecki (Polonia), Rolf Martinsson (Suedia), Marco Perez-Ramirez (Chile/Franța), Eric Montalbetti (Franța)
***
Programe asociate
REPERE ALE MUZICII ROMÂNEȘTI CONTEMPORANE
Concerte prezentate de Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România (UCMR)
Palatul Cantacuzino
03.09 | 18.30
BIANCA & REMUS MANOLENU – recital de lied
Recital de muzica electroacustica – invitat Ion Bogdan Stefanescu (flaut)
PROGRAM
Recital de lieduri
Tudor Ciortea – din Ciclul Patru Lieduri pe versuri de Marin Sorescu: Melcul – Roata
Cornelia Tăutu – Ciclul Trias (vers. Mihai Eminescu): La steaua – Strigoii – Stelele-n cer
Gheorghe Firca – Fragment (versuri Liviu Ciocârlie)
Liviu Dănceanu – Palindrom, op.176 nr. 1 (versuri proprii): Parole, op.176 nr. 2
Valentin Timaru – din Ciclul Cântece pe versurile Anei Blandiana: Octombrie – Rugăciune
Sebastian Androne-Nakanishi – Vis vitreg (versuri proprii)
Dan Dediu – Ciclul Faust II: Drei Chöre op.124: Chor der Insekten – Chor der Ameisen – Chor der Engel
Muzică electroacustică
Diana Rotaru – Ritual de seducție – flaut și mediu electroacustic,
solist: Ionuț Bogdan Ștefănescu
Octavian Nemescu – Saecula Saeculorum
Roman Vlad – Prințesa X -IV – violă și mediu electroacustic, solistă: Aida-Carmen Soanea
Nicolae Brânduș – Ornitorinc – microperă de buzunar, prezentare video
08.09 | 19.00
ANSAMBLUL PROFIL
Adrian Iorgulescu Cvartetul nr. 2
George Balint RHOE – trio pentru clarinet, vioară și pian
Ștefan Niculescu Per tre – pentru vioară, violă și violoncel
Myriam Marbe Trommelbass – pentru trio de coarde și percuție
Aurel Stroe Rêver, c’est désengrener les temps superposés – pentru clarinet, violoncel și claviaturi
17.09 | 19.00
Trio devotioModerna
CARLA STOLERU flaut, MIHAI BADIȚĂ clarinet, MIHAI MURARIU pian
Anatol Vieru Dor – pentru flaut solo
Ghenadie Ciobanu The Time Passes. Capriccio – pentru clarinet și pian
Violeta Dinescu Bindfaden – pentru flaut și pian
Mihai Murariu Hyperlink II – pentru flaut și clarinet
Maia Ciobanu Decor I – pentru clarinet și pian
Carmen Cârneci Hesper(í)a – ape, lumini – pentru pian solo
Livia Teodorescu-Ciocănea Mobius Loop – pentru flaut, clarinet și pian
19.09 | 19.0
CVARTETUL GAUDEAMUS
Cornel Țăranu Cvartet de coarde
Ulpiu Vlad Înmuguriri
Adrian Pop Pas de quatre
Corneliu Dan Georgescu Cvartetul nr. 18
Concertele Museicorum prezentate de Muzeul Municipiului București
CONCERTELE MUSEICORUM (31 august – 22 septembrie): asociate Festivalului Internațional George Enescu, sub coordonarea sopranei Arlinda Morava. O serie de 15 concerte oferite de Muzeul Municipiului București în trei dintre muzeele din componența sa – Palatul Suțu, Casa Filipescu-Cesianu și Muzeul Theodor Aman. Programul include piese ale compozitorilor români, albanezi precum și repertoriu internațional, cu un accent deosebit asupra personalității și creației marelui compozitor român George Enescu.
Miercuri, 4 septembrie 2019, 19.00 / Fundația A C C U M M la Palatul Suțu
DOAMNELE MUZICII ROMÂNEȘTI
Recital cameral dedicat creației muzicale feminine românești
DIANA JIPA vioară
ȘTEFAN DONIGA pian
Program
Felicia Donceanu Sonata nr. 1 pentru vioară și pian în re minor
Hilda Jerea 7 dansuri românești pentru vioară și pian pe motive culese de Bela Bartok
Violeta Dinescu Satya II (aranjament pentru vioară și pian de Vlad-Răzvan Baciu)
Carmen Petra Basacopol Sonata nr. 1 op. 5 pentru vioară și pian în fa diez minor
Liana Alexandra Vals
Duminică, 8 septembrie 2019, 20.30 / Casa Filipescu-Cesianu
SPACE INTERFERENCE
INTERART – GRUP DE MUZICĂ ȘI DANS CONTEMPORAN
Muzică și concept artistic de MIHAELA VOSGANIAN
MIHAELA VOSGANIAN voce, percuție, live electronics
MARIA CHIFU fagot, voce
ANA CHIFU flaut
OLGA PODOBINSCHI claviaturi
ARMINE VOSGANIAN, CIPRIAN FĂCĂERU visuals
Never ending pentru voce procesată și flaut
Lunar pentru instrumente electronice și video
Warning pentru fagot și voce procesată
Mercurian pentru instrumente electronice și video
Da Capo al fine pentru voce, percuție și pian
Jupiterian pentru instrumente electronice și video