Muzica romaneasca contemporana in Festivalul ENESCU 2019

 Material realizat de Ana Diaconu 

FESTIVALUL INTERNAȚIONAL „GEORGE ENESCU”

București, România, 31 august – 22 septembrie 2019

Ediţie desfăşurată sub Înaltul Patronaj al Preşedintelui României

Preşedinte de Onoare ZUBIN MEHTA

Director Artistic VLADIMIR JUROWSKI

Producător Guvernul României prin Ministerul Culturii

Coproducători Societatea Română de Radiodifuziune și Primăria Municipiului București

Organizator ARTEXIM

 

PROGRAM 

 

DUMINICĂ | 01.09    

13.00    MUZICA SECOLULUI XXI              

Sala Radio

CAMERATA REGALĂ

CONSTANTIN ADRIAN GRIGORE dirijor

Sabina Ulubeanu #justacomposer (2019 – primă audiție absolută)

Eric Tanguy Concertul nr. 2 pentru violoncel și orchestră

               HENRI DEMARQUETTE violoncel 

Nicola Campogrande „R”

               MARTINA FILJAK pian 

David Philip Hefti „Changements” 

 

MARȚI  | 03.09                                                                                            

17.00  RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE

Ateneul Român

ORCHESTRA NAȚIONALĂ SIMFONICĂ A RADIODIFUZIUNII POLONEZE

LAWRENCE FOSTER dirijor

SZYMON NEHRING pian, laureat al Concursului Internațional „Arthur Rubinstein” în 2017

Adrian Pop „Solstice” pentru orchestră

Chopin Concertul nr. 1 în mi minor pentru pian și orchestră op. 11

Lutosławski Concert pentru orchestră

 

VINERI | 06.09                                                                                                           

15.00  MUZICA SECOLULUI XXI                              

Sala Radio

NEW EUROPEAN ENSEMBLE

JOSÉ MARÍA SÁNCHEZ-VERDÚ dirijor

Carlo Boccadoro Lucrare în primă audiție (2018)

Peter Adriaansz Alternatim (2019)

Adrian Pop Cvartetul „Mătasea şi metalul” / „La seda y el metal” (2011-2013)

José María Sánchez-Verdú Lux ex Tenebris (2003)

 

SÂMBĂTĂ | 07.09                                                                                                     

13.00  MUZICA SECOLULUI XXI                              

Sala Radio

ORCHESTRA FILARMONICII „MIHAIL  JORA” DIN BACĂU

JAYCE OGREN dirijor

Program:

Adrian Iorgulescu Concert pentru clarinet, coarde și percuție „Ipostaze 2”

JAYCE OGREN dirijor

EMIL VIȘENESCU clarinet 

Adam Schoenberg Concertul pentru vioară (2018) „Orchard in Fog”

JAYCE OGREN dirijor

               ANNE AKIKO MEYERS vioară 

Avner Dorman Concertul pentru percuţie şi orchestră (2007) „Frozen in Time”

AVNER DORMAN dirijor

SIMONE RUBINO percuție

Xiaogang Ye „Mount E΄mei” pentru vioară solo, percuţie şi orchestră

JAYCE OGREN dirijor

               ZIYU HE vioară, câștigător al Concursului Internațional „Menuhin” în 2017

ANA-ELIZA DRĂGOI percuție

*Fiecare lucrare va fi urmată de o pauză de 10-15 minute.

 

DUMINICĂ | 08.09   

13.00  MUZICA SECOLULUI XXI                              

Sala Radio

ENSEMBLE LINEA

JEAN-PHILIPPE WURTZ dirijor 

Raphaël Cendo „Corps” pentru pian și ansamblu (2015)
WILHEM LATCHOUMIA pian

Francesco Filidei „Finito Ogni Gesto” pentru ansamblu

Alex Mincek Concert cameral

Laurențiu Ganea Καθρέπτης και Θεοδικία („Oglindă și Teodicee”)

DAUMANTS LIEPIŅŠ pian, luareat al Concursului Internațional „George Enescu” în 2018

 

MARȚI  | 10.09     

Ora 17:00 RECITAL DE LIED

Muzeul National “George Enescu”

Claudia Codreanu (mezzo-soprană) și Diana Vodă (pian)

Program:

Remus Georgescu – Argonautica, versuri: Radu Stanca

Laura Ana Mânzat – Povești străvecvhi, versuri: Mihai Eminescu

Sorin Lerescu – Uitare, din ciclul Oră fără tine, versuri: Gheorghe Tomozei

Irina Hasnaș – Cosmogonie pentru Mezzo și sound electronic, versuri: Nichita Stănescu p.a.a.

Nicolae Coman – Les Cloches, versuri: Guillaume Apollinaire

Olguța Lupu – Psalm, versuri: Tudor Arghezi

Dan Bălan – Nazaret – Trei lieduri, versuri: Radu Gyr

Irina Odăgescu-Țuțuianu – Toccata pentru pian

Felicia Donceanu – Balet, versuri: George Bacovia

Theodor Grigoriu – Scrisoare către păsări, text: Sf. Francisc de Assisi

Diana Vodă – Fapt divers, versuri: Ana Blandiana

Dan Buciu – Cancion para Ramirez, versuri: Valentin Petculescu și Motanul lui Petculescu, versuri: Dan Baciu

Mihaela Vosganian – Da capo al fine – 5 lieduri pe versurile mamei, pentru Mezzo, pian/clavecin și percuție midi, versuri: Rodica Stănculescu. Interpret invitat pentru percuția midi: Mihaela Vosganian

JOI | 12.09                                                                                                                          

15.00 MUZICA SECOLULUI XXI                                           

Sala „George Enescu” a Universității Naționale de Muzică din București

ARDITTI QUARTET

Brian Ferneyhough Dum Transisset I-IV
Joshua Fineberg La Quintina
James Clarke Cvartetul de coarde nr. 4
Fred Popovici Cvartet de coarde (p.a.)

Live-electronic realization:
SWR Experimentalstudio, Freiburg

THOMAS HUMMEL sound direction

 

VINERI | 13.09                                                                                                                          

15.00 MUZICA SECOLULUI XXI                                           

Sala Radio

ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

PETER RUNDEL dirijor

Doina Rotaru „L’ange avec une seule aile” – concert pentru flaut și orchestră

ION BOGDAN ŞTEFĂNESCU flaut

Tristan Murail Concert pentru pian și orchestră

FRANÇOIS-FRÉDÉRIC GUY pian

Ivan Fedele „UR” pentru orchestră simfonică

Unsuk Chin Concert pentru vioară și orchestră

VIVIANE HAGNER vioară

 

SÂMBĂTĂ | 14.09                                                                                                                         

13.00  MUZICA SECOLULUI XXI                              

Sala Radio

ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAȘI

BRAD LUBMAN dirijor

Călin Ioachimescu „Tempo 80” pentru orchestră

Michael Jarrell Concertul pentru vioară și orchestră „Paysages avec figures absentes – Nachlese IV”

ILYA GRINGOLTS vioară

Johannes Maria Staud „Über trügerische Stadtpläne und die Versuchungen der Winternächte (Dichotomie II)”

AD LIBITUM QUARTET

Philippe Manoury Concertul pentru două piane și orchestră „Zones de Turbulences”

               GRAU-SCHUMACHER PIANO DUO

 

DUMINICĂ | 15.09                                                                                                                          

13.00 MUZICA SECOLULUI XXI                              

Sala Radio

ORCHESTRA FILARMONICII DIN SIBIU

CRISTIAN LUPEȘ dirijor

Dan Dediu „Elegia minacciosa” pentru orchestră

Francesco Tristano Concertul pentru pian „Island Nation Free”

FRANCESCO TRISTANO pian

Jörg Widmann Concertul pentru vioară

MICHAEL BARENBOIM vioară

Constantin Basica Concert pentru dirijor și orchestră (primă audiție)

 

LUNI | 16.09                                                                                                                          

18.00 RECITALURI ȘI CONCERTE CAMERALE

Sala Auditorium

TRIO NUOVA MUSICA CONSONANTE

Ion Nedelciu clarinet

Șerban Nichifor violoncel

Emanuel Pusztai pian

Anatol Vieru Sonata pentru violoncel și pian

Șerban Nichifor Conceptofonia (p.a.)

Liana Alexandra Muzici paralele (p.a.)

 

JOI | 19.09                                                                                                                          

15.00  MUZICA SECOLULUI XXI                                           

Sala Radio

BRITTEN SINFONIA

ANDREW GOURLAY dirijor

Charlotte Bray Reflections in time

Ulpiu Vlad „Prin lumina florilor

John Woolrich Concert pentru vioară

               VIKRAM SEDONA vioară, laureat al Concursului Internațional „George Enescu” în 2018

Mark-Anthony Turnage Lucrare în primă audiție

Colin Matthews „Spiralling”

 

SÂMBĂTĂ | 21.09                                                                                                                         

13.00 MUZICA SECOLULUI XXI                                           

Sala Radio

ORCHESTRA SIMFONICĂ BUCUREȘTI

NICOLAE MOLDOVEANU dirijor

Cornel Țăranu Bachiana

Eric Montalbetti „Vaste champ temporel à vivre joyeusement”

Marco Perez-Ramirez „Atacama”, concert pentru vioară și orchestră

NING FENG vioară

Rolf Martinsson „Ich denke Dein…”

LISA LARSSON soprană


CONCERTE ÎN ȚARĂ

 

BACĂU

JOI | 05.09

ORCHESTRA FILARMONICII „MIHAIL  JORA” DIN BACĂU

JAYCE OGREN dirijor

 

Adrian Iorgulescu Concert pentru clarinet, coarde și percuție „Ipostaze 2”

               JAYCE OGREN dirijor

EMIL VIȘENESCU clarinet

Adam Schoenberg Concert pentru vioară și orchestră

JAYCE OGREN dirijor

ANNE AKIKO MEYERS vioară 

Avner Dorman Concert pentru percuție și orchestră

AVNER DORMAN dirijor

SIMONE RUBINO percuție

Ye Xiaogang „Mount E’mei” pentru vioară și orchestră

               JAYCE OGREN dirijor

ZIYU HE vioară, câștigător al Concursului Internațional „Menuhin” în 2017

ANA-ELIZA DRĂGOI percuție

 

SIBIU 

VINERI |13.09                                                                                                                          

ORCHESTRA FILARMONICII DIN SIBIU

CRISTIAN LUPEȘ dirijor

Dan Dediu „Elegia minacciosa” pentru orchestră

Francesco Tristano Concertul pentru pian „Island Nation Free”

FRANCESCO TRISTANO pian

Jörg Widmann Concertul pentru vioară

MICHAEL BARENBOIM vioară

Constantin Basica Concert pentru dirijor și orchestră (primă audiție)

 

IAȘI

JOI | 12.09                                                                                                                          

ORCHESTRA FILARMONICII „MOLDOVA” DIN IAȘI

BRAD LUBMAN dirijor

Călin Ioachimescu „Tempo 80” pentru orchestră

Michael Jarell Concertul pentru vioară și orchestră „Paysages avec figures absentes – Nachlese IV”

ILYA GRINGOLTS vioară

Johannes Maria Staud „Über trügerische Stadtpläne und die Versuchungen der Winternächte (Dichotomie II)”

AD LIBITUM QUARTET

Philippe Manoury Concertul pentru două piane și orchestră „Zones de Turbulences”

               GRAU-SCHUMACHER PIANO DUO

 

TÂRGU MUREȘ

JOI | 19.09                                                                                                                          

19.00

Palatul Culturii

ORCHESTRA SIMFONICĂ ȘI CORUL MIXT AL FILARMONICII DE STAT TÂRGU MUREȘ

ADRIAN PETRESCU dirijor

VASILE CAZAN dirijorul corului 

Șostakovici Uvertura festivă

Beethoven Fantezia pentru pian, cor și orchestră
            FÜLEI BALÁZS pian

Enescu Balada pentru vioară și orchestră
            ROXANA OPREA vioară

Țăranu Secvențe pentru orchestră de coarde

Liszt Preludiile

Elgar Pomp and Circumstance

*** 

Forumul Internațional al Compozitorilor – ediția a II-a

 

Pentru a doua oară în cadrul seriei „Muzica secolului 21” se va organiza Forumul Internațional al Compozitorilor, avându-l ca director coordonator și moderator pe compozitorul și profesorul Dan Dediu. Prin această inițiativă se dorește o mai mare comunicare între specialiști – compozitori celebri, muzicieni renumiți, tineri aspiranți – și marele public interesat de fenomenul muzical desfășurat în spațiul cultural internațional.

În timpul celor trei weekenduri dedicate seriei „Muzica secolului 21”, publicul se va bucura de creațiile compozitorilor programați în concertele de la Sala Radio, cărora li se vor adăuga renumite ansambluri și orchestre, dirijori, dar și compozitori români, cu toții fiind implicați într-o serie de conferințe și dezbateri având ca temă generală reconectarea publicului la muzica contemporană. Mari personalități precum Lera Auerbach, Eric Montalbetti, Krysztof Penderecki, Mark-Anthony Turnage, Jörg Widmann, Tristan Murail, Unsuk Chin, Michael Jarrell, Philippe Manoury, Jose Maria Sanchez-Verdu, Xiaogang Ye și mulți alții își vor împărtăși credo-ul lor muzical și își vor exprima opiniile în cadrul a opt evenimente majore (conferințele Ars Poetica, dezbateri, mese rotunde) centrate pe subiecte legate de modelele și tendințele muzicii contemporane, precum și pe problematica interconectării acestora cu viața cotidiană a individului și a societății.

Conferințele și dezbaterile organizate în cadrul celei de-a doua ediții a Forumului Internațional al Compozitorilor vor avea loc la Universitatea Națională de Muzică din București și se vor desfășura în limba engleză.

Program

Vineri, 06.09.2019

  • 17.30-18.00 Conferință Ars PoeticaLera Auerbach (SUA)
  • 18.00-18.30 Conferință Ars PoeticaJosé María Sánchez-Verdú (Spania)
  • 18.30-18.50 Pauză
  • 18.50-19.20 Conferință Ars PoeticaPeter Adriaansz
  • 19.20-20.00 Round-table cu Lera Auerbach (SUA), Peter Adriaansz (Olanda), Avner Dorman (Israel) José María Sánchez-Verdú (Spania)

Sâmbătă, 07.09.2019

  • 16.00-16.30 Conferință Ars Poetica Francesco Filidei (Italia)
  • 16.30-17.00 Conferință Ars PoeticaXiaogang Ye (China)
  • 17.00-17.20 Pauză
  • 17.20-17.50 Conferință Ars PoeticaRaphaël Cendo (Franța)
  • 17.50-18.30 Round-table cu Raphaël Cendo (Franța)Adam Schoenberg (SUA), Alex Mincek (SUA), Francesco Filidei (Italia), Xiaogang Ye (China)

Joi, 12.09.2019

  • ·       17.00-17.20 Akos Dobay
  • ·       17.20-17.40 James Clarke
  • ·       17.40-17.50 Pauză
  • ·       17.50-18.10 Joshua Fineberg
  • ·       18.10-18.30 Fred Popovici

Discuțiile vor fi moderate de Fred Popovici. 

Vineri, 13.09.2019

  • 17.30-18.00 Conferință Ars PoeticaUnsuk Chin (Coreea de Sud/Germania)
  • 18.00-18.30 Conferință Ars PoeticaTBA
  • 18.30-18.50 Pauză
  • 18.50-19.20 Conferință Ars PoeticaTBA
  • 19.20-20.00 Round-table cu Unsuk Chin (Coreea de Sud/Germany), Doina Rotaru (Romania)

Sâmbătă, 14.09.2019

  • 16.00-16.30 Conferință Ars Poetica TBA
  • 16.30-17.00 Conferință Ars PoeticaJohannes Maria Staud (Austria)
  • 17.00-17.20 Pauză
  • 17.20-17.50  Conferință Ars PoeticaPhilippe Manoury (Franța)
  • 17.50-18.30 Round-table cu Călin Ioachimescu (Romania), Johannes Maria Staud (Austria), Philippe Manoury (Franța), Constantin Basica (România/ SUA)

Joi, 19.09.2019

  • 10.00-10.30 Conferință Ars PoeticaMark-Anthony Turnage (Marea Britanie)
  • 10.30-11.00 Conferință Ars PoeticaJohn Woolrich (Marea Britanie)
  • 11.00-11.20 Pauză
  • 11.20-11.50 Conferință Ars PoeticaColin Matthews (Marea Britanie)
  • 11.50-12.30 Round-table cu Charlotte Bray (Marea Britanie), Mark-Anthony Turnage, John Woolrich și Colin Matthews 

Vineri, 20.09.2019

  • 10.00-10.30 Conferință Ars Poetica TBA
  • 10.30-11.00 Conferință Ars PoeticaNicola Piovani (Italia)
  • 11.00-11.30 Pauză
  • 11.30-12.30 Q & A cu Nicola Piovani

Sâmbătă, 21.09.2019

  • 16.30-17.00 Round-Table cu Krzysztof Penderecki (Polonia)
  • 17.00-17.20 Pauză
  • 17.20-17.50 Conferință  Ars PoeticaEric Montalbetti (Franța)
  • 17.50-18.30 Round-table cu Krzysztof Penderecki (Polonia), Rolf Martinsson (Suedia), Marco Perez-Ramirez (Chile/Franța), Eric Montalbetti (Franța)

 ***

Programe asociate

 

REPERE ALE MUZICII ROMÂNEȘTI CONTEMPORANE

Concerte prezentate de Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România (UCMR)

Palatul Cantacuzino

03.09 | 18.30

BIANCA & REMUS MANOLENU – recital de lied

Recital de muzica electroacustica – invitat Ion Bogdan Stefanescu (flaut)

PROGRAM

Recital de lieduri 

Tudor Ciortea – din Ciclul Patru Lieduri pe versuri de Marin Sorescu:   Melcul – Roata

Cornelia Tăutu – Ciclul Trias (vers. Mihai Eminescu): La steaua – Strigoii – Stelele-n cer

Gheorghe FircaFragment (versuri Liviu Ciocârlie)

Liviu DănceanuPalindrom, op.176 nr. 1 (versuri proprii): Parole, op.176 nr. 2

Valentin Timaru – din Ciclul Cântece pe versurile Anei Blandiana: Octombrie – Rugăciune

Sebastian Androne-NakanishiVis vitreg (versuri proprii)

Dan Dediu – Ciclul Faust II: Drei Chöre  op.124: Chor der Insekten Chor der Ameisen – Chor der Engel

 

Muzică electroacustică

Diana RotaruRitual de seducție – flaut și mediu electroacustic,

solist: Ionuț Bogdan Ștefănescu

Octavian NemescuSaecula Saeculorum

Roman VladPrințesa X -IV - violă și mediu electroacustic,  solistă: Aida-Carmen Soanea

Nicolae BrândușOrnitorinc – microperă de buzunar, prezentare video

 

08.09 | 19.00

ANSAMBLUL PROFIL 

Adrian Iorgulescu Cvartetul nr. 2

George Balint RHOE  trio pentru clarinet, vioară și pian

Ștefan Niculescu Per tre  pentru vioară, violă și violoncel

Myriam Marbe Trommelbass  pentru trio de coarde și percuție

Aurel Stroe Rêver, c’est désengrener les temps superposés  pentru clarinet, violoncel și claviaturi

 

17.09 | 19.00

Trio devotioModerna

CARLA STOLERU flaut, MIHAI BADIȚĂ clarinet, MIHAI MURARIU pian 

Anatol Vieru Dor  pentru flaut solo

Ghenadie Ciobanu The Time Passes. Capriccio  pentru clarinet și pian

Violeta Dinescu Bindfaden  pentru flaut și pian

Mihai Murariu Hyperlink II  pentru flaut și clarinet

Maia Ciobanu Decor I  pentru clarinet și pian

Carmen Cârneci Hesper(í)a  ape, lumini  pentru pian solo

Livia Teodorescu-Ciocănea Mobius Loop  pentru flaut, clarinet și pian

 

19.09 | 19.0

CVARTETUL GAUDEAMUS 

Cornel Țăranu Cvartet de coarde

Ulpiu Vlad Înmuguriri

Adrian Pop Pas de quatre

Corneliu Dan Georgescu Cvartetul nr. 18

 

Concertele Museicorum prezentate de Muzeul Municipiului București

CONCERTELE MUSEICORUM (31 august – 22 septembrie): asociate Festivalului Internațional George Enescu, sub coordonarea sopranei Arlinda Morava. O serie de 15 concerte oferite de Muzeul Municipiului București în trei dintre muzeele din componența sa – Palatul Suțu, Casa Filipescu-Cesianu și Muzeul Theodor Aman. Programul include piese ale compozitorilor români, albanezi precum și repertoriu internațional, cu un accent deosebit asupra personalității și creației marelui compozitor român George Enescu.

Miercuri, 4 septembrie 2019, 19.00 / Fundația A C C U M M la Palatul Suțu

DOAMNELE MUZICII ROMÂNEȘTI

Recital cameral dedicat creației muzicale feminine românești

DIANA JIPA vioară

ȘTEFAN DONIGA pian 

Program

Felicia Donceanu Sonata nr. 1 pentru vioară și pian în re minor

Hilda Jerea 7 dansuri românești pentru vioară și pian pe motive culese de Bela Bartok

Violeta Dinescu Satya II (aranjament pentru vioară și pian de Vlad-Răzvan Baciu)

Carmen Petra Basacopol Sonata nr. 1 op. 5 pentru vioară și pian în fa diez minor

Liana Alexandra Vals

 

Duminică, 8 septembrie 2019, 20.30 / Casa Filipescu-Cesianu

SPACE INTERFERENCE

INTERART – GRUP DE MUZICĂ ȘI DANS CONTEMPORAN
Muzică și concept artistic de MIHAELA VOSGANIAN 

MIHAELA VOSGANIAN voce, percuție, live electronics
MARIA CHIFU fagot, voce
ANA CHIFU flaut
OLGA PODOBINSCHI claviaturi
ARMINE VOSGANIAN, CIPRIAN FĂCĂERU visuals

Never ending pentru voce procesată și flaut
Lunar pentru instrumente electronice și video
Warning pentru fagot și voce procesată
Mercurian pentru instrumente electronice și video
Da Capo al fine pentru voce, percuție și pian
Jupiterian pentru instrumente electronice și video

Comments are closed.