SIMN 2020 – Program (RO)

Săptămâna Internațională a Muzicii Noi 2020

Bucuresti, 23-20 mai 

SÂMBĂTĂ, 23 MAI

Ateneul Român, ora 19

Gulliver (1)

Orchestra Concerto a Universității Naționale de Muzică din București

Dirijor: Bogdan Vodă

Solist: Vlad Maistorovici (vioară)

Anatol VIERU: Muzeu muzical pentru clavecin și orchestră
Vlad MAISTOROVICI: Concert transilvan pentru vioară și orchestră de coarde
Bogdan VODĂ: {Lucrare nouă} pentru orchestră de coarde (p.a.a.)
Einojuhani RAUTAVAARA: Cantus arcticus – concert pentru păsări și orchestră

Green Hours, ora 21

Matrix (1)

RMN – Radiografie Muzicală Neconvențională
cu un InfoAmbient și Incursiuni în Realități Virtuale

Irinel Anghel & AISSA (Aparat Instrumental de Scanare Sonoră Avansată)
Călin Torsan (saxofon), Bogdan Frigioiu (chitară electrică), Matei Gheorghe (electronics),
Vasile Gherghel (electronics), Darie Nemeș Bota (obiecte sonore)

Experiența VR prin casca Oculus Go: Alexandru Claudiu Maxim

InfoAmbientul eterofonic și polifonic este asigurat de un grup de performeri cititori: Diana Rotaru, Sabina Ulubeanu, Alexandra Dascălu, Alina Tofan, Luiza Mitu, Andrada Stan

***

DUMINICĂ, 24 MAI

MARATON MUZICAL CONTEMPORAN

Ulise (1)

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 11

Trio Contraste
Ion-Bogdan Ștefănescu (flaut), Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție)

Peter MACHAJDIK: Sinaia Echos (p.a.a.)
Ghenadie CIOBANU: Trio
Violeta DINESCU: Innenglocken pentru percuție și pian
Doron KAUFMAN: Trio (p.a.a.)
Adrian POP: Aana pentru flaut și pian
Andrei PETRACHE: 3, 2, 1…Start

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 13.00

Gulliver (2)

Recital de lieduri

Bianca Manoleanu (soprană) și Remus Manoleanu (pian)
Invitați: Emil Vișenescu, Stanca Manoleanu, Roman Manoleanu

Adrian POP: Mărțișoare și buruieni (pe versuri de Tudor Arghezi) p.a., pentru soprană și pian: 1. Mărțișoare, 2. Fata din dafin, 3. Spuză fierbinte, 4. Alba, 5. Drumul, 6. Domnița, 7. La icoane, 8. Nu mai zăresc
Nicolae COMAN: Metamorfozele cerului (pe versuri de Giuseppe Ungaretti) pentru voce, clarinet și pian: Tramonto, Trapetto, Stasera, Notte di Maggio, Silenzio Stellata, La Notte Bella, Rose in Fiamme, Mattina
Daniela COJOCARU: Vulpea și corbul (Fedru), pentru soprană și pian (p.a.a.)
Dan BĂLAN: Art loto pentru pian la patru mâini, două soprane și percuție (p.a.a.)

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 17.00

Ulise (2)

Cvintet de suflători ”V COLORIS” (Danemarca)

Ștefan Diaconu (flaut), Felicia-Gabriela Greciuc (oboi),
Jonas Lyskjaer Frølund (clarinet), Niklas Kallsoy Mouritsen (corn),
Ignas Mazvila (fagot)

Dan DEDIU: Aurorae for woodwind quintet
Aurel STROE: Quintandre
Hans ABRAHAMSEN: Wind Quintet No. 2 “Walden”
Constantin SILVESTRI: Woodwind Quartet op. 13 no. 1
Tamás BEISCHER-MATYÓ: Wind Quintet

Aula UCMR, ora 19

Ulise (3)

Double Recitals

Barrie Webb (trombon), Mihai Măniceanu (pian)

Eve DUNCAN: Deep in Summer (p.a.a.)
Gabriel MĂLĂNCIOIU: Red Time
Cristian BENCE-MUK: {Lucrare nouă} (p.a.a.)
Stuart GREENBAUM: Three Miniatures
Mihai MĂNICEANU: Riffs and Solos

 

Sergiu Năstasă (vioară), Marius Ungureanu (violă)

Lucrări de Mihai Murariu, Șerban Marcu, Lyl Lacy

***

LUNI, 25 MAI

Aula UCMR, ora 17

Gulliver (3)

Duo pianistic Ana Boldea – Marius Boldea

Joel HOFFMAN: Beijing Express pentru pian la patru mâini
Dan CONSTANTINESCU: Sonatină pentru pian la patru mâini
Constantin SILVESTRI: Sonatina pentru pian la patru mâini
Livia TEODORESCU-CIOCĂNEA: Sonatina burlesca pentru pian la patru mâini

Aula UCMR, ora 19

Ulise (4)

Matei Ioachimescu (flaut), Alfredo Ovalles (pian)

Sigismund TODUȚĂ: Sonata a II-a pentru flaut și pian
Armin SANAYEI: Karak pentru flaut solo
Forrest PIERCE: Queen of Heaven
Nicholas OMICCIOLI: Invisible Worlds pentru pian solo
Gabriela Lena FRANCK: Suenos de Chambi (Harawi de Chambi, Marinera)

MARȚI, 26 MAI

Aula UCMR, ora 17

Ulise (5)

Ansamblul SonoMania

Conducerea muzicală: Diana Rotaru
Dirijor: Simona Strungaru

Anton SVETLICHNY: The Atrocity Exhibition pentru vioară, cello și pian (p.a.r.)
Heinz HOLLIGER: Studie über Mehrklänge pentru oboi
George BALINT: Rhoe pentru clarinet, vioară și pian
DanDe POPESCU: Soar pentru oboi, clarinet, vioară, cello și pian (p.a.a.)
Călin IOACHIMESCU: Tetrachords pentru clarinet, vioară, cello și pian
Liviu MARINESCU: Pulse pentru clarinet, vioară, cello și pian (p.a.r.)
Doina ROTARU: Legend III pentru oboi, clarinet, vioară, violoncel și pian

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19

Gulliver (4)

Double Recitals

Ansamblul ARCHAEUS

Dirijor: Mircea Pădurariu

Liviu DĂNCEANU: Andamento pentru vioară, clarinet și percuție
Laurențiu GANEA: Archaeus MMXVII
Nicolae BRÂNDUȘ: Archaeusursum (p.a.a.)
Mihai MĂNICEANU: {Lucrare nouă} (p.a.a.)

 

Ora 20

Ansamblul Game

Conducerea muzicală: Alexandru Matei

Tiberiu OLAH: Spațiu și ritm
Anatol VIERU: Mozaic
Ștefan NICULESCU: Incantations pentru 6 percuționiști

***

MIERCURI, 27 mai

Aula UCMR, ora 17.00

Matrix (2)

Ansamblul Wahnsinn

Barrie Webb (trombon), Marius Ungureanu (violă), Erik Sandberg (corn)

Gráinne MULVEY: Aéra kai chordés (Air and Strings)
Mihaela VOSGANIAN: The temptation of a Mermaid looper, dramatic scene for three action musicians and acousmatic midi-percussion. Scenografie de Diana Nistor. Percuția-midi: Mihaela Vosganian (p.a.a.)

Radio România, ora 19

Ulise (6)

Orchestra de Cameră Radio

Lutz Rademacher, dirijor

Maria Bîldea (harpă), Pablo Márquez (chitară), Cristian Niculescu (pian)

Philippe HERSANT: Le Tombeau de Virgile pentru harpă și orchestră (p.a.r.)
Zad MOULTAKA: Hanbleceya pentru chitară și 15 instrumente (p.a.r.)
Matthias PINTSCHER: NUR for Piano and Ensemble (p.a.r.)
György LIGETI: Concert românesc pentru orchestră

***

JOI, 28 MAI

Sala ”Auditorium” a UNMB, ora 17
Gulliver (5)

ALEA Ensemble (Viena)
Sigrid Präsent (vioară), Igmar Jenner (vioară), Tobias Stosiek (cello)

Dario CEBIC: Obsession – 4. Streichtrio (p.a.a.)
Herbert BOLTERAUER: Trio für 2 Violinen u. Violoncello
Oddvar LÖNNER: Streichtrio op.95
Marco REGHEZZA: Invention-Trio
Igmar JENNER: Miniaturen für Streichtrio
Gerhard PRÄSENT: Big Ben für Streichtrio
Diana ROTARU: Solzi (p.a.a.)

Sala de Operă și Multimedia a UNMB, ora 19
Matrix (3)

EXPERIMENTAL AUDIO-VIDEO ART

Corneliu Dan Georgescu: Odenwald (30’)

***

VINERI, 29 MAI

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 17

Nirvana (1)

Recital de lieduri

Claudia Codreanu (mezzosoprană) și Diana Dembinski (pian)

Nicolae TEODOREANU: Lacrima și raza – ciclu de lieduri
Adrian RAȚIU: 3 lieduri din ciclul Hommage à Erik Satie
Dan CONSTANTINESCU: Six poèmes français
Felicia DONCEANU: ciclul Cântece de fată frumoasă
Dinu SAVU: Prometeu (p.a.a.)
Diana VODĂ: ciclul Anotimpuri (5 lieduri)
Sorin LERESCU: ciclul O oră de iubire
Dan BUCIU: Două lieduri

Radio România, ora 19

Nirvana (2)

Orchestra Națională Radio
Corul Academic Radio

Dirijor: Mihai Agafița
Dirijorul corului: Ciprian Țuțu

Emil Vișenescu (clarinet), Iustinian Zetea (bas), Stanca Manoleanu (soprană), Mihai Urzicana (tenor)

Octavian NEMESCU: PreSimfonia a II-a (p.a.a.)
Adrian IORGULESCU: Ipostaze II pentru clarinet, coarde și percuție
Andrei TĂNĂSESCU: Luceafărul – (actul I al oratoriului) (p.a.a.)

***

SÂMBĂTĂ, 30 MAI

Sala de proiecție, ora 9

NOI ISTORII ALE MUZICII ROMÂNEȘTI

Un proiect al Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România și al Universității Naționale de Muzică din București

Coordonator: Olguța Lupu

Sala ”Constantin Silvestri”, ora 11

Gulliver (6)

Ansamblul devotioModerna
Conducerea muzicală: Carmen Maria Cârneci

Carmen Maria CÂRNECI: denn der Tag war noch ganz pentru flaut, violoncel, pian
Dan BĂLAN: Trio pentru flaut, clarinet și pian
Roman VLAD: Prințesa X (VIII.) pentru clarinet și medii electronice
Albert BREIER: Trio pentru vioară, violoncel și pian
Julia DEPPERT-LANG: Duo pentru vioara și flaut (p.a.a.)
Susanne STELZENBACH: Netzwerk pentru flaut, vioară și pian
Gabriel IRANYI: Cvartet petru flaut, vioară, violoncel și pian

Aula UCMR, ora 17

Nirvana (3)

Cvartetul de coarde ”Gaudeamus” (Brașov)

Ulpiu VLAD: Înmuguriri
Maia CIOBANU: Trencadis Quartet
Jung Hoon NAM: Scattering (câștigătorul secțiunii de compoziție-muzică de cameră a Concursului internațional ”George Enescu”, ediția din 2018)

Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19

Nirvana (4)

Ansamblul Profil

Tiberiu Soare, dirijor

Ștefan NICULESCU: Sextuplum
Eugen WENDEL: Recercare pentru vioară solo
Solistă: Diana Moș
Dan DEDIU: Gothic Concerto (versiune integrală)

Comments are closed.