Archives for November2014

Meridian Festival – 10th edition -2014

10th “MERIDIAN” ISCM-Romanian Section International Festival

Bucharest, Romania, 1-7 December 2014

Official website: snr.cimec.ro

Cardinal Points

 

PROGRAM

 

MONDAY, December 1

Cantacuzino Palace Hall (Calea Victoriei 141)

5 p.m.

LIED RECITAL
Bianca Manoleanu (soprano) and Remus Manoleanu (piano)
Guest Performers: Ion Bogdan Ştefănescu – flute and Costin Soare – guitar

Program:

Dan Buciu –Înțeleptul și poezia/ The Sage and the Poem micro-cycle – lyrics by Omar Khayyam (world premiere)

Martin Q. Larsson – Lieds on lyrics by Francesco Petrarca for soprano, flute and guitar (Romanian premiere)

Gabriel Iranyi –Vier Dischereit-Lieder cycle – lyrics by Esther Dishereit (Romanian premiere)

Irina Odăgescu-Țuțuianu – Continuum Y

Dan Voiculescu –12 Hai-Kai cycle

Irina Hasnaș –Metamorfozele/Metamorphoses cycle – lyrics by Nichita Stănescu (world premiere)

Theodor Grigoriu –Dincolo de tăcere/ Beyond Silence cycle – Iisus lyrics by Ștefan Codrin

Bogdan Vodă –Trei Crochiuri/Three Sketches cycle – lyrics by Doina and Bogdan Vodă (world premiere)

Adrian Pop – Viziune/Vision – lyrics by Ion Minulescu

Viorel Munteanu –Ecouri din transposibil/Echoes from the Transpossible for soprano, flute and piano – lyrics by George Popa (world premiere)

 

6:30 p.m.

SCORE LAUNCH – CIMRO SCORES 2013 -2014

Collection Coordinator: Sebastian Androne

Main CIMRO Coordinator:  Diana Rotaru

 

7 p.m.

HORN RECITAL

Delphine Gauthier Guiche (France)

Program:

Olivier Messiaen – Appel interstellaire

Violeta Dinescu – Sieben Rosen

Michèle Rusconi – On a whim

Arthur Kampela – Not I, holographies for French horn

 

***

 

TUESDAY, December 2

Cantacuzino Palace Hall (Calea Victoriei 141)

5 p.m.

GAUDEAMUS Quartet

Lucia Neagoe – 1st violin, Raluca Irimia – 2nd violin, Leona Varvarichi – viola, Sebastian Vârtosu – cello

 

Program:

Adrian Iorgulescu – Quartet No. 3

Ulpiu Vlad – Flori for voi/Flowers for you

Vladimir Beleav – Quartet No. 2

 

The National University of Music in Bucharest (Str. Ştirbei Vodă 33)

The Opera and Multimedia Studio

7 p.m.

STYLISTIC INTERFERENCES IN TODAY’S MUSIC

TRAIECT Ensemble 

Conductor and artistic director: Sorin Lerescu

Geanina Săveanu Meragiu – violin, Georgeta Radu – percussion, Viorica Nagy – cello, Alexandru Hanganu – flute, Răzvan Gachi – clarinet, saxophone,  Andrei Podlacha – piano, Cătălin Bucerzan – trombone

Guests: Dan Bordeianu – reader, Raluca Florescu – violin,  Cornelia Petroiu – viola

 

Program:

Sorin Lerescu – Phonologos V  for seven players

Dušan Bavdek (Slovenia) – Geste mrtvega casa/The Gestures of Dead Era for clarinet and pianoo (Romanian premiere)

Iulia Cibişescu-Duran – Conexiuni-H/Connections-H for ensemble (world premiere)

Adrian Enescu – Breakfast for solo viola

Ghenadie Ciobanu (Moldavian Republic) – The Signs That Are Reflected At Sky for ensemble

Csanád Kedves (Hungary) – Cohésion déséquilibrée, dedicated to TRAIECT Ensemble (clarinet, piccolo flute, percussion, cello and pianoo) (world premiere)

Maia Ciobanu – Nr. 273,16 – Intersecţii/ No. 273,16 – Intersections for saxophone, viola and electronic medium

Laura Ana Mânzat – Graal for ensemble and reader (world premiere)

Concert realised in partnership with the National University of Music in Bucharest

 

WEDNESDAY, December 3

The National University of Music in Bucharest (Str. Ştirbei Vodă 33)

The Opera and Multimedia Studio

5 p.m.

devotioModerna Ensemble

Conductor and artistic director: Carmen Cârneci

Ștefan Diaconu – flute, Cristian Mancaş – clarinet, Marius Bâclea – violin, Dan Cavassi – cello, Mihai Murariu – piano, Alexandru Stroe – percussion

Guest performer: Andrei Tănăsescu – piano

 

Program:

Branka Popović (Serbia) – Solitude. Selfreflections for piano (Romanian premiere)

Myriam Marbé – Incantatio for clarinet solo

Carmen Cârneci – Hesperide (from Orphäide cycle) for cello and piano (world premiere)

Bjørn Bolstad Skjelbred (Norway) – Echoes of Winter for alto flute and percussion(Romanian premiere)

Fred Popovici – In-con-secvențe/ In-con-sequences  for violin, cello and piano

Livia Teodorescu-Ciocănea – Archaeopterix (Urvogel) for flute, piano and percussion(world premiere)

Mihai Murariu – ApfelStrudel for flute, piano and percussion (world premiere)

 

Cantacuzino Palace Hall (Calea Victoriei 141)

7 p.m.

TRIO APERTO

Ladislau Csendes – violin, Doloros Chelariu – piano, Dan Abramovici – clarinet

Guest performer: Ella Bokor – cello

 

Program:

Octavian Nemescu – ITintervallumBE oder vallumBEITinter for 5 o’clock in the afternoon for violin, clarinet, piano and CD (world premiere)

Klaus Ager – Trio for violin, cello and piano

 

8 p.m. 

FRESCOMANIA

Contemporary Variations on a Theme by Frescobaldi

SonoMania Ensemble

Artistic Director: Diana Rotaru

Conductor: Vlad Răzvan Baciu

Veronica Anușca – soprano, Ştefan Diaconu – flute, Valentin Ghita – oboe, Tamara Dica – viola, Eugen-Bogdan Popa – cello, Olga Tănase Podobinschi – piano/percussion

Guest performer: Raluca Stratulat – violin

 

Program:

Girolamo Frescobaldi – Arrangements of the air Se L’Aura Spira from Primo libro d’arie musicali per cantarsi (1630) – by Doina Rotaru

Gabriel Mălăncioiu – Frescobaldi’s Winter Dream for soprano, flute, viola, cello and tamburină

Mihai Măniceanu – Bicephalous for flute and oboe

Sebastian Androne – Fresco meets Baldi for viola and cello

Adina Sibianu – InsPIral for viola, cello andi piano

Sabina Ulubeanu – Clustercantabile for soprano, flute, oboe, violin, viola and cello

Vlad Răzvan Baciu – Hiperpolarizar/Hyperpolarisation for flute and cello

Diana Rotaru – 2 little whos for soprano, flute, viola, cello and percuţie

Alexandru Sima – Vendeleria for flute, oboe, viola and cello

Cătălin Creţu – Bird’s-Eye View of Frescobaldi’s ‘Se L’Aura Spira’ for soprano, flute, oboe, viola, cello and piano

 

The Romanian works are part of the “Variations on a Given Theme” project, initiated by the Romanian Music Information Center (CIMRO) during CIMRO DAYS 2014 – project supported by the Administration of the National Cultural Fund

 

***

 

THURSDAY, December 4 

The National Art Center Tinerimea Română/Romanian Youth (Str. Gutenberg Johann 19)

4 p.m.

BOOK LAUNCH

Books by Despina Petecel and Grigore Constantinescu

Presenter: Lavinia Coman

 

5 p.m.

ARCHAEUS Ensemble

Conductor and artistic director – Liviu Dănceanu

Anca Vartolomei – cello, Rodica Dănceanu – piano, Dorin Gliga – oboe, Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – bassoon, Sorin Rotaru – percussion, Marius Lăcraru – violin Guest: Elena Apostol – reader

 

Program:

Laurentiu Beldean – Unfinisched Gravity (gravity by accident…) (world premiere)

Costin Miereanu – Solo 3

Elena Apostol – Fabulă/Fable for ensemble and reader

Jean Paul Dessy – Amos – Soma (Romanian premiere)

George Balint – Muzică for Archaeus/Music for Archaeus

 Ștefan Niculescu – Sinchronie I

Leonard Dumitriu – ORTER Trio (world premiere)

Ivana Stefanović – Ordinary Conversation for oboe and violin (Romanian premiere)

Liviu Dănceanu – Panta rei

 

Cantacuzino Palace Hall

7 p.m. 

CHAMBER MUSIC RECITAL

Claudia Codreanu – mezzosoprano, Diana Vodă Nuțeanu – piano, Constantin Urziceanu – clarinet

 

Program:

Ana Iulia Giurgiu – extracts from Robaiates cycle for mezzosoprano and piano – lyrics by Omar Khayyam: Poussière; Pour la sage

Adina Dumitrescu – Dans le jardin de ma mémoire for mezzosoprano, piano and clarinet – lyrics by Guillaume Apollinaire

Diana Vodă Nuțeanu – Fapt divers/Diverse Fact for mezzosoprano și piano – lyrics by Ana Blandiana

Mihaela Vosganian – Sonata for clarinet solo

Ana Maria Avram – Canciones de la soledad for soprano, clarinet bas și percussion – lyrics by Frederico Garcia Lorca

Dana Probst – Am Orte des Lichtes for mezzosoprano and piano – on Psalm 22

Nicolae Coman – Uber allen Gipfeln ist Ruh – lyrics by Johann Wolfgang Goethe; Les cloches - lyrics by Guillaume Appolinaire

Gheorghe Costinescu –Doi copii s-au dus/Two children were gone - lyrics by Tudor Arghezi

Felicia Donceanu –Lieder des Sudens cycle for mezzosoprano, clarinet and piano – lyrics by Hans Bergel: Ankunft in Umbrien; Mobile veronese; Sizilianische Wassertragerin

 

***

 

FRIDAY, December 5

The National University of Music in Bucharest (Str. Ştirbei Vodă 33)

“Dinu Lipatti” Hall

5 p.m. 

CDs AND SCORES LAUNCH

Scores of Dan Dediu, Radu Paladi and Cornel Țăranu

CD-uri with symphonic and chamber music works realised by Editura Muzicală/Music Presenter: Irina Hasnaș

 

“George Enescu” Hall

7 p.m.

GAME Percussion Ensemble  

Alexandru Stroe – percussion, Sorin Rotaru – percussion, Alexandru Matei – percussion

Conductor: Mircea Pădurariu

 

Program:

Vladimir Scolnic – Duhul Pădurii/The Spirit of the Forest

Anatol Vieru – Mosaique

Victor Alexandru Colțea – Talaz

Tiberiu Olah – Spațiu și Ritm/ Space and Rhythm

Doina Rotaru – Geyser

 

***

 

SATURDAY, December 6

The National University of Music in Bucharest (Str. Ştirbei Vodă 33)

The Opera and Multimedia Studio

11 a.m. 

TRIO CONTRASTE

Ion Bogdan Ştefănescu – flute, Sorin Petrescu – piano, Doru Roman – percussion

 

Program:

Ying Wang (China) – Transparent Song (world premiere)

Ioan Dobrinescu – Leaves Falling and Lonely Bird for flute solo

Nuri El Ruheibany (Siria) – Yagsayel

Yair Klartag – All Day I Here The Noise Of Waters for percussion

Aurel Stroe – 3rd Sonata for piano

Nicolae Teodoreanu – Noison

Corneliu Dan Georgescu – The Colours Of Elegy

 

Cantacuzino Palace Hall (Calea Victoriei 141)

5 p.m.

RECITAL

Mădălina Claudia Danilă and Ioana Cojuharov – piano

Jerzy Kornowicz – piano, Tadeusz Sudnik - live electronics

 

Program:

Jana Andreevska – 2.2.4 to 4.4.2 for four hand piano

Diana Simon – Mozaic for piano

Jerzy Kornowicz – Silence of Sounds for piano and live electronics

Jerzy Kornowicz, Tadeusz Sudnik – Creations for piano and live electronics

 

7 p.m.

AdHOC Ensemble

Conductor: Matei Pop

Flavia Herdlicska – flute, Aurelian Băcan – clarinet, Radu Dunca – vioara I, Diana Man – vioara a II-a, Ovidiu Costea – viola, Vlad Rațiu – cello, Eva Butean – piano, Emil Simion – percussion

Special Guests: TRIO AXIS MUNDI

Radu Dunca – vioara I, Aurelian Băcan – clarinet, Eva Butean – piano

 

Program:

Valentin Timaru – Ecou de colind/Carol Echo  for piano quintet

Roman Vlad – Voci în infinit/Voices in the Infinity - Concerto for clarinet and string quartet

Jeremy Thurlow – Invocation – Sprite – Under the Shadow of Wings from the Ouija suite for violin and electroacoustic medium

Xavier Dayer – De Umbris for flute and string quartet

 

CORNEL ȚĂRANU – 80

Group Portrait – Ad honorem Magistri Cornel Țăranu (Trio Axis Mundi)

Șerban Marcu – TocCaTa brevissima

Tudor Feraru – Con tenerezza

Dora Cojocaru – Mnemosyne

Ionică Pop – Guirlandes en résonance

Ciprian Pop – Kandaon

Cornel Țăranu – Mozaicuri for clarinet and ensemble

 

SUNDAY, December 7

The National University of Music (Str. Ştirbei Vodă 33)

The Opera and Multimedia Studio

11 a.m.

RECITAL

Cătălin Opriţoiu – flute, Emil Vişenescu – clarinet

With the participation of TRIO MOZAIC

Emil Vişenescu – clarinet, Oana Spânu Vişenescu – viola, Diana Spânu Dănilă – piano

Special Guest: Andrei Tănăsescu – piano

 

Program:

Petru Stoianov – Proporții 1/Proportions 1 for flute solo

Andrei Tănăsescu – Duo for flute and piano

Liana Alexandra – Ancestrales for flute solo

K.S.Elert – Ciaconna for flute solo

Jacques Ibert – Piesă for flute solo

Eugene Bozza – Image for flute solo

Sever Tipei – Clariphonies for clarinet solo

Nicolae Branduș – N.K. 2000 for flute and clarinet

Luciano Berio – Lied for clarinet solo

Laurenţiu Ganea – Doina for clarinet solo

Sever Tipei – Clariphonies for clarinet solo

Michael Verhagen – Trio for clarinet, piano and violin

Marko Kuzmanovic – Trio for clarinet, piano and violin

 

Cantacuzino Palace Hall (Calea Victoriei 141)

5 p.m.

ARS VENTUS

Ştefan Diaconu – flute și Valentin Ghita – oboe

 

Program:

Ana Szilágyi – Daheim for flute solo

Jos Zwaanemburg – Voci/Voices for flute solo

Robert Muczynski – Three preludes, op. 18 for flute solo

Alexandru Hrisanide – În căutarea verticalei/In the Search of the Vertical for oboe solo

Gilles Silvestrini – from Cinq Tableaux pour Hautbois solo – No.1 „Hôtel des Roches Noires à Trouville”

 Sigismund Toduță – from Six Pieces for oboe solo – No.1 „…de colindat”

 

VIOLIN RECITAL

Marianna Oczkowska (Austria)

 

Program:

Iannis Xenakis – Mikka S

Frederik Neyrinck – Quasi-Palindrom

Brian Ferneyhough – Intermedio alla ciaccona

Helmut Lachenmann – Toccatina. Study

Tomasz Skweres – Deuterium

Iannis Xenakis – Mikka

 

7 p.m.

PROFIL Ensemble

Artistic Director: Dan Dediu

Diana Moş – 1st violin, Petru Nemţeanu – 2nd violin, Marian Movileanu – viola, Mircea Marian – cello, Emil Vișenescu – clarinet; Adriana Maier – piano

 

Program:

Menahem Zur – Discussions #11 for piano quintet

Thomas Beimel – Ugarit – String Quartet No. 3

Cristian Lolea – String Quartet

Dan Dediu – Essai sur le Globe pirate for clarinet, string quartet and piano

 

Detailed program in other Romanian cities, HERE (in Romanian)