Archives for February2017

SIMN 2017

The International New Music Week | Bucharest, May 21-28 2017  | Artistic Director: Dan Dediu

PROGRAM 

SUNDAY, 21st May

• Romanian Athenaeum, 19.00 h

Young Performers and New Music (I)

Romanian Youth Orchestra
Cristian Mandeal, conductor
Soloists: Judith Blaauw (oboe), Erik Sandberg (French horn), Barrie Webb (trombone), Marius Ungureanu (viola)

Nicolae Brînduș: A European Parody
Dan Dediu: Wagner Under – ConcertOpera for Oboe, French Horn, Trombone, Viola and Orchestra (RFP)
Pascal Bentoiu: Symphony No. 2

MONDAY, 22nd May

• Auditorium Hall of UNMB, 17.00 h

Tamara Smolyar (piano)

Paul Grabowsky: …Aus der Tiefe… (RFP)
Kenji Fujimura: New Work (FP)
Oddvar Lönner: Reinkarnationen II (FP)
Thomas Reiner: New Work (FP)
Noel Fidge: Sonata no.2 (FP)

• Composers’ Union Hall, 19.00 h

devotio moderna Ensemble
Carmen Cârneci, conductor
Endre Guran (viola)

Mihai Murariu: Rorschach for Ensemble (FP)
Krzysztof Penderecki: Cadenza for Viola
Carmen M. Cârneci: -embER (die Stille, ich) for Cello and Ensemble
Victor Alexandru Colțea: N.W.
Octavian Nemescu: BeseptimaIT pour 7 heures du soir – Étage 4

TUESDAY, 23rd May

• Auditorium Hall of UNMB, 17.00 h

Double Recitals

„Arcord in Spirit“
Ana Topalovic (cello), Nikola Djoric (accordeon)

Sofia Gubaidulina: In Croce 
Nigel Osborne: Stone Garden 2 
Arvo Pärt: Fratres 
Margareta Ferek-Petric: Killing Godot 
Volodymyr Runchak: Kyrie Eleison 
Johanna Doderer: Wutmarsch

Matei Ioachimescu (flute), Tina Žerdin (harp)

Witold Lutoslawski: Three fragments 
Timothy Page: Curl for flute, harp and live electronics
Carmen Petra Basacopol – Fantasia for flute and harp
Sophie Lacaze: Au milieu de la plane for flute and harp
Calin Ioachimescu: Duo for flute and harp
Toru Takemitsu: Toward the sea

• George Enescu Hall of UNMB, 19.00 h

Young Performers and New Music (II)

Concerto Orchestra
Bogdan Vodă, conductor
Soloists: Sorin Petrescu (piano), Doru Roman (percussion)

Andrei Tănăsescu: Ciuleandra for Piano, Percussion and Orchestra (FP)
Constantin Basica: Deadline (RFP)
Ștefan Niculescu: Symphony No.1

WEDNESDAY, 24th May

• George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h
Preludiu Chamber Choir
Voicu Enăchescu, conductor

Works by Dan Buciu, Irina Odăgescu, Pascal Bentoiu, Viorel Munteanu, Christian Alexandru Petrescu, Livia Teodorescu-Ciocănea, Lucian Beschiu

• Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

Orchestra de Cameră Radio
Tiberiu Oprea, conductor
Soloists: Alexandru Matei (tam-tam), Fernando Mihalache (acordeon), Cristian Miclea (clarinet)

Petru Stoianov: Hiperboreeana I for String Orchestra
Maia Ciobanu: Concerto for Clarinet and String Orchestra
Mihnea Brumariu: Überall ist Babylon for Two String Mini-Orchestras and Piano (FP)
George Balint: în-sine cu de-Sine – Poem for Gongs and Chamber orchestra (FP)
Aurel Stroe: Concert for Accordeon and Chamber Ensemble (RFP)

THURSDAY, 25th May

• George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Young Performers and New Music (III)

Game Percussion Ensemble
Alexandru Matei (coordinator)

Bogdan Vodă: Scales, Harmonies and Rhythms
Elena Apostol: - lyrique for Soprano and Percussion Ensemble
Mihaela Vosganian: New Work (FP)
(another two works to be announced)

• Romanian Atheneum, 19.00 h

George Enescu Philharmonic Orchestra
Camil Marinescu, conductor
Soloist: Viniciu Moroianu (piano)

Dinu Lipatti: Concertino in Classical Style for Piano and Orchestra
Carmen Petra Basacopol: Concerto for Piano and Orchestra
Ottorino Respighi: Pini di Roma

• BucharestMetropolitanMuseum, Filipescu-Cesianu House, 19.00 h
Zoopera by Irinel Anghel. Experimental ALTwork

FRIDAY, 26th May

• George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Archaeus Ensemble 
Liviu Dănceanu (coordination)
Dorin Gliga (oboe), Ion Nedelciu (clarinet), Șerban Novac (fagot), Marius Lăcraru (violin), Anca Vartolomei (cello), Rodica Dănceanu (piano), Sorin Rotaru (percussion)

Sorin Vulcu: Micrologus per Archaeus
Corneliu Dan Georgescu: NW
Dan Voiculescu: Trileme
Vasile Spătărelu: 4 Contraste
Liviu Dandara: Multiversum
Adrian Raţiu: From Darkness to the Light

• Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

National Radio Orchestra
Cristian Oroșanu, conductor
Soloists: Diana Moș (violin), Ion Bogdan Ștefănescu (flute)

Mihai Măniceanu: Concerto for Violin and Orchestra (FP)
Adrian Iorgulescu: Concerto for Flute and Orchestra (FP)
Aurel Stroe: Mandala with a Polyphony by Antonio Lotti

• Opera & Multimedia Hall of UNMB, 21.15 h

SonoMania Ensemble
Valentin Ghita (oboe), Mihai Pintenaru (clarinet), Raluca Stratulat (violin), Tamara Dica (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello), Mihai Măniceanu (piano)

Simona Strungaru, conductor
Diana Rotaru (coordination)
Special Guest: Cristina Lilienfeld (dance)

“Maşinisme pentru 4 mecanici” – Improvisation for type-writers quartet and laptops. Diana Rotaru, Irinel Anghel – type-writer
Rufi (Marian Cîtu), Alin Zăbrăuţeanu – live electronics

”Sound Fabric”

Henry Vega: Slow, Slower for clarinet, cello, piano and electronics (RPF)
David Lang: light moving for violin and piano (RPF)
Federico Gardella: Im freien zu spielen for clarinet, violin, cello and piano (RPF)
Şerban Marcu: Arachne’s fabric  for oboe, clarinet, violin, viola and cello (FP)
Marko Slaviček: flash V: Even tomb couldn’t silence that brat. for clarinet, violin, cello, piano and electronics (RPF)
Makoto Shinohara: Obsession for oboe and piano
Dan Popescu: Neţesut (Unwoven) for ensemble (FP)

SATURDAY, 27th May

• Dinu Lipatti Hall of UNMB, 9.00 h

Aurel Stroe and Pascal Bentoiu
International Musicology Symposium
Coordinaton: Olguța Lupu

• Auditorium Hall of UNMB, 11.00 h

Young Performers and New Music (IV)
Solo Flute Pieces performed by students of Ion Bogdan Ștefănescu

Dan Buciu: Mozaic II (Vincențiu Mantu)
Toru Takemitsu: Air (Elena Greciuc)
Cornel Tăranu: Cadenze per Antiphona (Lorena Palade)
Wil Offermans: Harmonics (Dávid Borzási)
Vasile Herman: Akes Samenos (Cristina Grigore)
Toru Takemitsu: Voice (Emőke Burján)
Kazuo Fukushima: Mei (Isabella Matei)
Dan Dediu: Naufragi per flauto solo (Carla Stoleru)
Mihai Damian: Marsyas (Teodora Iliescu)
Dan Voiculescu: Sonata nr. 4 (Amalia Aldea)

• George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Ensemble Tétraflûtes 
Eliane Locher, Rozalia Agadjanian, Tanija Muller, Eliane Williner

”Requiem for a glacier”

Sofia Gubaidulina: 2 mouvements tirés du Quatuor pour Flûtes
Henry Purcell: Cold Song, tiré du Roi Arthur
Dai Fujikura: Glacier 
Joseph Lauber: Solitude – Sérénade – Méditation
Andreas Zurbriggen: Gletscherrequiem (Ewiges Eis – schmelzendes Eis, Passacaglia für einen sterbenden Gletscher)
Dorothea Hofmann: Glacial sonorities 
Doina Rotaru: Il Pianto del Ghiaccio 
Rentaro Taki: Clair de lune sur les ruines du château

With the kind support of Pro Helvetia

• Opera & Multimedia Hall of UNMB, 19.00 h

Ensemble Garage 
Liz Hirst (flute), Frank Riedel (clarinet), Till Künkler (trombone), Yuka Ohta (percussion), Sabine Akiko Ahrendt (violin), Annegret Mayer-Lindenberg (viola), Dominik Kleinknecht (sound design)

Pre-performance
Brigitta Muntendorf: Public Privacy #3.1 trumpet cover covered by trombone for solo trombone, video and tape (RFP)

Josh Spear: Quartet for three performers and electronics (RFP)
Benjamin Grau (*1987) – FFFFRRRSCH for flute, percussion and electronics (FP)
Diana Rotaru: Glossolalia for violin and tape
Oliver Schneller: twilight dialogue for flute, clarinet, viola and percussion
Simon Steen-Andersen: Study for strings for violin, viola and trombone
Niclas Thobaben: Finish it! (new version) for flute, clarinet, trombone and electronics

Post-performance
Brigitta Muntendorf: Public Privacy #1 flute cover for flute, video and electronics

With the kind support of Goethe Institut,Bucharest

SUNDAY, 28th May

• Composers’ Union Hall, 11.00 h

Profil String Quartet
Diana Moș (violin I), Petru Nemțeanu (violin II), Marian Movileanu (viola), Mircea Marian (cello), Costin Soare (guitar)

Ulpiu Vlad: New Work (FP)
Adrian Pop: Mătasea și metalul
Cornel Țăranu: Rezonanțe
Isabel Mundry: Linien, Zeichnungen (RFP)
Agustín Fernandez: String Quartet No.2 (RFP)

• George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Young Performers and New Music (V)

Ensemble Violoncelissimo
Marin Cazacu (coordinator)

Works by Pierre Boulez, Mihai Mitrea-Celarianu, Anatol Vieru, Doina Rotaru, Sebastian Androne, Vladimir Scolnic

• Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

Bucharest Symphony Orchestra
Marcello Motadelli, conductor
Soloist: Mihai Ungureanu (piano)

Liviu Glodeanu: Symphonies for Winds and Brass
Mihai Moldovan: Vitralii 
Liviu Dănceanu: Nord-Sud (FP)
Pascal Bentoiu: Concerto No. 2 for piano and orchestra