SIMN 2017

The International New Music Week | Bucharest, May 21-28 2017  | Artistic Director: Dan Dediu

PROGRAM 

Sunday, 21st May

Romanian Athenaeum, 19.00 h

Young Performers and New Music (I)

Concerto Orchestra
Bogdan Vodă, conductor

Soloists: Sorin Petrescu (piano), Doru Roman (percussion), Judith Blaauw (oboe), Erik Sandberg (French horn), Barrie Webb (trombone), Marius Ungureanu (viola)

Violeta Dinescu: Lebenszeiten for Piano, Percussion and Orchestra (RFP)
Andrei Tănăsescu: Ciuleandra for Piano, Percussion and Orchestra (RFP)
Dan Dediu: Wagner Under – ConcertOpera for Oboe, French Horn, Trombone, Viola and Orchestra (RFP)

Monday, 22nd May

Auditorium Hall of UNMB, 17.00 h

Reincarnations & Reinventions

Tamara Smolyar (piano)

Paul Grabowsky: …Aus der Tiefe… (RFP)
Thomas Reiner: Variations on ‘Tuireamh Mhic Fhinin Dhuibh’ (FP)
Oddvar Lönner: Reinkarnationen II in 8 movements (FP)
Noel Fidge: Sonata no.2 (FP)
Kenji Fujimura: Reinventions – Suite for Piano (FP)

Composers’ Union Hall, 19.00 h

devotioModerna Ensemble

Carmen Cârneci, conductor

Carla Stoleru (Flute), Valentin Ghita (Oboe), Mihai Bădiță (Clarinet), Cristian Buciumaș (Bassoon), Natalia Pancec (Violin), Dan Cavassi (Cello), Mihai Murariu (Piano), Alexandru Stroe (Percussion)

Invitați: Endre Guran (Viola), Costin Soare (Guitar),

Veronica Anghelescu: Edelweiss op.11 for Clarinet
Tatjana Milošević: Chatatutu for Flute, Piano, Violin
Krzysztof Penderecki: Cadenza for Solo Viola
Carmen M. Cârneci: -embER (die Stille, ich) for Solo-Cello and Ensemble
Victor Alexandru Colțea: Blast for (Bass-)Clarinet and Drum-set
Mihai Murariu: Rorschach for Ensemble (FP)
Octavian Nemescu: BeseptimaIT pour 7 heures du soir – Étage 4 for Ensemble

Tuesday, 23rd May

Composers’ Union Hall, 17.00 h

DOUBLE RECITALS

ARCORD in Spirit“
Ana Topalovic (cello), Nikola Djoric (accordeon)

Armin Sanayei: Singing Rooster
Gabriele Proy: Thorium
Catalin Cretu: Prosopopeea urmei
Margareta Ferek-Petric: Killing Godot
Dimitris Mousouras: Violaccordeon
Volodymyr Runchak: Kyrie Eleison
Johanna Doderer: Wutmarsch

Matei Ioachimescu (flute), Miriam Adefris (harp)

Witold Lutoslawski: Three fragments 
Timothy Page: Curl for Flute, Harp and Live Electronics
Carmen Petra Basacopol: Fantasia for flute and harp
Calin Ioachimescu: A due for flute and harp
Toru Takemitsu: Toward the sea

George Enescu Hall of UNMB, 19.00 h

Claudia Codreanu (mezzosoprano)
Diana Vodă (piano)

Valentin Timaru: Noapte de mai (lyrics by Lucian Blaga)
Dan Voiculescu: Two Songs: Înapoierea cheii, Muzica (lyrics by Nichita Stanescu)
Diana Vodă: Eu am iubit (lyrics by T. Mazilu)
Dumitru Capoianu: Two Songs: Ploua, Vin tigancile (lyrics by George Topârceanu)
Dan Buciu: Two Songs: Arpagic, Mâța (lyrics by Ana Blandiana)
Nicolae Coman: Three Songs: L’ ombra del mar, Apunt, L’ amor tal volta (lyrics by Miguel Marti i Pol)
Menachem Zur: Gesang eines Hundes (text by Franz Kafka)

Wednesday, 24th May

Mediateque – Projection Hall of UNMB, 11.00 h

Conference of the composer Isabel Mundry (Zürich)

With the kind support of Zürcher Hochschule der Künste

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Preludiu Chamber Choir
Voicu Enăchescu, conductor

Works by Dan Buciu, Irina Odăgescu, Pascal Bentoiu, Viorel Munteanu, Christian Alexandru Petrescu, Livia Teodorescu-Ciocănea, Lucian Beschiu

Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

Orchestra de Cameră Radio
Tiberiu Oprea, conductor

Soloists: Alexandru Matei (tam-tam), Fernando Mihalache (acordeon), Cristian Miclea (clarinet)

Petru Stoianov: Hiperboreeana I for String Orchestra
Maia Ciobanu: Concerto for Clarinet and String Orchestra
Mihnea Brumariu: Überall ist Babylon for Two Mini-String Orchestras and Piano (FP)
George Balint: în-sine cu de-Sine – Poem for Gongs and Chamber orchestra (FP)
Aurel Stroe: Concert for Accordeon and Chamber Ensemble (RFP)

Thursday, 25th May

• Mediateque – Projection Hall of UNMB, 16.00 h

Musicology Colloquium ”Music in Dark Times”

Guest: Andrea Bohlman (University of North Carolina – Chapel Hill/Wissenschaftskolleg zu Berlin)

With the kind support of New Europe College

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Young Performers and New Music (II)

Game Percussion Ensemble
Alexandru Matei (coordinator)

Bogdan Vodă: Scales, Harmonies and Rhythms
Elena Apostol: - lyrique for Soprano and Percussion Ensemble
Mihaela Vosganian: Iranian Interferences for tombak, percussion ensemble and processed sounds

Romanian Atheneum, 19.00 h

George Enescu Philharmonic Orchestra
Camil Marinescu, conductor

Soloist: Viniciu Moroianu (piano)

Dinu Lipatti: Concertino in Classical Style for Piano and Orchestra
Carmen Petra Basacopol: Concerto for Piano and Orchestra
Ottorino Respighi: Pini di Roma

Bucharest Metropolitan Museum, Filipescu-Cesianu House, 19.00 h

“Zoopera” by Irinel Anghel
Experimental ALTwork

Friday, 26th May

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Archaeus Ensemble
Liviu Dănceanu (coordination)

Rodica Dănceanu (piano), Ana Radu (oboe), Ion Nedelciu (clarinet), Șerban Novac (bassoon), Marius Lăcraru (violin), Anca Vartolomei (cello), Sorin Rotaru (percussion)

Sorin Vulcu: Micrologus per Archaeus
George Draga: Echo
Adrian Raţiu: From Darkness to the Light
Dan Voiculescu: Trileme
Liviu Dandara: Multiversum
Corneliu Dan Georgescu: Attractio in Desertum

Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

National Radio Orchestra
Cristian Oroșanu, conductor

Soloists: Diana Moș (violin), Ion Bogdan Ștefănescu (flute)

Mihai Măniceanu: Concerto for Violin and Orchestra (FP)
Adrian Iorgulescu: Concerto for Flute and Orchestra (RFP)
Aurel Stroe: Mandala with a Polyphony by Antonio Lotti

Opera & Multimedia Hall of UNMB, 21.15 h

SonoMania Ensemble
Simona Strungaru, conductor

Diana Rotaru (coordination)

Valentin Ghita (oboe), Mihai Pintenaru (clarinet), Raluca Stratulat (violin), Tamara Dica (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello), Mihai Murariu (piano).

Special Guest: Cristina Lilienfeld (dance)

“Maşinisme pentru 4 mecanici” – Improvisation for typewriters and laptops
Diana Rotaru, Irinel Anghel – typewriters
Rufi (Marian Cîtu), Alin Zăbrăuţeanu – live electronics

”Sound Fabric”

Henry Vega: Slow, slower for clarinet, cello, piano and electronics (RFP)
David Lang: light moving for violin and piano (RPF)
Federico Gardella: Im freien zu spielen for clarinet, violin, cello and piano (RPF)
Şerban Marcu: Arachne’s fabric for oboe, clarinet, violin, viola and cello (FP)
Marko Slaviček: Even tomb couldn’t silence that brat. for clarinet, violin, cello, piano and electronics (RPF) – dance: C. Lilienfeld
Makoto Shinohara: Obsession for oboe and piano
Dan Popescu: Neţesut (Unwoven) for ensemble (FP) – dance: C. Lilienfeld

Saturday, 27th May

Dinu Lipatti Hall of UNMB, 9.00 h

Aurel Stroe and Pascal Bentoiu
International Musicology Symposium
Coordinaton: Olguța Lupu

George Enescu Hall of UNMB, 11.00 h

Young Performers and New Music (III)
Solo Flute Pieces performed by students of Ion Bogdan Ștefănescu

Dan Buciu: Mozaic II (Vincențiu Mantu)
Toru Takemitsu: Air (Elena Greciuc)
Cornel Tăranu: Cadenze per Antiphona (Lorena Palade)
Wil Offermans: Harmonics (Dávid Borzási)
Vasile Herman: Akes Samenos (Cristina Grigore)
Toru Takemitsu: Voice (Emőke Burján)
Kazuo Fukushima: Mei (Isabella Matei)
Dan Dediu: Naufragi per flauto solo (Carla Stoleru)
Mihai Damian: Marsyas (Teodora Iliescu)
Liana Alexandra: Sonata (Amalia Aldea)
Dan Voiculescu: Sonata nr. 4 (Amalia Aldea)
Sorin Lerescu: Modalis IV for flute and flute ensemble (FP)
(Ion Bogdan Ștefănescu and ensemble ”Flaut Power”)

George Enescu Hall of UNMB, 17.00 h

Ensemble Tétraflûtes
Eliane Locher, Rozalia Agadjanian, Tanija Muller, Eliane Williner

”Requiem for a glacier”

Sofia Gubaidulina: 2 mouvements tirés du Quatuor pour Flûtes (RPF)
Henry Purcell: Cold Song, tiré du Roi Arthur (RPF)
Dai Fujikura: Glacier (RPF)
Joseph Lauber: Solitude – Sérénade – Méditation (RPF)
Andreas Zurbriggen: Gletscherrequiem (Ewiges Eis – schmelzendes Eis, Passacaglia für einen sterbenden Gletscher) (RPF)
Dorothea Hofmann: Glacial sonorities (RPF)
Doina Rotaru: Il Pianto del Ghiaccio (RPF)
Rentaro Taki: Clair de lune sur les ruines du château (RPF)

With the kind support of Pro Helvetia

Opera & Multimedia Hall of UNMB, 19.00 h

Ensemble Garage
Liz Hirst (flute), Nils Kohler (clarinet), Till Künkler (trombone), Yuka Ohta (percussion), Sabine Akiko Ahrendt (violin), Annegret Mayer-Lindenberg (viola), Dominik Kleinknecht (sound design)

Pre-performance
Brigitta Muntendorf: Public Privacy #3.1 trumpet cover covered by trombone for solo trombone, video and tape (RFP)

Simon Steen-Andersen: Study for strings for violin, viola and Whammy Pedal
Josh Spear: Quartet for three performers and electronics (RFP)
Benjamin Grau: FFFFRRRSCH for flute, percussion and electronics (FP)
Oliver Schneller: Zoetrope for flute, clarinet and viola
Diana Rotaru: Glossolalia for violin and tape
Niclas Thobaben: Finish it! (new version) for flute, clarinet, trombone and electronics

Post-performance
Brigitta Muntendorf: Public Privacy #1 flute cover for flute, video and electronics

With the kind support of Goethe Institut,Bucharest

Sunday, 28th May

George Enescu Hall of UNMB, 11.00 h

Young Performers and New Music (IV)

Ensemble Violoncelissimo
Marin Cazacu (coordinator)
Works by Pierre Boulez, Mihai Mitrea-Celarianu, Anatol Vieru, Doina Rotaru, Sebastian Androne, Vladimir Scolnic

• Mediateque – Projection Hall of UNMB, 13.00 h

Conference of the composer Agustín Fernandez (Newcastle)

With the kind support of University of Newcastle (UK)

Composers’ Union Hall, 16.00 h

Profil String Quartet
Diana Moș (violin I), Petru Nemțeanu (violin II), Marian Movileanu (viola), Mircea Marian (cello)
Costin Soare (guitar)

Ulpiu Vlad: Prin sunetele florilor albastre (FP)
Adrian Pop: Mătasea și metalul
Cornel Țăranu: Rezonanțe
Nicolae Teodoreanu: NW (FP)
Agustín Fernandez: String Quartet No.2 (RFP)

Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

Bucharest Symphony Orchestra

Marcello Motadelli, conductor
Soloist: Mihai Ungureanu (piano)

Mihai Moldovan: Vitralii
Liviu Dănceanu: Nord-Sud (FP)
Nicolae Brînduș: A European Parody
Pascal Bentoiu: Concerto No. 2 for piano and orchestra

Comments are closed.