SIMN 2018

The International New Music Week – Announcement of the new edition: SIMN 2018

Bucharest, May 20-27 | Artistic Director: Dan Dediu

 

PROGRAM:

 

Sunday, 20th May

NIRVANA (1)

• Romanian Atheneum, 19.00 h

YOUNG PERFORMERS AND NEW MUSIC (I)

Concerto Orchestra 
Conductor: Bogdan Vodă
Soloists: Horia Maxim (piano), Barrie Webb (trombone and digeridoo), Mircea Marian (cello), Game Ensemble – Alexandru Matei, Mihaela Vosganian, Irina Radulescu (percussions), Diana Nistor (visual artist)

Mihaela Vosganian: Shamanic Prologue for soloist, four totemic percussions, orchestra and electronics (fp)

Valentin Doni: Balkan Fantasy for piano and orchestra

Adrian Iorgulescu: Hypostasis III for cello and symphonic wind orchestra (fp)

Bogdan Vodă: Foc și pară for orchestra (fp)

Monday, 21st May

ULYSSES 1

• Auditorium Hall of UNMB, 17.00 h
Voice & Piano Recital (live & video)
Claudia Codreanu, mezzosoprano, Diana Dembinski, piano, Constantin Urziceanu, clarinet

Sorin Lerescu – Austral for clarinet

Vlad Burlea: Three Songs for mezzo, clarinet and piano (“Silence”, “Interior”, “The Mirror”)

Dinu Savu: Lumina de ieri for mezzo and piano (lyrics by Lucian Blaga)

Olguța Lupu: Am zărit lumina for mezzo and piano (lyrics by Marin Sorescu)

Diana Vodă: Căutarea tonului for mezzo, clarinet and piano (lyrics by Nichita Stanescu)

Dan Buciu: Citha for mezzo and piano (text by Dan Buciu)

Felicia Donceanu: Lieder des Südens, three songs for mezzo, clarinet and piano (lyrics by H. Bergel)

 

Video-Audio presentation of Nine Portraits from the Wild by Gheorghe Costinescu

 

GULLIVER (1)

• UCMR Hall, 19.00 h

Double Recitals

Lena Vieru Conta, piano

Hommage to Anatol Vieru

From the Children’s World (selections)
Sonata I (1976)
Sonata II (1994)
Two Pieces: Rhythms, Cortegiu

***

SonoMania Ensemble
Crash wave crush
Raluca Stratulat, violin, Mihai Pintenaru, clarinet, Eugen Bogdan Popa, cello, Mihai Murariu, piano

Magnus Lindberg: Clarinet Trio, “Crash wave crash” for clarinet, cello and piano

Domenico Turi (Italia): 3 Aforismi for clarinet and piano (Rp)

Krzysztof Penderecki: Per Slava for cello

Carmen Cârneci – Hespería from the Orphäide cycle for piano (fp)

Einojuhani Rautavaara: Con Spirito di Kuhmo for violin and cello

Sabina Ulubeanu: Candy Crush 1852 (fp)

Mihai Murariu: Nostalgies for ensemble

Vlad Răzvan Baciu: Pleasure Beast for ensemble (fp)

 

Tuesday, 22nd May

 NIRVANA (2)

• The “George Enescu” Hall, The National Universuty of Music in Bucharest, 17.00 h

YOUNG PERFORMERS AND NEW MUSIC (II)
Clarino Ensemble
Conductor: Emil Vișenescu; Performers:  Andrei Văleanu (picc. cl), Sebastian Antoneac, Tudor Poenaru, Dominic Martinas, Bogdan Mavroean, Bogdan Anton Vasile (B flat Cl),  Mihai Cucu (Bass Cl.), Ștefan Voinic (Bass. Cl and D-Bass Cl)

Nicolae Brânduș: Fatum for clarinet sextet
Roman Vlad: Returns to Altair II for two clarinets (fp)
Dan Dediu: De Caelo for clarinet sextet
Eugen Wendel: Clarinodia for two clarinets
Doina Rotaru: Metabole III for five clarinets (Rp)
Thüring Bräm: Delir, scene for clarinet sextet (fp)

 ULYSSES (2)

• UCMR Hall, 19.00 h
Trio Contraste & Friends
Ion Bogdan Ștefănescu, flute(s), Sorin Petrescu, piano, Doru Roman, percussion
Anne-Marieke Evers, mezzosoprano and Percutissimo Ensemble – Amelia Trifu, Daniel Jumugă-Cuibariu

Octavian Nemescu: Duanegdia or Dianegdua (fp)
Laurențiu Ganea: Fata cu ochii de scorțișoarā (fp)
Laura Manolache: Gândind Edenul
Violeta Dinescu: Walk-In-Style (fp)
Ulpiu Vlad: Sonorități și nu-mă-uita IX (fp)
Adrian Iorgulescu: Intersections for 3 percussions (fp)
Jim Hiscott: Uptown Music – arrangement by S.Petrescu (fp)

 

Wednesday, 23rd May

 

• Projection Hall of UNMB, 11.00 h
Lecture of the composer Thüring Bräm (Switzerland)

 GULLIVER (2)

• “George Enescu” Hall of UNMB, 17.00 h

YOUNG PERFORMERS AND NEW MUSIC (III)
Flaut Power Ensemble
Salomeea Lois Bodea, Carina Geanina Boanță, Iulia Lupaș, Dávid Borzási, Elena Greciuc, Lorena Palade, Carla Stoleru, Vincențiu Mantu, Teodora Iliescu, Anca Cristescu
Conductor: Ion Bogdan Ștefănescu

Gabriel Mălăncioiu: Sonic Visions (fp)
Iulia Narcisa Cibișescu Duran: Passacaglia (fp)
Thüring Bräm: ARA (Rp)
Violeta Dinescu: Sangue Morlacco (fp)
Mihai Măniceanu: Mareea for solo flute and flute ensemble (fp), soloist: Ion Bogdan Ștefănescu
Felicia Donceanu: Fascination Tango (fp)
Călin Ioachimescu: Organum Decimum (fp)

 NIRVANA (3)

• Mihail Jora Hall of Romanian Radio, 19.00 h

Radio Chamber Orchestra
Conductor: Sebastian Felea

Desant 2018 – Young Romanian Composers (I)

Diana Simon: Christ Passion – chamber cantata

Soloists: Ariadna Mihai (soprano), Antonela Bârnat (mezzosoprano), Andrei Mihalcea (tenor), Florin Simionca (baritone), Iustinian Zetea (bass)

Tudor Feraru: Piano Teacher – chamber opera

Soloists: Tiberius Simu (tenor), Oana Trîmbițaș (soprano), Antonela Bârnat (mezzosoprano), Cristian Hodrea (bass-baritone)

 

Thursday, 24th May

 NIRVANA (4)

• “George Enescu” Hall of UNMB, 17.00 h

Game Ensemble
Conducerea muzicală: Alexandru Matei

Bogdan Vodă: Scales, Harmonies and Rhythms for four percussion players (fp)
Liviu Marinescu: Speak & Spell for four percussion players and electronics (fp)
Bogdan Pintilie: Catharsis for three percussion players (fp)
Ștefan Niculescu: Incantations for six percussion players

 GULLIVER (3)

• Romanian Atheneum, 19.00 h
”George Enescu” Philharmonic Orchestra and Choir
Conductor: Horia Andreescu; Choir conductor: Iosif Ion Prunner; Soloist: Alina Holender

Adrian Enescu: Mircea cel Intelept
Joseph Haydn: Concerto no. 2 in D major for cello and orchestra
Piotr Ilici Ceaicovski: Symphony no.4, in F minor, op . 36

 

MATRIX (1)

• Opera and Multimedia Hall of UNMB, 19.00
Desant 2018 – Young Romanian Composers (II)
Direct Internet-streaming from Aarhus (Danmark)

Shakespeare – reloaded
Wahnsinn Ensemble
Marius Ungureanu, viola, Barrie Webb, trombone, Erik Sandberg, horn

Sebastian Androne: Symposia (fp)
Șerban Marcu: ThReeILLS (fp)
Erik Sandberg: Mine eyes smell onions; I shall weep anon (fp)
Sânziana Dobrovicescu: Albastruprelungit (fp)
Catalin Cretu: Persona (fp)
Diana Rotaru: Three Lears (fp)

Concert organized in partnership with The Royal Academy of Music – Aarhus/Aalborg, ArtDreams and Center for Dansk Jazzhistorie

MATRIX (2)

• Sala Auditorium a UNMB, ora 21

“CRAZY WORLD” 
Nicolas Simion Ensemble
Nicolas Simion (saxophones, flute, clarinet), Antonis Anissegos (piano), Sorin Romanescu (guitar & electronics), Ivanov Vladimir (sound design)

 

Friday, 25th May

 ULYSSES (3)

• Opera and Multimedia Hall of UNMB, 17.00 h
Portrait with friends (I)

Hommage to Liviu Dănceanu

Archaeus Ensemble (founder: Liviu Danceanu)
Rodica Dănceanu, piano, Ana Radu, oboe, Ion Nedelciu, clarinet, Șerban Novac, bassoon, Marius Lăcraru, violin, Anca Vartolomei, cello, Sorin Rotaru, percussion
Conductor: Mircea Pădurariu

Heptaih op. 123 for ensemble
Aliquote for ensemble
Exercitii de admiratie – Greci, Evrei
Seganomia for saw-quintet
Op 80 for ensemble

 GULLIVER (4)

• “Mihail Jora” Hall of Romanian Radio

A Century of Romania (1918-2018)

National Radio Orchestra
Radio Academic Choir
Radio Children Choir
Conductor: Valentin Doni
Radio Academic Choir Conductor: Ciprian Țuțu
Radio Children Choir Conductor: Voicu Popescu
Soloists: Irina Iordăchescu (soprano), Geanina Munteanu (mezzo), Daniel Filipescu (baritone); Actor: Ion Caramitru

Tiberiu Olah: Suite from the movie ”Mihai Viteazul” for choir and orchestra
Liviu Glodeanu: A Land named Romania – oratorio for soloists, speaker, mixed choir, children choir and orchestra (text by Nichita Stănescu)

 

Saturday, 26th May

 

• “Dinu Lipatti’ Hall of UNMB, 9.00 h
Musicology Symposium

First Section: Tiberiu Olah
Second Section: Liviu Glodeanu
Coordination: Olguța Lupu

 

• Projection Hall of UNMB, 11.00
Lecture of the punch card music box performer and composer Franz Tröger (Germany)

 MATRIX (3)

• “George Enescu” Hall of UNMB, 17.00 h
Ensemble airborne extended (Austria)

Elena Gabbrielli (flutes), Sonjia Leipold (harpsichord / keyboard), Caroline Mayrhofer (recorder / Paetzold Flute), Coline-Marie Orliac (harp)

Matthias Kranebitter: pancrace royer

Margareta Ferek-Petric: firewalk with(out) me

Alexander Kaiser: The difficulty of crossing a field 

Hannes Kerschbaumer: not.to

Salvatore Sciarrino: Duo: Siciliano or Fauno che fischia a un merlo

Manuel Zwerger: Hypotrophy 

Adina Dumitrescu: Masken

Concert organized in partnership with the Austrian Cultural Forum and ISCM (IGNM-SIMC)

NIRVANA (5)

• “George Enescu” Hall of UNMB, 19.00 h
Portrait with friends (II)

Hommage to Thomas Beimel 

Diana Moș, violin I, Petru Nemțeanu, violin II, Marian Movileanu, viola, Mircea Marian, cello, Adriana Maier, piano; Special Guest: Franz Tröger, punch card music box

Thomas Beimel: Sonata memoria for punch card music box
Thomas Beimel: ugarit for string quartet
Dan Dediu: BeiT – in memoriam Thomas Beimel for string quartet
Thomas Beimel: Kaleidoskop for punch card music box
Thomas Beimel: Aria for violin, cello and piano
Franz Tröger: Three pieces for punch card music box

Concert organized in partnership with Villa Concordia Bamberg-Internationales Kunstlerhaus

MATRIX (4)

• Green Hours Club, 21.00 h

Irinel Anghel: GHOSTPHONY - metal-medieval regression / experimental  concert & ghostperformance
Irinel Anghel - voice, Rotheads (Bogdan Frigioiu – electric guitar, Mircea Honceriu – electric guitar, Alexandru Bîrsan – bass guitar, Matei Gheorghe – drums), Gabriel Leaşcu - live electronics, Călin Torsan - saxophone and the ghostperformers  Daniel Stancu, Paul Dunca, Georgiana Dobre, Iulia Sima, Valentina Iordache, Alina Tofan, Ioana Pînzariu, Luiza Mitu, Alexandra Dascălu, Alex Maxim, Robert Băjenaru, Teo Vărzaru, Sorina Mihalache, Mihai Dragomir
Sound: Green House Team

 

Sunday, 27th May

ULYSSES (4)

UCMR Hall, 11.00 h

Voice & Piano Recital
Bianca Luigia Manoleanu, voice, Remus Manoleanu, piano

Witold Lutoslawski: Triptyk Śla̜ski (transcription for voice and piano by Jerzy Kornowicz )

Pawel Mykietyn: From the song cycle Shakespeare`s Sonnets (R.p)

Angelo Inglese: Madrigale dei Sogni (da L`Isotteò di Gabriele D`Annunzio) (R.p)

Livia Teodorescu-Ciocănea: Scene from the First Act of the opera Lady with the dog, after A.P.Cehov: Duet Anna Sergheevna-Dmitri Gurov; Gurov’s Aria; Anna’s Aria (fp). Guest: Lucian Corchiș (tenor)

Andrei Tănăsescu: Aud (Ana Blandiana) (fp)

Prasqual: 4 Lieder auf Gedichte von Manfred Wolff (fp)

George Balint: Trei caractere vesele și două interludii nostalgice (text by the composer) (fp)

ULYSSES (5)

• Opera and Multimedia Hall of UNMB, 16.00 h

Corneliu Dan Georgescu – 80 years
Presentation of the movie Das Prinzip Fata Morgana“ / “The Principle Fata Morgana“ and of the book Writings, vol.I, Editura Muzicala

GULLIVER (5)

• Auditorium Hall of UNMB, 17.00 h
Piano Recital
Andrei Tănăsescu, piano

Special Guest: Bogdan Nechifor, actor

Horia Șurianu: Clapotis

Iuliana Ciocănea-Teodorescu: Sonata for piano

Costin Cazaban: Naturalia for piano and tape

Maia Ciobanu: Excessive Piano II for piano, electroacoustic medium and actor (fp)

Corneliu Dan Georgescu: Lamento – Atemporal Study for NT for piano and tape (fp)

Teodor Țuțuianu: Gâlceava țânțărimii (fp)

George Crumb: Makrokosmos I (nr.9,10,11)

ULYSSES (6)

• George Enescu Hall of UNMB, 19.00 h

Profil-Sinfonietta
Conductor: Tiberiu Soare

Andreea Iftimescu (mezzo)

Constantin Basica: Encore

Cornel Țăranu: Shakespeare Sonnets

Vladimir Tarnopolski: Perpetuum Moebius

Stefan Nculescu: Undecimum

 

Comments are closed.