INTRADA 2017 – Complete program in Romanian

Festivalul Internațional de Muzică Nouă Intrada
Ediția a IV-a, 13 – 17 noiembrie 2017
Folclor – Autor – Ordinator – Viitor …

Luni, 13 noiembrie

ora 18 – Sala Capitol
Expoziție de instrumente tradiționale românești – OVIDIU PAPANĂ

ora 19
Concert – spectacol
Ecouri din străbuni
Eveniment finanţat de Casa de Cultură a Municipiului Timişoara

Cu participarea extraordinară a lui GRIGORE LEȘE

Trio Contraste: ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU – flaut,
SORIN PETRESCU – pian, DORU ROMAN – percuție

Cvintetul de coarde al Filarmonicii Banatul
LUCIAN PETRILA – vioară
HORAȚIU BĂLAN – vioară
IULIANA AMBĂRUȘ – violă
DARIUS TEREU – violoncel
FLORIN LUPULESCU – contrabas

Program:

LUCIAN MEȚIANU – Folclor
CORNELIU DAN GEORGESCU – Motive transilvane
IONICĂ POP – Sâmbătă de dimineață (p.a.a.)
GABRIEL MĂLĂNCIOIU – Obârșii (p.a.a.)
VIOLETA DINESCU – Ecouri pentru Contraste

Marți, 14 noiembrie

ora 19 – Colegiul Național de Artă Ion Vidu, Sala Mihai Perian

RECITAL
Finanțat de Ambasada Israelului în România

Corul pe voci egale al CNA Ion Vidu, dirijat de MARIA GYURIS

REMUS GEORGESCU – Născătoare de Dumnezeu
ARNE MELLANÄS – Aglepta
JUKKA LINKOLA – The Joiku

Recital de pian – AMIT DOLBERG (Israel)
Clear day

MATTHIAS PINTCHER – On a Clear Day
AYAL ADLER – Misterioso
REBECCA SAUNDERS – Shadow
AMOS ELKANA – Eight Flowers. A Bouquet for Gyorgy Kurtag
JOSEF TAL – Concertul nr. VI pentru pian și bandă

Trio Atem: CRISTINA MĂLĂNCIOIU – vioară, VICTOR PĂRĂU – pian,
RUT IOVESCU – soprană
DIANA ROTARU – Legat

VLAD FAUR – trombon
NICOLAE BRÂNDUȘ – Soliloque IV

Duo Vivo: MARKO RISTIC – acordeon, RADU ȚAGA – fagot
PAUL JELESCU – Rapsodie dobrogeană

CARMEN IUGA – vioară, DOREL IUGA – flaut alto
DOINA ROTARU – Mesto

Ansamblul Percutissimo, condus de DORU ROMAN:
DANIEL JUMUGA-CUIBARIU, AMELIA TRIFU
ADRIAN IORGULESCU – Intersecții (p.a.a.)

Miercuri, 15 noiembrie

ora 19 Liceul Waldorf  (Str. Uranus nr. 10)
CONCERT SIMFONIC
realizat cu sprijinul Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România

Orchestra Filarmonicii de Stat din Arad

Dirijor: CARMEN CÂRNECI-CAVASSI

Soliști: DAN CAVASSI – violoncel, SORIN DOGARIU – pian
T rio SYRINX: DOREL BAICU – flaut, DORIN GLIGA – oboi,
PAVEL IONESCU – fagot

AUREL STROE - Fantasia quasi una sonata pentru violoncel, pian și orchestră de cameră
CARMEN CÂRNECI - Sunet vechi – copac de sunet pentru orchestră de coarde
ROBERT DYCKE – Nocturne pentru violoncel și orchestră de coarde (p.a.a.)
GÜNTER ZOBL - Orakel pentru orchestră de coarde
ULPIU VLAD - Sonorități și Anemone IV – Concert pentru flaut, oboi, fagot și orchestră de coarde
ANDREI TĂNĂSESCU… ce știi mai bine! – Variațiuni parodice pentru flaut, oboi, fagot și orchestră de coarde (p.a.a.)

Joi, 16 noiembrie

ora 18 Centrul Cultural Ambasada (Str. Anton Seiller nr. 2)
Future Landscape
Eveniment realizat cu sprijinul Goethe-Institut

Soliști: DORON KAUFMAN (Israel)– live electronics
R OMAN YUSIPEY (Ucraina)– acordeon
THOMAS NIESE (Germania) – contrabas
Cvartetul Volte: RAMONA MORĂRIȚA – soprană, LAURA ROMAN – vioară, IULIANA AMBĂRUȘ – violă, ANDREEA OLARIU – pian
Proiecții foto: SORANA PETRESCU

LUCIAN BESCHIU – Văz duhul
HORST LOHSEE. – A. Poe’s Dreams (p.a.a.)
LAURA MANOLACHE – Coline (p.a.a.)
ROMAN U VLAD - Domnișoara Pogany pentru vioară și mediu electroacustic
VIOLETA DINESCU – Meerestiefe (p.a.)
GEORGE BALINT – Zî
DORON KAUFMAN - Future Landscape pentru acordeon, contrabas și live electronics (p.a.a.)

Vineri, 17 noiembrie

ora 19 – Sala Capitol

Concert Simfonic
Orchestra simfonică a Filarmonicii Banatul

Dirijor: TIBERIU OPREA
Soliști: GIORGOS KONSTANTINOU (Grecia)– pian,
ROMAN YUSIPEY (Ucraina)– acordeon, BARRIE WEBB (Anglia) – trombon, CRISTIAN ARDELEAN – bariton
Grup vocal de la Facultatea de Muzică și Teatru din Timișoara

Program:
GABRIEL ALMASI - The Mysterious Journey of Life pentru orchestră
SERGEY PILYUTIKOV Ochi (Oko) – Concert pentru acordeon și orchestră (p.a.)
GIORGOS KOUMENDAKIS - The Pedal Tone for a Middle-Aged Man pentru pian și orchestră (p.a.)
ADRIAN POP - Triptic pentru orchestră
GEORGE BALINT - Cumplitul nefamiliar pentru bariton, grup de recitatori, trombon și orchestră (p.a.a.)
REMUS GEORGESCU - Invocation pentru trombon și orchestră (p.a.a.)

Programele următoare:

Vineri, 24 noiembrie 2017

ora 19 – Sala Capitol  
CONCERT SIMFONIC EXTRAORDINAR
Dirijor: BRUNO APREA (Italia)
Solist: JOSU DE SOLAUN (Spania) – pian

G. Verdi Uvertura - La Forza del Destino
S. Rachmaninov – Concertul pentru pian și orchestră nr. 3 în re minor, Op. 3
L. Bernstein – Dansurile simfonice din West Side Story

Sâmbătă, 25 noiembrie 2017, ora 18 – Sala Capitol

&

Duminică, 26 noiembrie 2017, ora 18 – Sala Capitol
Gala de bluez- jazz KAMO

Partener media: www.opiniatimisoarei.ro
Asociaţia PRO PHILHARMONIA
Președinte: Carlo Marchegiano
Past Presidents: Maria Grapini, George Cocian, Lorena Vlad, Emil Cristescu
Membri: Claudiu Ţaga, Carmen Rusmir, Marius Bîrlan, Mircea Stoian, Doru Covrig,
Ioan Coriolan Gârboni
Partener media: www.opiniatimisoarei.ro
Filarmonica Banatul Timişoara mulţumeşte
Firmei AGASI SRL, Firmei PLENIMAX SRL, Firmei ROVIGO SRL şi Firmei LIEB BENZ OIL COMPANY LTD SRL

Comments are closed.