Archives for November2016

MUSICAL CRAIOVA 2016

CRAIOVA MUZICALĂ 2016 / MUSICAL CRAIOVA 2016:

Live the Experience! Be contemporary! | November 18-30, Craiova 2016

The 43rd edition of CRAIOVA MUZICALĂ  International Music Festival is, for the first time, dedicated to modern and contemporary music: from masterpieces of the XXth century – Igor Stravinski, Olivier Messiaen, György Ligeti or Ştefan Niculescu –, to the latest musical creations. For 2 weeks, between November 18-30, Craiova will gather many and various aspects of the contemporary music phaenomenon: avangarde, jazz, postmodernism, structuralism, performance, musical theater – all united by the joy of making and giving music, and open to all kinds of public and new experiences lovers.

The festival is organized by the “Oltenia” Philharmonic in Craiova, with the support of the Craiova City Hall and has invited, for this edition, composer Doina Rotaru as a honorary artistic director.

CRAIOVA MUZICALĂ #43 EVENTS:

  • 3 Symphonic Concerts: the “Oltenia” Philharmonic Orchestra and the “Oltenia” Chamber Orchestra
  • 9 Chamber music concerts: Pearls Before Swine Experience (Sweden), Green Thing Ensemble (Austria), SIGMA Project – saxophone quartet (Spain), Trio Contraste, Profil, SonoMania, Atem Duo, Percutissimo (Romania), LOGOS String Quartet (USA)
  • 5 Recitals: Mario Caroli (flute, Italy/France), Barrie Webb (trombone,England), Ghenadie Rotari (accordion, Moldavian Republic), Mihai Măniceanu (piano,Romania), Veronica Anuşca and Mihai Murariu (lied recital,Romania)
  • 2 Jazz Concerts: Mircea Tiberian Band, Jazzappella (Romania)
  • 2 Performance-Concerts / Instrumental theater: Muttis Kinder (Germany), Irinel Anghel & guests (Romania)
  • 2 Silent film with live music projections: “Tabu” (1931) by F.W. Murnau, witn music by Vioieta Dinescu (Germany) – performing Trio Contraste; the animation “Odboy and Erordog” by Marcus Fjellström – performing Pearls Before Swine Experience (Sweden)
  • Musicology Symposium: Mechanics and Mechanisms in Music

Entrance: 10 RON / concert

Details: http://www.filarmonica-oltenia.ro/

 PROGRAM: 

 

Friday, 18.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Festival Opening

„Oltenia” Philharmonic’s Symphony Orchestra

Conductor: Tiberiu Soare

Soloists: Emil Vişenescu (clarinet), Adam Kosmieja (piano /Poland)

Program:

Ştefan NiculescuCantos for clarinet and orchestra

Jerzy KornowiczBig Transition for piano and orchestra

Dan DediuAtlantis for orchestra

 

Saturday, 19.11.2016

 

 “Filip Lazăr” Hall – „Oltenia” Philharmonic

12:00 – Musicology Symposium: Mechanics and Mechanisms in Music – Composers of 20th Century

Speakers: Bianca Temeș, Ştefan Firca, Vlad Văidean, Constantin Secară

 

Philharmonic Hall

5 p.m.- Chamber Music Concert

”Mai în glumă, mai în serios” / ”Jokingly, seriously”

Trio Contraste Ensemble (Timişoara)

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flutes), DORU ROMAN (percussion), SORIN PETRESCU (piano)

Program:

Miklos MarosRush

Ernst-Lothar von KnorrNächtliche Suite

Corneliu Dan GeorgescuMotive transilvane / Transylvanian Tunes

Wil OffermansHarmonics

Jos ZwanenburgVoices

Maia CiobanuTrio nr. 273, op. 2 / Trio No. 273, Op. 2

Laura ManolachePlecarea (pe un text de Urmuz) / The Leaving (on a text by Urmuz)

Aurel StroeTrei piese pastorale / Three Pastoral Pieces

Lucian MețianuAttracteur étrange

Horst LohseThe Seven Deadly Sins

Christoph KellerMozart in Argentine

Christoph KellerBeethoven in Brazil

 

 “Marin Sorescu” National Theatre Hall

Extraordinary Concert: a cappella, music, show

20.00 - Muttis Kinder (Germany) – VOCAL TRIO

CLAUDIA GRAUE, MARCUS MELZWIG, CHRISTOPHER NELL

 

Sunday, 20.11.2016

 

Philharmonic Hall

5 p.m.-  Percussion Concert

Percutissimo Ensemble (Timişoara), music direction: DORU ROMAN

Soloists:

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flute), DORIN CUIBARIU (clarinet)

Program:

Darie Nemeș-BotaFight and Light

George CrumbAn Idyll for the Misbegotten

Violeta DinescuAlean / Yearning

Nebojsa Jovan JivkovićTrio per Uno (p. I)

Halyna OvcharenkoWhat the Shaman Saw

Doron KaufmannStreams of Life

Carmen CârneciSonge du Dragon Rouge

Minoru MikiMarimba Spiritual

Ion Bogdan ȘtefănescuPianissimo Summer Dream

 

8 p.m. - Silent-film Projection with Live Music

TABU (1931) - director: F. W. Murnau

Music: VIOLETA DINESCU

Performing Artists:

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flute), DORIN CUIBARIU (clarinet), SORIN PETRESCU (piano), DORU ROMAN (percussion)

 

 

Monday, 21.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m.- Chamber Music Concert

”SIGMA” Project (Spain) – Saxophone Quartet

Program:

Georg Friedrich Haas: Saxophonquartett

Josep PlanellsWork in Progress

Alberto PosadasKnossos

Luis de PabloRumia

Ramon LazkanoJalkin

Isabel UrrutiaContre vents et marées

 

8 p.m.-  Jazz Concert

JAZZAPPELLA - Vocal Sextet, music direction: Zoltán András

 

Tuesday, 22.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m.- Piano Recital

MIHAI MĂNICEANU (Bucharest)

Program:

György LigetiMusica ricercata (nr. 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11 )

Olivier MessiaenVingt regards sur l’enfant-Jésus (nr. 11 )

Remus GeorgescuInterludiu și Toccata (din Suita a II-a pentru pian) / Interlude and Toccata (from the Piano Suite No. 2)

Vlad MaistorovicitransScent

Henryk GóreckiPiano Sonata No. 1

Salvatore SciarrinoAnamorfosi

 

8 p.m.- Chamber Music Concert

ATEM Duo (Timişoara)

CRISTINA CONSTANTIN (violin), VICTOR PĂRĂU (piano)

Program:

Arvo PärtFratres for violin and piano

Kaija SaariahoCalices for violin and piano

Toru TakemitsuRain Tree Sketch II – in memoriam Olivier Messiaen for piano

Sofia GubaidulinaDancer on a Tightrope for violin and piano

George CrumbFour Nocturnes (Night music II) for violin and piano

Arvo PärtSpiegel im Spiegel for violin and piano

 

Wednesday, 23.11.2016

 

Philharmonic’s Foyer

6.30 p.m. - CD Release: Contemporary Trombone Classics Barrie Webb

 

Philharmonic Hall

7 p.m.-  Extraordinary Recital

BARRIE WEBB - trombone (England)

Guest Artist: MIHAI MĂNICEANU (piano)

Program:

Giacinto ScelsiThree Pieces

Luciano BerioSequenza V

Jonathan HarveyRicercare una Melodia

Stuart GreenbaumIn Transit

Johannes BrahmsIntermezzo op. 119, nr. 1

Katsuji MaedoIntermezzo

Takashi FujiiDancing Bones

Ernst KrenekFive Pieces

 

Thursday, 24.11.2016

 

 “Filip Lazăr” Hall – „Oltenia” Philharmonic

5 p.m. -  Improvisation Workshop with IRINEL ANGHEL

 

Philharmonic Hall

7 p.m. – Extraordinary Recital

MARIO CAROLI - flute (Italy)

Guest Artist: MIHAI MĂNICEANU (piano)

Program:

Claude DebussySyrinx

Joji YuasaMai-Bataraki II (pentru flaut alto / for flute alto)

André JolivetChant de Linos (pentru flaut și pian / for flute and piano)

André JolivetPour une communion sereine de l’être avec le monde (Incantation nr. 4)

Ivan FedeleDonax

Federico GardellaCinque cori notturni sotto la costa (pentru flaut alto / for flute alto)

Toru TakemitsuAir

Kaija SaariahoLaconisme de l’aile

 

Friday, 25.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Symphonic Concert

„Oltenia” Philharmonic’s Symphony Orchestra

Conductor: GHEORGHE COSTIN

Soloists:

MARIO CAROLI – flute (Italy)

BARRIE WEBB (trombone, England)

Program:

Liviu DănceanuSeven Days for trombone and orchestra

Doina RotaruL’Ange avec une seule aile for flute and orchestra

Igor StravinskyThe Firebird Suite for orchestra

 

Student’s House of Culture

9 p.m.-  The Island from the Day After (Fictional Performance-concert)

IRINEL ANGHEL & Friends

Irinel Anghel – voice, performance; Bogdan Frigioiu – electric guitar;  Marian Cîtu – electronics;  Barrie Webb – trombone;  Mihai Pintenaru – clarinet;  Luiza Mitu – performance; Irina Maria Niţu – performance;  Andrada Băleanu – performance;  Daniela Ionescu – performance;  Ioana Stama – performance

 

Saturday, 26.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Chamber Music Concert

Povestind / Narrating – SonoMania Ensemble (Bucharest)

MIHAI PINTENARU (clarinet), RALUCA STRATULAT (violin)MIHAI MURARIU ( piano)

Artistic Director: DIANA ROTARU

Guest, Actor MIKLOS BÁCS

Program:

Gabriel MălăncioiuSanran for clarinet and violin

Mihai MăniceanuCantabile e Presto for violin and piano

Tiberiu Olah„Magic Bird” Sonata for clarinet solo

Toshio HosokawaAncient Dance for violin and piano

Igor StravinskyThe Soldier’s Tale for clarinet, violin and piano

 

Sunday, 27. 11.2016

 

Philharmonic Hall

5 p.m.- Chamber Music Concert

Peärls Before Swïne Experience Ensemble (Sweden)

Program:

Klas Torstensson: Pocket Violin Concerto

Annie Gosfield: Cranks and Cactus Needles

Mattias Petersson: 1st Application

Marcus Fjellström: Odboy and Erordog (cartoon animation with live music)

Hanna Hartman: Neighbors above are louder than neighbors below

 

8 p.m.-  Chamber Music Concert

„Oltenia” Philharmonic’s Chamber Orchestra

Conductor: IVAN ILIEV (Bulgaria)

Soloist:

JURE GRADIŠNIK (trumpet,Slovenia)

Program:

Aaron CoplandQuiet City for trumpet, English horn, and strings -  JURE GRADIŠNIK (trumpet, Slovenia), LOREDANA CIOCAN (English horn)

Leoš JanáčekSuite for string orchestra

André JolivetConcertino for trumpet, string orchestra and piano – JURE GRADIŠNIK (trumpet, Slovenia), ANDREEA STOICA (piano)

Benjamin BrittenSimple Symphony, Op. 4

 

Monday, 28.11.2016

Philharmonic Hall

5 p.m. – Lied Recital

VERONICA ANUȘCA (soprano), MIHAI MURARIU (piano)

Program:

Compositions by Mihail Jora (Riddle, Song for the Light)Constantin Brăiloiu (Autumn)Theodor Rogalski (The Willow)Livia Teodorescu-Ciocănea(Autumn’s Gospels)Felicia Donceanu (The Steps)Mihai Murariu (Three)Leonard Bernstein (La bonne cuisine)Daniel Sabzghabaei (Four Glimpses of Desire)

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Chamber Music Concert

PROFIL Ensemble (Bucharest)

Artistic Director: DAN DEDIU

DIANA MOȘ (violin), MARIAN MOVILEANU (viola), MIRCEA MARIAN (cello), ADRIANA MAIER (piano)

Program:

Valentin Gheorghiu: Adagio for violin, cello and piano

Ștefan Niculescu: Per tre for violin, viola and cello

Mihai Măniceanu: Crescendo for violin solo

Thomas Beimel: Aria for violin, cello and piano

Dan Dediu: Pirouettes pierrotiènnes for violin, viola, cello and piano

Miriam Marbé: Tromelbass for violin, viola and cello

 

Tuesday, 29.11.2016

Art Museum

5 p.m.-  Accordion Recital

GHENADIE ROTARI (Republic ofMoldova)

Guest Artist:

ANA TOPALOVIĆ (cello, Austria/Serbia)

Program:

Sofia GubaidulinaDe Profundis

Gerard GriseyPassacaille

Magnus LindbergJeux d’anches

Salvatore SciarrinoVagabonde blu

Sofia GubaidulinaIn Croce (acordeon și violoncel / accordion and cello)

Vladimir ZubitskySonata nr. 2 - Slavonic

 

Philharmonic Hall

7 p.m.-  Chamber Music Concert

Partner: ROMANIAN CULTURAL INSTITUTE

GREEN THING Ensemble (Austria)

Matei Ioachimescu (flute), Natalija Isaković (violin), Ana Topalović (cello), Alfredo Ovalles (piano)

Program:

Călin IoachimescuTetrachords

Cristian LoleaMechanisms

George CrumbVox Balaenae

Diana RotaruVerde / Green

Jennifer HigdonPiano Trio

Julija BalChochek

 

Wednesday, 30.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m. - Chamber Music Concert

LOGOS String Quartet (USA)

Espen Lilleslåtten, Roxana Pavel (violin), Elias Goldstein (viola), Dennis Parker (cello)

Program:

Dmitri ShostakovichString Quartet No. 3 in Fa Major, Op. 73

Paul Creston: String Quartet

Daniel Schnyde: Great Places - String Quartet No. 4

Claude DebussyString Quartet in G minor, Op. 10

 

Philharmonic Hall

8 p.m.- Jazz Concert

“Both Sides of the River”

MIRCEA TIBERIAN (piano), CHRIS DAHLGREN (doublebass, USA), JOHN BETSCH (drums,USA)

Meridian Festival – November 2016 – 12th edition

International MERIDIAN Festival – organized by the Romanian Section of ISCM – 12th edition

November 14-20 2016 – Bucharest

PROGRAM 

(DETAILED VERSION HERE – IN ROMANIAN)

MONDAY 14.11

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

LYRICAL INTERFERENCES

Bianca Luigia Manoleanu – voice and Remus Manoleanu – piano 

Works by: Alexander Muno (Germany); Horst Lohse (Germany); Wolfgang Rihm (Germany); Christopher Scinto (USA); Jack Fortner (USA); Daniela Cojocaru; Cornel Țăranu;  Liana Alexandra;  Irina Odăgescu Țuțuianu;  Dan Bălan; Andrei Tănăsescu

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7 p.m.

devotioModerna Ensemble 

Conductor: Carmen Cârneci

Ștefan Diaconu – flute, Valentin Ghita – oboe, Cristian Mancaș – clarinet, Cristian Buciumaș – bassoon, Raluca Stratulat – violin, Dan Cavassi – cello, Mihai Murariu – piano, Alexandru Stroe – percussion

Works by: Alexadru Hrisanide (Holland);  Dimitris Maronidis (Grece); Cristian Marina (Sweden); Mihai Murariu;  Iannis Xenakis (France); Corneliu Dan Georgescu (Germany)

 

TUESDAY, 15.11

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

TRAIECT New Music Group

Conductor: Sorin Lerescu

Geanina Săveanu Meragiu – violin, Viorica Nagy – cello, Georgeta Radu – percussion, Alexandru Hanganu – flute, Andrei Podlacha – piano, Răzvan Gachi – clarinet, Florian Radu – trombone

Works by: Diana Gheorghiu; Karlheinz Stockhausen (Germany);  Lucian Zbarcea; Don Banks (Australia); Dan Voiculescu; Doron Kaufman (Israel)

 

Cantacuzino Palace Hall

7 p.m.

”CELLO FRAGMENTS”

DUO CELLO JAYA & FRIENDS

Ella Bokor – cello, Mircea Marian – cello

Guests:, Valentin Dimitrie Simion – cello, Iulian Ochescu – piano, Sergiu Cârstea – trumpet

Works by: Paul Rogojină; Laura Ana Mânzat; Eric Ewazen (USA);  Aurelian Băcan; Mariela Rodriguez (Cuba)

 

WEDNESDAY, 16.11

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

5 p.m.

GAME Percussion Ensemble

Conductor: Alexandru Matei

Irina Rădulescu – percussion, Iulia Bitta – percussion, Sorin Rotaru – percussion

Works by: Joseph Schwanter (USA); Liviu Dănceanu; Joji Yuasa (Japan); Arvo Pärt (Estonia)

Cantacuzino Palace Hall

7 p.m.

PROFIL String Quartet

“TRIADE”

Artistic Director: Dan Dediu

Diana Moş – 1st violin, Petru Nemţeanu – 2nd violin; Marian Movileanu – viola, Mircea Marian – cello

Guest: Costin Soare – guitar

Works by: Jana Andreevska (Macedonia); Adrian Iorgulescu;  Horia Șurianu (France);  Alfred Schnittke (Russia)

 

National University of Music in Bucharest

Opera and Multimedia Studio

8.30 p.m.

ELECTRONIC MUSIC CONCERT

Liliana Iorgulescu – choreography

Dancers: Liliana Iorgulescu, Andreea Duță

Works by: Maia Ciobanu; Călin Ioachimescu; Dimitri Voudouris (Grece); Cătălin Crețu; Sever Tipei (USA)

 

THURSDAY, 17.11

Cantacuzino Palace Hall

4.30 p.m

Book Launch

Grigore Constantinescu – Four Centuries of Lied, Editura Muzicală

Guest: Lavinia Coman

 

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL 

Claudia Codreanu – mezzosoprano and Diana Vodă – piano

Guest: Ladislau Csendes – violin

Works by: Zeno Vancea; Diana Vodă;  Dan Buciu; Livia Teodorescu Ciocănea; Nicolae Coman; George Balint

 

6 p.m

CHAMBER MUSIC RECITAL 

Matei Ioachimescu – flute, Alfredo Ovalles – piano (Vienna)

Works by: Carmen Cârneci; Doina Rotaru; Jorge Sánchez – Chiong (Venezuela); Roman Vlad; Diana Rotaru; Mario Forte (Algeria – France)

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7.30 p.m.

ARCHAEUS Ensemble

Conductor – Liviu Dănceanu

Anca Vartolomei – cello, Rodica Dănceanu – piano, Dorin Gliga – oboe,  Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – bassoon, Alexandru Matei – percussion, Marius Lăcraru – violin

Works by: Ștefan Niculescu; Tiberiu Olah; Anatol Vieru; Dan Constantinescu; Myriam Marbé; Vladimir Scolnic (Israel); Aurel Stroe

 

FRIDAY, 18.11

Concert Studio of the Military Music Service

”General Dumitru Eremia”

1 p.m

Representative Music of the Ministry of National Defence

Conductor: Colonel Aurel Gheorghiță (Inspector of Military Musics)

Valentina Voinea – soloist

Works by: George Duke (arr. Emanuel Năstăsie); Kess Vlak; Andrew Loyd Webber; Johann Sebastian Bach (arr. Ray Farr și Kevin Lamb);  Bart Howard; Van Mc Coy (arr. Naohiro Iwai); Pablo Beltran Ruiz; Sergio Mendez; Chuck Mangione; Charles Walter

Concert realized in partnership with the Ministry of National Defence

 

National University of Music in Bucharest

Opera and Multimedia Studio

4.30 p.m.

MENTOR – DISCIPLE

CD Launch – ”DIALOGUE” – Trio Contraste

Music by Myriam Marbé, Violeta Dinescu, Roberto Reale

 

5 p.m.

TRIO CONTRASTE

Ioan Bogdan Ştefănescu – flute, Sorin Petrescu – piano, Doru Roman – percussion

Works by: Nicolae Teodoreanu; Roberto Reale (Germany);  Octavian Nemescu; Jean – Christophe Rosaz (Switzerland – France); Alicia Terzian (Argentina); Violeta Dinescu (Germany); Jean – Pascal Chaigne (France)

 

Cantacuzino Palace Hall

7 p.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL

THEODOR GRIGORIU 90

Bianca Luigia Manoleanu – soprano, Remus Manoleanu – piano, Andrei Tănăsescu – piano, Roman Manoleanu – piano

 

BOOK LAUNCH

In memoriam THEODOR GRIGORIU (1926 – 2014) – 90 years since birth

CD Launch

Antology of Romanian Music

International New Music Week 2016 – CD

3 Songs performed by BIANCA LUIGIA MANOLEANU and  REMUS MANOLEANU

Event in partnership with the Theodor Georgescu Foundation and the National “George Enescu” Museum (co-organizer)

 

SATURDAY, 19.11

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

11 a.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL

BARRIE WEBB (England) – trombone

Guests: Mihai Măniceanu – piano, Cristina Ordean – oboe, Mihaela Vosganian – voice

Works by: Laurențiu Beldean; Mihaela Vosganian; Johannes Brahms; Katsuji Maeda (Japan); Ernst Krenek (Austria)

FLUTE RECITAL

CĂTĂLIN OPRIȚOIU

Works by: Adrian Enescu; Thomas Beimel (Germany); Martin Q Larsson (Suedia); Jerzy Kornowicz (Poland)

 

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

PIANO RECITAL

ANA GACEVA (Macedonia)

Works by: Sorin Lerescu; Irina Hasnaș; Mihalo Trandafilovski (Macedonia); Goce Kolarovski (Macedonia); Harisson Birtwistle (England); Aleksandar Pejovski (Macedonia); Kokan Dimusevski (Macedonia)

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7 p.m.

AdHOC Ensemble of the “Gheorghe Dima”Music Academy in Cluj-Napoca

Conductor: Matei Pop

Presenter: Adrian Pop

Raluca Ilovan – flute, Bence Háaz – oboe, Aurelian Băcan – clarinet, Rareș Sângeorzan – bassoon, Ioan Marina – Uifălean – horn, Eva Butean – piano

Works by: Ciprian Pop; György Ligeti (Hungary);  Șerban Marcu; Dan Dediu; Hans Peter Türk; Adrian Pop

Concert realised in partnership with the National “George Enescu” Museum (co-organizer) and the National University of Music in Bucharest

SUNDAY, 20.11

Cantacuzino Palace Hall

11 a.m.

CHAMBER MUSIC RECITAL

TRIO MOZAIC

Emil Vişenescu – clarinet, Diana Spânu Dănilă – piano, Oana Spânu Vişenescu – violin and viola

Works by: Daniel Cohen (Israel); Viorel Munteanu; Petru Stoianov; Felicia Donceanu; Carmen Petra Basacopol

Fifteen minutes of Fame – for trio

Daniel Arnold (USA);  Jose Jesus de Azevedo Souza (Portugal); Scorpio Douglas Madison (USA); Erik Branch (USA); Jean – Charles Gooden (USA);  Juan Maria Solare (Argentina); Max Stannard (Marea Britanie); Martin Neill (Northen Ireland); Scott Brickman (USA); David Bohn (USA); Inna Buganina (Rusia); Chace Wiliams (USA); Laszlo Kekszakallu (Ungaria); Yan Pang (USA); Cindi Hsu (Taiwan)

 

CHAMBER MUSIC RECITAL

Diana Moș – violin and Mihai Ungureanu – piano

Works by: Nicolae Brânduș (Glosa – p.a.a.)

 

PIANO RECITAL

MĂDĂLINA CLAUDIA DĂNILĂ

Guest: Sergiu Cârstea – trumpet

Works by: Vlad Burlea (Moldavian Republic); Ghenadie Ciobanu (Moldavian Republic); Dusan Bavdek (Slovenia);  Elena Apostol; Fred Popovici; Klaus Ager (Austria)

 

Cantacuzino Palace Hall

5 p.m.

GAUDEAMUS QUARTET – Braşov Philharmonic

Lucia Neagoe – 1st violin, Raluca Irimia – 2nd violin, Leona Varvarichi – viola, Ștefan Neagoe – cello

Works by: Vladimir Beleaev (Moldavian Republic);  Menachem Zur (Israel); Ulpiu Vlad

Concert realized in partnership with the National “George Enescu” Museum (co-organizer)

 

National University of Music in Bucharest

“George Enescu” Hall

7.30 p.m.

”SOUND MENAGERIE”

SonoMania Ensemble feat. Irinel Anghel

Artistic Director and conductor: Diana Rotaru

Raluca Stratulat – violin, Ștefan Diaconu – flute, Valentin Ghita – oboe, Mihai Pintenaru – clarinet, Tamara Dica – viola, Eugen – Bogdan Popa – cello, Mihai Murariu – piano

Special guests: Irinel Anghel – almost voice, performance, Marian Cîtu (Rufi) – live electronics

Program:

Prelude: Irinel Anghel – Flomizile Realității Imperceptibile din Muzeul Somnului / Butterpillars of the Imperceptible Reality in the Sleep Museum – an almost music for ensemble

Works by: Benjamin Britten (England);  Mihai Măniceanu;  Kaija Saariaho (Finland); Sebastian Androne; Alexandru Sima; Gabriel Mălăncioiu; Megumi Okuda

Postlude: Rodent Choir

 

Organizers: Ministry of Culture, the Union of Composers and Musicologists in Romania, The National Romanian Section of the International Society for Contemporary Music

Co-organizers: National University of Music in Bucharest, National „George Enescu” Museum, Ministry of National Defence 

Parteners: The Romanian Association of Women in Art (ARFA)

Media Partners: Radio România Muzical, Radio România Cultural, Televiziunea Română, Actualitatea Muzicală, Muzica, Institutul de Memorie Culturală (cimec.ro), CONTEMPORARY MUSIC – Romanian Newsletter, Radio Clasic Online

Founding Director: Adrian Iorgulescu, President of the Union of Composers and Musicologists in Romania

Artistic Director: Ulpiu Vlad, President of the National Romanian Section of the International Society for Contemporary Music, Vicepresident ot the Union of Composers and Musicologists in Romania

Executive Committee of Romanian ISCM Section: Adrian Pop, Diana Vodă, Laura Ana Mânzat, Elena Apostol

Executive Director: Ana Achim

Coordinator: Irina Hasnaș

Work Group: Maria Epuraş, Cristina Stancu, Elena Apostol, Eugenia Câlţia, Ileana Dumitrache