MUSICAL CRAIOVA 2016

CRAIOVA MUZICALĂ 2016 / MUSICAL CRAIOVA 2016:

Live the Experience! Be contemporary! | November 18-30, Craiova 2016

The 43rd edition of CRAIOVA MUZICALĂ  International Music Festival is, for the first time, dedicated to modern and contemporary music: from masterpieces of the XXth century – Igor Stravinski, Olivier Messiaen, György Ligeti or Ştefan Niculescu –, to the latest musical creations. For 2 weeks, between November 18-30, Craiova will gather many and various aspects of the contemporary music phaenomenon: avangarde, jazz, postmodernism, structuralism, performance, musical theater – all united by the joy of making and giving music, and open to all kinds of public and new experiences lovers.

The festival is organized by the “Oltenia” Philharmonic in Craiova, with the support of the Craiova City Hall and has invited, for this edition, composer Doina Rotaru as a honorary artistic director.

CRAIOVA MUZICALĂ #43 EVENTS:

  • 3 Symphonic Concerts: the “Oltenia” Philharmonic Orchestra and the “Oltenia” Chamber Orchestra
  • 9 Chamber music concerts: Pearls Before Swine Experience (Sweden), Green Thing Ensemble (Austria), SIGMA Project – saxophone quartet (Spain), Trio Contraste, Profil, SonoMania, Atem Duo, Percutissimo (Romania), LOGOS String Quartet (USA)
  • 5 Recitals: Mario Caroli (flute, Italy/France), Barrie Webb (trombone,England), Ghenadie Rotari (accordion, Moldavian Republic), Mihai Măniceanu (piano,Romania), Veronica Anuşca and Mihai Murariu (lied recital,Romania)
  • 2 Jazz Concerts: Mircea Tiberian Band, Jazzappella (Romania)
  • 2 Performance-Concerts / Instrumental theater: Muttis Kinder (Germany), Irinel Anghel & guests (Romania)
  • 2 Silent film with live music projections: “Tabu” (1931) by F.W. Murnau, witn music by Vioieta Dinescu (Germany) – performing Trio Contraste; the animation “Odboy and Erordog” by Marcus Fjellström – performing Pearls Before Swine Experience (Sweden)
  • Musicology Symposium: Mechanics and Mechanisms in Music

Entrance: 10 RON / concert

Details: http://www.filarmonica-oltenia.ro/

 PROGRAM: 

 

Friday, 18.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Festival Opening

„Oltenia” Philharmonic’s Symphony Orchestra

Conductor: Tiberiu Soare

Soloists: Emil Vişenescu (clarinet), Adam Kosmieja (piano /Poland)

Program:

Ştefan NiculescuCantos for clarinet and orchestra

Jerzy KornowiczBig Transition for piano and orchestra

Dan DediuAtlantis for orchestra

 

Saturday, 19.11.2016

 

 “Filip Lazăr” Hall – „Oltenia” Philharmonic

12:00 – Musicology Symposium: Mechanics and Mechanisms in Music – Composers of 20th Century

Speakers: Bianca Temeș, Ştefan Firca, Vlad Văidean, Constantin Secară

 

Philharmonic Hall

5 p.m.- Chamber Music Concert

”Mai în glumă, mai în serios” / ”Jokingly, seriously”

Trio Contraste Ensemble (Timişoara)

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flutes), DORU ROMAN (percussion), SORIN PETRESCU (piano)

Program:

Miklos MarosRush

Ernst-Lothar von KnorrNächtliche Suite

Corneliu Dan GeorgescuMotive transilvane / Transylvanian Tunes

Wil OffermansHarmonics

Jos ZwanenburgVoices

Maia CiobanuTrio nr. 273, op. 2 / Trio No. 273, Op. 2

Laura ManolachePlecarea (pe un text de Urmuz) / The Leaving (on a text by Urmuz)

Aurel StroeTrei piese pastorale / Three Pastoral Pieces

Lucian MețianuAttracteur étrange

Horst LohseThe Seven Deadly Sins

Christoph KellerMozart in Argentine

Christoph KellerBeethoven in Brazil

 

 “Marin Sorescu” National Theatre Hall

Extraordinary Concert: a cappella, music, show

20.00 - Muttis Kinder (Germany) – VOCAL TRIO

CLAUDIA GRAUE, MARCUS MELZWIG, CHRISTOPHER NELL

 

Sunday, 20.11.2016

 

Philharmonic Hall

5 p.m.-  Percussion Concert

Percutissimo Ensemble (Timişoara), music direction: DORU ROMAN

Soloists:

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flute), DORIN CUIBARIU (clarinet)

Program:

Darie Nemeș-BotaFight and Light

George CrumbAn Idyll for the Misbegotten

Violeta DinescuAlean / Yearning

Nebojsa Jovan JivkovićTrio per Uno (p. I)

Halyna OvcharenkoWhat the Shaman Saw

Doron KaufmannStreams of Life

Carmen CârneciSonge du Dragon Rouge

Minoru MikiMarimba Spiritual

Ion Bogdan ȘtefănescuPianissimo Summer Dream

 

8 p.m. - Silent-film Projection with Live Music

TABU (1931) - director: F. W. Murnau

Music: VIOLETA DINESCU

Performing Artists:

ION BOGDAN ȘTEFĂNESCU (flute), DORIN CUIBARIU (clarinet), SORIN PETRESCU (piano), DORU ROMAN (percussion)

 

 

Monday, 21.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m.- Chamber Music Concert

”SIGMA” Project (Spain) – Saxophone Quartet

Program:

Georg Friedrich Haas: Saxophonquartett

Josep PlanellsWork in Progress

Alberto PosadasKnossos

Luis de PabloRumia

Ramon LazkanoJalkin

Isabel UrrutiaContre vents et marées

 

8 p.m.-  Jazz Concert

JAZZAPPELLA - Vocal Sextet, music direction: Zoltán András

 

Tuesday, 22.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m.- Piano Recital

MIHAI MĂNICEANU (Bucharest)

Program:

György LigetiMusica ricercata (nr. 1, 2, 4, 6, 7, 8, 9, 11 )

Olivier MessiaenVingt regards sur l’enfant-Jésus (nr. 11 )

Remus GeorgescuInterludiu și Toccata (din Suita a II-a pentru pian) / Interlude and Toccata (from the Piano Suite No. 2)

Vlad MaistorovicitransScent

Henryk GóreckiPiano Sonata No. 1

Salvatore SciarrinoAnamorfosi

 

8 p.m.- Chamber Music Concert

ATEM Duo (Timişoara)

CRISTINA CONSTANTIN (violin), VICTOR PĂRĂU (piano)

Program:

Arvo PärtFratres for violin and piano

Kaija SaariahoCalices for violin and piano

Toru TakemitsuRain Tree Sketch II – in memoriam Olivier Messiaen for piano

Sofia GubaidulinaDancer on a Tightrope for violin and piano

George CrumbFour Nocturnes (Night music II) for violin and piano

Arvo PärtSpiegel im Spiegel for violin and piano

 

Wednesday, 23.11.2016

 

Philharmonic’s Foyer

6.30 p.m. - CD Release: Contemporary Trombone Classics Barrie Webb

 

Philharmonic Hall

7 p.m.-  Extraordinary Recital

BARRIE WEBB - trombone (England)

Guest Artist: MIHAI MĂNICEANU (piano)

Program:

Giacinto ScelsiThree Pieces

Luciano BerioSequenza V

Jonathan HarveyRicercare una Melodia

Stuart GreenbaumIn Transit

Johannes BrahmsIntermezzo op. 119, nr. 1

Katsuji MaedoIntermezzo

Takashi FujiiDancing Bones

Ernst KrenekFive Pieces

 

Thursday, 24.11.2016

 

 “Filip Lazăr” Hall – „Oltenia” Philharmonic

5 p.m. -  Improvisation Workshop with IRINEL ANGHEL

 

Philharmonic Hall

7 p.m. – Extraordinary Recital

MARIO CAROLI - flute (Italy)

Guest Artist: MIHAI MĂNICEANU (piano)

Program:

Claude DebussySyrinx

Joji YuasaMai-Bataraki II (pentru flaut alto / for flute alto)

André JolivetChant de Linos (pentru flaut și pian / for flute and piano)

André JolivetPour une communion sereine de l’être avec le monde (Incantation nr. 4)

Ivan FedeleDonax

Federico GardellaCinque cori notturni sotto la costa (pentru flaut alto / for flute alto)

Toru TakemitsuAir

Kaija SaariahoLaconisme de l’aile

 

Friday, 25.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Symphonic Concert

„Oltenia” Philharmonic’s Symphony Orchestra

Conductor: GHEORGHE COSTIN

Soloists:

MARIO CAROLI – flute (Italy)

BARRIE WEBB (trombone, England)

Program:

Liviu DănceanuSeven Days for trombone and orchestra

Doina RotaruL’Ange avec une seule aile for flute and orchestra

Igor StravinskyThe Firebird Suite for orchestra

 

Student’s House of Culture

9 p.m.-  The Island from the Day After (Fictional Performance-concert)

IRINEL ANGHEL & Friends

Irinel Anghel – voice, performance; Bogdan Frigioiu – electric guitar;  Marian Cîtu – electronics;  Barrie Webb – trombone;  Mihai Pintenaru – clarinet;  Luiza Mitu – performance; Irina Maria Niţu – performance;  Andrada Băleanu – performance;  Daniela Ionescu – performance;  Ioana Stama – performance

 

Saturday, 26.11.2016

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Chamber Music Concert

Povestind / Narrating – SonoMania Ensemble (Bucharest)

MIHAI PINTENARU (clarinet), RALUCA STRATULAT (violin)MIHAI MURARIU ( piano)

Artistic Director: DIANA ROTARU

Guest, Actor MIKLOS BÁCS

Program:

Gabriel MălăncioiuSanran for clarinet and violin

Mihai MăniceanuCantabile e Presto for violin and piano

Tiberiu Olah„Magic Bird” Sonata for clarinet solo

Toshio HosokawaAncient Dance for violin and piano

Igor StravinskyThe Soldier’s Tale for clarinet, violin and piano

 

Sunday, 27. 11.2016

 

Philharmonic Hall

5 p.m.- Chamber Music Concert

Peärls Before Swïne Experience Ensemble (Sweden)

Program:

Klas Torstensson: Pocket Violin Concerto

Annie Gosfield: Cranks and Cactus Needles

Mattias Petersson: 1st Application

Marcus Fjellström: Odboy and Erordog (cartoon animation with live music)

Hanna Hartman: Neighbors above are louder than neighbors below

 

8 p.m.-  Chamber Music Concert

„Oltenia” Philharmonic’s Chamber Orchestra

Conductor: IVAN ILIEV (Bulgaria)

Soloist:

JURE GRADIŠNIK (trumpet,Slovenia)

Program:

Aaron CoplandQuiet City for trumpet, English horn, and strings -  JURE GRADIŠNIK (trumpet, Slovenia), LOREDANA CIOCAN (English horn)

Leoš JanáčekSuite for string orchestra

André JolivetConcertino for trumpet, string orchestra and piano – JURE GRADIŠNIK (trumpet, Slovenia), ANDREEA STOICA (piano)

Benjamin BrittenSimple Symphony, Op. 4

 

Monday, 28.11.2016

Philharmonic Hall

5 p.m. – Lied Recital

VERONICA ANUȘCA (soprano), MIHAI MURARIU (piano)

Program:

Compositions by Mihail Jora (Riddle, Song for the Light)Constantin Brăiloiu (Autumn)Theodor Rogalski (The Willow)Livia Teodorescu-Ciocănea(Autumn’s Gospels)Felicia Donceanu (The Steps)Mihai Murariu (Three)Leonard Bernstein (La bonne cuisine)Daniel Sabzghabaei (Four Glimpses of Desire)

 

Philharmonic Hall

7 p.m.- Chamber Music Concert

PROFIL Ensemble (Bucharest)

Artistic Director: DAN DEDIU

DIANA MOȘ (violin), MARIAN MOVILEANU (viola), MIRCEA MARIAN (cello), ADRIANA MAIER (piano)

Program:

Valentin Gheorghiu: Adagio for violin, cello and piano

Ștefan Niculescu: Per tre for violin, viola and cello

Mihai Măniceanu: Crescendo for violin solo

Thomas Beimel: Aria for violin, cello and piano

Dan Dediu: Pirouettes pierrotiènnes for violin, viola, cello and piano

Miriam Marbé: Tromelbass for violin, viola and cello

 

Tuesday, 29.11.2016

Art Museum

5 p.m.-  Accordion Recital

GHENADIE ROTARI (Republic ofMoldova)

Guest Artist:

ANA TOPALOVIĆ (cello, Austria/Serbia)

Program:

Sofia GubaidulinaDe Profundis

Gerard GriseyPassacaille

Magnus LindbergJeux d’anches

Salvatore SciarrinoVagabonde blu

Sofia GubaidulinaIn Croce (acordeon și violoncel / accordion and cello)

Vladimir ZubitskySonata nr. 2 - Slavonic

 

Philharmonic Hall

7 p.m.-  Chamber Music Concert

Partner: ROMANIAN CULTURAL INSTITUTE

GREEN THING Ensemble (Austria)

Matei Ioachimescu (flute), Natalija Isaković (violin), Ana Topalović (cello), Alfredo Ovalles (piano)

Program:

Călin IoachimescuTetrachords

Cristian LoleaMechanisms

George CrumbVox Balaenae

Diana RotaruVerde / Green

Jennifer HigdonPiano Trio

Julija BalChochek

 

Wednesday, 30.11.2016

 

Philharmonic Hall

6 p.m. - Chamber Music Concert

LOGOS String Quartet (USA)

Espen Lilleslåtten, Roxana Pavel (violin), Elias Goldstein (viola), Dennis Parker (cello)

Program:

Dmitri ShostakovichString Quartet No. 3 in Fa Major, Op. 73

Paul Creston: String Quartet

Daniel Schnyde: Great Places - String Quartet No. 4

Claude DebussyString Quartet in G minor, Op. 10

 

Philharmonic Hall

8 p.m.- Jazz Concert

“Both Sides of the River”

MIRCEA TIBERIAN (piano), CHRIS DAHLGREN (doublebass, USA), JOHN BETSCH (drums,USA)

Comments are closed.