Archives for May2017

SIMN 2017 Program/RO

Săptămâna Internațională a Muzicii Noi 2017

Ediția a XXVI-a

Director fondator: acad. Ștefan Niculescu

Director artistic: Dan Dediu

Păstrând același concept generator al ediției precedente, Limite…și dincolo de ele! și aceleași patru direcții tematice de a transcende obișnuitul, numite eutopii, locuri ale Binelui – Ulise, Gulliver, Nirvana și Matrix -, ediția a XXVII-a a festivalului ”Săptămâna Internațională a Muzicii Noi”, adaugă un accent specific, anume focalizarea pe tinerii interpreți.

Deviza Tinerii interpreți și muzica nouă ilustrează spiritul în care am realizat întreg programul, de la selecția compozițiilor, la cea a interpreților. Ne bucurăm de prezența unui desant important de muzică orchestrală, a unor dirijori și soliști tineri, precum și de numărul impresionant de lucrări programate, ce evidențiază atât tradiția muzicii noi, cât și noile tendințe ale contemporaneității, din România și din lume.

Desigur, am spus întotdeauna și cred cu tărie că un festival este emanația unei concepții despre viață. SIMNeste deja purtătoarea unui mesaj atitudinal și a câtorva idei centrale în contextul cultural actual. Semnificația festivalului este dată de o demarcație clară față de zona entertainment  și de industria muzicală, dar în același timp suntem conștienți de faptul căSIMN constituie o redută culturală responsabilă și rezistentă în fața asaltului tot mai concertat al prostului gust, kitschului și inculturii.

Nu putem privi în viitor, decât asumându-ne trecutul și cunoscându-l. În acest sens,SIMN2016 portretizează și reliefează figura marilor compozitori români Aurel Stroe (85 de ani de la naștere) și Pascal Bentoiu (90 de ani de la naștere), prin recuperarea unor capodopere ce se cuvin cunoscute, comentate și reinterpretate în spiritul actualității.

ULISE  – Dincolo de limitele culturii

Ulise este călătorul, pribeagul, migrantul perpetuu. El trebuie să găsească mereu noi idei, să experimenteze și să mizeze pe originalitate. Eutopia ULISE este deschisă spre aventură.

GULLIVER – Dincolo de limitele istoriei

Gulliver e criticul și ochiul istoriei. El înfruntă această realitate și deschide lumea posibilului. Eutopia. GULLIVER este deschisă spre lumi și povești virtuale.

NIRVANA – Dincolo de limitele sinelui

NIRVANA e eutopia contopirii cu Universul. Dezmărginirea eului prin sacralitate și ritual deschide înspre comuniune și mister.

MATRIX – Dincolo de limitele naturii

Matrix e apostolul unei lumi postumane. El modulează făptura umană și o ridică la putere hi-tech.  Sinergia bio-tehnologică se întinde de la improvizația liberă la algoritmul perfect. Eutopia MATRIX este deschisă spre Apocalipsă.


Organizatori

Ministerul Culturii și Identității Naționale

Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România

Co-producător

Radio România

Parteneri principali

Universitatea Națională de Muzică din București

Orchestrele și Corurile Radio România

Parteneri

Filarmonica ”George Enescu”

Muzeul Național ”George Enescu”

Colegiul ”Noua Europă”, București

Secțiunea Națională Română – Societatea Internațională de Muzică Contemporană

Centrul Național al Dansului București

Muzeul Municipiului București – Casa Filipescu-Cesianu

Institutul Goethe, București

Prohelvetia – Schweizer Kulturstiftung

Galeria Nouă

Societatea Muzicală

Centrul de Muzică Electroacustică și Multimedia – UNMB

Hotel Siqua

Aectra

Parteneri media

 

Radio România Cultural

Radio România Muzical

Actualitatea muzicală

 

Duminică, 21 mai

 

Ora 19.00, Ateneul Român

GULLIVER (1)

Tinerii interpreți și muzica nouă (I)

Orchestra Concerto 

Bogdan Vodă, dirijor 

Soliști: Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție),

Judith Blaauw (oboi/corn englez), Erik Sandberg (corn),

Barrie Webb (trombon), Marius Ungureanu (violă)

Violeta Dinescu: Lebenszeiten pentru pian, wave drum și orchestră (p.a.r.)

Andrei Tănăsescu: Ciuleandra pentru pian, percuție și orchestră

Dan Dediu: Wagner Under – ConcertOperă pentru oboi, corn, trombon, violă și orchestră (p.a.r.)

 

Luni, 22 mai

NIRVANA (1)

Ora 17.00, Sala Auditorium a UNMB

Reincarnations & Reinventions

Tamara Smolyar (pian)

Paul Grabowsky: …Aus der Tiefe… (p.a.r.)

Thomas Reiner: Variations on ‘Tuireamh Mhic Fhinin Dhuibh’ (p.a.)

Oddvar Lönner: Reinkarnationen II in 8 movements (p.a.)

Noel Fidge: Sonata no.2 (p.a.)

Kenji Fujimura: Reinventions – Suite for Piano (p.a.)

 

NIRVANA (2)

Ora 19.00, Sala ”George Enescu” a UNMB

Ansamblul devotioModerna 

Carmen Cârneci, conducerea muzicală

Carla Stoleru (flaut), Valentin Ghita (oboi), Mihai Bădiță (clarinet), Cristian Buciumaș (fagot), Natalia Pancec (vioară), Dan Cavassi (violoncel), Mihai Murariu (pian), Alexandru Stroe (percuție)

Invitați: Endre Guran (violă), Costin Soare (chitară),  Bogdan Ionescu (trompetă), Traian Moldoveanu (trompetă), Sorin Neculai, Mihai Mânzar, Iulia Bilta, Răzvan Florescu (percuție)

Veronica Anghelescu: Edelweiss op.11 pentru clarinet

Tatjana Milošević: Chatatutu pentru flaut/ piccolo, pian, vioară

Krzysztof Penderecki: Cadenza pentru violă solo

Carmen M. Cârneci: -embER (die Stille, ich) pentru violoncel-solo și ansamblu

Victor Alexandru Colțea: Blast pentru (bas-)clarinet și drum-set

Mihai Murariu: Rorschach pentru ansamblu (p.a.a.)

Octavian Nemescu: BeseptimaIT pour 7 heures du soir – Étage 4 pentru ansamblu

 

Marți, 23 mai

 

NIRVANA (3) 

Ora 17, Aula UCMR

Double Recitals: Arcord in Spirit

Ana Topalovic (violoncel), Nikola Djoric (acordeon)

Armin Sanayei: Rooster Sings…! (p.a.a.)

Gabriele Proy: Thorium

Cătălin Crețu: Prosopopeea urmei

Margareta Ferek-Petric: Killing Godot

Dimitris Mousouras: Violaccordeon

Volodymyr Runchak: Kyrie Eleison

Johanna Doderer: Wutmarsch

Matei Ioachimescu (flaut), Miriam Adefris (harpă)

Witold Lutosławski: Three fragments

Timothy Page: Curl pentru flaut, harpă și live electronics

Carmen Petra Basacopol: Fantasia

Călin Ioachimescu: A due

Toru Takemitsu: Toward the sea 

 

ULISE (1) 

Ora 19, Sala George Enescu a UNMB

Claudia Codreanu (mezzosoprană)

Diana Vodă (pian)

Valentin Timaru: Noapte de mai (versuri de Lucian Blaga)

Dan Voiculescu:  Două lieduri: Înapoierea cheii, Muzica (versuri de Nichita Stanescu)

Diana Vodă: Eu am iubit (versuri de T. Mazilu)

Dumitru Capoianu:  Două lieduri: Plouă, Vin țigăncile (versuri de George Topârceanu)

Dan Buciu: Două lieduri: Arpagic, Mâța (versuri de Ana Blandiana și Tudor Arghezi)

Adina Dumitrescu: Adevăruri fundamentale (texte de Tim Hodgkinson)

Nicolae Coman: Trei lieduri: L’ombra del mar, Apunt, L’amor tal volta (versuri de Miguel Marti i Pol)

Menachem Zur: Gesang eines Hundes (text de Franz Kafka)

 

Miercuri, 24 mai

 

Ora 11.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Conferința compozitoarei Isabel Mundry (Zürich) – Manifestare realizată cu sprijinul Zürcher Hochschule der Künste

 

GULLIVER (2)

Ora 17, Sala ”George Enescu” a UNMB

Corul de cameră Preludiu 

Voicu Enăchescu, dirijor

Adrian Pop: Apa (pe versuri de Christian Morgenstern)

Felicia Donceanu: Între păsări (pe versuri de Mihai Eminescu)

Lucian Beschiu: Stimmungsbild (pe versuri de Rainer Maria Rilke) (p.a.a.)

John Woolrich: Spring in Winter (versuri de Christopher Smart)

Grigore Cudalbu: Poveste dintr-un sat

Dan Buciu: Rondeau (pe versuri de Charles d’Orleans)

Dan Dediu: Axion

Livia Teodorescu-Ciocănea: Vecernie (p.a.a.)

Yuri Falik: Necunoscuta

Vasile Spătărelu: Către… (pe versuri de Nichita Stănescu)

NIRVANA (4)

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România

Orchestra de Cameră Radio 

Tiberiu Oprea, dirijor

Soliști: Alexandru Matei (gonguri), Fernando Mihalache (acordeon), Cristian Miclea (clarinet)

Petru Stoianov: Hiperboreeana – Poem pentru orchestră de coarde, Cântul I

Maia Ciobanu: Concert pentru clarinet și orchestră de coarde

Mihnea Brumariu: Überall ist Babylon? Op. 177 Nr.3/bis pentru două mini-orchestre de coarde și pian (p.a.)

George Balint: de-sine în cu-Sine – poem pentru gonguri și orchestră de cameră (p.a.)

Aurel Stroe: Concert pentru acordeon și ansamblu de cameră (p.a.r.)

 

Joi, 25 mai

 

Ora 16.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Colocviu de muzicologie ”Music in Dark Times”

Invitată: muzicologul Andrea Bohlman (University ofNorth Carolina – Chapel Hill/Wissenschaftskolleg zuBerlin) – Cu sprijinul New Europe College, București

ULISE (2)

Ora 17.00, Sala George Enescu a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (II)

Ansamblul de percuție GAME 

Alexandru Matei (conducerea muzicală)

Membri: Irina Rădulescu, Cătălin Cioargă, Alexandru Badea, Mihai Mânzar 

Invitați: Christian Alexandru Petrescu (voce) și Iulian Ochescu (pian)

Bogdan Vodă: Scales, Harmonies and Rhythms (p.a.a.)

Elena Apostol: - lyrique pentru voce și ansamblu de percuție (p.a.a.)

Mihaela Vosganian: Iranian Interferences pentru tombak, ansamblu de percuție și sunete procesate

Eric Sammut: Sugaria – Concert pentru marimbă, pian și ansamblu de percuție (p.a.r.)

GULLIVER (3) 

Ora 19.00, Ateneul Român

Orchestra Filarmonicii ”George Enescu” 

Camil Marinescu, dirijor

Viniciu Moroianu, pian

Dinu Lipatti: Concertino în stil clasic pentru pian și orchestră

Carmen Petra Basacopol: Concert pentru pian și orchestră

Ottorino Respighi: Pini di Roma

 

MATRIX (1)

Ora 19.00, Muzeul Municipiului București,

Grădina casei Filipescu-Cesianu (Calea Victoriei 151)

Irinel Anghel: Zoopera – Experimental ALTwork 

cu participarea formaţiei Rotheads şi a grupului de performeri TBA @ Time Factor(y)

Solişti: Irinel Anghel, Farid Fairuz, Paul Dunca, Călin Torsan, Darie Nemeş Bota

Performeri: Reka Csapo Dup, Daniel Stancu, Cristina Lilienfeld, Luiza Mitu, Diana Rotaru, Sabina Ulubeanu, Raluca Ghideanu, Smaranda Găbudeanu, Georgiana Dobre, Iulia Sima, Irina Maria Niţu, Teo Vărzaru, Lorena Călăraşiu, Daniel Sur, Raluca Roşu, Mihai Pintenaru, Sorina Mihalache, Alina Tofan, Alexandra Dascălu, Alexandru Claudiu Maxim, Ana Ghinea, Mihai Dragomir, Vlad Mihai, Oscar

Sonorizare: Green Sound Team

 

Vineri, 26 mai

ULISE (3)

Ora 17, Sala George Enescu a UNMB

Ansamblul Archaeus 

Liviu Dănceanu (conducerea muzicală)

Rodica Dănceanu (pian), Ana Radu (oboi), Ion Nedelciu (clarinet), Șerban Novac (fagot), Marius Lăcraru (vioară), Anca Vartolomei (violoncel), Sorin Rotaru (percuție)

Sorin Vulcu: Micrologus per Archaeus

George Draga: Echo

Adrian Raţiu: From Darkness to the Light

Dan Voiculescu: Trileme

Liviu Dandara: Multiversum

Corneliu Dan Georgescu: Attractio in Desertum

 

GULLIVER (4)

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România

Orchestra Națională Radio și Corul Academic Radio 

Cristian Oroșanu, dirijor

Ciprian Țuțu, dirijorul corului

Soliști: Diana Moș (vioară), Ion Bogdan Ștefănescu (flaut)

Mihai Măniceanu: Concert pentru vioară și orchestră (p.a.)

Adrian Iorgulescu: Concert pentru flaut și orchestră (p.a.r.)

Aurel Stroe: Mandala cu o polifonie de Antonio Lotti

MATRIX (2)

Ora 21.15, Sala de Operă și Multimedia a UNMB

“Maşinisme pentru 4 mecanici” – Improvizație pentru mașini de scris și laptop-uri

Diana Rotaru, Irinel Anghel – mașini de scris

Rufi (Marian Cîtu), Alin Zăbrăuţeanu – live electronics

Ora 21.30, Sala de Operă și Multimedia a UNMB

Ansamblul SonoMania 

Simona Strungaru, dirijor

Diana Rotaru, director artistic

Valentin Ghita (oboi), Mihai Pintenaru (clarinet), Raluca Stratulat (vioară), Tamara Dica (viola), Eugen-Bogdan Popa (cello), Mihai Murariu (piano)

Invitat special: Cristina Lilienfeld (dans)

”Sound Fabric”- fabrică de ţesut obsesii

Henry Vega: Slow, slower pentru clarinet, violoncel, pian și sunete electronice (p.a.r.)

David Lang: light moving pentru vioară și pian (p.a.r.)

Marko Slaviček: Even tomb couldn’t silence that brat. Pentru clarinet, vioară, violoncel, pian și sunete electronice (p.a.r.)

Şerban Marcu: Arachne’s fabric pentru oboi, clarinet, vioară, violă și violoncel (p.a.)

Makoto Shinohara: Obsession pentru oboi și pian

Federico Gardella: Im freien zu spielen pentru clarinet, vioară, violoncel și pian (p.a.r.)

Dan Popescu: Neţesut (Unwoven) pentru ansamblu (p.a.)

Concert realizat cu sprijinul Centrului Național al Dansului București

 

Sâmbătă, 27 mai

Ora 9.00, Sala Dinu Lipatti a UNMB

Simpozion international de muzicologie dedicat compozitorilor

Aurel Stroe și Pascal Bentoiu

Coordonator: Olguța Lupu 

SECȚIUNEA AUREL STROE 

Octavian Nemescu: Aurel Stroe – Originalul

Corneliu Dan Georgescu: Tragicul contradicţiilor irezolvabile. „Privirea în gol“ a lui Aurel Stroe

Petruța Măniuț-Coroiu: Imagini iconice ale creației concertante a maestrului Aurel Stroe

Adalbert Grote: Little but Unique  – Aurel Stroe’s „Quintandre“ (1984)

Alexandru Leahu: Destinul în tragedia antică și în muzica „Orestiilor” lui Aurel Stroe

Valentina Sandu-Dediu: Opere românești în anii 70-80: protest sau disimularea mesajelor anti-comuniste?

Iulia Cibișescu-Duran: Aurel Stroe – Muzica de concert pentru pian, percuție și alămuri

Andrei Tănăsescu: Aurel Stroe și muzica de film

Nicolae Teodoreanu: Două drumuri: al minții si al inimii în „Hoeforele” lui Aurel Stroe

***In pauza: Lansarea colectiei de partituri SONATELE DE PIAN de AUREL STROE – Editura UNMB***

SECȚIUNEA PASCAL BENTOIU

Corneliu Dan Georgescu: A compune şi a reflecta. In memoriam Pascal Bentoiu

Laura Vasiliu: Pascal Bentoiu – gândirea simfonică, drept conștiință a timpului trăit

Elena Rotărescu: Tiparul dialectic al concepției creatoare oglindit în Concertul pentru vioară și orchestră op. 9 de Pascal Bentoiu

Grigore Constantinescu: Alternativa Bentoiu

Lorena Ioniță (studentă): Pascal Bentoiu la TVR

Ioana Bentoiu: Amintiri despre Pascal Bentoiu

 

ULISE (4) 

Ora 11, Sala Auditorium a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (III) 

Piese pentru flaut solo interpretate de studenții clasei prof. univ. dr. Ion Bogdan Ștefănescu

Dan Buciu: Mozaic II                                          Interpretează Vincențiu Mantu

Toru Takemitsu: Air                                            Interpretează Elena Greciuc

Cornel Tăranu: Cadenze per Antiphona                Interpretează Lorena Palade

Wil Offermans: Harmonics                                  Interpretează Dávid Borzási

Vasile Herman: Akes Samenos                          Interpretează Cristina Grigore

Toru Takemitsu: Voice                                        Interpretează Emőke Burján

Kazuo Fukushima: Mei                                       Interpretează Isabella Matei

Dan Dediu: Naufragi                                           Interpretează Carla Stoleru

Mihai Damian: Marsyas                                      Interpretează Teodora Iliescu

Liana Alexandra: Sonata                                     Interpretează Amalia Aldea

Dan Voiculescu: Sonata nr. 4                              Interpretează Amalia Aldea

Sorin Lerescu: Modalis IV op. 80 pentru flaut și ansamblu de flaute (p.a.) – Interpretează Ion Bogdan Ștefănescu și ansamblul ”Flaut Power”

MATRIX (3) / NIRVANA (5)

Ora 17, Sala George Enescu a UNMB 

Cvartetul de flaute Tétraflûtes 

Eliane Locher, Rozalia Agadjanian, Tanija Muller, Eliane Williner

Requiem for a glacier

Sofia Gubaidulina: Două mișcări din Cvartetul de flaute (p.a.r.)

Henry Purcell: Cold Song, din Regele Arthur (p.a.r.)

Dai Fujikura: Glacier (p.a.r.)

Joseph Lauber: Solitude – Sérénade – Méditation (p.a.r.)

Andreas Zurbriggen: Gletscherrequiem (Ewiges Eis, Schmelzendes Eis, Passacaglia für einen sterbenden Gletscher) (p.a.r.)

Dorothea Hofmann: Glacial sonorities (p.a.r.)

Doina Rotaru: Il Pianto del Ghiaccio (p.a.r.)

Rentaro Taki: Clair de lune sur les ruines du château (p.a.r.)

Concert realizat cu sprijinul Pro Helvetia 

 

MATRIX (4)

Ora 19, Studioul de Operă și Multimedia al UNMB

Ensemble Garage 

Liz Hirst (flaut), Nils Kohler (clarinet), Till Künkler (trombon), Yuka Ohta (percuție), Sabine Akiko Ahrendt (vioară), Annegret Mayer-Lindenberg (violă), Sergej Maingardt (sound design)

Pre-performance – Brigitta Muntendorf: Public Privacy #3.1 trumpet cover covered by trombone pentru trombon solo, video și bandă (p.a.r.)

Simon Steen-Andersen: Study for strings pentru vioară, violă și whammy pedal

Josh Spear: Quartet pentru trei interpreți și electronics (RFP)

Benjamin Grau: FFFFRRRSCH pentru flaut, percuție și electronics (FP)

Oliver Schneller: Zoetrope pentru flaut, clarinet și violă

Diana Rotaru: Glossolalia pentru vioară și bandă

Niclas Thobaben: Finish it! (new version) pentru flaut, clarinet, trombon și electronics

Post-performance – Brigitta Muntendorf: Public Privacy #1 flute cover pentru flaut, video și electronics

Concert realizat cu sprijinul Institutului Goethe, București

 

Duminică, 28 mai

ULISE (5) 

Ora 11, Sala George Enescu a UNMB

Tinerii interpreți și muzica nouă (IV)

Ansamblul Violoncelissimo 

Marin Cazacu, coordonator

Anatol Vieru: Fragment pentru 12 violoncele

Doina Rotaru: L’éternel retour pentru opt violoncele

Vladimir Scolnic: In Memoriam

Sebastian Androne: Celloviraptor pentru opt violoncele

Mihai Mitrea-Celarianu: Si! pentru opt violoncele

 

Ora 13.00, Mediateca UNMB – Sala de proiecție

Conferință a compozitorului Agustín Fernandez (Newcastle)

Cu sprijinul University of Newcastle (UK)

 

ULISE (6) 

Ora 16, Aula UCMR

Cvartetul de coarde Profil

Diana Moș (vioara I), Petru Nemțeanu (vioara a II-a), Marian Movileanu (violă), Mircea Marian (violoncel). Invitat: Costin Soare (chitară)

Ulpiu Vlad: Prin sunetele florilor albastre (p.a.a.)

Cornel Țăranu: Rezonanțe

Adrian Pop: Mătasea și metalul

Eugen Wendel: Cvartet de coarde nr.2 (p.a.a.)

Nicolae Teodoreanu: Cvartet de coarde nr.2 (p.a.a.)

Agustín Fernandez: String Quartet No.2 (p.a.r.)

 

GULLIVER (5) 

Ora 19, Studioul Mihail Jora al Radio România 

Orchestra Simfonică București

Radu Postăvaru, dirijor

Solist: Mihai Ungureanu (pian)

Mihai Moldovan: Vitralii

Liviu Dănceanu: Nord-Sud

Nicolae Brînduș: European Parody

Pascal Bentoiu: Concert nr. 2 pentru pian și orchestră