Archives for April2019

SIMN 2019 – Program

Ediția din 2019 a festivalului ”Săptămâna Internațională a Muzicii Noi” (19-26 mai) va pune accentul pe muzica franceză contemporană și pe promovarea tinerilor interpreți și compozitori români. Organizatorilor tradiționali precum Ministerul Culturii și Identității Naționale, Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România, Societatea Română de Radio și Universitatea Națională de Muzică din București li se vor alătura Institutul Francez și Ministerul Afacerilor Externe, prin Sezonul România-Franța 2019.

În acest sens, compozitori francezi de vârf vor fi invitați și lucrările lor vor fi prezentate în cadrul concertelor din ”Săptămâna Internațională a Muzicii Noi 2019”. De asemenea, cercetători francezi și români vor avea prilejul să dialogheze în cadrul simpozionului de muzicologie cu tema ”Gândirea muzicală de avangardă în Franța și România. Perspective și interacțiuni”, sub coordonarea prof. univ. dr. Valentina Sandu-Dediu.

Totodată, o lucrare simfonică inovatoare a compozitorului francez Bernard Cavanna, notoriu discipol al lui Aurel Stroe, va aduce în prim-plan un cor de smartphone-uri și o tehnologie de vârf dezvoltată la centrul Grame din Lyon, ce va fi prezentată pe scena sălii Radio, în compania Orchestrei de Cameră Radio și studenților Universității Naționale de Muzică din București. De asemenea, un film documentar despre Aurel Stroe, realizat în Franța în 2002, va fi proiectat în cadrul festivalului.

Pe de altă parte, eutopia sonoră este un alt concept central al acestui proiect. El se referă la o zonă sonoră ideală, bine aleasă și bine plasată în mentalul nostru, dincolo de epiderma obișnuinței. Eutopia se manifestă prin patru tematici: 1. Ulise (dincolo de cultură); 2. Matrix (dincolo de natură); 3. Gulliver (dincolo de istorie); 4. Nirvana (dincolo de sine). Fiecare dintre aceste patru tematici se diversifică în programe și proiecte, cuprinzând concerte simfonice, camerale, solistice și experimentale.

Concerte simfonice și vocal-simfonice vor fi susținute de Orchestra Națională Radio, Orchestra de Cameră Radio, Corul Academic Radio, orchestra Filarmonicii ”George Enescu”, orchestra ”Concerto” și corul Ricercare ale Universității Naționale de Muzică din București.

Alte manifestări concertante vor reuni ansambluri din București, din țară și din străinătate, precum Profil, Archaeus, Contraste, Clarino, Game, Atem, SonoMania, devotioModerna, Wahnsinn, PercussionEscu, 2×2, cvartetul de coarde Gaudeamus.

Dirijori precum Marijn Simons, Martin Malatray, Gheorghe Costin, Camil Marinescu, Tiberiu Soare, Bogdan Vodă, Mircea Pădurariu, Carmen Maria Cârneci, Simona Strungaru, Emil Vișenescu, Ciprian Țuțu, Florian Costea și soliști precum Barrie Webb, Marius Ungureanu, Ion Bogdan Ștefănescu,
Mihai Măniceanu, Mircea Marian, Andreea Iftimescu, Iustinian Zetea, Horia Maxim, Evelina Andrieș, Claudia Codreanu, Diana Dembinski Vodă, performeri ca Irinel Anghel, Cătălin Crețu și Fernando Mihalache, – vor prezenta un program atractiv, divers și incitant.

PROGRAMUL SIMN 2019:

Duminică, 19 mai 2019

• Ateneul Român, ora 19.00

NIRVANA (1)

Orchestra Concerto și Corul Ricercare
ale Universității Naționale de Muzică din București

Bogdan Vodă, dirijor
Florian Costea, dirijorul corului

Evelina Andrieș, harpă
Iustinian Zetea, bas-bariton
Horia Maxim, pian

George Balint: Ortus novorum Athenas (Ivirea Atenei) pentru harpă și orchestră (p.a.a.)
Nicolae Brânduș: Rugăciunea unui dac pentru bas-bariton, pian, orgă, cor și orchestra de coarde (p.a.a.)
Valentin Gheorghiu: Simfonia a II-a (p.a.a. a versiunii revizuite)

Luni, 20 mai

• Aula UCMR (Calea Victoriei 141), ora 17.00

ULISE (1)

Ansamblul Sonomania
Ștefan Diaconu, flaut, Valentin Ghita, oboi, Mihai Bădiță, clarinet, Mircea Grigore Lazăr, vioară, Eugen-Bogdan Popa, violoncel, Mădălina-Claudia Dănilă, pian

Director artistic: Diana Rotaru

Dirijor: Simona Strungaru

LUMINOUS

Daniela Terranova: Notturno in forma di rosa pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel şi pian (p.a.r.)
Federico Gardella: D’autres arabesques pentru oboi şi pian (p.a.r.)
Jonathan Harvey: Flight Elegy pentru vioară şi pian
Josephine Stephenson: lignéchos pentru vioară, clarinet şi pian (p.a.r.)
Benedetto Boccuzzi: Otto lamenti pentru vioară şi ansamblu (p.a.a.)
Sungji Hong: Luminous Flux pentru ansamblu (p.a.r.)

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00

GULLIVER (1)

DOUBLE RECITALS

Tineri interpreți și compozitori români (I)

Ansamblul Clarino
Ciprian Melente, Bogdan Vasile, Bogdan Mavroean, Sebastian Antoneac, Dominic Mărtinaș, Tudor Poenaru, Claudiu Minea, Dragos Stancu, Mihai Cucu

Emil Vișenescu, dirijor si solist

Invitat: ansamblul de percuție Game (coordonare Alexandru Matei)

Vladimir Scolnic: The Ice Land (Țara de gheață) pentru octet (p.a.a.)
Menahem Zur: Discussions no. 6 pentru cvartet de clarinete și mediu electronic (p.a.a.)
Adina Dumitrescu: Vitrina cu figurine de sticlă pentru opt clarinete în sib
Diana Rotaru: Wonderland (1. White Rabbit, 2. Cheshire Cat, 3. Mock Turtle Blues) pentru clarinet solo și cvintet de clarinet (p.a.a.)
Sebastian Androne: Hakken pentru cinci clarinete (p.a.a.)
Cristina Uruc: Katabasis. Still Wandering pentru ansamblu de clarinet și percuție (p.a.a.)

***

PERCUSSIONescu: Irina Rădulescu & Răzvan Florescu (percuție)

“Bits of Romanian Beats”

Lucian Zbarcea: Toacatta (p.a.a.)
Diana Gheorghiu: Love and Die (p.a.a.)
Bogdan Pintilie: Eccentric Vibes (p.a.a.)
DanDe Popescu: Cave Dweller (p.a.a.)
Daniel Šimek: Head Echos (p.a.r.)
Bogdan Vodă: Clepsidre (p.a.a.)
Andrei Petrache: Vibraimba (p.a.a.)

Marți, 21 mai

• Aula UCMR, ora 17

ULISE (2)

“Diving within the Sound”

Ion Bogdan Ștefănescu – flaut
Mihai Măniceanu – pian

Xingzimin Pan: Kaidan
Edward Gregson: Aztec Dances
Doina Rotaru: Crystals
Ian Clarke: Hatching Aliens
Dan Dediu: Pastorale cynique
Mihai Măniceanu: Riffs and Solos

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00

GULLIVER (2)

Ansamblul Archaeus
Rodica Dănceanu (pian), Ana Radu (oboi), Ion Nedelciu (clarinet),
Șerban Novac (fagot), Marius Lăcraru (vioară), Anca Vartolomei (violoncel), Sorin Rotaru (percuție)

Mircea Pădurariu, dirijor

Adrian Pop: Invenzioni
Roman Vlad: Diptic brâncușian (p.a.a.)
Liviu Dănceanu: Memorialis
Dana Cristina Probst: Profond mirroir III (p.a.a.)
Nicolae Teodoreanu: Variațiuni – Varis
Invitat: Mihai Bucă (psalt)
George Balint: Regăsirea (p.a.a.)

Miercuri, 22 mai

• Aula UCMR, ora 17

GULLIVER (3)

Claudia Codreanu, mezzosoprană
Diana Vodă Dembinski, pian

Elena Apostol: Thunderstorm pe versuri proprii (p.a.a.)
Dumitru Capoianu: Două lieduri pe versuri de George Topârceanu)
- Plouă
- Vin țigăncile
Diana Dembinski Vodă: Scrisori, 3 lieduri pe versuri de Nichita Stănescu (p.a.a.)
Dan Buciu: Două lieduri (p.a.a.)
- Cancion para Ramirez (versuri de Valentin Petculescu)
- Motanul lui Petculescu (versuri de Dan Buciu)
Nicolae Coman: Două Lieduri
- Le feuillage (versuri de Victor Hugo)
- Le voyage (versuri de Charles Baudelaire)
Mihaela Vosganian: Da Capo al Fine – Cinci lieduri pe versuri de Rodica Stănculescu (p.a.a.)
- Arta fugii
- Lamento
- Melodia infinită
- Metafora oglinzii
- Da capo al Fine

• Radio România, Studioul ”Mihail Jora”, ora 19

MATRIX (1)

Orchestra de Cameră Radio

Cor de smartphone-uri
Marijn Simons, dirijor
Martin Malatray, dirijorul corului de smartphone-uri
Marius Ungureanu, violă

Marijn Simons: Chamber Symphony No.1 (p.a.r.)
Vlad Maistorovici: Icarus Torso – Studiu de concert pentru violă și orchestră (p.a.a.)
Doina Rotaru: Nymphéa pentru orchestră de cameră (p.a.a.)
Bernard Cavanna: Geek Bagatelles pentru ansamblu de smartphone-uri si orchestra (p.a.r.)

Concert realizat împreună cu Projets GRAME – CNCM Lyon

Joi, 23 mai

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 17.00

NIRVANA (2)

2×2
Verona Maier, Lena Vieru Conta, piane
Alexandru Matei, Sorin Rotaru, percuție

Irina Odăgescu-Țuțuianu: Muzică pentru două piane și percuție
Geroge Crumb: Makrokosmos III – Music for a Summer Evening (p.a.r.)

• Ateneul Român, ora 19.00

ULISE (3)

Orchestra Filarmonicii G.Enescu

Camil Marinescu, dirijor
Ion Bogdan Ștefănescu, flaut

Dan Dediu: Elegia minacciosa (con Gnossienne-Mandala)
Mihaela Vosganian: Esențe – Concert pentru flaut și orchestră
Tiberiu Olah – Simfonia a III-a – ”Dacă treci râul Selenei…”

Vineri, 24 mai

• Radio România, Studioul ”Mihail Jora”, ora 19

GULLIVER (4)

Orchestra Naționala Radio
Corul Academic Radio

Gheorghe Costin, dirijor
Ciprian Țuțu, dirijorul corului

Barrie Webb, trombon
Mircea Marian, violoncel
Andreea Iftimescu, mezzosoprană

Maia Ciobanu: Concert pentru trombon și orchestră (p.a.a.)
Călin Ioachimescu: Concert pentru violoncel și orchestră
Christian Alexandru Petrescu: Trei poeme pentru mezzosoprană și orchestră (p.a.a.)
Adrian Iorgulescu: Răscruce de timp – cantată pentru cor și orchestră (p.a.a.)

• Studioul de Operă și Multimedia al UNMB, ora 21.30

MATRIX (2)

PROTOSONIC / A Performance Multimedia

Interpretează: duo Synthcordia
Fernando Mihalache (bayan)
Cătălin Crețu (electronics, live video processing)

Invitat: Mitoș Micleușanu (cercetare sonoră, videoart)

Fernando Mihalache: Artipic pentru bayan și electronics
Cătălin Crețu: Trilogia urmei: Richblick. Prosopopeea urmei. Restblick.
Micleușanu Mitoș: Precipitații / sinteză modulară & granulară / video
Ștefan Niculescu: Sincronie (remix)

Sâmbătă, 25 mai

• Sala ”Auditorium” a UNMB, orele 10-14

Simpozion Internațional de Muzicologie
în cadrul Sezonului România-Franța 2019

”Gândirea muzicală de avangardă în Franța și România. Perspective și interacțiuni.”

Coordonator: Valentina Sandu-Dediu
Moderator: Olguța Lupu

Etienne Kippelen (Université d’Aix-Marseille, Conservatoires de Paris et d’Aix-en-Provence): Musique française et roumaine: points de convergence à l’époque contemporaine

Valentina Sandu-Dediu (UNMB; New Europe College – Institute for Advanced Study): Constantin Brăiloiu and His Circle. Some French-Romanian Musicological Connections

Lucie Kayas (Conservatoire de Paris – CNSMDP): Les trois visages de Mica Salabert

François-Xavier Féron (CNRS, Ircam, Sorbonne Université): Gérard Grisey and the Impact of Musical Acoustics on the Emergence of Spectral Thought

Ana Diaconu (UNMB): Costin Miereanu’s contribution to Musique en Jeu

Nicolas Donin (CNRS, Ircam, Sorbonne Université): Who cares about graphic scores today? Questioning musical notation 25 years after Fuite et conquête du champ musical

Oana Andreica (Academia Națională de Muzică „Gh.Dima”, Cluj-Napoca): Let’s Play With Serres’s Handkerchief! Costin Miereanu’s Labyrinthes d’Adrien

Simpozionul se va desfășura în limbile engleză și franceză

• Studioul de Operă și Multimedia al UNMB
Ora 14.00-14.50

Filmul ”Aurèle Stroe” de Bernard Cavanna și Laurence Pietrzak (2002)

• Aula UCMR, ora 17.00

NIRVANA (3)

VORTEX SONIQUE

Ansamblul Atem (Timișoara)

Vlad Colar – flaut, Cristian Miclea – clarinet, Cristina Mălăncioiu – vioară, Darius Tereu – violoncel, Victor Andrei Părău – pian

Director artistic: Gabriel Malancioiu

Toshio Hosokawa: Stunden-Blumen. Hommage a Olivier Messiaen pentru clarinet, vioară, violoncel și pian
Sofia Gubaidulina: Dancer on the Tightrope pentru vioară și pian
Jonathan Harvey: Nataraja pentru flaut (piccolo) și pian
Karel Volnianski: Controversy pentru flaut, clarinet și vioară (p.a.a.)
Benjamin Attahir: Après l’ineffable pentru violoncel și pian  (p.a.r.)
George Crumb: Eleven Echoes of Autumn pentru flaut alto, clarinet, vioară și pian
• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00

NIRVANA (4)

Trio Contraste (Timișoara)
Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție)

Octavian Nemescu : Duanegdia sau Dianegdua pentru flaut, pian, percuție, bandă, soprană și trombon (p.a.a.)
Invitați: Bianca Manoleanu (soprană), Barrie Webb (trombon)
Horst Lohse: Moments de passion pentru pian
Eva Wiener: Glacial Space pentru marimba
Eugen Wendel: Aulodia pentru flaut și bandă
Bogdan Vodă: Different Colours pentru trio (p.a.a.)
Corneliu Dan Georgescu: Byzantinische Suggestionen pentru trio (p.a.a.)

• Teatrul Apollo 111 (din Palatul Universul, Str Brezoianu 23-25), ora 21.00

MATRIX (3)

Irinel Anghel & Friends: DollCore Doll-Hall in Doll Moll. Declanșator de animare și dezanimare a corpurilor, vocilor, obiectelor și instrumentelor.

Genul: doll-hall, Stilul: dollcore, Tonalitatea: doll moll.

Performeri: Irinel Anghel, Ana-Cristina Leonte, Călin Torsan, Bogdan Frigioiu, Mircea Honceriu, Alexandru Birsan, Matei Gheorghe, Alex Bălă, Sabina Ulubeanu, Daniel Stancu, Reka Csapo Dup, Cristina Lilienfeld, Smaranda Găbudeanu, Valentina Iordache, Alexandra Dascălu, Alexandru Claudiu Maxim, Alina Tofan, Luiza Matilda Mitu, Robert Băjenaru. Invitat special: Patricia Doll

Duminică, 26 mai

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 11.00

GULLIVER (5)

“Cântece de vară și cortine fotografice”

Ansamblul devotioModerna
Olga Caia (soprana), Carla Stoleru (flaut), Mihai Bădiță (clarinet), Natalia Pancec (vioară), Răzvan Florescu (percuție), Mihai Murariu (pian). Invitat: Marius Lăcraru (vioară, viola)

Carmen Cârneci, conducerea muzicală

Peter Ruzicka: Trei piese pentru clarinet solo: Lamento – Invocatione – Elegia (p.a.r.)
Violeta Dinescu: RAND pentru clarinet si viola (p.a.r.)
Dan Bălan: Ipostaze contrapunctice pe teme maramureșene pentru două viori și percuție (p.a.a.)
Mihai Murariu: Hyperlink II. pentru flaut și clarinet
Carmen Cârneci: Două cântece de vară pe versuri de Radu Cârneci pentru soprană, pian și percuție: Vers de mireasă și Orele dragostei (p.a.a.)
*
Proiecții cu fotografii realizate de Dragoș Andriana, Melissa Antonescu, Alice Feraru, Mircea Hristescu, Eliza Lupu, Dragoș Mădălin Popa - studenți și absolvenți ai departamentului Fotografie și Imagine Dinamică, Universitatea Națională de Arte București. Selecție: Roxana Trestioreanu.

• Sala ”Auditorium” a UNMB, ora 12

ULISE (4)

Ansamblul Wahnsinn
Marius Ungureanu (violă), Barrie Webb (trombon), Erik Sandberg (corn)

Mika Pelo: Vortices
Gabriel Mălăncioiu: Agnis (p.a.a.)
Violeta Dinescu: verwirrung (p.a.a.)
Edgars Cirulis: Impermanence (p.a.a.)
Livia Teodorescu-Ciocănea: Entaglement (p.a.a.)
Anders Forslund: Involution (p.a.a.)
Grainne Mulvey: Aéra kai chordés (p.a.a.)

• Aula UCMR, ora 17.00

GULLIVER (6)

Cvartetul de coarde Gaudeamus (Brașov)

Liviu Marinescu: Cvartet de coarde nr. 1
Cornel Țăranu: Cvartet de coarde nr.1
Ulpiu Vlad: Pe acest pământ însorit - cvartet de coarde
Corneliu Dan Georgescu: Hommage to the Quinte (p.a.a.)
Sorin Lerescu: Impressions – Cvartet de coarde nr. 3

• Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00

ULISE (5)

Focus – Tineri compozitori francezi

Ansamblul Profil
Diana Moș, Petru Nemțeanu (viori), Marian Movileanu (violă), Mircea Marian (cello), Emil Vișenescu (clarinet), Sorin Lupașcu (corn)

Director artistic: Dan Dediu

Tiberiu Soare, dirijor
Ion Bogdan Ștefănescu, flaut

Laurent Durupt: Grids pentru cvartet de coarde (p.a.r.)
Raphaele Biston: Lignes de fuite pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel, pian (p.a.r.)
Benjamin Attahir: Jaillir pentru flaut și ansamblu (2 corni, harpă, vioară, violă, violoncel) (p.a.r.)
Camille Pepin: Luna pentru clarinet, corn, vioară, cello și pian (p.a.r.)

În cadrul Sezonului România-Franța

CONCERTE ÎN ȚARĂ ÎN CADRUL S.I.M.N. 2019

Filarmonica ”Oltenia” din Craiova

22 mai 2019, ora 19.00

CONCERT DE MUZICĂ ROMÂNEASCĂ

Corul Academic al Filarmonicii ”Oltenia” din Craiova

Dirijor: Eugen Petre Sandu

Dragoș Alexandrescu: Tatăl nostru
Sorin Vulcu: Luminânda
Irina Odăgescu: La ivit de zori
Gheorghe Oprea: Când mândra mea doarme
Eugen Petre Sandu: Zdreanță
Simeon Niculescu: Iac-așa
Grigore Cudalbu: Bis!
Dan Buciu: Frumoasă lună mai
Eugen Petre Sandu: Cântec în doi (p.a.a.)
Eugen Petre Sandu: Uitarea (p.a.a.)
Alexandru Pașcanu: Chindia
Marcel Costea: Rugăciune