PROGRAM MERIDIAN 2019: “GRĂDINI SONORE” (“SONIC GARDENS”)

FESTIVALUL MERIDIAN 2019

Editia a XV-a

“GRĂDINI SONORE” / “SONIC GARDENS”

3–10 noiembrie 2019

 

Ceea ce contează, atât în grădinărit, cât și în compoziția muzicală este imaginația constructivă, abilitatea de a gândi în termenii întregului, fiindcă grădina este matematică în natură, așa cum muzica este matematică în emoție. | Krzysztof Penderecki (trad. de Mihai Cojocaru)

Micro-cosmos, oază, invitație, mister, înfrunzire sălbatică, explozie de culori, poteci labirintice, teatru instrumental, amenajare rafinată, junglă electronică, zen, multimedia, cameral, puzzle, polistilism, arabescuri, ritual, catifea albastră, ecouri, dans, coşmar, suprarealism, contraste, plăceri sonore: grădina Meridian vă aşteaptă paşii. | Diana Rotaru (director artistic)

Metafora este “unealta” artistului. Cu ea plantează în imaginație plăsmuiri de care avem nevoie fără sa ştim că avem nevoie. Metafora grădinii cuprinde şi procesul şi rezultatul unui act transformator subtil. Grădini de stiluri, de idei, de aşteptări, de intrebări, de provocări. Grădini familiare sau necunoscute. Sunt teritorii de vizitat şi explorat în ediția a 15-a a Festivalului Meridian. | Irinel Anghel (consultant artistic, membru CEx SNR-SIMC)

 

 

PROGRAM

Bucureşti 

Duminică 3.11

UNMB, Sala de Vizionări

GRĂDINA VORBELOR / GARDEN OF WORDS 

11:00 – 15:00

SIMPOZION: Grădini sonore (coordonator Vlad Văidean)

Valentina Sandu-Dediu, Vlad Văidean, Doina Rotaru, Vlad Cristian Ghinea, Sabina Ulubeanu, Costin Moisil, Maria Isabela Nica, Diana Rotaru, Irina Vesa, Lena Vieru Conta

Key-words: ape muzicalizate, grădini japoneze, adăpostul liniștii, Zappa, Sciarrino, grădina hipnotică, peisagistică muzicală bizantină, grădini însângerate, Bartók, grădina memoriei, grădina secretă, Klee.

 

UNMB, Sala “George Enescu”

GRĂDINA RITUALURILOR / GARDEN OF RITUALS 

17:00

Ansamblul GAME

Dirijor şi solist: Alexandru Matei

Invitat: Florin Pane (trombon)

Alexandru Matei, Sorin Rotaru, Vlad Polgar, Horia Stanciu, Liria Țigăeru

Lucrari de:

Octavian Nemescu – “Final” pentru trombon, percuție şi mediu electronic

Diana Vodă – “Dans” pentru trio de percuționişti

Joji Yuasa – “Interpenetration No. 2” pentru doi percuționişti

Adrian Iorgulescu – “Antifonie” pentru percuție solo

Doina Rotaru – “Noesis” pentru cvartet de percuționişti

Octavian Nemescu – “Alpha” pentru trombon, percuție şi mediu electronic

 

Ateneul Român

GRĂDINA FRAGEDĂ / PULP GARDEN

Concert realizat cu sprijinul Thüringen Philharmonie

19:00

Orchestra Filarmonicii ALTENBURG-GERA

Dirijor: Laurent Wagner, director general muzical

Solist: Mircea Marian (violoncel)

Lucrari de:

Dan Dediu – “Cello Concerto”: 1. “Vigor”, 2. “Intermezzo: Shrapnel–Melodies”, 3. “Secret Requiem”, 4. “Romanian Pulp Dances” (lucrare comandată, p.a.r.)

Johannes Brahms – Simfonia Nr. 1 în do minor, op. 68

Concert festiv cu ocazia aniversării a 30 de ani de la căderea Zidului Berlinului – Sub patronajul ambasadorului Republicii Federale Germania în România, E.S. Cord Meier-Klodt și ambasadorului României în Germania, E.S. Emil Hurezeanu

 

Luni 4.11

UNMB, Sala “Auditorium”

GRĂDINA SĂLBATICĂ / WILD GARDEN

Concert realizat cu sprijinul Institutului Cultural Român 

18:00

“Grădina lui Marius” | ISCM Collaborative Series

MARIUS UNGUREANU (violă, voce)

Lucrari de:

Livia Teodorescu-Ciocănea – “Velvet Garden” pentru violă şi mediu electronic (p.a.a.)

Violeta Dinescu – “Din cimpoiu”

Dan Dediu – “Prélude à l’après-midi d’un (grif)faune”

Heinz Holliger – “Souvenirs trémaesques” (p.a.r.) – ISCM Elveția

Wilhelm Georg Berger – Sonata pentru violă solo

Marius Ungureanu – “Bocet”

 

UNMB, Sala “George Enescu”

GRĂDINA LABIRINT / LABYRINTH GARDEN

Concert realizat cu sprijinul Centrului Național de Artă “Tinerimea Română”

20:00

Ansamblul ARCHAEUS | ISCM Collaborative Series

Dirijor: Mircea Pădurariu

Anca Vartolomei (violoncel), Rodica Dănceanu (pian), Ana Maria Radu (oboi), Marius Lăcraru (vioară), Ion Nedelciu (clarinet), Șerban Novac (fagot), Sorin Rotaru (percuție)

Lucrari de:

Ștefan Niculescu – “Sextuplum”

Yohanan Chendler – “Andante” pentru vioară şi pian (p.a.r.) – ISCM Israel

Liviu Dănceanu – “Ossia” pentru oboi, clarinet şi fagot

Bracha Bdil – “In Memory of Voices” pentru clarinet, vioară, violoncel şi pian (p.a.r.) – ISCM Israel

Valentin Petculescu – “Variațiuni dramatice pe o temă lirică” pentru fagot şi bandă

George Balint – “Muzică pentru Archaeus” pentru septet

 

Marți 5.11

Aula UCMR (Palatul Cantacuzino)

GRĂDINA DE TIP ITALIAN / ITALIAN GARDEN 

18:00

MICRO-RECITAL 

Cătălin Crețu – “Concentric” pentru corn solo (p.a.a.) – interpretează Cristian Borcan

Dan Buciu – “Maestrul, discipolul și…modurile acustice (Peripeții cu modurile acustice)” pentru doi corni (p.a.a.) – interpretează Cristian Borcan şi Cosmin Elisei

18:15

“Une flûte immense”

MARIO CAROLI (flaut)

Lucrari de:

Ivan Fedele – “Suite Francaise V” (p.a.r.)

Carmen Cârneci – “…une main immense” pentru flaut bas

Stefano Scodanibbio – “Ritorno a Cartagena” pentru flaut bas (p.a.r.)

Federico Gardella – “Cinque cori notturni sotto la costa” pentru flaut alto

Toshio Hosokawa – “Vertical Song I” (p.a.r.)

Giacinto Scelsi – “Quais” pentru flaut alto (p.a.r.)

Doina Rotaru – “Jyotis” pentru flaut

 

Miercuri 6.11

Aula UCMR (Palatul Cantacuzino)

GRĂDINA PLĂCERILOR / GARDEN OF DELIGHTS

Concert realizat cu sprijinul Institutului Cultural Român 

18:00

PROLOG: Grădina Dorințelor Sonore / Garden of Sonic Desires 

Lucrări de:

Christos Hatzis – “Fertility Rites” pentru marimbă şi electronics (p.a.r.) – interpretează Irina Rădulescu (marimbă)

Pierre Jodlowski – “Serie Rose” pentru pian şi electronics – interpretează Adriana Toacsen (pian)

18:30

PERCUSSIONescu

Irina Rădulescu (marimbă, percuții), Răzvan Florescu (vibrafon, percuții)

Lucrari de:

Casey Cangelosi – “Plato’s Cave” – pentru duo de percuții (p.a.r.)

DanDe Popescu – “Cave Dweller” pentru marimbă, vibrafon şi video

Sabina Ulubeanu – “Sun Waves” pentru marimbă solo

Bart de Vrees – “for flute, or piano, or…” pentru un percuționist şi video (p.a.r.)

Mihai Măniceanu – “Amalga–maglama!” pentru marimbă şi vibrafon (p.a.a.)

Sebastian Androne-Nakanishi – „Rust and sawdust” pentru marimbă şi vibrafon (p.a.a.)

20:00

MATEI IOACHIMESCU (flaut) & ALFREDO OVALLES (pian)

Lucrari de:

Salvatore Sciarrino – “D’un faune” pentru flaut alto şi pian

Andrei Petrache – „3, 2, 1…Start!” pentru flaut şi pian (p.a.a.)

Jacob Elkin – “Love Genesis” pentru flaut şi electronics (p.a.r.)

Jonathan Harvey – “Nataraja” pentru flaut şi pian

Alvin Lucier – “Nothing is Real” pentru pian, ceainic amplificat, recorder şi mini-sistem audio (p.a.r.)

Adrian Iorgulescu – “Retorts” pentru flaut şi pian (p.a.a.)

EPILOG: Grădina Bucuriei / Garden of Joy

Gabriel Mălăncioiu – “Tevana – Garden of Joy” pentru flaut, pian şi duo de percuții: “Monojoy”, “Silent Embrace”, “Whirling” (p.a.a.)

Dansează: Cristina Lilienfeld

 

Joi 7.11

Casa Artelor “Dinu Lipatti”

GRĂDINA DE TIP CLASIC / CLASSIC GARDEN

Concerte realizate cu sprjinul Casei Artelor “Dinu Lipatti”

19:00

HORIA MAXIM (pian)

Invitată: Diana Ionescu (pian)

Lucrari de:

Dinu Lipatti – Sonatina pentru mâna stângă

Toru Takemitsu – “Romance”

György Ligeti – Sonatina pentru pian la patru mâini

Gabriel Almaşi – “Arabesc” pentru pian la patru mâini

Mihai Murariu – “Blestem”

Vlad Hîrlav-Maistorovici – “TransScent”

Magnus Lindberg – Etudes no. 1 – “Cantus Firmus”

Jenő Takàcs – “Konzertetüde” (Toccata nr. 2)

 

20:00

DIANA MOȘ (vioară) & MIHAI MĂNICEANU (pian) | ISCM Collaborative Series

Karel Volniansky – “Hidden Gazebo” (p.a.a.)

Bogdan Vodă – “Sonata con alcune licenze” (p.a.a.)

Witold Lutoslawski – “Subito”

Dinu Lipatti – “Allegro” pentru vioară solo

Beat Furrer – “Lied” (p.a.r.) – ISCM Elveția

Nicolae Brânduş – “Glossa”

 

Vineri 8.11

Aula UCMR (Palatul Cantacuzino)

GRĂDINA DE CEAȚĂ / FOG GARDEN

Concert realizat cu sprijinul Institutului Cultural Român 

17:00

LUOSHA FANG (vioară, violă) & MICHAEL DJUPSTROM (pian)

Lucrari de:

Bright Sheng – “A Night at the Chinese Opera” pentru vioară şi pian (p.a.r.)

Ulpiu Vlad – “Sonorități şi clopoței albaştri” pentru vioară solo

Marc Mellits – “Mara’s Lullaby” pentru vioară şi pian (p.a.r.)

Adrian Pop – “Țiituri II” pentru vioară şi pian

Akira Nishimura – “Fantasia on Song of the Birds” pentru violă solo (p.a.r.)

Michael Djupstrom – “Walimai” pentru violă şi pian (p.a.r.)

 

Casa Artelor “Dinu Lipatti”

GRĂDINA CÂNTECELOR / GARDEN OF SONGS

Concert realizat cu sprijinul Casei Artelor “Dinu Lipatti” 

19:00

Recital de lied: BIANCA & REMUS MANOLEANU

Lucrari de:

Dan Voiculescu – “Muzica” (vers. Nichita Stănescu)

Cornel Țăranu – Trei lieduri pe versuri de Paul Celan: “Bei Brancusi, zu zweit”; “Lui Brâncuși, în doi” (trad. Ion Caraion); “Esperbaum” (p.a.a.)

Felicia Donceanu – “Elegii” (vers. Mihail Grama)

Carmen Petra Basacopol – Ciclul “Cântece naive pentru Nichita” (vers. Nichita Stănescu)

Gheorghe Costinescu – Ciclul “Trei cântece timpurii”: “Trei Îngeri” (vers. Ion Pilat); “Câți ca voi” (vers. Gheorghe Topârceanu); “Doi copii s-au dus” (vers. Tudor Arghezi)

Dan Bălan – Ciclul “Scrisori” (vers. Liana Spătaru – pe fragmente din scrisorile lui Dinu Lipatti) (p.a.a.)

Vlad Gînța – Trei lieduri pe versuri de Lucian Blaga: “Lumina de ieri”; “Cântăreți bolnavi”; “La cumpăna apelor” (p.a.a.)

Wolfgang Rihm – Ciclul “Ophelia Sings” (vers. William Shakespeare)

Cornel Țăranu – Ciclul “Trei cântece incerte” (vers. Mihail Sebastian): “Cântec incert”; “Declin”; “Cântec închis”

 

UNMB, Studioul de Operă şi Multimedia

GRĂDINA ZEN / ZEN GARDEN 

20:30

Adrian Borza – “Gotham” pentru mediu electronic

Corneliu Dan Georgescu – “Monotonie în argint si aur”, proiecție de film (p.a.a.)

“INTO MY GONG SELF” de Mihaela Vosganian – interpretează Mihaela Vosganian, Armine Vosganian (voci, percutii), Anastasia Grigore (dans – coregrafia Liliana Iorgulescu), Raluca Ghideanu (sculptura vivanta)

 

Sâmbătă 9.11

UNMB, Sala “George Enescu”

GRĂDINA ECOURILOR / GARDEN OF ECHOES

Concert realizat cu sprijinul Muzeului Național “George Enescu”

17:00

Ansamblul SONOMANIA

Dirijor: Simona Strungaru

Director artistic: Diana Rotaru

Mircea Grigore Lazăr (vioară), Valentin Ghita (oboi), Mihai Pintenaru (clarinet), Tamara Dica (violă), Eugen-Bogdan Popa (violoncel), Mihai Murariu (pian)

PROLOG: Tudor Feraru – “Echoes” pentru oboi, clarinet, vioară, violoncel şi pian

PROJECT N-ESCU ediția a IV-a

Variațiuni contemporane pornind de la “Preludiul la unison” de George Enescu

Lucrari de:

Diana Gheorghiu – “Pre(sque) ludi(que)” (p.a.a.)

Áron Török-Gyurkó – “Modulude 5191” pentru oboi, violoncel şi pian (p.a.a.)

Irina Vesa – “Unisonder” (p.a.a.)

Sebastian Țună – “Metamorfoze – Prelude a’unison” pentru clarinet, vioară, violă, violoncel (p.a.a.)

Bogdan Pintilie – “Între foc și noapte” pentru clarinet, pian, vioară, violă şi violoncel (p.a.a.)

Victor Colțea – “Un(i)son” (p.a.a.) 

 

UNMB, Studioul de Operă

JUNGLA ELECTRONICĂ / ELECTRONIC JUNGLE 

19:00

“Electro–Landscape” 

Lucrari de:

Călin Ioachimescu – “Celliphonia” pentru violoncel şi mediu electronic – interpretează Anca Vartolomei 

Maia Ciobanu – “Veni-va” pentru clarinet şi mediu electronic – interpretează Mihai Pintenaru

Roman Vlad – “Atlantikos” pentru flaut (Cătălin Oprițoiu) şi mediu electronic

Constantin Basica – “You are My Happy Place 2.0” pentru trei interpreți, live electronics prin transmisie JackTrip şi video (p.a.a.) – interpretează Olga Berar (vioară), Mihai Pintenaru (clarinet), Eugen Bogdan Popa (violoncel) şi Constantin Basica (electronics, video)

20:00

“Electro–Vision” (coordonator Constantin Basica)

Lucrari de:

Caroline Louise Miller – “Jungles: Remix” (p.a.r.)

Holly Herndon & Jlin (feat. Spawn) – “Godmother” (p.a.r.)

Megumi Okuda – “moshimoshi” (p.a.r.)

Sarah Nemtsov – “RED” (p.a.r.)

Sarah Nemtsov – idee, concept, compoziție; Heinrich Horwitz – concept, dramaturgie, coregrafie; Carola Schaal – performance, clarinet; Sonja Lena Schmid – violoncel; David Campesino & Javier Sobremazas – imagine

Jessie Marino – “Guillaume de St. Cloud Suffers A Violent Dazzling” (p.a.r.)

“RECLAIMING VISION” – proiecție de film de Marjolijn Dijkman & Toril Johannessen cu muzică de Henry Vega (p.a.r.)

 

Duminică 10.11

UNMB, Sala “Auditorium”

GRĂDINA VORBELOR / GARDEN OF WORDS 

11:00

ROUND TABLE: ISCM şi percepția muzicii noi (coordonator Diana Rotaru)

George Kentros (ISCM Stockholm, violonist), Dan Dediu (compozitor), Diana Moş (violonistă)

 

UNMB, Sala “Auditorium”

JUNGLA ELECTRONICĂ / ELECTRONIC JUNGLE 

17:00

“This Violin Must Die”

GEORGE KENTROS (vioară, electronics)

Per Mårtensson – “Degenerate” pentru vioară şi live electronics (p.a.r.)

Marina Rosenfeld – “Man and Arp” pentru vioară şi mediu electronic (p.a.r.)

Diana Rotaru – “Glossolalia” pentru vioară şi mediu electronic

Mattias Sköld – “Far North” pentru vioară, film şi mediu electronic (p.a.r.)

Annie Gosfield – “Invisible Flashes and Obscure Transmissions” pentru vioară şi mediu electronic (p.a.r.)

Tony Blomdahl – “V+RX–15” pentru vioară şi mediu electronic (p.a.r.)

*** 

George Kentros & Fredrik Olofsson – “This Violin Must Die”, pentru vioară, film şi live electronics (p.a.r.)

 

UNMB Studioul de Operă

GRĂDINA SĂLBATICĂ / WILD GARDEN 

19:30

“Natural Born Rebels”

PROLOG: Douglas McCausland – “ISOLATE” pentru mediu electronic (p.a.r.)

Experiențe muzicale pentru contrabas, voci, și alte surse sonore cunoscute sau necunoscute de/cu ALEKSANDER GABRYŚ & IRINEL ANGHEL (p.a.a.)

Invitați: Călin Torsan (saxofon, obiecte sonore, voce), Matei Gheorghe (theremin), Alexandra Dascălu, Alexandru Claudiu Maxim, Valentina Iordache, Alina Tofan, Luiza Mitu (performance)

EPILOG: Alex Chechile – “On the Sensation of Tone VII” pentru mediu electronic (p.a.r.)

 

Arad

Sâmbătă 3.11

Sala Filarmonicii de Stat Arad (Palatul Cultural)

GRĂDINA CONTRASTELOR / GARDEN OF CONTRASTS

Concert realizat cu sprijinul Filarmonicii de Stat Arad 

18:00

TRIO CONTRASTE

Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Sorin Petrescu (pian), Doru Roman (percuție)

PROLOG:

Horst Lohse – Din “Die sieben Todsünden (după Hieronymus Bosch)”: Nr. 1 “Ira”, Nr. 4 “Acedia”, Nr. 6 “Avariția” pentru pian şi percuție

Aurel Stroe – “Două Piese Pastorale” pentru trio

“NOSFERATU” – proiecție de film de F.W. Murnau cu muzică de Violeta Dinescu

Timişoara

 

Marți 5.11

Sala “Orpheum”, Facultatea de Muzică şi Teatru din cadrul UVT

GRĂDINA CULORILOR / COLOR GARDEN

19:00

Spectacol sincretic muzică-teatru: Concertul studenților Facultății de Muzică şi Teatru din cadrul UVT

Coordonatori: Gabriel Almași, Cristina Mălăncioiu, Gabriel Mălăncioiu și Silviu-Petru Văcărescu

Participă actorii Oana Elena Antonovici și Marin Lupanciuc.

Lucrari de:

George Crumb – “Makrokosmos I” pentru pian: Nr. 2 “Proteus (Pisces)”; Nr. 8 “The Magic Circle of Infinity (Leo)”; Nr. 9 “The Abyss of the Time (Virgo)” – interpretează Rebeca Mutașcu

Laura Manolache – “In Memoriam” pentru ansamblu de percuție – interpretează Percutissimo: Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Doru Roman

Răzvan Metea – “Patru bagatele” pentru cvartet de coarde – interpretează Cvartetul “Rubato”: Simona Mehedinți, Evelina Mehedinți, Theodora Groșanu, Ștefan Daniel Mehedinți

Aurel Stroe – “Il giardino delle strutture” pentru doi percuționişti – interpretează Percutissimo: Amelia Trifu, Doru Roman

Giacinto Scelsi – “Patru piese” pentru trompetă – interpretează: Paul Grosar

Violeta Dinescu – “Shan-Shui” pentru ansamblu de percuție – interpretează Percutissimo: Amelia Trifu, Patrick Cojerean, Doru Roman

George Crumb – “Makrokosmos II” pentru pian: Nr. 1 “Morning Music (Cancer)”; Nr. 4 “Twin Suns (Gemini)”; Nr. 11 “Litany of the Galactic Bells (Leo)” – interpretează Regina Czermak

 

Joi 7.11

Aula Bibliotecii Centrale “Eugen Todoran”

GRĂDINA DE TIP FRANCEZ / FRENCH GARDEN 

19:00

“C’est un jardin secret…” | ISCM Collaborative Series

Ansamblul ATEM

Director artistic: Gabriel Mălăncioiu

Cristian Miclea (clarinet), Cristina Mălăncioiu (vioară, violă), Darius Tereu (violoncel), Victor Andrei Părău (pian)

Artist vizual: Petru Jumanca

Actriță: Mălina Manovici

Poeme de: Charles d’Orléans, Gérard de Nerval, Georg Trakl, Rainer Maria Rilke, Jorge Luis Borges, Mihai Eminescu

Lucrari de:

Alexandru Sima – “of worms and joys” pentru clarinet, vioară, violoncel și pian (p.a.a.)

Tristan Murail – “C’est un jardin secret…” pentru violă

Isabel Urrutia – “Sonos” pentru vioară, violoncel și pian (p.a.r.) – ISCM Țara Bascilor (Musikagileak)

Tiberiu Olah – Sonata pentru clarinet solo

Alexandru Ștefan Murariu – “Le reflet” pentru vioară și pian

Benjamin Attahir – “Après l’ineffable” pentru violoncel și pian

Remus Georgescu – Suita a II–a pentru pian

Sebastian Rivas – “L’ombre d’un Doute” pentru clarinet, vioară, violoncel și pian (p.a.r.)

 

Cluj-Napoca

Miercuri 6.11

 

Sala Nr. 11 a ANMGD

GRĂDINA VORBELOR / GARDEN OF WORDS

18:00

ROUND TABLE: “ISCM şi muzica nouă”

(coordonator Alexandru-Ștefan Murariu)

Alexandru-Ștefan Murariu, Șerban Marcu, Matei Pop (compozitori)

 

Joi 7.11

Studioul de concerte al ANMGD

GRĂDINA LABIRINT / LABYRINTH GARDEN 

19:00

“Puzzle Garden” | ISCM Collaborative Series

Ansamblul AD HOC

Conducerea muzicală și prezentarea programului: Adrian Pop

Mihaela Maxim (soprană), Aurelian Băcan (clarinet), Melinda Béres (vioară), Diana Man (vioară), Ovidiu Costea (violă), Vlad Rațiu (violoncel)

Lucrari de:

Ghenadie Ciobanu – Două piese pentru clarinet solo: “The Game of the Reflected Light”, “Meditations and Games”

Șerban Marcu – “Caccia” pentru două viori

Ignacio Ferrando – “Materia IV” pentru cvartet de coarde (p.a.r.)  – ISCM Țara Bascilor (Musikagileak)

János Vajda – “Solosonata” pentru vioară:  Allegro moderato – Lento rubato – Allegro molto (p.a.r.)

Aurelian Băcan – “Trio Ad-Hoc” pentru clarinet, violă și violoncel (p.a.a.)

Dan Variu – “Transfigurare” pentru cvartet de coarde

Matei Pop – Două lieduri pe versuri de R.M. Rilke pentru voce și cvartet: “Liebes-lied”, “Bangnis”

 

Sibiu

 

Sâmbătă 9.11

Sala Festivă a Bibliotecii Județene ASTRA

GRĂDINA PLĂCERILOR / GARDEN OF DELIGHTS

Concert realizat cu sprijinul Filarmonicii de Stat Sibiu

19:00

“Ocolul lumii în 80 de minute”

Ansamblul Flaut Power

Dirijor şi solist: Ion Bogdan Ștefănescu

Ana Antonescu, Daria Tofănescu, Ludovic Mihalca, Salomeea Lois Bodea, Carina Geanina Boanță, Iulia Lupaș, Dávid Borzási, Elena Greciuc, Georgiana Mihăilă, Irina Maria Naneș, Mihai Vaida, Lorena Palade, Carla Stoleru, Vincențiu Mantu (flaute)

Lucrari de:

Cornel Țăranu – “Concerto Breve III”

Călin Ioachimescu – “Organum Decimum”

Erik Satie – “Trei Gnossienne”

Thüring Bräm – “Ara”

Sorin Lerescu – “Modalis IV” (solist: Carla Stoleru)

Sören Sieg – “Mavumo Ya Uana” (p.a.r.)

Ion Bogdan Ștefănescu – “On the way back to Itaca” (p.a.a.)

Wil Offermans – “Bamburia” (p.a.r.)

Suită de cântece folclorice din nordul României – aranjamente de Ștefan Diaconu

 

***

Organizatori:

Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România

Secțiunea Națională Română a Societății Internaționale pentru Muzică Contemporană

Proiect cultural finanţat de Ministerul Culturii şi Identităţii Naţionale

Co-organizatori:

Institutul Cultural Român, Casa Artelor “Dinu Lipatti”, Centrul Naţional de Artă “Tinerimea Română”, Muzeul Național “George Enescu” din Bucureşti, Filarmonica de Stat Arad, Filarmonica de Stat Sibiu

Parteneri:

Universitatea Națională de Muzică din Bucureşti, Academia Națională de Muzică “Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca, Universitatea de Vest Timişoara – Facultatea de Muzică şi Teatru, Biblioteca Centrală Universitară “Eugen Todoran” Timişoara, Biblioteca Județeană “Astra” Sibiu, Thüringen Philharmonie, Filarmonica “George Enescu” din Bucureşti

Director fondator: Adrian Iorgulescu, Preşedinte UCMR

Director artistic: Diana Rotaru, Preşedinte SNR-SIMC

Consilier artistic: Irinel Anghel (Comitetul executiv SNR-SIMC)

Echipa de lucru: Constantin Basica, Gabriel Mălăncioiu, Alexandru Ștefan Murariu (Comitetul executiv SNR-SIMC), Vlad Văidean

Director executiv: Ana Achim

Director tehnic: Dan Bujor

Echipa administrativă: Cristina Viorica Stancu, Maria Cătălina Stroe, Maria Epuraş, Eugenia Câlția, Irina Sandu

Grafică: Daniel Ivaşcu – pilgrim.project

Promovare: CIMRO – Centrul de Informare Muzicală din România al UNMB

Parteneri media: Radio România Muzical, RFI România, Revista “Actualitatea Muzicală”, BookHub, Zile şi Nopți, OnlineGallery, Cinemap 

Logo: Oana Carianopol

Mulțumiri: Irina Hasnaş (Casa Artelor “Dinu Lipatti”), Simona Fitcal, Andra Apostu, Alexandros Raptis (CNDB), Michael Acker, Octavian Untilă

***

Notă:

Primă audiție absolută – p.a.a.

Primă audiție românească – p.a.r.

Organizatorii îşi rezervă dreptul de a opera modificări în program ca urmare a apariției unor situații neprevăzute

Comments are closed.