SIMN 2021 – Program

“Săptămâna Internațională a Muzicii Noi” – cel mai important eveniment dedicat muzicii contemporane din România – revine, după o pauză de un an datorată pandemiei, cu o ediție plină de surprize sonore!

Director artistic: Dan Dediu

Organizator: Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, cu sprijinul Ministerului Culturii

DUMINICĂ, 20 iunie
➢ Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00
Trio Contraste
Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Sorin Petrescu (pian, sintetizor), Doru Roman (percuție)
Peter MACHAJDIK (Cehia): Sinaia Echoes pentru trio (p.a.a.)
Doina ROTARU: Geyser pentru percuție și bandă
Adrian POP: Insomnia II pentru trio (p.a.a.)
Ghenadie CIOBANU: Umbrele dimineții pentru trio (p.a.a.)
Aurel STROE: Humoresque pentatonique pentru pian (p.a.a.)
Violeta DINESCU: et pourtant c’est mieux qu’en hiver… pentru trio
Corneliu Dan GEORGESCU: Whati Whaiata. A Pentatonic Wandering pentru flaut și bandă
Gabriel MĂLĂNCIOIU: ThuderBach pentru trio
LUNI, 21 iunie
➢ Foyerul sălii ”George Enescu” a UNMB, ora 16.00

Lansarea volumului ANTIMEMORIA de Nicolae Brânduș (Editura Eikon, București, 2021). Vor lua cuvântul Alexandru Leahu, Diana Moș și Dan Dediu.
➢ Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 17.00
Ansamblul ”Archaeus”
Rodica Dănceanu (pian), Ana Radu (oboi), Ion Nedelciu (clarinet), Șerban Novac (fagot),
Marius Lăcraru (vioară), Anca Vartolomei (violoncel), Sorin Rotaru (percuție)
Mircea Pădurariu, dirijor
Liviu DĂNCEANU: Andamento pentru vioară, clarinet și percuție
Laurențiu GANEA: Archaeus MMXVII
Livia TEODORESCU-CIOCĂNEA: The missing time
Nicolae BRÂNDUȘ: Archaeusursum (p.a.a.)
➢ Aula Palatului Cantacuzino, ora 19.00
Charisme și viziuni
Ansamblul ”devotioModerna”
Carla Stoleru (flaut, Constantin Urziceanu (clarinet), Natalia Pancec (vioară),
Dan Cavassi (violoncel), Mihai Murariu (pian)
Conducerea muzicală: Carmen Maria Cârneci
Invitată: Lena Vieru-Conta, artist plastic
Tiberiu OLAH: Sonatina pentru flaut-solo (1978)
Anatol VIERU: Capriccio pentru vioară (1997)
Carmen Maria CÂRNECI: LUNA-MARS. Asterism2 pentru flaut-alto și clarinet (2020) (p.a.a.)
Mihai MURARIU: Blestem pentru pian-solo (2014)
Iannis XENAKIS: Charisma pentru violoncel și clarinet (1971)
Gabriel IRANYI: Bird in Space (Pasăre în spațiu). Studiu după sculptura cu același nume de Constantin Brâncuși – pentru pian-solo (2005) (p.a.r.)
Corneliu Dan GEORGESCU: Traum in fis-Moll („Vis în fa # minor“) pentru cvintet (2021) (p.a.a.)
MARȚI, 22 iunie
➢ Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 17.00
Cvartetul de coarde ”Gaudeamus” (Brașov)
Lucia Neagoe (vioara I), Raluca Irimia (vioara a II-a),
Leona Varvarichi (viola), Ștefan Neagoe (violoncel)
Ghenadie CIOBANU: Cvartet (p.a.a)
Ulpiu VLAD: Înmuguriri
Mihai MĂNICEANU: Schije pentru trio de coarde (p.a.a.)
Maia CIOBANU: Trencadis Quartet (p.a.a.)
➢ Aula Palatului Cantacuzino, ora 19.00
Audio-Video Experience
Mihaela VOSGANIAN: Jupiterian (audio-video)
Sorin LERESCU: Voices II (audio)
Roman VLAD: Negresa blondă pentru vioară și mediu electronic (audio)
Călin IOACHIMESCU: Electric Dream (audio-video)
Irinel ANGHEL: RMNe Ne Ne Ne Ne (audio-video)
MIERCURI, 23 iunie
➢ Aula Palatului Cantacuzino, ora 17.00
Recital de lieduri românești
Bianca Manoleanu (soprană) și Remus Manoleanu (pian)
Invitați: Emil Vișenescu, Stanca Manoleanu, Roman Manoleanu
Adrian POP: Mărțișoare și buruieni (pe versuri de Tudor Arghezi) p.a., pentru soprană și pian:
1. Mărțișoare, 2. Fata din dafin, 3. Spuză fierbinte, 4. Alba, 5. Drumul, 6. Domnița, 7. La icoane, 8. Nu mai zăresc
Nicolae COMAN: Metamorfozele cerului (pe versuri de Giuseppe Ungaretti) pentru voce, clarinet și pian: Tramonto, Trapetto, Stasera, Notte di Maggio, Silenzio Stellata, La Notte Bella, Rose in Fiamme, Mattina
Daniela COJOCARU: Acceleratul (versuri de George Topârceanu) pentru două soprane și pian la patru mâini (p.a.a.)
Dan BĂLAN: Art loto pentru pian la patru mâini, două soprane și percuție (p.a.a.)
➢ Studioul ”Mihail Jora” al Radio România, ora 19.00
Orchestra de Cameră Radio – transmisiune online pe pagina de Facebook Orchestrele si Corurile Radio a concertului din 26.05.2021, ora 19.00
Valentin Doni, dirijor
Soliști: Emil Vișenescu (clarinet), Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Diana Moș (vioară),
Adrian IORGULESCU: Rondo-ul de noapte pentru clarinet, ansamblu de alamă, percuție și pian
Ede TERENYI: Vivaldiana pentru flaut, clavecin și orchestră de coarde
Doina ROTARU: Concert pentru vioară și orchestră (p.a.a.)
JOI, 24 iunie
➢ Sala „George Enescu” a UNMB, ora 17.00
LOLied
Claudia Codreanu (mezzosoprană) și Diana Dembinski (pian)
Carmen PETRA-BASACOPOL: Acuarele argheziene: Paza buna și O lacusta (versuri de Tudor Arghezi)
Olguța LUPU: Capriciu (versuri de Marin Sorescu) (p.a.a.)
Diana DEMBINSKI-VODĂ: Idilă (versuri de I. L. Caragiale) (p.a.a.)
Dan DEDIU: Un timbru bărbătesc (versuri Joachim Ringelnatz)
Dan BUCIU: Ouăle fermecate (microciclu pe versuri de Tudor Arghezi) (p.a.a.)
Christian Alex. PETRESCU: Un duel – scenetă comică pentru soprană, mezzosoprană și orchestră (reductie pentru pian) (versuri de George Topîrceanu) (p.a.a.)
VINERI, 25 iunie
➢ Sala ”Auditorium” a UNMB, ora 15.00 online, platforma ZOOM
2021 – Intersecții în componistica românească
Coordonator: Olguța Lupu
Laura Vasiliu – Mihail Jora – Pascal Bentoiu: modele, corespondențe, rezonanțe
Valentina Sandu-Dediu – Opțiuni pentru serialism și/sau aleatorism în România postbelică: semnăturile lui Myriam Marbe și Dan Constantinescu
Cristian Bence-Muk – De la cor la cvartet de coarde – metamorfoze sonore în compunerea lucrării Opt bagatele pentru cvartet de coarde de Adrian Pop
Diana Rotaru – Zaraze sonore şi tehnica ferestrei în Concertele pentru flaut şi clarinet de Adrian Iorgulescu
Ciprian Gabriel Pop – Dialogul violoncel-orchestră în viziunea compozitorului Adrian Pop
Vlad Văidean – Descendențe postenesciene în muzica postbelică românească. Cazul reprezentativ al Doinei Rotaru
Oana Andreica – Pastoral şi imaginar în Vocile nopţii / Les voix de la nuit de Adrian Pop
SÂMBĂTĂ, 26 iunie
➢ Sala ”Auditorium” a UNMB, ora 10.00 online, platforma ZOOM
2021 – Intersecții în componistica românească (II)
Coordonator: Olguța Lupu
Cezara Petrescu – Aspecte ale acompaniamentului pianistic în liedurile timpurii de Mihail Jora
Violeta Dinescu – Myriam Marbe la BIS Verlag Oldenburg
Diana Dembinski – Vocea în viziunea componistică a lui Dan Constantinescu
Corneliu Dan Georgescu – Doină, bocet, dor, umbre, fum… câteva gânduri cu referire la estetica Doinei Rotaru
Gabriel Banciu – Adrian Pop. Teorie, terminologie și analiză stilistică, camuflate printre „prolegomene” și „notițe didactice”
Olguța Lupu – Simfonia a II-a de Adrian Iorgulescu
Ciprian Ion – Doina Rotaru – Delicatețe, sensibilitate și erudiție componistică
Ecaterina Banciu – Adrian Pop – În căutarea surâsului pierdut
Bianca Țiplea Temeș – Cântecul Zorilor: intarsii, citări și ecouri în creația contemporană românească
➢ Sala „George Enescu” a UNMB, ora 17.00
TranSimfonia Strings
Roxana Bârsan, Andrei Stanciu (viori), Ema Rotomeza, Simona Gurău (viole), Alexandra Enache, Radu Croitoru (violoncele), Cornel Homocianu (contrabas)
Vlad Maistorovici: dirijor, vioară, tom-tom
Ștefan NICULESCU: Echos II (1984) – transcripție pentru vioară și orchestră de coarde de Vlad Maistorovici
Jonathan COLE: A Passing Moment pentru violă și violoncel
Myriam MARBE: Trommelbass pentru trio de coarde
Vlad MAISTOROVICI: Colinde fără cuvinte pentru septet de coarde
Dan CONSTANTINESCU: Sextet de coarde op. 36
➢ Aula Palatului Cantacuzino, ora 19.00
Matei Ioachimescu (flaut), Victor Părău (pian)
Sigismund TODUȚĂ: Sonata a II-a pentru flaut și pian
Doina ROTARU: Crystals pentru flaut și pian
Panayiotis KOKORAS: Cycling pentru flaut solo
Xingzimin PAN: Kaidan pentru flaut și pian
Irinel ANGHEL: Where to Go When pentru flaut și pian
Duminică, 27 iunie
➢ Sala ”George Enescu” a UNMB, ora 19.00
Ansamblul ”Profil”
Director artistic: Dan Dediu
Ion Bogdan Ștefănescu (flaut), Emil Vișenescu (clarinet), Laurențiu Darie (fagot), Florin Pane (trombon),
Diana Moș (vioară), Marian Movileanu (violă), Mircea Marian (cello), Adriana Maier (pian), Sorin Rotaru (percuție),
Tiberiu Soare, dirijor
Octavian NEMESCU: Muzica unei ore fatale (minutele 40-50). Etaj IV-V pentru ansamblu și bandă (p.a.a.)
Diana ROTARU: Red Hot pentru clarinet, vioară, cello și pian
George Ioan PĂIȘ: Zborul păsărilor de aur pentru flaut, clarinet, vioară, cello și pian (p.a.a.) – lucrare distinsă cu premiul I la concursul internațional de compoziție ”Columna infinitului” – 2021
Mihnea BRUMARIU: Der Nachbar der Zeit 2 – In memoriam Aurel Stroe pentru flaut și violă (p.a.a.)
Petru STOIANOV: Threnody – In memoriam victimelor Holocaustului pentru flaut, clarinet, fagot, vioară, violă, cello și pian (p.a.a.)
Dan DEDIU: Viscous Sun pentru clarinet, vioară, cello și pian
CONCERTE ÎN ȚARĂ ÎN CADRUL SIMN 2021
Miercuri, 23 iunie 2021, ora 19.00
➢ Filarmonica „Oltenia” Craiova
Corala Academică a Filarmonicii „Oltenia”
Dirijori: Pavel Șopov, Eugen Petre Sandu
Irina ODĂGESCU-ȚUȚUIANU: “Tatăl nostru”
Marțian NEGREA: “Psalmul 123”
Dan BUCIU: “Frumoasă luna mai”
Olguța LUPU: “Dă-ne, Doamne, soarele”
Grigore CUDALBU: “Hazuri și necazuri”
George BALINT: “Paparuda”
Mircea NEAGU: “Hora mare pe bătute”
Eugen Petre SANDU: “Crăiasa din povești” p.p.a.
Liviu COMES: “Balada”
Doru POPOVICI: “Ce te legeni, codrule?”
Sigismund TODUȚĂ: “Leagănă-te frunzuliță”
Dan DEDIU: “Trinklied”
Remus GEORGESCU: “Taina”
Mihai MĂNICEANU: “Hop și’a-șa!”
Olguța LUPU: “Din palme”

Comments are closed.