International New Music Week in Bucharest – 2019

The International New Music Week in Bucharest – SIMN 2019

Artistic Director: Dan Dediu

Organizer: The Union of Romanian Composers and Musicologists in Romania

 

[W.P.  – world premiere; R.P – Romanian premiere]

 

Sunday, May 19th

 

• Romanian Atheneum, 7 p.m

 

CONCERTO Orchestra

Conductor: Bogdan Vodă

Choir conductor: Florian Costea

Soloists: Evelina Andrieș, harp; Iustinian Zetea, bass-baritone; Horia Maxim, piano

Works:

George Balint: “Ortus novorum Athenas (Ivirea Atenei)” for harp and orchestra (W.P)

Nicolae Brânduș: “Rugăciunea unui dac” (“A Dac’s Prayer”) for bass-baritone, piano, organ, choir and string orchestra (W.P.)

Valentin Gheorghiu: 2nd Symphony (W.P. of the revised version)

 

Monday, May 20th

 

• Cantacuzino Palace Hall (URCM Hall), 5 p.m.

 

SONOMANIA Ensemble: LUMINOUS

Artistic director: Diana Rotaru

Conductor: Simona Strungaru

Performers: Ștefan Diaconu, flute, Valentin Ghita, oboe, Mihai Bădiță, clarinet, Mircea Grigore Lazăr, violin, Eugen-Bogdan Popa, cello, Mădălina-Claudia Dănilă, piano

Works:

Daniela Terranova: “Notturno in forma di rosa” for flute, clarinet, violin, cello and piano (R.P.)

Federico Gardella: “D’autres arabesques” for oboe and piano (R.P.)

Jonathan Harvey: “Flight Elegy” for violin and piano

Josephine Stephenson: “lignéchos” for violin, clarinet and piano (R.P.)

Benedetto Boccuzzi: “Otto lamenti” for violin and ansamblu (W.P.)

Sungji Hong: “Luminous Flux” for ansamblu (R.P.)

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 7 p.m.

 

DOUBLE RECITALS

Young Performers and Romanian Composers

 

CLARINO Ensemble

Emil Vișenescu, conductor and coordinator

Performers: Ciprian Melente (piccolo), Bogdan Vasile, Andrei Văleanu, Bogdan Mavroean, Sebastian Antoneac (clarinets in B), Dominic Mărtinaș (alto), Mihai Cucu (bass), Ștefan Voinic (contrabass)

Works:

Vladimir Scolnic: “The Ice Land” (“Țara de gheață”) for clarinet octet
Menahem Zur: “Discussions no. 6″ for clarinet quartet and tape
Adina Dumitrescu: “The Shop Window with Glass Figurines” (“Vitrina cu figurine de sticlă”) for eight clarinets in B
Diana Rotaru: “Wonderland” for solo clarinet and clarinet quintet
Sebastian Androne: “Hakken” for clarinet quintet
Cristina Uruc: “Katabasis. Still Wandering” for clarinet ensemble and percussion

PERCUSSIONESCU

Irina Rădulescu & Bogdan Florescu, percussion

Works:

Andrei Petrache: “Vibraimba”

Daniel Šimek: “Head Echos”

Diana Gheorghiu: “Love and die”

DanDe Popescu: “Cave dweller”

Sebastian Androne: “Rust and Sawdust”

Bogdan Pintilie: “Eccentric vibes”

Lucian Zbarcea: “To(A)ccatta”

Bogdan Vodă: “Clepsidre”

 

Tuedsay, May 21st

 

• Cantacuzino Palace Hall (URCM Hall), 5 p.m.

 

FLUTE & PIANO DUO

Ion Bogdan Ștefănescu, flute & Mihai Măniceanu, piano

Works:

Xingzimin Pan: “Kaidan”

Edward Gregson: “Aztec Dances”

Doina Rotaru: “Crystals”

Ian Clarke: “Hatching Aliens”

Dan Dediu: “Pastorale cynique”

Mihai Măniceanu: “Riffs and Solos”

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 7 p.m.

 

ARCHAEUS Ensemble

Mircea Pădurariu, conductor

Works:

Adrian Pop: “Invenzioni”

Roman Vlad: “Diptic brâncușian” (W.P.)

Liviu Dănceanu: “Memorialis”

Dana Probst: “Profond mirroir” (W.P.)

Nicolae Teodoreanu: “Variațiuni – Varis”

Guest: Mihai Bucă (chant)

George Balint: “Regăsirea” (“The Retrieval”) (W.P.)

 

Wednesday, May 22nd

 

• Cantacuzino Palace Hall (URCM Hall), 5 p.m.

 

MEZZO & PIANO DUO

Claudia Codreanu, mezzosoprano & Diana Vodă Dembinski, piano

Works:

Elena Apostol: “Thunderstorm” (W.P.)

Dumitru Capoianu: Two Songs

Diana Vodă: “Scrisori” (“Letters”), 3 songs on lyrics by Nichita Stănescu (W.P.)

Dan Buciu: “Cântece cu pisici” (“Songs with Cats”) (W.P.)

Nicolae Coman: 2 Songs

Mihaela Vosganian: 5 Songs (W.P.)

 

• Romanian Radio Broadcasting Company, “Mihail Jora” Hall, 7 p.m.

 

Radio Chamber Orchestra

Smartphone Choir

Marijn Simons, conductor

Martin Malatray, conductor of the smartphone choir

Marius Ungureanu, viola

Works:

Marijn Simons: “Chamber Symphony No.1” (R.P.)

Vlad Maistorovici: Concerto for viola and orchestra (W.P.)

Doina Rotaru: “Nufăr” (“Water Lily”) for chamber orchestra (W.P.)

Bernard Cavanna: “Geek Bagatelles” (R.P.)

Concert realized in partnership with Projets GRAME – CNCM Lyon

 

Thursday, May 23rd

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 5 p.m.

 

2 x 2 (Piano Duo & Percussion Duo)

Verona Maier & Lena Vieru Conta, piano

Alexandru Matei & Sorin Rotaru, percussion

Works:

Irina Odăgescu-Țuțuianu: “Music for două pianos and percussion”

George Crumb: “Music for a Summer Evening: Makrokosmos III” (R.P.)

 

• Romanian Atheneum, 7 p.m.

 

“George Enescu” Philharmonic Orchestra

Camil Marinescu, conductor

Ion Bogdan Ștefănescu, flute

Works:

Dan Dediu: “Elegia minacciosa (con Gnossienne-Mandala)”

Mihaela Vosganian: “Essences” – Concerto for flute and orchestra

Igor Stravinski: “Sacre du printemps”

 

Friday, May 24th

 

• Romanian Radio, “Mihail Jora” Hall, 7 p.m.

 

National Radio Orchestra

Academic Radio Choir

Gheorghe Costin, conductor

Ciprian Țuțu, choir conductor

Soloists: Barrie Webb, trombone; Mircea Marian, cello; Andreea Iftimescu, mezzosoprano

Works:

Maia Ciobanu: Concerto for trombone and orchestra (W.P.)

Călin Ioachimescu: Concerto for cello and orchestra

Christian Alexandru Petrescu: “Three Poems” for mezzosoprano and orchestra (W.P.)

Adrian Iorgulescu: “Răscruce de timp” (“Time Crossroad”) – cantata for choir and orchestra (W.P.)

 

• Opera and Multimedia Studio of the National University of Music, 9:30 p.m.

 

DoRe-MiX

Instalations and audio-video experiments with Fernando Mihalache (accordions) and Cătălin Crețu (laptop)

 

Saturday, May 25th

 

• Auditorium Hall of the National University of Music in Bucharest, 10 a.m.

 

Symposium: “Avantgarde musical thinking in France and Romania. Perspectives and Interactions”

Speakers: Dr. Lucie Kayas (Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris), Dr. Nicolas Donin (IRCAM), Dr. François-Xavier Féron (IRCAM), Dr. Etienne Kippelen (Université de Strassbourg-TBC), Oana Andreica (ANMGD, Cluj-Napoca), Ana Diaconu (UNMB)

Film Projection: “Aurele Stroe” by Bernard Cavanna

Coordinator: prof. Dr. HC Valentina Sandu-Dediu

Part of the The Romania-France Season, 2019

 

• Cantacuzino Palace Hall (URCM Hall), 5 p.m.

 

ATEM Ensemble (Timișoara)

Artistic director: Gabriel Mălăncioiu

Performers: Vlad Colar, flute, Cristian Miclea, clarinet, Cristina Mălăncioiu, violin, Darius Tereu, cello, Victor Andrei Părău, piano

Works:

Toshio Hosokawa: “Stunden-Blumen. Hommage a Olivier Messiaen” for clarinet, violin, cello and piano (2008)

Sofia Gubaidulina: “Dancer on the Tightrope” for violin and piano (1993)

Jonathan Harvey: “Nataraja” for flute (piccolo) and piano (1983)

Karel Volnianski: “Controversy” for flute, clarinet and violin (2019)

Benjamin Attahir: “Après l’ineffable” for cello and piano (2017)

George Crumb: “Eleven Echoes of Autumn” for alto flute, clarinet, violin and piano (1965)

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 7 p.m.

 

TRIO CONTRASTE (Timișoara)

Performers: Ion Bogdan Ștefănescu, flute; Sorin Petrescu, piano; Doru Roman, percussion

Guest performers: Bianca Manolceanu, soprano; Barrie Webb, trombone

Works by: Bogdan Vodă, Octavian Nemescu, Corneliu Dan Georgescu

Octavian Nemescu : “Duanegdia or Dianegdua” for flute, piano, percussion, tape, soprano and trombone (W.P.)

Horst Lohse: “Moments de passion” for piano

Eva Wiener: “Glacial Space” for marimba

Eugen Wendel: “Aulodia” for flute and tape

Bogdan Vodă: “Different Colours” for trio (W.P.)

Corneliu Dan Georgescu: “Byzantinische Suggestionen” for trio (W.P.)

 

• Apollo 111 Theatre (“Universul” Palace), 9 p.m.

 

IRINEL ANGHEL & Friends

“DollCore Doll-Hall in Doll Moll”. Trigger of animation and de-animation of bodies, voices, objects and instruments.

Genre: doll-hall, Style: dollcore, Tonality: doll moll.

Performers: Irinel Anghel, Ana-Cristina Leonte, Călin Torsan, Bogdan Frigioiu, Mircea Honceriu, Alexandru Birsan, Matei Gheorghe, Alex Bălă, Sabina Ulubeanu, Daniel Stancu, Reka Csapo Dup, Cristina Lilienfeld, Smaranda Găbudeanu, Valentina Iordache, Alexandra Dascălu, Alexandru Claudiu Maxim, Alina Tofan, Luiza Matilda Mitu, Robert Băjenaru. Guest: Patricia Doll

 

Sunday, May 26th

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 11 p.m.

 

devotioModerna Ensemble

Carmen Cârneci, conductor

Beat Furrer: “Aer” for piano, clarinet and cello (1991)

Peter Ruzicka: “3 Pieces for clarinet solo: Lamento – Invocatione – Elegia”

Aurel Stroe: “4 Songs” for soprano, saxofone and percussion, on lyrics by Christian Morgenstern (1987)

Dan Bălan: “Ipostaze contrapunctice pe teme maramureșene” (“Polyphonic Hypostasis on Themes from Maramureş”) for 2 violins and percussion (W.P.)

Violeta Dinescu: “a tous jamais a sa tristesse” for cello and piano

 

• Auditorium Hall of the National University of Music in Bucharest, 12 a.m.

WAHNSINN Ensemble

Performers: Marius Ungureanu, viola, Barrie Webb, trombone, Erik Sandberg, horn

Works by Edgars Cirulis, Livia Teodorescu, Gabriel Mălăncioiu, Mika Pelo, Marius Ungureanu, Anders Forslund

 

• Cantacuzino Palace Hall (URCM Hall), 5 p.m.

 

GAUDEAMUS String Quartet (Brașov)

Works by:

Liviu Marinescu: String Quartet No. 1

Cornel Țăranu: String Quartet No. 1

Ulpiu Vlad: “Pe acest pământ însorit” (“On this sunny earth”)

Corneliu Dan Georgescu: String Quartet No. 18

Sorin Lerescu: String Quartet No. 2

 

• The „George Enescu” Hall of the National University of Music, 7 p.m.

 

FOCUS: YOUNG FRENCH COMPOSERS

PROFIL Ensemble

Conductor Tiberiu Soare

Laurent Durupt: “Grids” for string quartet (R.P.)

Raphaele Biston: “Lignes de fuite” for flute, clarinet, violin, cello, piano (R.P.)

Benjamin Attahir: “Jaillir” for flute and ansamblu (2 horns, harp, violin, viola, cello) (R.P.)

Camille Pepin: “Luna” for clarinet, corn, violin, cello and piano (R.P.)

Part of The Romania-France Season, 2019.

Comments are closed.